Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 4-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Podróż do krainy dzieci Cele operacyjne: Dziecko: poznaje swoje prawa - prawo do własności; zachowuje zasady zgodnej zabawy; uczestniczy w zabawach parateatralnych; bierze udział w zbiorowym śpiewie, tańcach, zajęciach ruchowych. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach oraz w sytuacjach zadaniowych), a także w świecie dorosłych; odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem, umie posługiwać się rekwizytami (np. maską); wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa ( potrafię to zrobić ), odczuwa radość z wykonanej pracy; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu; wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.
Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki); kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie; kształtowanie spostrzegawczości wzrokowej; posługiwanie się w zabawie gestem oraz ruchem; rozwijanie sprawności manualnej; rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek); szanowanie własnych i wspólnych zabawek; wdrażanie do przestrzegania przyjętych umów dotyczących korzystania ze wspólnych zabawek. Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. 2. Co tu się zmieniło?: zabawa dydaktyczna. Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji Nauczyciel (N) dzień wcześniej ogłasza dzieciom, że jutro jest Dzień zabawek. Dzieci przynoszą więc z domu jedną, ulubioną zabawkę. Dzieci bawią się nimi swobodnie. N zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Na dywanie położone są zakryte (np. tkaniną) następujące zabawki: lalka, miś, samochód, motocykl. Dzieci siadają w półkolu. Wszyscy wspólnie odliczają do trzech - na hasło,,trzy wybrane dziecko zdejmuje tkaninę. Dzieci wymieniają nazwy zabawek. N prosi, aby przyjrzały się dokładnie, gdzie położona jest każda
II. Zajęcia dydaktyczne 3. Iskierka: zabawa integracyjna. 1. Ulubione zabawki dzieci: krótka rozmowa wprowadzająca do tematu. 2. Słuchanie wiersza Agnieszki Wysockiej Dzień zabawek. 3.Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie postawione w wierszu. 4. Radość i smutek: zabawa dydaktyczna - próba uświadamiania dzieciom prawa do własności. zabawka, gdyż za chwilę któraś z nich zmieni swoje miejsce. Następnie chętne dziecko zakrywa ponownie zabawki i pod przykryciem zmienia miejsce położenia jednej z nich. N zaprasza do siebie wybrane dziecko. Ponownie następuje wspólne odliczanie do trzech, podniesienie tkaniny i próba odgadnięcia, który obiekt zmienił swoje miejsce. Scenariusz zabawy w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, M. Bogdanowicz, D. Okrzesik, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, s. 24. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat swoich ulubionych zabawek. N recytuje wiersz wzbogacając jego treść odpowiednią intonacją głosu. N zadaje dzieciom pytania dotyczące tematyki wiersza. Dzieci wypowiadają się na poruszany temat. Tekst zagadek A. Wysockiej Dziecięce zabawy, scenariusz gry, ilustracje z wesołą i smutną twarzą dla każdego dziecka. Uwaga! Celem tej zabawy jest zapoznanie dzieci
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem, np. popularna zabawa Nie chcę Cię. 6. Pomóż dzieciom znaleźć drogę do swoich zabawek: zabawa plastyczna. 7. Zabawy swobodne na powietrzu. z prawem do własności w sposób, który utrwali im odpowiednie wzorce zachowań: zgodną, wspólną zabawę, możliwość pożyczania, a nie zabierania zabawek. Dzieci dobierają się parami. Śpiewając piosenkę, inscenizują ją ruchem i gestem. Zabawę powtarza się trzy lub cztery razy, prosząc dzieci o zmianę partnerów. Dzieci po zaznaczeniu odpowiedniej,,drogi, kolorują ilustrację. III. Zajęcia popołudniowe 1.Nauka wiersza Agnieszki Wysockiej Mamy prawo do własności. Dzieci bawią się według własnego pomysłu. Tekst wiersza. 2.Zabawy manipulacyjno-konstrukcyjne z wykorzystaniem klocków - wdrażanie do wspólnej, zgodnej zabawy. Klocki różnego rodzaju. 3.Kolorowanki multimedialne: Samochód Krzysia, Budowle Michała. Dzieci, które nie są zainteresowane korzystaniem z komputera mogą rysować kredkami na dowolny temat. Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: lalka, miś, samochód, motocykl, materiał do przykrycia zabawek, książka: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik; wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, kredki, temperówki, łopatki, wiaderka, foremki, dmuchane piłki, plastykowe duże samochody oraz rowery dziecięce (z możliwością wsiadania do nich), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Tekst wiersza Dzień zabawek, autor: Agnieszka Wysocka; 2. Teksty zagadek Dziecięce zabawy, autor: Agnieszka Wysocka; 3. a) Scenariusz zabawy dydaktycznej: Radość i smutek; b) Materiał do wydrukowania: ilustracje z wesołą i smutną twarzą dla każdego dziecka; 4. Materiał do wydrukowania: Pomóż dzieciom znaleźć drogę do swoich zabawek; 5. Tekst wiersza Mamy prawo do własności, autor: Agnieszka Wysocka; 6. Kolorowanka multimedialna Samochód Krzysia; 7. Kolorowanka multimedialna Budowle Michała; 8. Kolorowanka multimedialna Wózek Kasi; 9. Zagadki multimedialne Co należy do Kasi?