AZOT niezbędny czy szkodliwy?

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ. W świecie FOSFORU. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

SCENARIUSZ. Dlaczego. WODA kwitnie? Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

WYKRYWANIE ZANIECZYSZCZEŃ WODY POWIERZA I GLEBY

DLACZEGO NIE POWINNO SIĘ SPRZEDAWAĆ I SPALAĆ SŁOMY. Zagospodarowanie resztek pożniwnych i poprawienie struktury gleby

SCENARIUSZ. Między. wodą a lądem. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Żywność ekologiczna najlepsza żywność funkcjonalna

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Temat: Glony przedstawiciele trzech królestw.

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Ekologia. biogeochemia. Biogeochemia. Przepływ energii a obieg materii

1 p. za jeden poprawny merytorycznie przykład z wyjaśnieniem Rozwiązanie: przykładowe odpowiedzi Kaktusy liście przekształcone w kłujące ciernie

Zawartość składników pokarmowych w roślinach

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

Ekologia. biogeochemia. Biogeochemia. Przepływ energii a obieg materii

WYZWANIA EKOLOGICZNE XXI WIEKU

BIOCHEMICZNE ZAPOTRZEBOWANIE TLENU

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Założenia merytoryczne projektu LIFE+ EKOROB: EKOtony dla Redukcji zanieczyszczeń Obszarowych Prof. Maciej Zalewski

Scenariusz zajęć nr 2

Ekologia. Biogeochemia: globalne obiegi pierwiastków. Biogeochemia. Przepływ energii a obieg materii

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Prawo chroniące środowisko w obszarze rolnictwa

ĆWICZENIE NR 3 BADANIE MIKROBIOLOGICZNEGO UTLENIENIA AMONIAKU DO AZOTYNÓW ZA POMOCĄ BAKTERII NITROSOMONAS sp.

Spis treści. Przedmowa 9 ROZDZIAŁ I

RECYKLING ODPADÓW ZIELONYCH. Grzegorz Pilarski BEST-EKO Sp. z o.o.

Zastosowanie stref ekotonowych w ograniczaniu zanieczyszczeń ń obszarowych

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

REALIZACJA ŚCIEŻKI EKOLOGICZNEJ

Konkurs Ekologiczne zagrożenia chemizacji rolnictwa.

Kl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Azot w glebie: jak go ustabilizować?

ZBIERAJ ALFABET WYGRYWAJ NAGRODY

AZOT I JEGO PROSTE ZWIĄZKI

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Jedzmy zdrowo na kolorowo!

Konkurs Biologiczny etap szkolny

Biologia środowiska PRACA ZBIOROWA POD KIERUNKIEM: prof. Anny Grabińskiej-Łoniewskiej prof. Marii Łebkowskiej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Ekologiczna ścieżka edukacyjna

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Bez fosforu w kukurydzy ani rusz!

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

Zespół Szkół Nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie

Rodzice z zainteresowaniem słuchali rad specjalisty.

SCENARIUSZ. Interesy z. pogranicza. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

NIEZGODNE Z ZASADAMI OCHRONY PRZYRODY I OCHRONY ŚRODOWISKA UDZIELANIE DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW UE DLA ROLNICTWA W POLSCE

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

POWTÓRZENIE TREŚCI NAUCZANIA Z BIOLOGII KLASY III ROZPISKA POWTÓRZEŃ ROK 2007/2008 Klasa I Treści programowe Dział powtórzeniowy Przewidziana data

Najlepszy sposób zapewnienia zrównoważonego nawożenia

*W naszej szkole od kwietnia do grudnia 2013 roku realizowaliśmy projekt Naturalna kontra zmodyfikowana jaką żywność wybierasz?

Zadanie 5. (0 1 ) Przyrząd, dzięki któremu moŝna obserwować skórę na dłoniach przedstawia rysunek: A. numer 1 B. numer 2 C. numer 3 D.

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C).

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA 5 DOBRY. DZIAŁ 1. Biologia jako nauka ( 4godzin)

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

KrąŜenie materii i przepływ energii w ekosystemie. Piotr Oszust

Dział I Powitanie biologii

Nawożenie warzyw w uprawie polowej. Dr Kazimierz Felczyński Instytut Ogrodnictwa Skierniewice

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III a, III b, III c, III d gimnazjum.

8.2. Wartość odżywcza produktów spożywczych Czynniki kształtujące wartość odżywczą produktów spożywczych...185

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

POZIOMY WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z BIOLOGII KLASA V

Tematyka zajęć z podstaw żywienia człowieka klasa: 1 TK -1, 1TK - 2

rola azotu i jego wykorzystanie w rolnictwie

Nawożenie zbóż jarych i trwałych użytków zielonych azotem!

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

Wymagania edukacyjne z biologii w kl. V

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Prawidłowe odpowiedzi Punktacja Uwagi. Nr zad. Za poprawne wykonanie poleceń A, B, C i D po 1 pkt.

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Badanie stanu. fizyko-chemicznymi

Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe

grupa a Człowiek i środowisko

Zakładane efekty kształcenia dla kierunku

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

KARTA KURSU. Analysis of food

CO WIEM O MOIM JEDZENIU? scenariusze zajęć

Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej?

1. Pogadanka, praca nad wykresami i schematem, praca w grupach MAGDALENA SZEWCZYK. Dział programowy : Ekologia

K.2.8. PROFIL KSZTAŁCENIA praktyczny TYP PRZEDMIOTU obligatoryjny Forma studiów

You created this PDF from an application that is not licensed to print to novapdf printer (

LEPSZE WARUNKI WZROSTU DLA ROŚLIN

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

Konkurs chemiczny szkoła podstawowa. 2018/2019. Etap szkolny MODEL ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA ZADAŃ ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU CHEMICZNEGO

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Dobre nawożenie rzepaku siarką na start!

WSHiG Karta przedmiotu/sylabus

PLAN WYNIKOWY NAUCZANIA ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W GIMNAZJUM. Podstawowe [P] zna przedmiotowe zasady oceniania omawia regulamin pracowni

Transkrypt:

SCENARIUSZ 3 AZOT niezbędny czy szkodliwy? Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum

2 SCENARIUSZ 3 P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (www.ekorob.pl) Pakiet edukacyjny powstał w ramach projektu EKOROB LIFE8 ENV/PL/519 Ekotony dla redukcji zanieczyszczeń obszarowych 1 8 Finansowanie: Wspólnota Europejska w ramach instrumentu finansowego LIFE+, komponent "Polityka i Zarządzanie w Zakresie Środowiska" oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Beneficjenci: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk p/a UNESCO SCENARIUSZE W SERII: SCENARIUSZ 1: Między wodą a lądem SCENARIUSZ 2: Interesy z pogranicza SCENARIUSZ 3: Azot niezbędny czy szkodliwy? SCENARIUSZ 4: W świecie fosforu SCENARIUSZ 5: Dlaczego woda kwitnie? Autor scenariuszy: dr Marta Jermaczek-Sitak Projekt graficzny: dr Małgorzata Łapińska Konsultacja naukowa: EKOROB oraz nauczyciele przyrody i biologii podczas Warsztatów Specjalistycznych Strefy buforowe dla ograniczenia zanieczyszczeń obszarowych w edukacji 1. szkolnej, Kw 2. Kw 21-22.1.14, 3. Kw 4. Kw Smardzewice

3 SCENARIUSZ 3 AZOT niezbędny czy szkodliwy? 1 8 Cel zajęć: zapoznanie uczniów z właściwościami i obiegiem azotu, a także z problemami związanymi z zanieczyszczeniem gleb, wód i żywności nadmiarem azotanów Cele operacyjne: uczeń/uczennica: wymienia podstawowe właściwości fizyczne azotu omawia znaczenie azotu w organizmach oraz środowisku zna i rozumie pojęcia: nitryfikacja, denitryfikacja objaśnia schemat krążenia azotu w środowisku wymienia główne źródła zanieczyszczenia azotanami omawia główne aspekty szkodliwości nadmiaru azotanów dla człowieka oraz środowiska Środki: ok. -3 balonów lub piłek wydrukowane i wycięte karteczki z rolami rzutnik multimedialny i prezentacja 3 Załącznik: 3.1 karty ról do gry w obieg azotu Czas trwania: 2 godziny lekcyjne Miejsce zajęć: sala lekcyjna

4 SCENARIUSZ 3 Przebieg zajęć: 1. Gdzie można znaleźć azot? 1 8 Poinformuj uczniów, że zajęcia będą dotyczyły azotu ważnego pierwiastka, bez którego na Ziemi nie byłoby życia. Zapytaj, czy wiedzą, czym jest azot? Jak wygląda? Jaki ma kolor, zapach, smak, gdzie można go spotkać? Gdzie w klasie, sali, w okolicy można znaleźć azot? Skąd go wziąć? Azot to główny składnik powietrza (78%), w czystej postaci nie ma zapachu, smaku, jest przezroczystym gazem nie można go wyczuć ani zobaczyć, a jednak jesteśmy nim otoczeni, jest wszędzie wokół nas. Chociaż nie przydaje się w oddychaniu tak jak tlen, jest również niezbędny do życia zwykle jako część bardziej skomplikowanych związków chemicznych. Azot jest składnikiem białek i kwasów nukleinowych cząsteczek, które są podstawą życia, bez których nie może funkcjonować żaden żywy organizm, są jego podstawowym budulcem, odpowiadają za większość procesów zachodzących w organizmach. Jest też ważnym składnikiem chlorofilu, niezbędnego w procesie fotosyntezy odżywiania roślin. Jest więc obecny w naszych ciałach, w roślinach, zwierzętach, w glebie, w wodzie - wszędzie. Związki azotu w dużej ilości znajdują się też w nawozach zarówno sztucznych, jak i naturalnych, jak kompost, gnojówka czy obornik, ale również w naszym moczu!

5 SCENARIUSZ 3 2. Jak krąży azot? 1 8 Przygotuj ok. -3 baloników, możliwie w takim samym kolorze, np. zielonym lub białym. Poinformuj uczniów, że teraz odbędzie się zabawaćwiczenie pokazujące obieg, krążenie azotu w przyrodzie. Zapytaj uczniów, czy znają jakieś inne przykłady obiegów? Być może znają np. obieg wody, która paruje, spada na ziemię z deszczem, jest pobierana przez rośliny, spływa... Inne substancje też krążą, przepływają przez żywe organizmy, wchodzą w skład różnych substancji, zmieniają swoją postać, żeby na koniec trafić do źródła. Duże znaczenie w obiegu azotu mają żywe organizmy. Przydziel uczniom różne role. Przygotuj wcześniej kartki z nazwami roślin, zwierząt i bakterii, tak, aby można je przypiąć lub zawiesić na szyi uczniów, i rozlosuj je wśród dzieci (załącznik 3.1). Poproś wszystkich o przedstawienie swoich ról. Kartki mają różne kolory pozwól uczniom poznać regułę, na podstawie której je przyporządkowano. Co oznaczają poszczególne barwy? W zależności od zaawansowania grupy, omów krótko rolę bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych. Poproś uczniów, aby ustawili się w dwóch kręgach. Pierwszy, wewnętrzny stanowią bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Drugi to rośliny i zwierzęta. W zależności od grupy ćwiczenie można początkowo przeprowadzić z niewielką liczbą uczniów, wybierając kilka roślin i zwierząt, potem dołączając kolejne.

6 SCENARIUSZ 3 Teraz zobaczymy, jak azot krąży w przyrodzie. Środek koła to atmosfera - powietrze, a przestrzeń między kręgami woda i gleba. 1 8 W środku koła leżą baloniki to gazowy azot obecny w powietrzu. Można położyć je luźno lub wrzucić do dużego kosza lub worka wtedy balony nie będą przemieszczały się po klasie. Jest niedostępny, nieprzyswajalny ani dla roślin, ani dla zwierząt. Jednak w wodzie i glebie żyją bakterie nitryfikacyjne mikroorganizmy, które potrafią wyłapywać azot z powietrza. Bakterie nitryfikacyjne łapią kilka baloników ze środka koła. Bakterie wiążą azot do form przyswajalnych dla roślin amoniaku i azotanów. Proces ten to nitryfikacja. Teraz mogą go pobierać również rośliny! Bakterie wrzucają baloniki do przestrzeni między kręgami (gleba, woda) i mogą pobierać kolejne. Rośliny biorą baloniki, dzięki związkom azotu rosną, rozwijają się, rozmnażają... Teraz czas na zwierzęta roślinożerne, które pobierają azot od roślin, zjadając je baloniki wędrują do zwierząt roślinożernych. Zwierzęta drapieżne z kolei zjadają inne zwierzęta w ten sposób trafiają do nich związki azotu. Doszliśmy do końca piramidy pokarmowej teraz czas na drogę powrotną. W jaki sposób azot uwalnia się z powrotem do gleby, a potem atmosfery? Zwierzęta oddają azot w postaci moczu i fekaliów, a także wtedy, gdy umierają ich ciała rozkładają się. Podobnie rośliny przez opadanie liści, owoców, obumieranie, rozkład. Obecne w ich ciałach białka i inne związki rozkładają się (dzięki innym bakteriom i grzybom, dla uproszczenia pomijanym w naszym schemacie) z powrotem do azotanów

7 SCENARIUSZ 3 i amoniaku. Baloniki wędrują do wody i gleby przestrzeni między kręgami, skąd są wyłapywane przez bakterie denitryfikacyjne a te uwalniają azot z powrotem do powietrza, do atmosfery w procesie denitryfikacji. Stamtąd pobierają go bakterie nitryfikacyjne... i tak w kółko. Dzięki temu w przyrodzie utrzymuje się równowaga. Azotany i związki amoniaku w większych ilościach są szkodliwe, dlatego ważne jest, aby azot cały czas krążył. 1 8 Dla urozmaicenia można wspomnieć o roślinach motylkowych (np. koniczyna, fasola, groch, soczewica, robinia akacjowa, łubin), które współpracują z bakteriami nitryfikacyjnymi na ich korzeniach znajdują się specjalne brodawki, w których żyją bakterie. Takie rośliny sieje się lub sadzi w miejscach, gdzie chce się wzbogacić glebę w azot. Pozwól uczniom pobawić się przez chwilę w krążenie azotu, tłumacząc, co się dzieje. Teraz pokaż uczniom prezentację 3 schemat obiegu azotu w przyrodzie. Poproś uczniów, aby na podstawie wiedzy uzyskanej w zabawie spróbowali opisać, co dzieje się na schemacie. ZAŁĄCZNIK 3.1

8 SCENARIUSZ 3 BAKTERIE NITRYFIKACYJNE BAKTERIE NITRYFIKACYJNE 1 8 BAKTERIE DENITRYFIKACYJNE TRZCINA BAKTERIE DENITRYFIKACYJNE GRĄŻEL

9 SCENARIUSZ 3 ZIELENICA OKRZEMKA 1 8 GROSZEK PSZENICA TYMOTKA SAŁATA

1 SCENARIUSZ 3 GĄSIENICA KROWA 1 8 SIKORA KOMAR ŻABA SZCZUPAK

11 SCENARIUSZ 3 ROZWIELITKA LARWA WAŻKI 1 8 BAKTERIE NITRYFIKACYJNE BAKTERIE DENITRYFIKACYJNE STOKROTKA LIS

12 SCENARIUSZ 3 ROGATEK MYSZ 1 8 KONICZYNA WIERZBA KARP MUCHA

13 SCENARIUSZ 3 2. Co za dużo to niezdrowo 1 8 Podziel uczniów na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje krótki tekst i zapoznaje się z nim przez kilka minut (załącznik 3.2). Następnie grupa 1 i 2 przedstawia swoje stanowiska na temat roli azotu. Okazuje się, że jest on niezbędny do życia, ważny w procesie produkcji żywności i w gospodarce... ale jednocześnie może być szkodliwy. Jak rozwiązać ten problem? Podyskutujcie przez chwilę. Uczniowie pewnie szybko dojdą do wniosku, że problemem nie jest sam azot i jego związki, ale jego nadmiar i przedostawanie się do wód, gleb i żywności. Teraz poproś grupę 3 i 4 o przedstawienie rozwiązań ograniczających zarówno zanieczyszczenia azotem. Grupa 1. Bez azotu nie ma życia! Grupa 2. Związki azotu są szkodliwe! Grupa 3. Mniej azotu w środowisku! Grupa 4. Mniej azotu na talerzu! Jako pracę domową zaproponuj uczniom wytropienie azotanów i azotynów w żywności, którą mają w domu. Zwykle są one ukryte pod kodami: E 249, E 25, E 251, E 252. ZAŁĄCZNIK 3.2

14 SCENARIUSZ 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa 1. Bez azotu nie ma życia! 1 8 Azot jest niezbędny do życia wszystkich organizmów. Jest składnikiem białek i kwasów nukleinowych. Stanowi ponad 3% masy ciała człowieka. Jest ważnym składnikiem chlorofilu, niezbędnego w procesie fotosyntezy odżywiania roślin. Niezbędny także w rolnictwie - bez nawożenia plony w rolnictwie spadłyby nawet o kilkadziesiąt procent. Azotany są ważnym konserwantem żywności, m.in. wędlin i serów. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa 2. Związki azotu są szkodliwe! Powszechnie stosowane w rolnictwie nawozy sztuczne, a także nieszczelne szamba i niewłaściwe składowanie nawozów organicznych to główne źródła zanieczyszczeń wody i gleby związkami azotu. Związki azotu powodują szybki wzrost żyzności gleby i wody, co powoduje wymieranie gatunków przystosowanych do środowisk ubogich np. torfowisk, muraw napiaskowych, jezior skąpożyznych. Ich miejsce zajmują pospolite gatunki azotolubne (nitrofilne), np. pokrzywy. Związki azotu w nadmiarze powodują zakwity toksycznych sinic w zbiornikach wodnych, a w konsekwencji zanik wszelkiego życia, w tym śnięcie ryb. Nadmiar azotanów z gleb i wód przedostaje się do żywności, zwłaszcza do warzyw i może powodować niedokrwistość (anemię). Szczególnie niebezpieczny jest dla małych dzieci. Azotany niszczą witaminę A, co prowadzi do niedoborów, działają niekorzystnie na wątrobę i tarczycę, a także mają działanie rakotwórcze (po przekształceniu w nitrozaminy). - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15 SCENARIUSZ 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa 3. Mniej azotu w środowisku! 1 8 Głównym źródłem zanieczyszczeń azotem jest rolnictwo spływ nawozów z pól uprawnych do zbiorników wodnych. Konieczne jest właściwe składowanie nawozów, a także używanie ich w odpowiednich ilościach nie w nadmiarze, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ważne jest też takie kształtowanie krajobrazu wokół zbiorników wodnych, aby znalazło się tam miejsce dla ekotonów stref przejścia, stref buforowych, działających jak filtr zanieczyszczeń azotowych. Zbiornik powinien być w jak największym stopniu otoczony przez roślinność szuwarową, zaroślową czy leśną, która zatrzyma nadmiar związków azotu spływający z pól. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa 4. Mniej azotu na talerzu! Nadmiar azotanów w żywności może być szkodliwy dla zdrowia. Dlatego istnieją normy określające maksymalne dawki tych związków w produktach spożywczych. Niestety, nie zawsze są one przestrzegane i właściwie kontrolowane. Dlatego najlepiej kupować warzywa od zaufanego rolnika, który nie stosuje nadmiernych dawek nawozu najlepiej z rolnictwa ekologicznego. Warzywa powinny być zdrowe, nieuszkodzone, naturalnych rozmiarów, nie pożółkłe. Mycie, obieranie i gotowanie pozwala pozbyć się części szkodliwych substancji. Źródłem azotanów są też konserwanty stosowane do produkcji wędlin i serów warto szukać produktów bez konserwantów. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -