Sprawozdanie z realizacji zadania Wycieczka do lasu, sadu, parku, na łąkę

Podobne dokumenty
Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki.

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Scenariusz zajęć nr 7

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat dnia: Bezpieczna droga do szko ły"

Kl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

KONKURS DLA KLAS III POLSKA - TO MOJA OJCZYZNA. a)... b)... c)... pkt pkt a)... b)... Syrenka jest herbem... pkt. 1...

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Scenariusz zajęć nr 1

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

PROGRAM MOJE BEZPIECZEŃSTWO

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Scenariusz zajęć terenowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK

Przypomnienie i poznanie nowych znaków drogowych dotyczących pieszych znaki ostrzegawcze.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa,

Scenariusz zajęć nr 2

Sprawozdanie z realizacji Programu Klub Bezpiecznego Puchatka. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć terenowych

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 6

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Temat: Pole równoległoboku.

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz zajęć nr 1

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Środki dydaktyczne: Plansze przedstawiające drogę w mieście i poza miastem, plansze ze znakami drogowymi.

Czym różni się sosna od sosny?

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza zajęć: Idziemy na wycieczkę do lasu. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

SPRAWOZDANIE UCZESTNIKA KONKURSU ODBLASKOWA SZKOŁA OCENA SPEŁNIENIA KRYTERIÓW GŁÓWNYCH

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

Scenariusz zajęć nr 6

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Klasa 2 wrzesień blok 2 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wracamy do szkoły. Temat dnia: Bezpieczna droga do szkoły. Cele zajęć: Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Temat dnia: Otoczenie mojej szkoły"

Plan metodyczny lekcji

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 8

MAŁY ODKRYWCA WODY I LASU

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Scenariusz zajęć nr 1

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęć nr 7

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Scenariusz zajęć nr 8

Każdy uczeń nawet mały, zna na pamięć te sygnały. I odróżnia na ulicach wszystkie znaki na tablicach. Gdy widzimy, że kolega pędzi i na jezdnię

Program Bezpieczna droga do szkoły 2003/2004

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły.

Scenariusz zajęć nr 6

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Transkrypt:

Sprawozdanie z realizacji zadania Wycieczka do lasu, sadu, parku, na łąkę Cele wycieczek ( z podstawy programowej) Zachowanie się w miejscach publicznych; Bezpieczne poruszanie się pieszego w ruchu drogowym; Pozytywne zachowanie wobec ochrony przyrody; Rozpoznawanie w różnych środowiskach najczęściej spotykanych gatunków roślin i zwierząt; Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie; Określenie warunków naturalnych swojej miejscowości, okolicy i wskazywanie na mapie swojego miejsca zamieszkania, granic Polski, głównych miast i rzek; Wskazywanie i nazywanie głównych kierunków świata; Dokonywanie pomiarów temperatury powietrza. 1

(na łąkę, do sadu, na pole, do lasu (parku)). Imię... Nazwisko... Klasa... Grupa... (WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA) Nadeszła pora roku... Termometr w dzisiejszym dniu (data)... o godz....wskazywał... 0 C Na łące, w sadzie, na polu, w lesie rozpoznałem: Zwierzęta (jakie?)... Rośliny (jakie?)... Cechy charakterystyczne: (łąki, sadu, pola, lasu) na: (wiosnę, w lecie, jesienią, zimą)......... Narysuj jedną roślinę lub zwierzę, które wystąpiły na: (łące, w sadzie, na polu, w lesie) najliczniej. 2

Praktyczna nauka przechodzenia przez jezdnię. Znaki drogowe w naszej miejscowości. Data... Imię... Nazwisko... Klasa... Dokąd odbyła się wycieczka?... Jaki był cel wycieczki?... Co zapamiętałem z wycieczki? 1.... 2.... 3.... 3

Poznanie zakładów pracy i zajęć mieszkańców swojej miejscowości. Data... Imię... Nazwisko... Klasa... Zakład pracy Nazwa zawodów Ośrodek Zdrowia Poczta Urząd Gminy Młyn Piekarnia Sklep Nazwa ulicy, przy której znajduje się nasza szkoła... Zapamiętałem nazwy innych ulic:... 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I Ośrodek tematyczny: Bezpieczna droga do szkoły. Temat dnia: Uczymy się zasad przechodzenia przez ulicę w naszej miejscowości. Cele ogólne: - porusza się bezpiecznie w ruchu drogowym w roli pieszego. Cele szczegółowe: - pozna zasady przechodzenia przez jezdnię; - pozna niektóre znaki drogowe; - zaobserwuje poruszanie się pojazdów i pieszych po drogach; - pozna wiersz o 5 zasadach poruszania się po jezdni; - rozróżnią i nazwą podstawowe figury geometryczne; - wykona dowolną techniką model znaku drogowego; - przelicza elementy w zakresie pięciu Metody: działania praktyczne; słowne: pogadanka Formy organizacji pracy: lekcja w terenie Środki dydaktyczne: film edukacyjny prezentujący 5 zasad przechodzenia przez jezdnię Klik uczy zasad ruchu drogowego modele znaków drogowych; nagranie piosenki; karta pracy ucznia. Przebieg zajęć: 1. Film edukacyjny Ruch uliczny. Swobodne wypowiedzi na temat treści filmu. 2. Jak powinniśmy zachowywać się w drodze do szkoły? a) Obserwowanie ruchu ulicznego w pobliżu szkoły wycieczka. b) Wyjaśnienie znaczenia terminów: droga, pobocze, chodnik, jezdnia. Informacja dodatkowa: Droga to miejsce poruszania się pojazdów, ludzi i zwierząt; to także jezdnia łącznie z chodnikiem lub poboczem; Pobocze drogi miejsce przeznaczone dla ruchu pieszego, postoju pojazdów i ustawiania znaków drogowych; Chodnik to wyłożona płytami część drogi przeznaczona dla pieszych; Jezdnia to część drogi przeznaczona dla ruchu pojazdów. 5. Obserwowanie zabudowy przy drodze, zwrócenia uwagi na jezdnię, chodniki, pobocza. 6. Praktyczne wyjaśnienie i stosowanie 5 zasad przechodzenia przez jezdnię. 1. Zatrzymaj się na skraju jezdni! 2. Spójrz w lewo! 3. Spójrz w prawo! 4. Spójrz jeszcze raz w lewo! 5. Jeśli nic nie nadjeżdża przechodź! 5

7. Ćwiczenia w przechodzeniu przez jezdnię. 8. Powrót do klasy. 9. Formułowanie wypowiedzi na temat Moja droga do szkoły. 10. Utrwalenie znajomości 5 zasad przechodzenia przez jezdnię. 11. Nauka na pamięć wiersza. Na chodniku przystań bokiem, popatrz w lewo bystrym okiem. Skieruj w prawo wzrok sokoli, znów na lewo spójrz powoli. Jezdnia wolna więc swobodnie mogą przez nią przejść przechodnie. 10) Formułowanie wypowiedzi na temat treści wiersza. - Gdzie zatrzymasz się, gdy zamierzasz przejść przez jezdnię? - W którą stronę spojrzysz najpierw? - Co zrobisz później? 11) Rozwiązywanie zagadki: W kostiumiku czarno białym w zoo ją zobaczyć możesz. Inna znowu śmiałym krokiem przejść przez jezdnię ci pomoże. Stoją na drodze na jednej nodze, każdemu kierowcy ku przestrodze. Obrazki na nich rozmaite Czyta kierowca zamiast liter. Kolorowe tablice okrągłe, trójkątne, kwadratowe stoją przy drodze kierowcom ku przestrodze. 12) Prezentacja modeli znaków drogowych zaobserwowanych podczas wycieczki. - Jakie figury geometryczne przypominają nam te znaki drogowe? 13) Znaki drogowe: wykonanie modelu wybranego znaku dowolną techniką. 14) Synteza zgromadzonego materiału: karty pracy przedstawiające 5 zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. 6

7

Ośrodek tematyczny: Poznajemy rośliny okopowe Temat dnia: Wycieczka obserwacja pól uprawnych Zapis tematu w dzienniku: Wycieczka na pole uprawne lub do gospodarstwa rolnego. Obserwacja prac na polu w okresie letnio-jesiennym. Rośliny i zwierzęta pól uprawnych. Cele zajęć: Obserwacja prac na polu oraz maszyn rolniczych. Wygląd pól uprawnych w okresie letnio-jesiennym. Poznanie roślin okopowych uprawianych przez rolników. Obserwacja i badanie gleby. Obserwacja zwierząt żyjących na polu. Przebieg zajęć 1. Omówienie zasad poruszania się po drodze w ruchu ulicznym. 2. Omówienie bezpiecznego zachowania się na polu. 3. Obserwacja pól uprawnych oraz prac polowych we wrześniu. 4. Rozmowa kierowana na temat czynności wykonywanych przez rolników: rolnicy przygotowują ziemię pod zasiewy, wykonują orkę, wyrównują pole bronami, rozsiewają nawozy mineralne. We wrześniu sieją żyto, niektóre odmiany pszenicy i jęczmień ozimy. Zaczynają kopać ziemniaki i buraki. 5. Zwracamy uwagę dzieci na maszyny rolnicze oraz zwierzęta, np. krety, ślimaki, dżdżownice, ptaki. 6. Zachęcamy dzieci do obserwacji gleby. 7. W klasie: Doświadczenie Z czego składa się gleba? Do słoika wsypujemy ziemię przyniesioną z pola (połowa objętości słoika). Resztę uzupełniamy wodą. Zakręcamy słoik i potrząsamy, w celu uzyskania zawiesiny. Następnie słoik odstawiamy na kilka dni, po czym przeprowadzamy obserwację jego zawartości: - Ile warstw oddzieliło się po odstaniu? - Jaki jest kolor wody pod ziemią? - Co znajduje się na powierzchni wody? - Co widać na dnie słoika? 8

Biedronkę i ślimaka spotkaliśmy na polu. KARTA PRACY UCZNIÓW Obserwacja i badanie gleby Grupa... 1. Co zaobserwowaliśmy w słoiku?... 2. Co znajduje się na dnie słoika?... 3. Co jest wyżej w słoiku?... 4. Gdzie w słoiku znajduje się woda?... 9

Ośrodek tematyczny: Ziemniaki w kuchni i na stole Temat dnia: Rośliny okopowe Zapis tematu w dzienniku: Rośliny okopowe uprawiane w Polsce. Jadalne części roślin okopowych. Obserwacja bulwy ziemniaka. Znaczenie ziemniaków i buraków. Wycieczka na pole uprawne. Przebieg zajęć 1. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki, zachowanie szczególnej ostrożności na drodze i polu, gdzie jest ruch samochodowy i pracują maszyny rolnicze. 2. Przypomnienie tematu lekcji i celu wycieczki na pole. 3. Obserwacja zajęć rolników na polu, nazywanie tych czynności (kopanie ziemniaków), rozpoznawanie maszyn rolniczych (kombajn do kopania ziemniaków) i opowiadanie o wcześniejszych, starszych metodach kopania i zbierania ziemniaków z pól. 4. Rozmowa z rolnikiem pracującym na polu na temat wykopów, prośba o ziemniaki, które posłużą w do uzupełnienia karty pracy. 5. Powrót do klasy, uzupełnianie kart pracy w grupach. Uczniowie przynieśli do klasy inne warzywa, które wykopywane są na polach i ogrodach jesienią. Wykonali kukiełki z warzyw. 10

KARTA PRACY Obserwacja bulwy ziemniaka Grupa:... 1. Obejrzyj dokładnie bulwę ziemniaka, zwróć uwagę na jej kształt oraz na rozmieszczenie tzw. oczek. Policz ile ich jest i uzupełnij zdanie: Na obserwowanej bulwie ziemniaka jest... oczek. 2. Patrząc na bulwę ziemniaka, odszukaj miejsce, w którym bulwa miała połączenie z pędem podziemnym. 3. Obejrzyj przez lupę oczka ziemniaka i powiedz, do czego służą bulwie? Uzupełnij: Oczka ziemniaka to..., które rozwiną się w pędy i wypuszczą liście. 4. Narysuj bulwę ziemniaka, zaznacz rozmieszczenie oczek. 11

Scenariusz zajęć w terenie klasa III szkoły podstawowej Ośrodek tematyczny: Dzień Ziemi przez cały rok Temat dnia: Kłopoty naszej planety Omówienie zasad poruszania się w ruchu ulicznym. Będąc na wycieczce, spacerze po najbliższej okolicy w celu obserwacji zanieczyszczenia środowiska zwracałam uwagę dzieci na zaśmiecanie przyrody. Dzieci idąc wyznaczoną trasą, obserwują ją i wypisują na kartce, jakie śmieci spotykają. W klasie: Uczniowie zastanawiają się, które śmieci same się rozłożą, a które trzeba zebrać i posprzątać. Ustalenie, które są niebezpieczne dla zwierząt, dla gleby. Ustalenie przyczyn zanieczyszczeń powietrza: Szlaki komunikacyjne, Na jakie zanieczyszczenia skarżą się mieszkańcy? Skąd pochodzi najwięcej zanieczyszczeń? Czy nasza okolica jest ekologiczna? Dokonując oceny uczniowie odpowiadają na następujące pytania: Jakie zbiorniki wodne znajdują się w naszej okolicy? (rzeka, staw, jezioro) Jakie skupiska drzew znajdują się w naszej okolicy? (las, park) Jakie jest natężenie ruchu? Czy w okolicy znajdują się duże zakłady przemysłowe? Czy w pobliżu są wysypiska śmieci? Czy przez naszą miejscowość przechodzą duże szlaki komunikacyjne? 12

KARTA PRACY GRUPY Uczniowie podzieleni na grupy po wcześniejszej obserwacji okolicy na wycieczce i zapisaniu pytań na tablicy odpowiadają na pytania, opisując swoje spostrzeżenia. Czy nasza okolica jest ekologiczna? Korzyści 1. Płynie rzeka Kalinówka., są stawy. Szkody 2. Lasy liściaste i mieszane. 3. Średnie natężenie ruchu. 3. Jeździ jednak znaczna ilość samochodów. 4. Nie ma dużych zakładów przemysłowych. 5. Wysypisko śmieci jest w znacznej odległości od miejsca zamieszkania ludności. 6. Nie ma głównych szlaków komunikacyjnych. 5. Niekiedy śmieci nie są wywożone na wysypisko. Końcowe wnioski tworzymy i zapisujemy wspólnie. Wniosek: Naszą miejscowość możemy nazwać ekologiczną. 13

Ośrodek tematyczny: W zimowej szacie Temat dnia: Zimowy sad Cele zajęć: Omówienie obserwowanej pogody ostatnich kilku dni na podstawie własnych obserwacji, komunikatów o pogodzie (temperatura, zachmurzenie, wiatr, rodzaje opadów). Ustny opis sadu zimą. Porównywanie wyglądu drzew w sadzie jesienią i zimą. Wyjaśnienie znaczenia chochołów w sadzie. Podczas realizacji tematu Zimowy sad wybraliśmy się do pobliskiego sadu w celu porównania wyglądu tego sadu z sadem opisanym w wierszu Stanisława Wyspiańskiego pt. Chochoły. WYCIECZKA DO SADU ZIMĄ 14