Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi Temat zajęć: Nasza planeta Ziemia wdrażanie dzieci do poszanowania i ochrony środowiska. Kierunki edukacji: Edukacja polonistyczna Analiza wiersza Edukacja środowiskowa Szukanie odpowiedzi na pytanie Dlaczego planeta Ziemia płacze? Edukacja plastyczna Kolorowanie historyjek obrazkowych Edukacja muzyczna Utrwalanie piosenki Dzieci śmieci Cel główny: Wdrażanie dzieci do poszanowania przyrody i ochrony środowiska. Cele operacyjne: Uczeń wie, poznał: - treść wiersza Mali strażnicy przyrody, Wycieczka, - reguły zabaw Gdzie z tym śmieciem? - polecenia do karty pracy, - słowa piosenki Dzieci śmieci, - sposób wykonywania pracy plastycznej Uczeń rozumie: - dlaczego należy chronić przyrodę, - jak należy zachować się obcując z przyrodą, - co oznacza pojęcie przyjaciel przyrody, - reguły zabaw, - dlaczego należy segregować śmieci, - etapy pracy z kartą. Uczeń potrafi:
- odpowiedzieć całymi zdaniami na pytania nauczyciela, - zgodnie współpracować w zespole, - dostrzegać piękno przyrody, - wypowiadać się poprawnie na temat niszczycielskiej działalności człowieka, - ułożyć obrazek z kawałków, - właściwie posegregować śmieci, - właściwie reagować na polecenia nauczyciela, - przeczytać fragment wiersza, - zaśpiewać piosenkę, - samodzielnie pracować z kartą pracy. Metody pracy: pogadanka, rozmowa kierowana, praca z tekstem, problemowa, działania praktycznego. Formy pracy: zbiorowa z podziałem na grupy, zróżnicowana indywidualna, jednolita, indywidualna zróżnicowana. Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, karton, klej, ilustracje środowisk przyrodniczych (zanieczyszczonych przez człowieka i czystych, zielonych, zdrowych), pomoce z MACA, kosze z napisami: plastik, szkło, makulatura, wiersz Mali strażnicy przyrody, Wycieczka, globus, encyklopedia, ilustracja płaczącej Ziem, kalendarz ekologiczny, rozsypanka wyrazowa, zagadki, karta pracy To potrafię, hasła ekologiczne. Przebieg zajęć 1. Czynności organizacyjno porządkowe. Zaprowadzenie ładu i porządku, rozdanie materiałów potrzebnych do lekcji. 2. Wprowadzenie do zajęć. Napis na tablicy: Dlaczego Ziemia płacze? (Zawieszenie rysunku płaczącej Ziemi) 3. Zapowiedź tematu zajęć Podczas dzisiejszych zajęć spróbujemy znaleźć odpowiedź na postawione pytanie. Zastanówmy się, w jaki sposób chronić nasz wspólną planetę Ziemię. Pokaz globusa To nasza planeta Ziemia w ogromnym zmniejszeniu.
Taki model Ziemi nazywa się globusem. Odpowiedzi na pytania postawione przez nauczyciela: - Jak nazywa się nasza planeta? - Jaki kształt ma Ziemia? - Kto żyje na Ziemi? - Dlaczego Ziemia zapisujemy wielką literą? Zawieszenie na tablicy kalendarza ekologicznego (załącznik nr 1) Co przyjaciel przyrody musi i może zrobić, a czego nie powinien. 4. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat niszczycielskiej działalności człowieka. 5. Odczytanie zagadek: Służy do picia, służy do mycia. Bez niej na Ziemi nie byłoby życia. (woda) Wiele tutaj drzewek i zieleni wkoło. Rosną tu jagody i grzyby wesoło. (las) Potrzebne ludziom, zwierzętom i roślinom do oddychania. (powietrze) 6. Zawieszenie ilustracji kontrastujących ze sobą (6 rysunków ułożonych w pary) las - zaśmiecony - bogaty w różne gatunki - połamane gałęzie drzew i zwierząt - szary, bez zwierząt - żywa, soczysta zieleń woda - brudna, czarna - czysta, przeźroczysta - zanieczyszczona ściekami - bez zanieczyszczeń - brak roślin i zwierząt - dużo zieleni, zwierząt
powietrze - fabryki bez filtrów - fabryki wyposażone w filtry - pusto, ponuro - obok dużo zieleni - wymarłe drzewa - domy zamieszkałe Nauczyciel: - Czym różnią się te rysunki? - Jakie skutki powoduje bezmyślne wyrzucanie śmieci i niszczenie roślinności? - Skąd się biorą zanieczyszczenia wody? - Skąd pochodzą zanieczyszczenia powietrza? 7. Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 2) Ziemia jest naszym domem. Chrońmy ją. 8. Układanka praca w grupach (załącznik nr 3) NAUCZYCIEL - Chciałabym przedstawić wam dwóch chłopców, Jacka i Wacka (przypinam na tablicy postacie chłopców) Często wybieraj się oni, aby poznać nowe miejsca i maja przy tym wiele przygód. Za chwilę poznacie niektóre z nich. Każda grupa otrzymuje pocięta na kawałki historyjkę obrazkową. Należy ją ułożyć, a następnie nakleić na karton i pokolorować. Przyjrzyjcie się tym historyjkom. Każda z grup zaprezentuje swoja pracę i opowie o przygodach chłopców. Podsumowaniem historyjek są hasła, które należy zapisać do zeszytu: PAMIETAJ, NIE KRZYWDŹ NICZEGO CO ŻYJE. ZBIERAJ TYLKO GRZYBY JADALNE. NIE HAŁASUJ W LESIE. JEŚLI SAMI NIE POSPRZATAMY TO PRZYRODA ZA NAS TEGO NIE ZROBI. 9. Piosenka Dzieci śmieci (4)
10. Praca samodzielna To potrafię (załącznik nr 5) Polecenie do karty pracy Uzupełnij zdania rozkazujące wyrazami z wypożyczalni wyrazów (gałęzie, śmieci, grzybów, jaj, kwiatów, lesie) 11. PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA 12. Analiza wiersza Mali strażnicy przyrody (załącznik nr 6) Wiersz odczytują uczniowie fragmentami Każdy ma swój tekst 13. Odczytanie z encyklopedii hasła Ekologia 14. Rozdanie pomocy z Maca o ochronie lasu i wiersz Wycieczka (załącznik nr 7) 15. Zabawa Gdzie z tym śmieciem. Każdy z wykorzystanych dziś przedmiotów za jakiś czas może stać się bezużyteczny: będziemy musieli go wyrzucić. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przedmioty powinny trafić na jedno wysypisko. Powinniśmy posegregować śmieci. Każdy z was będzie musiał przyporządkować śmieć do kubła z odpowiednim napisem: makulatura, szkło, plastik. 16. Odczytanie przez nauczyciela haseł ekologicznych. Chcesz żyć szanuj nas, powietrze, wodę i las. Czyste powietrze, woda i las to radość i dobre zdrowie dla nas. Czyste wody warunkiem życia. Szanuj zieleń. Zieleń + czyste powietrze = życie. Kryształowo czysta woda dziś każdemu zdrowia doda. Dbajmy o przyrodę i czyste powietrze. 17. Podsumowanie lekcji
18. Zadanie pracy domowej W domu zastanowicie się co można zrobić z materiałów niepotrzebnych, czyli śmieci. Pomoce