Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Scenariusz lekcji. nauczyciel: mgr Magdalena Sadowska Zespół Szkól Gimnazjum Dla Dorosłych ul. świrki i Wigury Kalisz

Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Temat: Pole równoległoboku.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Rozkład materiału nauczania

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Magnesy przyciągają się wzajemnie tylko w ustawieniu przedstawionym na

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II 3-letniego Technikum Budowlanego na podbudowie ZSZ

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Magnetyzm. Magnesy trwałe.

Zestaw doświadczalny do magnetyzmu i elektromagnetyzmu

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć nr 7

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Magnetyzm. Magnesy trwałe.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

MAGNETYZM. 1. Pole magnetyczne Ziemi i magnesu stałego.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Szczegółowe kryteria oceniania z fizyki w gimnazjum kl. II

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Ruchy tropiczne roślin

Scenariusz lekcji fizyki

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SIECHNICACH

Scenariusz zajęć nr 4

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

Materiały pomocnicze 11 do zajęć wyrównawczych z Fizyki dla Inżynierii i Gospodarki Wodnej


Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Poznajemy disacharydy

Temat 2. Program komputerowy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Transkrypt:

POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne) Treści programowe: magnes i pole magnetyczne, oddziaływanie magnetyczne, magnetyzm na Ziemi, zastosowanie magnesów. Cel główny: Uczniowie poznają właściwości magnetyzmu. Cele operacyjne lekcji: a) wiadomości zna pojęcia: magnesy, pole, bieguny magnetyczne, wie, jak oddziaływają na siebie bieguny magnetyczne, zna działanie kompasu; wie, czym są bieguny magnetyczne i geograficzne Ziemi. b) umiejętności wyjaśnia w oparciu o wynik doświadczenia, czym są magnesy, pole i bieguny magnetyczne,

wyjaśnia, na podstawie filmu i w oparciu o wynik doświadczenia, jak oddziałują na siebie bieguny magnetyczne oraz przedstawia graficzny obraz tego oddziaływania, opisuje, jak działa kompas i wyjaśnia, czym różnią się bieguny magnetyczne i geograficzne Ziemi, rozpoznaje urządzenia, w których wykorzystano magnesy (lub elektromagnesy propedeutycznie, bez szczegółowego tłumaczenia zasady działania, która będzie przedmiotem następnych zajęć). c) postawy zna i stosuje zasady bezpiecznego wykonywania doświadczeń, współpracuje w zespole. Metody: eksponująca: pokaz filmu, praktyczna: pokaz, ćwiczenie przedmiotowe (doświadczenie), podająca: pogadanka, objaśnienie. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa. Środki dydaktyczne: zestaw do doświadczenia oddziaływanie magnesu na różne przedmioty, zestaw do doświadczenia oddziaływanie wzajemne magnesów, igły magnetyczne, magnesy (sztabkowe, podkowiaste, okrągłe), opiłki żelaza, kompas, globus, multimedialny program do nauki przyrody wydawnictwa Young Digital Poland edurom Strefa P 6 Przyroda, podręcznik Mój świat, klasa V, wyd. Rożak, zeszyt ćwiczeń.

PRZEBIEG ZAJĘĆ Faza wprowadzająca 1. Czynności związane z organizacją zajęć: sprawdzenie listy obecności, podział na 4-5-osobowe grupy. 2. Nauczyciel formułuje główne cele zajęć: Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń dowiemy się, czy są magnesy i czym jest pole magnetyczne. Sprawdzimy, w jaki sposób oddziałują bieguny magnetyczne. Poznamy, na czym polega magnetyzm Ziemi i w jaki sposób wykorzystuje się właściwości magnesu w codziennym życiu. Podane cele lekcji zapisane w postaci pytań znajdują się na bocznej tablicy. 3. Uczniowie podają, czym jest prąd elektryczny i jakie substancje nazywamy przewodnikami. Jeden z uczniów demonstruje przepływ prądu elektrycznego w obwodzie. Nauczyciel wskazuje na zawieszone na tablicy: kolorowe magnesy do przypinania kartonów, magnesy na lodówkę, przypięte do tablicy zamknięcie do szafki, a także na znajdujący się na stoliku dzwonek elektryczny. Uczniowie przypominają, do czego służy magnes i wymieniają urządzenia z własnego otoczenia, w których zastosowano magnesy. Faza realizacyjna 1. Uczniowie, oglądają film na temat Elektryczność i magnetyzm zamieszczony w eduromie Strefa P 6 (wykorzystując znajdujący się w pracowni projektor multimedialny). Następnie, pracując w grupach, uzupełniają tekst: Magnes przyciąga tylko przedmioty wykonane z.zaczynają one również wykazywać właściwości.. 2. Uczniowie w grupach wykonują doświadczenie Oddziaływanie magnesu na różne przedmioty i porównują otrzymany rezultat z oddziaływaniami zaobserwowanymi na filmie. Swoje spostrzeżenia zapisują w formie notatki w Zeszycie ćwiczeń.

Przedmioty wykonane z niektórych.(metali) wykazują właściwości. (magnetyczne). Oznacza to, że w ich otoczeniu działają. (siły) magnetyczne. Przedmioty te nazywamy..(magnesami). 3. Nauczyciel demonstruje uczniom różne rodzaje magnesów. Zapoznaje z przyjętym sposobem oznaczania biegunów magnetycznych. Przy użyciu kartki białego papieru i opiłków żelaza demonstruje, jak układają się linie sił pola magnetycznego wokół pojedynczego magnesu sztabkowego i podkowiastego. Jeden z uczniów uzupełnia rysunek przedstawiający układ linii sił pola magnetycznego. 4. Uczniowie wykonują w grupach doświadczenie: Oddziaływanie wzajemne magnesów. Swoje spostrzeżenia zapisują w Zeszycie ćwiczeń. Każdy magnes ma dwa bieguny:. (północny) i. (południowy). Biegun północny oznacza się umownie literą (N) i kolorem (niebieskim), natomiast biegun południowy literą (S) i kolorem. (czerwonym). Nie można ich od siebie oddzielić. Jeżeli podzielimy magnes na dwie części, to każda z nich stanie się całym.. (magnesem) z.. (dwoma) biegunami. 5. Nauczyciel poleca uczniom, aby ustawili igły magnetyczne pomiędzy dwoma magnesami, zwróconymi do siebie różnoimiennymi biegunami. Uczniowie obserwują swobodne ustawienie się igły magnetycznej bez udziału magnesów. Kilkakrotnie odchylają ją od tego kierunku i obserwują jej powrót. Na podstawie obserwacji formułują ustnie wniosek o oddziaływaniu Ziemi na igłę magnetyczną. 6. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z ilustracją Bieguny magnetyczne Ziemi, a następnie o odszukanie na globusie i porównywanie położenia biegunów magnetycznych i geograficznych. Uczniowie określają, jaki rodzaj bieguna magnetycznego znajduje się na północy i południu geograficznym Ziemi, oraz wykonują zadanie: Na rysunku kuli ziemskiej opisz bieguny geograficzne i magnetyczne. Następnie dorysuj igłę kompasu w odpowiednim ustawieniu w stosunku do biegunów.

Faza podsumowująca 1. Podsumowanie zajęć Uczniowie w grupach rozwiązują zadanie: Uporządkujcie sylaby. Następnie zapiszcie wyjaśnienie znaczenia otrzymanego hasła (pole magnetyczne). 2. Wypełnianie kart ewaluacyjnych w formie kwiatu (uczniowie wypełniają najpierw płatki, a następnie w środek kwiatu wpisują ocenę ogólną, wyrażoną stopniem szkolnym) - Dzisiejsze zajęcia były... - Atmosfera na lekcji... - Moje zainteresowanie lekcją... - Moje zrozumienie treści lekcji... - Najbardziej podobało mi się... - Praca w grupie... - Zadania były... Anna Nowak nauczyciel przyrody w PSP w Wielgomłynach Praca na zajęciach edukacyjnych przyrody w szkole podstawowej z programem multimedialnym: Strefa P 6 Przyroda edurom Young Digital Poland Scenariusz opracowany na podstawie Książki nauczyciela Wyd. Rożak