Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku lat

Podobne dokumenty
Matematyka klasa VI SP

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

32. ZBIERAMY DANE W NASZEJ KLASIE I SZKOLE CZYLI O TYM, JAK SIĘ TWORZY WYKRESY SŁUPKOWE

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Simba 3D LOGO. Cele zajęć: - Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. - Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami.

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęć nr 8

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć nr 6

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Temat: Pole równoległoboku.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Sposoby prezentacji problemów w statystyce

Kodowanie na matematyce w podstawówce Joanna Palińska

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Słynny malarz polski Jan Matejko

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa,

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

ZESZYT PRAC DOMOWYCH klasa część 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Bukiet INSTRUKCJA. autor: Wouter van Strien projekt gra czny: Przemysław Fornal

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 6

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Scenariusz lekcji opartej na programie Program nauczania informatyki w gimnazjum DKW /99

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz zajęć nr 7

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

3 rodzaje wykresów Forex oraz jak je czytać

Temat: Odejmowanie w pamięci

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Temat: Jak szybko płynie czas?

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Funkcje liniowe i wieloliniowe w praktyce szkolnej. Opracowanie : mgr inż. Renata Rzepińska

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Skąd biorą się kolory?.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 10-11 lat Imię i nazwisko prowadzącego Data Szkoła Podstawowa Imię i nazwisko opiekuna miejsce zajęć Klasa liczba uczniów liczba dziewczynek liczba chłopców Czas zajęć: 45 m Temat: Guś i wyk statystyc Cele ogólne: zdobycie podstawowej wiedzy statystycznej, zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami statystycznymi, zapoznanie uczniów z prezentacją danych w formie graficznej. Cele szczegółowe: uczeń potrafi wskazać dominującą pozycję danej kategorii wśród badanej zbiorowości, uczeń zna pojęcie dominanty, uczeń wie, że dane statystyczne można przedstawić w formie graficznej (na wykresie), uczeń zna podstawowe etapy badania statystycznego. Pojęcia statystyczne występujące w zajęciach: wykres słupkowy, wykres kołowy, wykres liniowy, dominanta, wyznaczanie wartości minimalnej i maksymalnej. Metody nauczania: pogadanka, dyskusja dydaktyczna, ćwiczenia. Formy nauczania: praca indywidualna. Środki dydaktyczne: tablica korkowa 80 x 100 cm 3 szt., plansze do zadań dla prowadzącego (zad. 1 3 szt., zad. 2. 4 szt., zad. 3 1 szt.), kredki świecowe (lub pisaki) dla prowadzącego, kolory: czerwony, żółty, brązowy, niebieski, zielony, czarny, szary, urządzenie do mierzenia wzrostu (centymetr i gusiomierz), karty zadań 2 egz. x liczba uczniów, zestawy kredek (x liczba uczniów), kolory: czerwony, żółty, brązowy, niebieski, zielony, czarny oraz ołówek, trzykomorowa urna [ ] oraz żetony do oceny zajęć przez uczniów, maskotka Gusia. Upominki dla wszystkich uczniów: zakładki do książki z wizerunkiem Gusia i ściągą matematyczną. Ocena zajęć przez uczniów:...,...,.... Uwagi:... 1

Czas Przebieg zajęć Uwagi I. WSTĘP Zajęcia prowadzą dwie osoby: prowadzący (A), Przygotowanie sali prowadzący (B). 1. Przygotowanie kredek (pisaków) oraz tablic korkowych z planszami do rysowania wykresów. 2. Przygotowanie kompletów kredek dla dzieci. 3. Przymocowanie linijki do mierzenia wzrostu. 4. Przygotowanie kart zajęć do rozdania. Przywitanie Dzień dobry! Nazywam się (A)..... a to jest (B). (A) Zapraszamy Was do wspólnej zabawy w statystyków. Razem z nami jest t oczywiście Guś, który bacznie wszystko obserwuje. II. PRZYPOMNIENIE I UTRWALENIE WIADOMOŚCI Z CZ. 1. ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLASY IV Jaki to zawód? (A) Przypomnijcie sobie poprzednie zajęcia z Gusiem. Zadam wam teraz pytania dotyczące tych zajęć. Kto zna odpowiedź podnosi rękę do góry. 1. Ile jest w Polsce urzędów statystycznych? (16) 2. Jak nazywa się najważniejszy urząd statystyczny w Polsce? Główny Urząd Statystyczny 3. Jakie podobne czynności wykonuje dziennikarz i statystyk? Dziennikarz zbiera informacje, przeprowadza wywiady, opisuje świat i ludzi w prasie, Statystyk zbiera informacje, prowadzi badania ankietowe, opisuje świat i ludzi za pomocą liczb i wykresów. 4. Jakie podobne czynności wykonuje listonosz i statystyk? Listonosz dostarcza ludziom listy i paczki, Statystyk dostarcza ludziom dane liczbowe. 5. Jakie podobne czynności wykonuje lekarz i statystyki? Lekarz bada ludzi i określa ich stan zdrowia, Statystyk bada podstawowe obszary życia i określa ich stan w liczbach. Kolor niebieski oznacza tekst mówiony Zadanie 1. (A) Teraz zajmiemy się zbieraniem danych statystycznych. (B) rozda Wam teraz karty zadań. (B) Rozdaje uczniom karty zadań z pierwszym zadaniem i komplety kredek. (A) Popatrzcie na tablicę korkową znajduje się na niej to samo co na waszych kartkach. Wspólnie rozwiążemy to zadanie, ja na tablicy, a wy na swoich kartkach. Mamy tabelę z sześcioma różnymi kolorami: czerwony, Wybierzcie je z tych kolorów, taki, który jest waszym ulubionym kolorem. Pamiętajcie, że możecie wybrać tylko je kolor i zgłosić się tylko raz. Każdy uczeń dokonuje wyboru przez podniesienie ręki. Prowadzący zapisuje wyniki na tablicy na flipchart-cie, uczniowie w swoich kartach. (A) Zebraliśmy dane statystyczne dotyczące Waszych ulubionych kolorów. Przedstawmy je na wykresie. Dla każ koloru narysujemy słupek wysoki na tyle kratek ilu uczniów wybrało ten kolor. Rysuje słupki odpowiednimi kolorami informując uczniów o wykonywanych czynnościach. Uczniowie rysują wykresy na swoich kartach zadań. (A) Stworzyliśmy wykres statystyczny, ma on swoją nazwę. A jak wy nazwalibyście taki wykres? Mamy tablicę z danymi i mamy wykres słupkowy. Teraz sformułujemy wnioski. Zadaje pytania i odpowiedzi zapisuje na flipchart-cie. Pytania: 1. Jaki kolor jest najbardziej lubiany przez uczniów waszej klasy? 2. Jaki kolor jest najmniej lubiany przez uczniów waszej klasy? 3. Jaki kolor jest najbardziej lubiany przez dziewczynki a jaki przez chłopców w waszej klasie? informuje uczniów, że takich informacji nie zbieraliśmy i dlatego zapisujemy brak danych. Zapoznaje dzieci z określeniem dominanty (najczęstsza, dominująca wartość w zbiorze) i wpisuje na czerwono nad najwyższym słupkiem. Jeżeli zaistnieje kłopot ze zrozumieniem tego pojęcia przez dzieci można przedstawić dodatkowy przykład: wyobraźcie sobie, że mam przed sobą kosz z owocami, w którym jest 5 jabłek, 8 gruszek, 12 mandarynek i 3 morele. Jakie owoce dominują w tym koszu? (A) Zakończyliśmy pierwsze zadanie. Zebraliśmy dane statystyczne i wpisaliśmy je do tablicy. Narysowaliśmy na podstawie tych danych wykres słupkowy. Mając dane liczbowe i wykres sformułowaliśmy wnioski. Uczniowie zapoznają się z pojęciem wykresu słupkowego, odczytują z niego, ile osób lubi poszczególne kolory, poznają pojęcie kategorii dominującej. (A) Pomyślcie, po co i dla kogo są zbierane informacje o ulubionych kolorach. Dzieci poproszone przez prowadzącego mogą podchodzić do tablicy aby rysować wykres. 2

Zadanie 2. (A i B) Zmieniają tablicę korkową. B rozdaje karty zadań z zadaniem drugim. (A) Teraz będziemy zbierać dane na temat koloru oczu uczniów waszej klasy. Mamy oczy koloru: brązowego (piwne), niebieskiego, zielonego, szarego i inne czyli np. czarne lub każ oko w innym kolorze. Sprawdźcie dokładnie jaki macie kolor oczu ponieważ możecie się zgłosić tylko raz. Niech podniosą rękę do góry dziewczynki, które mają oczy w kolorze brązowym. Niech podniosą rękę do góry chłopcy, którzy mają oczy w kolorze brązowym, itd. Prowadzący zajęcia liczy uczniów i wyniki zapisuje w tablicy na flipchart-cie. (A) Zebraliśmy dane, które przedstawimy na wykresie. Mamy dwa wykresy w kształcie koła, je dla dziewczynek i je dla chłopców. Koła podzielone są na wycinki, jest ich odpowiednio tyle ile jest dziewczynek i tyle ilu chłopców w waszej klasie. Wycinki będziemy zamalowywać kolorami odpowiadającymi kolorom oczu. Zaczynamy od dziewczynek, które mają oczy brązowe, (itd.)... Zamalowuje wycinki (zaczynając każdy wykres od godziny 12 w prawo) odpowiednimi kolorami cały czas informując uczniów o wykonywanych czynnościach. Jeżeli kilku uczniów nie ma na zajęciach to puste wycinki koła spina klamrą wpisując brak danych. Uczniowie tworzą wykresy na swoich kartach zadań. (A) Sporządziliśmy kolejny wykres statystyczny. Czy ktoś wie jak taki wykres się nazywa? (A) Mamy tablicę z danymi i wykres kołowy. Teraz sformułujemy wnioski. Zadaje pytania i odpowiedzi zapisuje na flipchart-cie. Pytania: 1. Jaki kolor oczu dominuje wśród wszystkich uczniów? 2. Jaki kolor oczu dominuje wśród dziewczynek? 3. Jaki kolor oczu dominuje wśród chłopców? 4. Jakiego koloru oczu jest najmniej wśród wszystkich uczniów? (A) Ustala z dziećmi i wpisuje na czerwono słowo dominanta przy największej wartości na wykresie kołowym. Prowadzący zwraca uwagę na występujące elementy badania statystycznego: zbieranie i gromadzenie danych, analiza, prezentacja, wnioski. Zadanie 3. (A) Zawiesza tablicę korkową z trzecim zadaniem. (B) Podchodzi do umocowanego centymetra z gusiomierzem. (A) Zadanie trzecie będzie polegało na zbadaniu wzros uczniów kl. IV Szkoły Podstawowej Będziecie podchodzić do (B) według kolejności tak jak siedzicie, (B) wyznaczy przy pomocy gusiomierza wasz wzrost. (B) prezen gusiomierz. Następnie będziecie podchodzić do planszy i zaznaczać pinezką wartość swojego wzros Na planszy znajdują się dwie linie: na dole linia pozioma z zaznaczonymi numerami uczniów numery takie jak w dzienniku, z lewej strony planszy na pionowej linii prostej są zaznaczone centymetry. Takie dwie linie nazywamy ukła współrzędnych. A zatem będziecie zaznaczać swój wzrost pinezką w układzie współrzędnych. Zaczynamy, uczeń nr 1 podchodzi do gusiomierza, uczeń nr 2 przygotowuje się (A) Zobaczcie mamy na wykresie pinezkami zaznaczony wzrost każ z was. Teraz połączę liniami kolejno wszystkie pinezki. Prowadzący zajęcia łączy sąsiadujące pinezki i tworzy wykres liniowy. (A) Ten wykres statystyczny także ma swoją nazwę. Czy ktoś wie jak taki wykres się nazywa? Z wykresu uczniowie odczytują najwyższy i najniższy wzrost. IV. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ. (A) Na dzisiejszych zajęciach najpierw zbieraliśmy dane statystyczne i zapisywaliśmy je w tablicy, później na podstawie tych danych tworzyliśmy wykresy statystyczne a na koniec formułowaliśmy wnioski. Jakie poznaliśmy wykresy statystyczne? (A i B) rozdają upominki wszystkim uczniom. (A) Oto jest urna Gusiowa. Czy wiecie do czego służy taka urna? Przy pomocy tej urny będziecie mogli powiedzieć Gusiowi, czy podobały się Wam dzisiejsze zajęcia. (B) Rozdaje uczniom żetony, a następnie zbiera do urny ich głosy.

Zadanie 1. Jaki kolor najbardziej lubisz? Wybierz jeden z kolorów: czerwony, żółty, brązowy, niebieski, zielony, czarny. Liczba uczniów Kolor Kolorem najbardziej lubianym jest kolor... Kolorem najmniej lubianym jest kolor... Który kolor jest najbardziej lubiany przez dziewczynki, a który przez chłopców?...

Zadanie 2. Jaki jest Twój kolor oczu? Wybierz jeden z kolorów: brązowe, niebieskie, zielone, szare, inne. Kolor Ogółem Dziewczynki Chłopcy Dziewczynki Chłopcy Najwięcej osób ma oczy w kolorze... Najwięcej dziewczynek ma oczy w kolorze...

Najwięcej chłopców ma oczy w kolorze... Najmniej osób ma oczy w kolorze...