SZUMIĄCE PIOSENECZKI Z LOGOPEDYCZNEJ TECZKI

Podobne dokumenty
Projekt Samokształceniowego Zespołu Logopedów (Z okazji cyklicznych obchodów Europejskiego Dnia Logopedy)

,,Utrwalamy poprawną wymowę głoski,,sz scenariusz zajęć logopedycznych

zestaw ćwiczeń języka przygotowujących do prawidłowej artykulacji głoski r

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

TERAPIA WAD WYMOWY ORAZ ĆWICZENIA WSPOMAGAJĄCE ARTYKULACJĘ

1.Klasyfikacja głosek języka polskiego. 2.Układ narządów artykulacyjnych przy wymowie wybranych głosek.

Wyniki przesiewowego badania logopedycznego u uczniów z klas pierwszych

Plan terapii logopedycznej. Cele terapii logopedycznej

Program logopedyczny przedszkola Przyjaciół Książki dla dzieci 4,5 i 6 letnich Mówimy ładnie

Informator logopedyczny dla nauczycieli

W procesie mówienia udział biorą: UKŁAD ODDECHOWY UKŁAD FONACYJNY UKŁAD ARTYKULACYJNY OŚRODKI MOWY W MÓZGU

Metody logopedyczne: ćwiczenia usprawniające narządy mowy (język i wargi), ćwiczenia oddechowe.

Zabawy i ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mownych przeprowadza się w następujących seriach:

kształcenie świadomości fonologicznej u dzieci 6-letnich; podnoszenie sprawności artykulacyjnej;

PROGRAM PRACY Z UCZNIEM/UCZENNICĄ NA ZAJĘCIACH Z TERAPII LOGOPEDYCZNEJ NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH REALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU:

Zabawy i ćwiczenia logopedyczne:

Program pracy z chórem szkolnym wielogłosowym dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

Opracowała : mgr Elżbieta Książkiewicz-Mroczka

Marzec 2009 Przyroda budzi się ze snu. Cele ogólne:

TERAPIA LOGOPEDYCZNA. Terapią logopedyczną objęte są dzieci z zaburzeniami mowy.

PROJEKT LOGOPEDYCZNY MIĘDZYPLACÓWKOWY ZŻP-3 i P-66 PAN JĘZYCZEK W ZWIERZĄTKOWIE - ZABAWY LOGOPEDYCZNE Z WYKORZYSTANIEM POEZJI JANA BRZECHWY

STANDARDY I WSKAŹNIKI EDUKACYJNE 2018/2019r.

PROGRAM INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ. Temat: Mówię JA, mówisz TY, rozmawiamy MY

Scenariusz zajęć nr 2

Najczęściej spotykane wady wymowy

Program. zajęć logopedycznych

Justyna Gogol Adelina Horoń

Marzec 2009 W świecie sztuki. Cele ogólne:

Ćwiczenia języka przyśpieszające powstanie głoski [r] Najlepiej wykonywać ćwiczenia przed lustrem przez 5 minut 2 x dziennie

Scenariusz zajęć logopedycznych

EKSPERTA PORADY, CZYLI JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ

PROGRAM PROFILAKTYKI LOGOEPDYCZNEJ SZKOŁA POPRAWNEJ WYMOWY

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia Część nr 2

Konspekt zajęć logopedycznych z dzieckiem niedosłyszącym

MUZYCZNY ŚWIAT W KRAINIE PIOSENKI

PLAN TERAPII LOGOPEDYCZNEJ. Prowadząca: mgr Anna Skrocka

JAK WSPOMAGAĆ ROZWÓJ MOWY PRZEDSZKOLAKA

Część I. Dlaczego ćwiczenie wymowy jest ważne?

PLAN TERAPII LOGOPEDYCZNEJ. Prowadząca: mgr Anna Skrocka

Eduterapeutica Logopedia do pracy z dziećmi wykazującymi zaburzenia rozwoju mowy

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Program nauczania dla dzieci 3 - letnich. w roku szkolnym 2013/2014. w Przedszkolu w Nowych Iganiach

KSIĘGA RYMOWANEK DO ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH PRZEWODNIK DLA LOGOPEDÓW I NAUCZYCIELI

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Program nauczania dla dzieci 4 - letnich. w roku szkolnym 2013/2014. w Przedszkolu w Nowych Iganiach

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Logopedyczny program multimedialny Bambikowe Logoprzygody. - wsparcie w terapii i stymulowaniu rozwoju mowy i języka dziecka

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Darmowy fragment

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ZIMOWEJ W JĘZYKU NIEMIECKIM Szkoła Podstawowa w Kuźniczysku, rok szkolny 2013/2014. Regulamin konkursu

I GMINNEGO KONKURSU PIOSENKI ANGIELSKIEJ Be a star!

Rozwój mowy dziecka i jego wspomaganie

PROGRAM PROFILAKTYKI LOGOPEDYCZNEJ POPRAWNIE MÓWIMY. Opracowanie: Monika Dworaczek

ROCZNY PROGRAM ROZWOJU TĘCZOWEGO PRZEDSZKOLA W DZIERZGONIU NA ROK SZKOLNY 2013/2014.

Logopedia w praktyce nauczyciela. Oktawia Czechowska

INTERWENCJA TERAPEUTYCZNA W PRZYPADKU OPÓŹNIONEGO ROZWOJU MOWY U DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

I Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej Around the Music 2011 w Publicznym Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 w Dzwoli

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

KONSPEKT. TEMAT: Cudaczek nauka pisania litery C w oparciu o piosenkę.

Utrwalanie głoski /ź/ w wyrazach i zdaniach z wykorzystaniem metod integracji sensorycznej

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

JAK POMÓC DZIECKU W OPANOWANIU POPRAWNEJ WYMOWY GŁOSEK: SZ, RZ, CZ, DŻ?

W jakim wieku dziecko powinno poprawnie artykułować głoskę r?

Program Logopedia. - opis szczegółowy. Szereg ciszący.

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

MIŚ I KREDKA Newsletter Przedszkola Nr 110

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Zabawy i ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne

Opóźniony rozwój mowy

PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA GRUPA II MYSZKI

WARUNKIEM SKUTECZNEJ TERAPII LOGOPEDYCZNEJ JEST PRACA Z DZIECKIEM W DOMU. BEZ NIEJ NIE BĘDZIE EFEKTÓW W POSTACI POPRAWNEJ WYMOWY.

Zajęcia specjalistów TERAPIA LOGOPEDYCZNA

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

logopedia to nauka o kształtowaniu się prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty ( I.

Grażyna Krzysztoszek, Małgorzata Piszczek MATERIA WYRAZOWO-OBRAZKOWY DO UTRWALANIA POPRAWNEJ WYMOWY G OSEK A, O, U, E, I, Y, A,, E,

PROGRAM TERAPII LOGOPEDYCZNEJ W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Kształtowanie kompetencji matematycznych Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapisywanie czynności matematycznych

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Warsztat fakultatywny. Inne jest ciekawe

Posługiwanie się mową artykułowaną nie jest czynnością wrodzoną - umiejętność ta musi być nabywana na drodze społecznych uwarunkowań, poprzez kontakt

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

Konkurs Lekcje o Mazowszu - scenariusz zajęć edukacyjnych

Zabawy buzi i ję WSTĘP PROGRAM PROFILAKTYKI LOGOPEDYCZNEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BOLECHOWICACH opracowała mgr Dorota Wojciechowska

Drodzy rodzice! Jestem fłopak mam poltasy

Ćwiczenia logopedyczne wspomagające prawidłowy rozwój mowy:

KOMUNIKACJA WERBALNA IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA DATA ZAPISU WIEK ŻYCIA DZIEŃ MIESIĄC ROK DATA URODZENIA OSOBA WYPEŁNIAJĄCA:

Jak rozwija się mowa u dzieci w wieku przedszkolnym?

Zajęcia ruchowo - taneczne Roztańczone stópki

Zespół Szkół w Rzeczycy Długiej Pasowanie pierwszoklasistów

II Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej

PORADNIK PROFILAKTYKI LOGOPEDYCZNEJ DLA RODZICÓW

mgr Ewelina Gibowicz

Jesienią, zimą czy wiosną buzię mam radosną.

Ogólne ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy: język, warg, żuchwę i podniebienie

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Scenariusz zajęd otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 24 III 2010 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. E. Szelburg-Zarembiny w Rykach

Transkrypt:

Projekt Samokształceniowego Zespołu Logopedów (z okazji cyklicznych obchodów Europejskiego Dnia Logopedy połączony z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa pod hasłem Moi przyjaciele, moja społeczność ) SZUMIĄCE PIOSENECZKI Z LOGOPEDYCZNEJ TECZKI Pomysłodawca: Karolina Mikołajczyk, Monika Sierpińska Projekt ( scenariusz oraz prowadzenie uroczystości): Karolina Mikołajczyk,Monika Sierpińska, Katarzyna Flak) Data realizacji: 03.03.2017r. Prowadzący: logopeda Karolina Mikołajczyk, logopeda Katarzyna Flak nauczyciel rewalidacji Monika Sierpińska, Uczestnicy: uczniowie klasy 5u Zaproszeni goście: pani dyrektor ZSS w Kościanie- Magdalena Dyszkiewicz, rodzice uczniów Cele edukacyjne ( terapeutyczne): - rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez ekspresję słowną, muzyczno ruchową, - umożliwianie uczniom ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć, w różnych formach działalności, z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu, - rozwijanie kompetencji językowych oraz umiejętności sprawnego wykonywania ruchu, -ćwiczenie słuchu fonetycznego i fonemowego oraz uwagi słuchowej, - przeżywanie złożonych efektów muzycznych, ruchowych, uzyskanych przez działania grupowe, - budowanie u dzieci świadomości własnej osoby i akceptacji samego siebie poprzez reakcje innych i własną aktywność, - usprawnianie motoryki dużej i małej, Cele wychowawcze: umiejętność współdziałania i zachowania się w grupie, uwrażliwienie na estetyczne walory muzyki, Metody pracy: słowna, czynna, percepcyjna, Formy pracy zbiorowa, indywidualna, Pomoce: -płyta CD Głoski szumiące śpiewająco ( wybrane utwory), -magnetofon, - dekoracje tematyczne do piosenek, - rekwizyty: kaczka, smok, szyszki, myszki, żółw, 1

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI 1.Powitanie uczestników i gości. 2.Zaprezentowanie przygotowanego materiału, pt. Szumiące pioseneczki z logopedycznej teczki (wybrane piosenki z głoskami szumiącymi: SZ, Ż, CZ) w postaci spektaklu muzycznego. 3. Ćwiczenia artykulacyjne usprawniające język i wargi przygotowujące do wywoływania wybranych głosek szumiących. - ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE JĘZYK- KONIK kląskamy językiem, ŁASUCH naśladujemy ssanie cukierka czubkiem języka, ŁAKOMCZUSZEK głośno mlaskamy, a następnie oblizujemy wałek dziąsłowy za górnymi zębami, CZYŚCIOSZEK dokładnie myjemy językiem górne zęby od wewnątrz, JASZCZURKA masujemy język, wysuwając go i chowając pomiędzy lekko rozwartymi zębami, GUMA DO ŻUCIA żujemy brzegi języka zębami trzonowymi, PĘDZEL naśladujemy językiem malowanie, unosimy język do podniebienia, - ĆWICZENIA WARG CAŁUSKI cmokamy i posyłamy całuski, PROSIACZEK zaokrąglone wargi, tworząc ryjek, USMIECH PROSIACZKA wysuwamy zaokrąglone wargi tworząc ryjek, a następnie przekształcamy ryjek w szeroki uśmiech, RYBKA wysuwamy zaokrąglone wargi, tworząc rybi pyszczek 4. Słuchanie sylab z głoskami (SZ, Ż, CZ) nagranych na płycie i zachęcanie uczniów do ich powtarzania. 5. Odczytanie tekstu piosenek logarytmicznych przez logopedę. Logopeda prosi, aby śledząc rekwizyty uczeń powtarzał za nim kolejne wersy piosenki. W przypadku niektórych uczniów będą do same refreny; natomiast uczniowie posługujący się komunikacją niewerbalną wspomagają się gestem ( klaszcząc lub tupiąc). PIOSENKA Z GŁOSKĄ SZ SZA, SZO, SZU, SZE, SZY 1. COŚ SZELEŚCI W CHASZCZACH, SMOK O SZEŚCIU PASZCZACH, SZCZERZY ZĘBY W GŁUSZY, 2

REF: A TO TYLKO SZA, SZA, PUSZCZYK SIĘ NAPUSZYŁ 2. ZASZUMIAŁO W GŁUSZY, SMOK WYSTAWIŁ USZY, Z DRZEW POZRZUCAŁ SZYSZKI, REF: A TO TYLKO SZA, SZA, MAŁE ŚLICZNE MYSZKI 3. PUSZCZA OLBRZYMIEJE SZUMIA GĘSTE KNIEJE, AŻ SIĘ TRZĘSIE PLISZKA, REF: A TO TYLKO SZA, SZA, Z DZREWA SPADŁA SZYSZKA, PIOSENKA Z GŁOSKĄ Ż ŻÓŁW 1. ZJADŁ JUŻ SZASZŁYCZEK I PYSZNE WARZYWA, SPÓJRZ, JAK SOCZYSTE JABŁUSZKA SPOŻYWA. 2. RZEKŁSZY, ŻE CZAS NA WIOSENNE PORZĄDKI, POŻARŁ RZEŻUSZKĘ ŚWIEŻUTKĄ WPROST Z GRZĄDKI. 3

3. DZISIAJ NASZ ŻÓŁWIK SIĘ NAWET NIE ZDRZEMNĄŁ, ŻUJE I ŻUJE CHOCIAŻ JUŻ CIEMNO 4. WCIĄŻ ŻYWEJ WAGI ŻÓŁWIOWI PRZYBYWA, CÓŻ, KIEDY ŻYCIE NA ŻUCIU UPŁYWA PIOSENKA Z GŁOSKĄ CZ CZA- CZA- CZA 1. TAŃCZY SOBIE CZAPLA CZA- CZĘ, A TUŻ OBOK KACZKA SKACZE, REF: 2. CZEPIA SIĘ KAŻDEGO KROCZU, KWACZE, KRZYCZY CZŁAPIĄC Z BOCZKU 4

REF: 3. CZAPLA BACZNIE POPATRZYŁA, WNET SIĘ CZA- CZY NAUCZYŁA, REF: 4. KAŻDA PRZYJAŹŃ MA KORZENIE DLA NICH PRZYJAŹŃ TO TAŃCZENIE REF: 6. Wręczenie uczniom dyplomów za udział w obchodach Europejskiego Dnia Logopedy połączonego z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Słodki poczęstunek. 7. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach i pożegnanie uczniów wraz z rodzicami. Opracowanie: Karolina Mikołajczyk 5