KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

PRZYKŁADY ZADAŃ MATURALNYCH Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STANDARDY DLA WYBRANYCH TREŚCI PROGRAMOWYCH Z POZIOMU PODSTAWOWEGO I ROZSZERZONEGO

FRAGMENTY RECENZJI PROGRAMU NAUCZANIA KORELACJA PRZEDMIOTOWA NA LEKCJACH MATEMATYKI I FIZYKI W TECHNIKUM

Dział I FUNKCJE I ICH WŁASNOŚCI

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

KLASA II TECHNIKUM POZIOM PODSTAWOWY PROPOZYCJA POZIOMÓW WYMAGAŃ

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

Test sprawdzający wiadomości i umiejętności funkcja kwadratowa

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

========================= Zapisujemy naszą funkcję kwadratową w postaci kanonicznej: 2

Wymagania edukacyjne z matematyki w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, zakres podstawowy. Klasa druga.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Próbny egzamin z matematyki dla uczniów klas II LO i III Technikum. w roku szkolnym 2012/2013

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

FUNKCJA KWADRATOWA. Wykresem funkcji kwadratowej jest parabola o wierzchołku w punkcie W = (p, q), gdzie

PLAN WYNIKOWY PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

Pojęcia, wymagania i przykładowe zadania na egzamin poprawkowy dla klas II w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY I LICEUM I TECHNIKUM (ZAKRES PODSTAWOWY I ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Przedmiotowe Zasady Oceniania

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

Temat: Odejmowanie w pamięci

Zakres materiału obowiązujący do egzaminu poprawkowego z matematyki klasa 1 d LO

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Skrypt 12. Funkcja kwadratowa:

WYMAGANIA NA OCENĘ 12. Równania kwadratowe Uczeń demonstruje opanowanie umiejętności ogólnych rozwiązując zadania, w których:

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

3. FUNKCJA LINIOWA. gdzie ; ół,.

Egzamin ustny z matematyki semestr II Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności

Funkcje IV. Wymagania egzaminacyjne:

FUNKCJA KWADRATOWA. 1. Definicje i przydatne wzory. lub trójmianem kwadratowym nazywamy funkcję postaci: f(x) = ax 2 + bx + c

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO OTRZYMANIA PRZEZ UCZNIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI

MINIMUM PROGRAMOWE DLA SŁUCHACZY CKU NR 1

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Przedmiotowy system oceniania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych klasa druga zakres rozszerzony

Poniżej przedstawiony został podział wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Egzamin gimnazjalny z matematyki 2016 analiza

Rozkład materiału a wymagania podstawy programowej dla I klasy czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Zakres rozszerzony

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM IM. NA BURSZTYNOWYM SZLAKU W MIKOSZEWIE

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie II A i II B Liceum Plastycznego Zakres podstawowy Przygotowane w oparciu o propozycję wydawnictwa Nowa Era

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

TEMAT: PRZEKSZTAŁCENIA WYKRESÓW FUNKCJI PRZESUNIĘCIE O WEKTOR

WYMAGANIA EDUKACYJNE Rok szkolny 2018/2019

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY DRUGIEJ LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO ZAKRES PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z CHEMII W ZESPOLE SZKÓŁ W SZUTOWIE

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA KLASY II TECHNIKUM 5 - LETNIEGO

Zakres na egzaminy poprawkowe w r. szk. 2013/14 /nauczyciel M.Tatar/

Wymagania edukacyjne z matematyki

FUNKCJE LINIOWE SCENARIUSZE LEKCJI OPRACOWAŁA EWA SKOROCH

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

RAPORT ZBIORCZY z diagnozy Matematyka PP

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie III A LP

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie trzeciej zasadniczej szkoły zawodowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI dla klasy I ba Rok szk. 2012/2013

a =, gdzie A(x 1, y 1 ),

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

PSO Zespół Przedmiotów Ekonomicznych

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

MATEMATYKA Wymagania edukacyjne i zakres materiału dla klasy drugiej poziom podstawowy w roku szkolnym 2013/2014 ZAKRES MATERIAŁU, TREŚCI NAUCZANIA

Przedmiotowy system oceniania z matematyki klasa I i II ZSZ 2013/2014

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE II TECHNIKUM.

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Klasa 1 technikum. Poniżej przedstawiony został podział wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Transkrypt:

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Część organizacyjna: Opracowała: grupa 4 ds. korelacji matematyczno-fizycznej Przedmiot: matematyka Klasa: I technikum poziom podstawowy Czas trwania: 45 min. Data: Część merytoryczna Dział programowy: Funkcja kwadratowa Temat jednostki lekcyjnej: Zastosowanie funkcji kwadratowej w zadaniach. 1. Cele główne: Wykorzystanie poznanych wiadomości dotyczących funkcji kwadratowej do rozwiązywania zadań.. Analiza treści zadania i poprawne formułowanie precyzyjnych odpowiedzi Wykorzystanie poznanych wiadomości z matematyki do rozwiązywania zadań z fizyki. Stosuje strategię, która wynika z treści zadania. Cele operacyjne ( szczegółowe) Poziom wiadomości: Uczeń: zna pojęcie funkcji kwadratowej zna wzory określające współrzędne wierzchołka paraboli Zna postać ogólną i kanoniczną funkcji kwadratowej Rozumie związek między wzorami określającymi współrzędne wierzchołka paraboli i postacią kanoniczną wzoru funkcji kwadratowej Poziom umiejętności Uczeń: potrafi sporządzić wykres funkcji kwadratowej na podstawie wzoru w postaci kanonicznej oraz ogólnej i określić jej własności zapisuje poprawnie obliczenia, wnioski i odpowiedzi do podanych zadań prowadzi proste rozumowanie korelujące między funkcją kwadratową a ruchem zmiennym punktu materialnego opisuje zależności między wielkościami za pomocą funkcji kwadratowej rozwiązuje zadania tekstowe stosując własności funkcji kwadratowej 3. Cele wychowawcze Uczeń: sprawnie planuje i organizuje swoją pracę potrafi ocenić swoje możliwości i osiągnięcia wdraża się do samooceny Współpracuje w grupie

4. Procedury osiągania celów: Zasada trwałości wiedzy Zasada stopniowania trudności Zasada aktywności 5. Pomoce: Podręcznik z fizyki i matematyki Tablice wzorów matematyczno- fizycznych Zeszyt przedmiotowy Przybory geometryczne Karta pracy 6. Znajomość i interpretacja wyników egzaminów zewnętrznych (maturalnych i zawodowych) Kształcone wiadomości i umiejętności na danej lekcji są zgodne z: podstawą programową standardami egzaminacyjnymi planem wynikowym Część metodyczna Metody nauczania: praca z tekstem, ćwiczenia utrwalające, metoda problemowa Forma pracy: praca równym frontem, praca indywidualna, praca w grupie 1. Wstępna część lekcji ( czynności przygotowawcze) - sprawdzenie obecności, - wpisanie tematu lekcji do dziennika,. Wprowadzenie i podanie tematu - zapisanie tematu na tablicy, - określenie celów lekcji, omówienie zasad jej przebiegu 3. Realizacja tematu i przebieg lekcji - przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji - wprowadzenie do tematu Nauczyciel: prosi o przypomnienie wzoru postaci kanonicznej funkcji kwadratowej i omówienie znaczenia liter a, p, q. Prosi o omówienie możliwego położenia paraboli yax bxc względem osi OX w zależności od współczynnika a i wyróżnika Uczniowie : aktywnie biorą udział w lekcji, omawiają położenie paraboli względem osi OX Nauczyciel : prosi o podanie przykładów z życia codziennego, gdzie zastosowanie ma funkcja kwadratowa Podaje treść zadania i prosi uczniów o analizę, poprawne obliczenia i zapisanie wniosków. Zadanie 1 poniższy rysunek przedstawia tor lotu piłki kopniętej przez chłopca podczas zajęć sportowych. (Przyjmijmy oznaczenia następująco: h wysokość, s odległość). Tor lotu piłki jest fragmentem paraboli y ax bx c, której wierzchołek ma współrzędne 1 10, 3.

h m 1 0 1 s m a) Wyznacz równanie paraboli, jeśli do jej wykresu należy punkt 1 b) Czy chłopiec kopnął piłkę na odległość powyżej 50 m? zapisz wszystkie obliczenia, sformułuj wniosek. 0,1 Nauczyciel: prosi, by uczniowie zapisali wzór funkcji kwadratowej w postaci kanonicznej uwzględniając dane z zadania Uczniowie : zapisują wzór 1 y a x 10 3 i obliczają wartość współczynnika a po podstawieniu do wzoru współrzędnych punktu 1 0,1. Nauczyciel: prosi o obliczenie wartości funkcji dla argumentu 50. Uczniowie : wykonują polecenia, formułują wnioski i zapisują je. Nauczyciel : prosi o zapisanie treści zadania: Zadanie : Samochód osiąga szybkość 100 km/h już po 6,3 s od momentu startu. Oblicz wartość średniego przyspieszenia tego samochodu. Uczniowie : zapisują dane z zadania: V 0 0, V 100km / h t 6, 3s Następnie dokonują zamiany jednostek prędkości z km/h na m/s. 5 10 m V 100km / h 7,78m / s 3 3,6 10 s V a t V V t 0 V t 7,78m m 4,41 6,3s s

Nauczyciel: rozdaje uczniom karty pracy ( zał. 1) i prosi o rozwiązanie w grupach dwuosobowych zamieszczonej tam krzyżówki. Nauczyciel wraz z uczniami : Podsumowanie i uporządkowanie podstawowych wiadomości. nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące treści poznanych na lekcji. Uczniowie aktywnie biorący udział w zajęciach otrzymują oceny z aktywności. zadanie pracy domowej z podręcznika.

KARTA PRACY UCZNIA (WERSJA DLA NAUCZYCIELA) (zał. 1) 1 F I Z Y K A R U C H 3 K A N O N I C Z N A 4 T R A J E K T O R I A 5 W S P Ó Ł C Z Y N N I K 6 K A R T E Z J A Ń S K I 7 M A L E J Ą C A 8 W E K T O R 9 L I N I O W A 10 C Z A S 11 D Z I E D Z I N A 1 P R Ę D K O Ś Ć 13 D E L T A 14 A R G U M E N T 15 I L O C Z Y N O W A 16 Z E R O W E 17 J E D N O S T A J N Y

POZIOMO: 1. Przedmiot pokrewny z matematyką. Może być jednostajny prostoliniowy 3. Jedna z postaci funkcji kwadratowej 4. Po niej porusza się punkt materialny 5. Litera a, b, lub c we wzorze y ax bx c 6. Prostokątny układ współrzędnych na płaszczyźnie 7. Monotoniczność funkcji postaci f x x na przedziale, 0 8. Uporządkowana para punktów 9. Funkcja, której wykresem jest prosta 10. Oznaczany najczęściej literą t 11. Zbiór argumentów funkcji 1. Stosunek drogi do czasu 13. Wyróżnik trójmianu kwadratowego 14. Element dziedziny funkcji 15. Postać funkcji kwadratowej 16. Miejsce funkcji, czyli taki argument, dla którego funkcja przyjmuje wartość zero 17. Rodzaj ruchu w fizyce.

KARTA PRACY UCZNIA (zał. 1) 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1 13 14 15 16 17

POZIOMO: 1. Przedmiot pokrewny z matematyką. Może być jednostajny prostoliniowy 3. Jedna z postaci funkcji kwadratowej 4. Po niej porusza się punkt materialny 5. Litera a, b, lub c we wzorze y ax bx c 6. Prostokątny układ współrzędnych na płaszczyźnie. 7. Monotoniczność funkcji postaci f x x na przedziale, 0 8. Uporządkowana para punktów 9. Funkcja, której wykresem jest prosta 10. Oznaczany najczęściej literą t 11. Zbiór argumentów funkcji 1. Stosunek drogi do czasu 13. Wyróżnik trójmianu kwadratowego 14. Element dziedziny funkcji 15. Postać funkcji kwadratowej 16. Miejsce funkcji, czyli taki argument, dla którego funkcja przyjmuje wartość zero 17. Rodzaj ruchu w fizyce