JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH



Podobne dokumenty
3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Cechy charakterystyczne: uszy długie, z czarnymi zakończeniami. Wielkość: długość ciała ok. 60 cm, ogona 10 cm, masa ciała ok. 4 kg.

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

Scenariusz zajęć nr 1

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BIAŁOGARDZIE POZNAJĄ PRZYRODĘ OBSZARU NATURA 2000

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie Wygiełzów Zelów Tel RAPORT. z akcji,,zimowa pomoc dla zwierząt

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Lubię tu być na zielonym!

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Scenariusz zajęć terenowych

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

Ferie w Ogrodzie Botanicznym

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Edukacja przyrodnicza

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć nr 8

Zapraszamy na zajęcia

EWALUACJA AUTORSKIEGO PROJEKTU

Warto opuścić mury szkoły, czyli wycieczka tropami leśnych zwierząt.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Scenariusz zajęć terenowych

Zadania do planszy PRACE W LESIE ZIMA

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania:

PLAN PRACY KOŁA PRZYRODNICZEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

PLAN EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W PRZEDSZKOLU NR. 50 NA ROK 2013/2014 HASŁO PRZEWODNIE DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH: GDY O ZIEMIĘ NASZĄ DBASZ, CZYSTO WOKÓŁ MASZ

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU EDUKACJI PRZYRODNICZO LEŚNEJ WE WSPÓŁPRACY Z NADLEŚNICTWEM SŁAWA ŚLĄSKA ROK SZKOLNY 2016/2017

Gdy wiosna budzi buki

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Oferta edukacyjna Mazurskiego Parku Krajobrazowego na rok szkolny 2015/2016

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA LIGI OCHRONY PRZYRODY

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Edukacja leśna a założenia nowej podstawy programowej. Zimowa Szkoła Leśna 14 marca 2018 r.

Plan metodyczny lekcji

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Polskie niedźwiedzie są zagrożone!

Formy i skala oddziaływania zwierzyny na las

Drzewa iglaste i liściaste

Czy lekcja przyrody musi być trudna i nuda? Czy pająki to rzeczywiście robaki? Dlaczego krzyczymy na widok żaby? Czy wszystkie czarne ptaki to wrony?

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Plan działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Dynów na rok 2014

Scenariusz zajęć nr 7

Dokumentacja zdjęciowa

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

3 TABLICE NA PRZYSTANKACH TEMATYCZNYCH parametry 150cm x 125cm

Scenariusz zajęć nr 6

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 11. Rola martwego drewna.

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII - VIII i gimnazjum w ramach projektu Puszcza i ludzie.

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Wyspa Przyrodników. Warsztaty przyrodnicze. Dla klas 0-VI Szkół Podstawowych. w Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Dokarmianie ptaków sztuka miła, acz niełatwa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Inwentaryzacja i monitoring populacji wilka w województwie zachodnio-pomorskim. Borowik T., Jędrzejewski W., Nowak S.

MAŁY ODKRYWCA WODY I LASU

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Projekt edukacyjny z zakresu edukacji ekologicznej. ,, Ziemia dla człowieka, człowiek dla Ziemi

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Zima w lesie. uwagi. Metody i formy pracy: ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie:

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia

Transkrypt:

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH 3 CELE OGÓLNE: rozwijanie pasji poznawania zjawisk przyrodniczych rozwijanie umiejętności analizowania obserwowanych zjawisk zrozumienie roli człowieka w środowisku przyrodniczym osobiste i trwałe zaangażowanie w ochronę przyrody we własnym otoczeniu kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE OPERACYJNE: Przewidywane osiągnięcia uczeń potrafi: samodzielnie prowadzić obserwacje zwierząt opowiedzieć o zimowych problemach w życiu zwierząt leśnych i polnych wyjaśnić różnicę w diecie zimowej i letniej zwierząt leśnych i polnych uzasadnić potrzebę zimowego dokarmiania zwierząt odczytać ślady żerowania zwierząt zaangażować się w zimową akcję dokarmiania zwierząt leśnych i polnych opowiedzieć o pracy leśników dla ochrony zwierząt w zimie dzielić się spostrzeżeniami z obserwacji współdziałać w grupie. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje zwierząt polnych i leśnych, potrzebujących pomocy człowieka film video o dokarmianiu zwierząt, prowadzonym np.: przez leśników różne rodzaje zimowej paszy dla zwierząt lornetki. Literatura dla nauczyciela: Gottfried Amann. Ssaki i zwierzęta zmiennocieplne. Kieszonkowy atlas. Multico 1994. Dreyer W. Las. Multico Warszawa 1999. Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt na wycieczce. Multico Warszawa 1996. Michael Chimery. Zwierzęta i rośliny Europy. Muza 1993. 33

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ Przed realizacją tematu trzeba zaplanować terenowe spotkanie z pracownikiem leśnictwa, parku narodowego lub krajobrazowego, który oprowadzi po terenie, pokaże ślady bytowania zwierząt oraz opowie o dokarmianiu. PRZEBIEG ZAJĘĆ Etap wprowadzający 1. Pogadanka Czym się żywią nasze zwierzęta leśne i polne w zimie. W jaki sposób zdobywają pożywienie. Jeśli istnieje taka możliwość to pogadankę można uzupełnić prezentacją filmu video na temat zimowego życia zwierząt oraz dokarmiania. Wniosek: Zima to trudna próba przetrwania dla zwierząt, dlatego prowadzimy dokarmianie. Etap realizacji 1. Wycieczka z przewodnikiem leśnikiem. Co jedzą nasze zwierzęta latem, a co zimą (sarna, jeleń, zając, dzik, kuraki)? Obserwujemy tropy zwierząt oraz ślady żerowania. Poznajemy różne rodzaje paszy dla zwierząt. Odwiedzamy paśnik i inne miejsca wykładania karmy. Pomagamy leśnikowi przygotować i wyłożyć paszę dla zwierząt. Poznajemy mieszkańców lasu na wycieczce z przewodnikiem leśnikiem klasa III c Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej wychowawczyni Izabela Staroń 34

Etap podsumowujący 1. Wypełnianie karty pracy. Napisz krótkie opowiadanie pt.: Zwierzęta polne i leśne w pobliżu mojego domu i szkoły. Jak mogę im pomóc w zimie. Rozpoznaj i podpisz ślady żerowania zwierząt. Obserwujemy tropy zwierząt klasa III c Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej wychowawczyni Izabela Staroń ZAŁĄCZNIKI: Nr 1 Zimowe kłopoty naszych zwierząt leśnych i polnych Nr 2 Ślady leśnych zwierząt tablica Nr 49 Nr 3 Ślady leśnych zwierząt tablica Nr 50 Nr 4 Ślady leśnych zwierząt tablica 51 Nr 5 Karta pracy. 35

Załącznik 1. ZIMOWE KŁOPOTY NASZYCH ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH Zima jest trudną próbą przetrwania dla wszystkich zwierząt, a zwłaszcza dla roślinożernych: saren, jeleni i zajęcy. Brakuje soczystych traw, liści i owoców. Roślinność zielna jest przykryta grubą warstwą śniegu. Dotarcie do pożywienia wymaga czasu i wysiłku. Poważne trudności mają także dziki, które latem oprócz pokarmu roślinnego, chętnie zjadały drobne zwierzęta bezkręgowe. Zimą, większość czasu zwierzęta poświęcają na poszukiwanie pokarmu, a jednak nie zawsze udaje im się zaspokoić głód. Czasami gruba warstwa śniegu, silne mrozy i zawieje całkowicie uniemożliwiają żerowanie. Łatwiej dostępnym, lecz niskokalorycznym pożywieniem jest kora, łyko, pędy drzew oraz igliwie, które np. dla kuraków stanowi główny składnik zimowego pożywienia. Ze względu na małą wartość zimowego pokarmu, zwierzęta muszą zjeść bardzo dużo, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii. Odżywcze i łatwiej dostępne są nasiona drzew, zwłaszcza iglastych, leżące na powierzchni śniegu. Zima to także trudniejszy okres dla drapieżników, gdyż na białym tle są bardziej widoczne. Ponadto poruszanie się w głębokim śniegu sprawia trudność i czasami uniemożliwia przeprowadzenie skutecznych łowów. Ślady zimowego żerowania zwierząt możemy obserwować w różnych miejscach. Na ich podstawie można rozpoznać gatunek zwierzęcia i prześledzić w jaki sposób zdobywa pożywienie. Zając w lecie najchętniej zjada soczysty pokarm roślinny: trawę, koniczynę, a także korzonki, orzeszki bukowe i jagody. W zimie istotnym składnikiem jego pokarmu jest kora oraz pędy drzew liściastych. Szczególnie lubi ogryzać jabłonie, wierzby i osiki. Młode pędy odgryza, pozostawiając gładkie ukośne ścięcie. Zaś na pniach drzew, ogryzając korę, pozostawia dużo drobnych podłużnych śladów siekaczy. Również dla saren i jeleni bardzo ważnym składnikiem zimowego pożywienia są młode pędy i kora drzew. Ich charakterystyczny sposób zdzierania kory, w postaci długich płatów, nazywamy spałowaniem. 36

Załącznik 2. ŚLADY LEŚNYCH ZWIERZĄT tablica Nr 49 37

Załącznik 3. ŚLADY LEŚNYCH ZWIERZĄT tablica Nr 50 38

Załącznik 4. ŚLADY LEŚNYCH ZWIERZĄT tablica 51 39