Scenariusz warsztatów Ferie z filmem w bibliotece na podstawie filmu Sekret Eleonory



Podobne dokumenty
Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V

Polubić czytanie. Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy Kwiecień maj 2013/2014

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

Z etyką dobrze i źle

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 6

PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Mały Książę. Antoine de Saint-Exupéry

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej w I semestrze roku szkolnego 2018/2019

Lekcja języka polskiego

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Copyright 2015 Monika Górska

Październik to czas, w którym świętowany jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Plan pracy rok szkolny 2003/2004 Przedszkolak poznaje świat bajek, baśni i legend.

Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Projekt edukacyjny pt. Książka moim przyjacielem.

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Temat: Nie jestem paplą.

BIBLIOTEKA MOIM PRZYJACIELEM

Realizacja rządowego programu,,książki naszych marzeń w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Lubani

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2016 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. muszą powstać w dzieciństwie.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Czym jest fantazja? liwości, ekspresji artystycznej aktywizowanie operacji umysłowych

FILM ANIMOWANY KRÓTKOMETRAŻOWY

Zajęcia dla uczniów klasy III i klas I-II w Szkole Podstawowej w Giewartowie czyli PSYCHOEDUKACJA W TERENIE

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MODYFIKACJA KONCEPCJI PRACY PRZEDSZKOLA

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych z wykorzystaniem książki Mały Książę Saint-Exupery ego Temat: Czym kierować się w życiu? Miejsce zajęć: Cele:

Lp. Temat Metody Osiągnięcia ucznia: Ścieżka 1. Zaczynamy nowy rok pogadanka dyskusja

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Program Coachingu dla młodych osób

Dzieci lubią książki! Czytanie wrażeniowe w ruchu, w tańcu i w zabawie


Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

TEMATY GODZIN WYCHOWAWCZYCH W KLASIE V

SCENARIUSZE KATECHEZY

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania.

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Znane i lubiane książki Astrid Lindgren konkurs dla uczniów klas III-IV w sto dziesiątą rocznicę urodzin

Kielce, Drogi Mikołaju!

Zajęcia dla uczniów klas I-II i klas II-III w Szkole Podstawowej w Młodojewie czyli PSYCHOEDUKACJA W TERENIE

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

KLUCZ ODPOWIEDZI KONKURS HUMANISTYCZNY. Zadania zamknięte. Zadania otwarte

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Moja ulubiona książka

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

1. Każdy ma swojego dusiołka

ZOSTAĆ DORADCĄ PERSONALNYM SWOJEGO DZIECKA

Scenariusz lekcji. Autor/ka/Autorzy: Mariola Podgrudna Trenerka wiodąca: Anna Cieśluk. Tytuł lekcji Mój przyjaciel

Uważam, że prawie każda książka jest pełna ciepła i budzi wiele pozytywnych uczuć, dlatego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W bibliotece W bibliotece Zagadnienia z podstawy programowej

PROGRAM CZYTELNICZY KSIĄŻKA PRZYJACIELEM DZIECKA

Przyjaciele Zippiego

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Konferencja "Nowa jakość w kształceniu zawodowym i ustawicznym" Warszawa, r

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem

2. Ile czasu zajęło Pani przygotowanie do zawodu nauczyciela?

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl II. Profilaktyka agresji i przemocy w szkole

Szkoła Podstawowa Im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

TWOJE PIERSI. opis praktyk PDF 3

Modlitwa Pismem Świętym

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

WSTĘP. Billie Joe CELE OGÓLNE:

Internet. łączy pokolenia

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Program bajkoterapii dla dzieci Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pucku p.n. Spacer po wyobraźni

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

Realizowane są także inne tematy lekcji zgodnie z potrzebami nauczycieli.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

Cofnij nagraj zatrzymaj

Plan pracy pedagoga oraz wychowawcy z uczniami klasy VB. w roku szkolnym 2007/2008

Oferta przeznaczona dla przedszkoli - szkół podstawowych - gimnazjów - szkół ponadgimnazjalnych

Raport z ewaluacji wewnętrznej w roku szkolnym 2016/2017 przeprowadzonej w Przedszkolu NR 23 w Warszawie

Autorka: Ewa Wrzesińska- Skrypko Scenariusz lekcji do filmu Wielka wyprawa Oskara (reż. Torfinn Iversen, Norwegia, 2017)

Transkrypt:

Scenariusz warsztatów Ferie z filmem w bibliotece na podstawie filmu Sekret Eleonory Temat: Czy przyjaźń i wiara w siebie są ważnymi wartościami w życiu? Cele: Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na wybrany temat. Ukazanie filmu, jako źródła pozytywnych wartości (marzenia i wiara w siebie, przyjaźń są ważne w życiu). Uzasadnienie tezy, iż wymyślona opowieść filmowa pomaga w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Metody pracy: pokaz, rozmowa kierowana, burza mózgów, praca w parach, praca w grupach, dyskusja, mapa mentalna. Czas: 90 minut. Materiały pomocnicze: cytaty z filmu, cytat Celtona, definicja przyjaźni, plansza z mapą mentalną przyjaźń, plansza z zapisanymi pytaniami kluczowymi, kartki z poleceniami dla grup, rysunki, zdjęcia Bibliografia: Andersen CH.H.: Królowa Śniegu, Brown H. J.: O przyjaźni - mały skarbczyk porad życiowych, Clark B.: Franklin i Wydra, Collodi C.: Pinokio, Janczarski C.: Miś Uszatek, Jurgielewiczowa I.: Inna, Jurgielewiczowa I.: Ten obcy, Kamiński A.: Kamienie na szaniec, Knight E.: Lassie, wróć!, Koźmińska I., Olszewska E.: Z dzieckiem w świat wartości, s. 175 188, Lindgren A.: Dzieci z Bullerbyn, Lindgren A.: Karlson z dachu, Lindgren A.: Pippi Pończoszanka, LindgrenA.: Ronja, córka zbójnika, Makuszyński K.: Szatan z siódmej klasy, Milne A.A.: Kubuś Puchatek, Montgomery L.M.: Ania z Zielonego Wzgórza, Musierowicz M.: Kwiat kalafiora, Siesicka K.: Zapałka na zakręcie, Webster J.: Tajemniczy opiekun.

Przebieg: 1. Przywitanie dzieci, przedstawienie celu zajęć filmowych. 2. Rozmowa kierowana na temat funkcji, jaką pełnią filmy animowane w Twoim życiu. Służą do zabawy, rozrywki, pomagają w spełnianiu Twoich marzeń i fantazji. Ważną ich rolą jest nauka wartości życiowych, którymi będziesz się kierować na co dzień. O jakich wartościach opowiada oglądnięta przez Ciebie bajka? Są nimi przyjaźń, wiara w siebie, grzeczność, pomoc innym, dobroć, pokonywanie samego siebie, zaufanie. Czy zgadasz się, że filmy animowane podobnie jak książki zawierają morał, który uczy dokonywać właściwych wyborów, uczy odróżniać dobro od zła? 3. Nawiązanie do fabuły filmu. Postawienie kluczowych pytań do dyskusji Jak myślisz, jaką historię opowiada ta bajka? Czy ta opowieść jest tylko fikcją? Czy problemy głównego bohatera są Ci znane? Jakim morałem się kończy film? O jakich wartościach opowiada Sekret Eleonory? 4. Dyskusja. Próba poszukania odpowiedzi na kluczowe pytania Jakie ważne cytaty zapamiętałeś z filmu? W jaki sposób opowieść filmowa pomaga w rozwiązywaniu Twoich problemów? Tylko, dlatego, że to opowieść, nie znaczy to, że nie jest prawdziwa Ludzkość potrzebuje marzeń, marzenia są dobre Alicja wiedziała, że gdy dorośnie, to zachowa serce dziecka Co jest Ci potrzebne, by móc przeżyć podobną przygodę, np. czytając książkę, we śnie lub marząc? W nawiązaniu do filmu dzieci odpowiadają, że okulary wyobraźni. Przyznają się, że często utożsamiają się z postaciami filmowymi, żyją ich kłopotami i radościami, co pomaga im w życiu realnym, w rozwiązywaniu ich konfliktów. Rozmawiają, w jaki sposób zrozumiały te cytaty, przenosząc je z historii filmowej do swojego świata. 5. Burza mózgów. Czym jest przyjaźń? Jakie cechy się na nią składają? Tworzenie mapy mentalnej Jak myślisz, o jakich wartościach opowiada Sekret Eleonory? Czym dla Ciebie jest przyjaźń? Wspólne stworzenie definicji

(Przyjaźń to uczucie wyrażające się w postaci sympatii, troski, życzliwości, szczerości, zaufaniu, niesieniu pomocy, chęci bycia razem) Jak myślisz, co ważne jest w przyjaźni? Jakie cechy składają się na uczucie przyjaźni? (Przyjaźń to: sympatia, akceptacja, zaufanie, takt, delikatność, dyskrecja, przestrzeganie prywatności przyjaciela, szczerość, pomoc, uczciwość, oddanie, wierność i lojalność, podziw). Zapisywanie cech w postaci mapy mentalnej. 6. Zabawy dzieci w parach związane z tematem: Lubię Cię, bo. Usiądź z wybraną osobą w parze i dokończ zdanie lubię cię, bo mówiąc jej coś miłego, za co ją lubisz. Gest przyjaźni Wymyśl, jakim sympatycznym gestem przyjaźni możesz pozdrawiać kogoś, kogo lubisz. Stworzenie przepisu na długotrwałą przyjaźń - dotrzymuję tajemnicy -nie ranię przyjaciela, nawet w żartach - słucham go i pomagam mu, gdy mnie potrzebuje - pamiętam o nim - wybaczam mu, gdy wyrządzi mi drobną przykrość, za którą umie przeprosić - dbam codziennie o swojego przyjaciela i o przyjaźń jak o największy skarb - mam czas dla przyjaciół, chętnie spędzam z nimi czas - pamiętam, że aby mieć przyjaciela, trzeba najpierw być przyjacielem dla siebie i pozwolić innym, by nas polubili Jakie znasz sentencje na temat przyjaźni? - prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie - miłość łączy serca, a przyjaźń umysły - umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela - przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi - nie można być przyjacielem dla kogokolwiek, nie będąc przyjacielem dla siebie - kto przyjaciela znalazł, skarb znalazł - przyjaciel to ktoś, z kim mogę być szczery. Mogę przy nim głośno myśleć - przyjaciel to prezent jaki dajesz sam sobie - dobrze się widzi tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

7. Praca w grupach Grupa 1 Odpowiedz na pytania: - Dlaczego przyjaźń jest taka ważna w życiu? - Czy główny bohater-nat- umiałby osiągnąć swój cel sam, bez przyjaciół? - Co pomogło mu w odczytaniu zaklęcia? - Jaką przygodę musiał przeżyć, by zrozumieć wartość przyjaźni i ofiarowanego mu prezentu, by pokonać własne słabości? - Czy marzenia są dla Ciebie ważne? Masz, jak Nataniel, swój Sekretny Pokój Marzeń? - Jakie postacie bajkowe zapamiętałeś z oglądniętej bajki? Czy masz swoje ulubione? - Jaki tytuł miała książka, którą Nat przeczytał samodzielnie? Grupa 2 Odpowiedz na pytania: - Jak czują się ludzie, którzy nie mają przyjaciół? - W jaki sposób Nat znalazł przyjaciół? - Czy ta bajka uczy jak zdobywać przyjaciół i przezwyciężać siebie? Jeśli tak, to, w jaki sposób? - Czy masz kogoś bliskiego, kto zna Twoje sekrety? Czy kimś takim może być tylko człowiek? Podaj przykłady takich przyjaźni. - Jakie swoje sekrety zdradziła swoim wnukom ciocia Eleonora? Jakie głębsze wartości chciała im w ten sposób przekazać? - W jaki sposób udało się uratować dom? 8. Podzielenie się odpowiedziami i swoimi refleksjami na zadane pytania. 9. Rozmowa kierowana na temat biblioteczki domowej. Wyszukiwanie tytułów książek o przyjaźni, które dzieci przeczytały Jaki księgozbiór posiadała ciotka Eleonora? Czy widzisz potrzebę posiadania własnej biblioteczki domowej? Jakie w niej znajdują się książki? Podaj tytuły książek o przyjaźni, które utkwiły Ci w pamięci. Proszę kapitana grup o odnalezienie ich na półce w Oddziale dla dzieci i pomoc w utworzeniu z nich wystawki książek. Zachęcam Cię do ich wypożyczenia po zajęciach i podzieleniu się wrażeniami, z dyżurującym bibliotekarzem, przy ich zwrocie.

10. Zajęcia plastyczne - Z którym bohaterem z oglądniętej bajki mógłbyś się zaprzyjaźnić?. Tworzenie przebiegu wydarzeń Proszę Cię o plastyczną odpowiedź na zadane pytanie. Po skończeniu pracy wspólnie ułożymy chronologiczny przebieg wydarzeń bajki. Jakie cechy charakteru spodobały się Ci się u wybranej przez Ciebie postaci? Dlaczego mogłaby zostać Twoim przyjacielem? 11. Podsumowanie zajęć wywołanie refleksji Na koniec naszych filmowych zajęć przypominam Ci, że ich tematem były takie nieprzemijające wartości jak: przyjaźń, dobroć, odpowiedzialność za pracę nad sobą i własne postępowanie. Bajka Sekret Eleonory to ciekawa i pouczająca opowieść o książce, bibliotece i wartości, jaka jest czytanie. Mimo swojego bajkowego klimatu, zawiera wątki z realnego świata. Wskazuje na wartość przyjaźni i jak wiele można osiągnąć współdziałając z innymi i gdy się wierzy w siebie. Spójrz na nasze pytania kluczowe na planszy i odpowiedz w ramach podsumowania raz jeszcze na nie. Myślę, że dobrym puentą naszego filmowego spotkania będzie odwołanie się do cytatu Celtona: Książki jak przyjaciele powinny być dobrze wybrane Dorota Paśniewska Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna w Sędziszowie Małopolskim