Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Owocarnia Cele operacyjne: Dziecko: Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor); Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami, przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami); Współpracuje w zabawach ruchowych, ze śpiewem i tańcem; W zabawach parateatralnych wykorzystuje dostępne przedmioty, jako rekwizyty; Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu, walorów smakowych, cech charakterystycznych owoców; Rysuje obiekt zgodnie z prośbą nauczyciela (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony, w lewym rogu); Pomaga potrzebującym pomocy. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym; Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej. Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską). Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu; Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych; Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania. Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, słowotwórstwo); grupowanie obiektów, klasyfikowanie ze względu na podane cechy; kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw i gier, pomaganie innym dzieciom); posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem oraz ruchem, rekwizytem; znajomość nazw popularnych owoców, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, określanie cech charakterystycznych; rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami wykonanie sałatki owocowej); rozwijanie wrażliwości przestrzennej (nakrywanie i sprzątanie ze stołu); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek). Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań, poznawanie przez zainteresowane dzieci wyglądu graficznego wyrazu owoce. Podpisywanie owoców znajdujących się w sali poprzez położenie kartek z napisem owoc przy naturalnych okazach oraz przy obrazkach przedstawiających owoce. (Każde chętne dziecko bierze tyle kartek z napisem, ile zechce i rozkłada je podpisując obiekty. Następnie dzieci samodzielnie sprawdzają, czy wszystko zostało podpisane, jeśli nie, to uzupełniają brakujące podpisy. (Po skończonych zajęciach dzieci zbierają podpisy, a następnego dnia znów je rozłożą, w celu utrwalenia poznanego wyrazu). 2. Ćwiczenia poranne wg toku zabawowego metodą opowieści ruchowej tworzonej przez dzieci z wykorzystaniem wylosowanych przez nie obrazków i podkładu muzycznego, np. fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory Jesień. 3. Zachęcanie dzieci do oglądania, nazywania, kosztowania zgromadzonych owoców oraz opisu cech zewnętrznych na podstawie Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji W wybranym miejscu sali znajdują się owoce przyniesione z sadów i ogrodów oraz ze sklepu; kilkadziesiąt kartek (format: kartka A4 podzielona w poziomie) z napisem owoc, koszyczek na kartki z napisami; Podkład muzyczny fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku Jesień, przykładowy tekst opowieści ruchowej. Kosze z owocami (jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, brzoskwinie,
II. III. Zajęcia dydaktyczne Zajęcia popołudniowe bezpośrednich doświadczeń wielozmysłowych. itp.) znajdujące się w kąciku przyrodniczym. 1.Zabawa dydaktyczna Jaki to owoc? - Dzieci wypowiadają się z zasłoniętymi oczyma dzieci starają się swobodnie, nazywają, odgadnąć, jaki owoc kosztują, dotykają, oglądają, dotykają, wąchają. kosztują owoce, zadają pytania; chusteczka do 2.Owocarnia przygotowanie sałatki owocowej według pomysłu dzieci, dzielenie na porcje o liczbie zgodnej z liczbą dzieci, nakładanie do miseczek, dekoracja stolików, zorganizowanie przyjęcia owocowego, degustacja sałatki. Wspólne sprzątanie po pracy i po posiłku. 1.Zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem chusty animacyjnej np. Sałatka owocowa, Owocowe słowa itp. 2.Owocowe puzzle zabawa w wersji stolikowej lub puzzle multimedialne. 3.Uzupełnianie emblematami owoców sylwet drzew wg instrukcji słownej nauczyciela, uwzględniającej stosunki przestrzenne (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony). zawiązywania oczu. Owoce, nożyki plastikowe, deseczki do krojenia, miseczki jednorazowe, serwetki, łyżki do wymieszania potrawy, fartuszki, elementy do dekoracji stołu. Chusta animacyjna Klanzy lub podobna,opisy zabaw znajdujące się w książce Zabawy z chustą (2002), red. A. Wasilak. Puzzle układanka lub puzzle multimedialne. Sylwety drzew i owoców. Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana. Słowne: rozmowy, objaśnienia. Percepcyjne: pokaz. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana Środki dydaktyczne:
owoce jesienne, kosze, miseczki, deseczki do krojenia, fartuszki, nożyki, widelce i miseczki jednorazowe, kartki z wyrazami do czytania globalnego, koszyczek na kartki, chustka do zawiązywania oczu, chusta Klanzy lub podobna, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, nagranie na płycie CD - fragment utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku - Jesień, odtwarzacz płyt CD oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Wyraz do czytania globalnego owoc ; 2. Zdjęcie sałatki owocowej; 3. Znajdź właściwy wyraz - materiał do wydrukowania; 4. Kolorowanka Kosz z owocami - materiał do wydrukowania; 5. Puzzle Kosz z owocami materiał do wydrukowania i rozcięcia przez N; 6. Obrazek do puzzli Kosz z owocami materiał do wydrukowania; 7. Prezentacja multimedialna przepis na sałatkę owocową; 8. Puzzle multimedialne 2 poziomy trudności (8,12- elementów); 9. Puzzle multimedialne 3 poziomy trudności (8,12,15-elementów, dla dziecka zdolnego); 10. Kolorowanka multimedialna Kosz z owocami.
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Owocarnia Cele operacyjne: Dziecko: Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor); Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami, przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami); Współpracuje w zabawach ruchowych, ze śpiewem i tańcem; W zabawach parateatralnych wykorzystuje dostępne przedmioty, jako rekwizyty; Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu, walorów smakowych, cech charakterystycznych owoców; Rysuje obiekt zgodnie z prośbą nauczyciela (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony, w lewym rogu); Pomaga potrzebującym pomocy. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym; Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej. Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską). Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu; Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych; Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania. Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, słowotwórstwo); grupowanie obiektów, klasyfikowanie ze względu na podane cechy; kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw i gier, pomaganie innym dzieciom); posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem oraz ruchem, rekwizytem; znajomość nazw popularnych owoców, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, określanie cech charakterystycznych; rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami wykonanie sałatki owocowej); rozwijanie wrażliwości przestrzennej (nakrywanie i sprzątanie ze stołu); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek). Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań, poznawanie przez zainteresowane dzieci wyglądu graficznego wyrazu owoce. Podpisywanie owoców znajdujących się w sali poprzez położenie kartek z napisem owoc przy naturalnych okazach oraz przy obrazkach przedstawiających owoce. (Każde chętne dziecko bierze tyle kartek z napisem, ile zechce i rozkłada je podpisując obiekty. Następnie dzieci samodzielnie sprawdzają, czy wszystko zostało podpisane, jeśli nie, to uzupełniają brakujące podpisy. (Po skończonych zajęciach dzieci zbierają podpisy, a następnego dnia znów je rozłożą, w celu utrwalenia poznanego wyrazu). 2. Ćwiczenia poranne wg toku zabawowego metodą opowieści ruchowej tworzonej przez dzieci z wykorzystaniem wylosowanych przez nie obrazków i podkładu muzycznego, np. fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory Jesień. 3. Zachęcanie dzieci do oglądania, nazywania, kosztowania zgromadzonych owoców oraz opisu cech zewnętrznych na podstawie Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji W wybranym miejscu sali znajdują się owoce przyniesione z sadów i ogrodów oraz ze sklepu; kilkadziesiąt kartek (format: kartka A4 podzielona w poziomie) z napisem owoc, koszyczek na kartki z napisami; Podkład muzyczny fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku Jesień, przykładowy tekst opowieści ruchowej. Kosze z owocami (jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, brzoskwinie,
II. III. Zajęcia dydaktyczne Zajęcia popołudniowe bezpośrednich doświadczeń wielozmysłowych. itp.) znajdujące się w kąciku przyrodniczym. 1.Zabawa dydaktyczna Jaki to owoc? - Dzieci wypowiadają się z zasłoniętymi oczyma dzieci starają się swobodnie, nazywają, odgadnąć, jaki owoc kosztują, dotykają, oglądają, dotykają, wąchają. kosztują owoce, zadają pytania; chusteczka do 2.Owocarnia przygotowanie sałatki owocowej według pomysłu dzieci, dzielenie na porcje o liczbie zgodnej z liczbą dzieci, nakładanie do miseczek, dekoracja stolików, zorganizowanie przyjęcia owocowego, degustacja sałatki. Wspólne sprzątanie po pracy i po posiłku. 1.Zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem chusty animacyjnej np. Sałatka owocowa, Owocowe słowa itp. 2.Owocowe puzzle zabawa w wersji stolikowej lub puzzle multimedialne. 3.Uzupełnianie emblematami owoców sylwet drzew wg instrukcji słownej nauczyciela, uwzględniającej stosunki przestrzenne (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony). zawiązywania oczu. Owoce, nożyki plastikowe, deseczki do krojenia, miseczki jednorazowe, serwetki, łyżki do wymieszania potrawy, fartuszki, elementy do dekoracji stołu. Chusta animacyjna Klanzy lub podobna,opisy zabaw znajdujące się w książce Zabawy z chustą (2002), red. A. Wasilak. Puzzle układanka lub puzzle multimedialne. Sylwety drzew i owoców. Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana. Słowne: rozmowy, objaśnienia. Percepcyjne: pokaz. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana Środki dydaktyczne:
owoce jesienne, kosze, miseczki, deseczki do krojenia, fartuszki, nożyki, widelce i miseczki jednorazowe, kartki z wyrazami do czytania globalnego, koszyczek na kartki, chustka do zawiązywania oczu, chusta Klanzy lub podobna, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, nagranie na płycie CD - fragment utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku - Jesień, odtwarzacz płyt CD oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Wyraz do czytania globalnego owoc ; 2. Zdjęcie sałatki owocowej; 3. Znajdź właściwy wyraz - materiał do wydrukowania; 4. Kolorowanka Kosz z owocami - materiał do wydrukowania; 5. Puzzle Kosz z owocami materiał do wydrukowania i rozcięcia przez N; 6. Obrazek do puzzli Kosz z owocami materiał do wydrukowania; 7. Prezentacja multimedialna przepis na sałatkę owocową; 8. Puzzle multimedialne 2 poziomy trudności (8,12- elementów); 9. Puzzle multimedialne 3 poziomy trudności (8,12,15-elementów, dla dziecka zdolnego); 10. Kolorowanka multimedialna Kosz z owocami.