2. Poeci doby renesansu o miłości, kobietach i o sobie F. Petrarka Sonety do Laury

Podobne dokumenty
Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Człowiek stworzony do szczęścia

2. Tabele w bazach danych

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

2. Początek Andrzeja Szczypiorskiego jako refleksja o totalitaryzmie

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1. W świecie obyczajów i tradycji

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

1. Jedyny kwiat na świecie, czyli w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Zostań młodym ekologiem

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Własności walca, stożka i kuli.

Scenariusz lekcji języka polskiego

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie


Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Orzeczenie i jego określenia

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1. Obywatel w urzędzie gminy

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Rozwój osadnictwa na świecie

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Morus czy Machiavelli? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia mul medialne

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Metody prezentacji informacji

wydarzeniach w utworze epickim opowiada narrator; jego relacja ma najczęściej charakter zobiektywizowany i cechuje ją

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM. Temat: Niebo inne dla każdego. Urszula Kochanowska Bolesława Leśmiana.

Transkrypt:

1.

2. Poeci doby renesansu o miłości, kobietach i o sobie F. Petrarka Sonety do Laury Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna treść cyklu Sonetów do Laury Francesco Petrarki, rozumie pojęcie liryki bezpośredniej, zna pojęcia: sonet, petrarkizm, rozumie klasyfikację pojęcia miłość w kontekście filozoficznym. ii. b) Umiejętności potrafi dokonywać samodzielnych refleksji i przemyśleń, potrafi stworzyć ideał renesansowej kobiety na podstawie analizy tekstu literackiego, potrafi wymienić kilka skojarzeń związanych z miłością, potrafi wymienić co najmniej dwa utwory literatury miłosnej doby renesansu, zdobywa umiejętności pracy indywidualnej i zespołowej. b. 2. Metoda i forma pracy Wykład, pogadanka heurystyczna, praca z tekstem analiza i interpretacja, mapa mentalna. c. 3. Środki dydaktyczne Obrazy Sandro Botticellego: Narodziny Wenus, Primavera, Zwiastowanie, Wenus i Mars [w:] Wielcy malarze. Ich życie, inspiracje i dzieło, Nr 41.. d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Jako wprowadzenie do tematu nauczyciel prosi o stworzenie mapy mentalnej, która będzie dokończeniem zdania: Gdy mówię miłość, mam na myśli... Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i wpisują swoje propozycje (Załącznik 1 przykład mapy nebtalnej). 2. Następnie nauczyciel wspólnie z uczniami podsumowuje skojarzenia zawarte w mapce. Zwraca uwagę na kategorie w jakich uczniowie dokoywali interpretacji słowa miłość i wyróżnia: - symbol - uczucie

- zachowanie - sens życia b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów o dokonywanie notatek z wykładu, który jest uzupełnieniem mapy mentalnej. Temat wykładu : Bogactwo znaczeniowe pojęcia miłość - i jego kontekst filozoficzny (Załącznik 2 - Proponowana treść wykładu). 2 Po wysłuchaniu wykładu uczniowie głośno odczytują sonet 90 i 157 F. Petrarki. Nauczyciel prosi o odpowiedzi na następujące pytania (Załącznik 3 - Odpowiedzi na pytinia): a. Jaki to rodzaj liryki? b. Czym charakteryzuje się liryka bezpośrednia, osobista? c. Na kim głównie skupia się tu podmiot liryczny? d. Jaki wizerunek kobiety prezentuje sonet 157? e. Jakie określenia i skojarzenia co do kobiety używa autor w tych sonetach? f. Jak wg Petrarki wygląda piękna kobieta? 3. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie sonetu 132. Uczniowie mają 10 minut czasu na samodzielne dokonanie analizy tego sonetu. Wybrany uczeń prezentuje analizę ( Załącznik 4 - Analiza sonetu 132). ii. c) Faza podsumowująca 1. Następnie nauczyciel prezentuje obrazy Sandro Botticellego - : Narodziny Wenus, Primavera, Zwiastowanie, Wenus i Mars. Prosi uczniów o wypunktowanie cech kobiet z zaprezentowanych obrazów (załącznik.5 cechy kobiet z portretów). 2. Nauczyciel za pomocą krótkiego wykładu informuje, że wielu twórców czerpało wzór z Petrarki. Wprowadzenie pojęcia petrarkizm. 3. Uwagi do nauczyciela: a). Jeżeli istnieje możliwość, można zaprezentować obrazy metodą projekcji. b) Przy wyjaśnianiu pojęć uczniowie mogą posługiwać się słownikami, wypożyczonymi wcześniej na potrzeby lekcji ze szkolnej biblioteki. 5. Bibliografia Floryan W. red.], Dzieje literatur europejskich, t. I, PWN, Warszawa 1997. Gadacz T. [red.], Wypisy z ksiąg filozoficznych O miłości o nienawiści, Znak, Kraków 1995. Gadacz T., O umiejętności życia, Znak, Kraków 2003. Petrarca F., Sonety do Laury, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1998. Sławiński J. [red.], Słownik terminów literackich, Ossolineum, Wrocław 1998. Starczewska K., Wzory miłości w kulturze Zachodu, PWN, Warszawa 1975. Wielcy malarze. Ich życie, inspiracje i dzieło, Nr 41. 6. Załączniki a). Załącznik 1 przykład mapy nebtalnej

Gdy mówię miłość mam na myśli: mocne bicie serca zaufanie szacunek kobietę i mężczyznę dziecko rodzinę sens życia rozkosz pieszczoty Boga spełnienie lub niespełnienie zazdrość pożadanie b). Załącznik 2 Proponowana treść wykładu Miłość to najważniejsze uczucie w życiu człowieka. Najwięksi filozofowie, myśliciele i poeci od wieków starają się je opisać i zanalizować.. św. Tomasz z Akwinu twierdził, że Miłość jest pradarem. Wszystko inne, co darmo otrzymaliśmy, dzięki niej staje się darem. Często odczuwamy miłość zanim zdołamy ogarnąć ją świadomaścią. Przez całe życie marzymy o niej, myślimy, pragniemy jej, oczekujemy, przezywamy ją, tęsknimy za nią, wspominamy. Miłość ma wiele odmian Wolter napisał Tyle jest rodzajów miłości, że nie wiadomo, do kogo się zwrócić o jej definicję. Obiektem miłości może być: Bóg, świat, kobieta, mężczyzna czy dziecko. Wyróżnia się miłość wzniosłą, duchową, zmysłową i cielesną. Ogromna jest przestrzeń, w której przejawia się miłość od biologii, instynktu do duchowości, wzniosłości, aż do sacrum. c). Załącznik 3 Odpowiedzi na pytania zadane w fazie realizującej lekcji Ad. A Tak ją widziałem sonet 90 Dzień ten wspominam sonet 157 W obu sonetach mamy kontakt z liryką bezpośrednią, osobistą. Ad. B

Liryka bezpośrednia, osobista charakteryzuje sie tym, że występujący w utworze podmiot liryczny występuje konsekwentnie w pierwszej osobie gramatycznej, uobecniając w ten sposób świat swoich przeżyć lub myśli. Ad. C Podmiot liryczny skupia się w tych sonetach głównie na ukochanej, to ona jest bohaterką liryczną tych dwóch utworów. Ad. D W sonecie 157 poeta opisuje oblicze ukochanej kobiety i jej wygląd zewnętrzny. W 3 i 4 zwrotce opisuje dokładnie jej twarz włosy, oczy, rzęsy, łzy wargi i zęby. Ad. E Petrarka w utworach tych mówiąc o kobiecie używa określeń kojarzących się z pięknem i drogocennością. Kobieta jest tu malowana barwami czystości i przejrzystości, kolorem białym, złotym, czernią i purpurą. Użyte oksymorony np. śnieg gorący oddają niezwykłość jej urody. Ad. F Petrarka w kobiecie zauważa jakieś nieziemskie piękno, które przemienia wokół świat. Zaznacza, że to kobieta pełna gracji, wdźięku i lekkości ruchów. Posiada także niezwykłą melodię głosu. Ma także bogate wnętrze, nie boi się ukazywac uczuć np. Współczucia. Ogółem można stwierdzić, że Petrarka dostrzego w opisywanej kobiecie anielską naturę i uduchowione piękno, wywyższa ją i idealizuje : To blask niebiański, to słońce zwycięskie. d) Załącznik 4 Analiza sonetu 132 Sonet 132 nosi incypitowy tytuł Jeśli to nie miłość... Jest to rodzaj liryki bezpośredniej i osobistej podmiot liryczny mówi tu wprost o sobie i o swoich uczuciach. Próbuje określić stan swojego ducha, zastanawia się czy to, co czuje to jest miłość i czym ona jest. Utwór zawiera wiele pytań retorycznych, kontrastów, antytez i oksymoronów. Duża liczba pytań powoduje, że możemy wnioskować, że jest niepewny, pełen wątpliwości i wewnętrznych rozterek. W zwrotce 3 porównuje się do żeglarza: samotnego, na pełnym morzu, bez steru wśród burzy. Topos życia pojawia się tu jako żegluga. Można przeprowadzić następującą analogię: Żeglowanie życie Żeglarz człowiek Burza miłość ( burza uczuć). Podsumowując można stwierdzić, że opisana tu miłość jest uczuciem dziwnym, zaskakującym, łączy sprzeczności, zadziwia i zaciekawia. Pytania, które stawia podmiot liryczny mogą wynikać z ciekawości i fascynacji taką różnorodnością doznań. Człowiek jest zagadką i tajemnicą sam dla siebie.

e). Załącznik 5 Cechy kobiet z zaprezentowanych obrazów: złote, długie włosy, miękko wijące się lub splecione w warkocze delikatne i subtelne rysy delikatne dłonie i długie palce wdźięk śmiałe, proste spojrzenie spokojny, zamyślony wyraz twarzy osobisty urok smukła sylwetka wyraźnie zarysowane kształty piersi bądź naga sylwetka 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak