Konspekt lekcji historii

Podobne dokumenty
Najdawniejsze dzieje człowieka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Konspekt lekcji historii

Dlaczego mówimy rewolucja neolityczna? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia

Copyright by Wydawnictwo Lingo sp. j., Warszawa 2014 ISBN:

Gospodarka średniowiecznej Europy

Lekcja biblijna dla dzieci w wieku 5-7 lat. PODSTAWA BIBLIJNA: Przypowieść o siewcy, Mt 13:3-8,19-23; Mk 4:3-8,14-20; Łuk 8:5-8,11-15

avlinger bønder bygg og hvete dyrke gjødsle jegere samlere jęczmień i pszenica

*12 Polska między wojnami

Na polowaniu z Wielkomiludem

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Stosunki polsko - krzyżackie

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Jaki utwór nazywamy bajką?

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

PIGMEJE. b. Czy istnieje słownik angielsko pigmejski? Nie, ponieważ język pigmejów nie ma formy pisanej

Plan metodyczny lekcji

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

8 W przemysłowym mieście

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

Konspekt lekcji historii do hospitacji diagnozującej w klasie czwartej.

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

6 W średniowiecznym mieście

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z HISTORII DLA KLASY IV I PÓŁROCZE

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Konspekt lekcji historii

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z HISTORII DLA KLASY IV. I semestr

OPIS PRZEDMIOTU/MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) 3. Jednostka prowadząca przedmiot Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Instytut Archeologii

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Charakterystyka królestwa Protista

WNIOSEK O WPIS NA LISTĘ PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH

WNIOSEK O WPIS NA LISTĘ PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA

KONSPEKTY LEKCJI. do przedmiotu ekonomika i organizacja przedmiotów

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

Światełko w mrokach dziejów

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne. klasa IV

SP Klasa VI, temat 2

Egzamin gimnazjalny. Historia. Także w wersji online. i wiedza o społeczeństwie TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Kim byli pierwsi ludzie na północy Europy? Kto to jest archeolog? Jak żyli ludzie tysiące lat temu?

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM TEMAT LEKCJI-OŚWIETLENIE ZIEMI W PIERWSZYCH DNIACH ASTRONOMICZNYCH PÓR ROKU

XVI FESTYN ARCHEOLOGICZNY r., w godzinach Ruś znana i nieznana

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

potrafi wskazać szukane informacje w wymienionych źródłach umie określić rodzaj i typ tych źródeł

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. w kl. IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ząbkach

Akademia Engramowego Adepta. Tygodniowy trening słonia rysowanie

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Temat: Pole równoległoboku.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć nr 6

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Na medal. Spotkanie 14. fundacja. Realizator projektu:

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klas IV - VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z HISTORII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W GIMNAZJUM

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Tematy lekcji muzealnych wraz z cennikiem

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Scenariusz zajęć nr 7

XV Festyn Archeologiczny r.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć nr 1

Autor: Sebastian Dzikowski Klasa: VI Temat: Rozum + doświadczenie = oświecenie (XVIII w.) Cele lekcji po zakończonych zajęciach uczeń: pamięta: -

Jak liczono dawniej?

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Transkrypt:

Joanna Małocha Konspekt lekcji historii 1. Szkoła: Gimnazjum 2. Klasa: I 3. Temat lekcji: Człowiek pierwotny 4. Cele: a) uczeń po lekcji powinien znać: - pojęcia: koczowniczy tryb życia, osiadły tryb życia, krzemień, pięściak, epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza, radło, handel wymienny, - cechy charakterystyczne koczowniczego i osiadłego trybu życia, - podstawowe sposoby zdobywania pożywienia i wykonywania narzędzi oraz zasady organizacji życia wspólnotowego człowieka pierwotnego przed i po rewolucji neolitycznej. b) uczeń po lekcji powinien umieć: - prawidłowo operować pojęciami poznanymi w czasie lekcji, - zaznaczyć na osi czasu trwanie epok kamienia, brązu i żelaza, - wskazać różnice między koczowniczym i osiadłym trybem życia, - przedstawić sposoby zdobywania pożywienia, wykonywania narzędzi, etc. przez człowieka pierwotnego, - opisać, jak doszło do zdobycia przez ludzi umiejętności krzesania ognia oraz jak wynalazek ten zmieniał życia naszych praprzodków, - opowiedzieć, jakie były początki rolnictwa oraz jak doszło do powstania państw, - rozpoznać na ilustracji wytwory człowieka pierwotnego. c) uczeń po lekcji powinien sobie uświadomić: - wagę wpływu warunków naturalnych na życie człowieka pierwotnego, - różnice między przyczynami i skutkami zjawisk historycznych, - przyczyny i skutki przejścia przez pierwotnych od koczowniczego do osiadłego trybu życia, - potrafi wyszukać potrzebne informacje w encyklopedii i tekście popularno naukowym 5. Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, opis, praca pod kierunkiem nauczyciela z wykorzystaniem: podręcznika, ikonografii, przykładów materiałów archeologicznych 6. Środki dydaktyczne: - podręcznik: Trzebniak J., Trzebniak P., Historia I. Podręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, Wydawnictwo WIKING, Wrocław 1999, s. 10 15, - ilustracje barwne i czarno białe przedstawiające materiał archeologiczny: Ginter B., Kozłowski J. K., Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu, mezolitu i neolitu, Warszawa 1990, s. 234 237; Kaczanowski P., Kozłowski J. K., Wielka Historia Polski, T. 1, Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Kraków 1998, s. 32 33, 63, 74 75, 85, 97, 119, 135, 146 147, 173, 179, 222 223, 276 277, 319; Pradzieje Ziem Polskich, T. 1, Od paleolitu do środkowego okresu lateńskiego, Cz. 2, Epoka brązu i początki epoki żelaza, pod red. J. Kmiecińskiego, Warszawa Łódź 1980, s. 472 473, 524 527, 748 750, - ćwiczenie prawda fałsz (oprac. własne), - przykłady materiałów archeologicznych - 7. Forma organizacyjna: lekcja frontalna z całą klasą 8. Typ lekcji: lekcja nowa

9. Tok lekcji: Czynności nauczyciela zawartość merytoryczna lekcji Czynności organizacyjne: Powitanie i przedstawienie się. Sprawdzenie obecności. Czynności uczniów Uczniowie witają się. Zgłaszają obecność. Uwagi metodyczne przeznaczony czas Ok. 3 min. Rekapitulacja wtórna: Na ostatnich lekcjach mowa była o czasie i jego mierzeniu. Uczyliśmy się zaznaczać na osi czasu różne daty zarówno naszej ery, jak i sprzed narodzenia Chrystusa. Mówiliśmy również o źródłach. Jaki więc możemy przedstawić ogólny podział źródeł historycznych? Podajcie, proszę, po parę przykładów do obu tych grup. Dobrze. A czy według was dysponujemy źródłami pisanymi dla wszystkich epok, czy też są może jakieś etapy dziejów dla których mamy tylko źródła materialne? Ogniwo wiążące: I właśnie na dzisiejszej lekcji zajmiemy się tymi najodleglejszymi dziejami ludzkości. Czasami, o których dzisiaj nie wiedzielibyśmy nic, gdyby w ziemi nie zachowały się kości naszych przodków oraz narzędzia, jakimi się posługiwali. Zapiszmy temat lekcji: Człowiek pierwotny. Podział na źródła pisane i materialne. Źródła pisane to np. listy, kroniki, akta; zaś materialne broń, biżuteria, obrazy. Dla czasów najdawniejszych, przed wynalezieniem pisma, mamy tylko źródła materialne. Zapisują w zeszytach temat lekcji. Ok. 4 min. Ok. 2 min. Wprowadzenie nowych treści: Najpierw zorientujmy się o jak odległych czasach mówimy. Potrzebna będzie do tego oś czasu. Macie ją narysowaną w podręczniku na str. 15, nie trzeba więc przerysowywać jej do zeszytów. Popatrzcie na oś i wymieńcie na jakie trzy epoki Uczniowie otwierają podręczniki. Ok. 25 min otwiera podręcznik.

zostały tu podzielone dzieje ludzkości. Dobrze. Epoka kamienia trwała od ok. 4,5 mln lat temu (tj. od momentu pojawienia się istot ludzkich), do 1 500 lat a. C., epoka brązu od 1500 do 1000 lat a. C. i żelaza od 1000 a. C. do teraz. A na jakiej odstawie, według was, zosta przeprowadzony ten podział? Można też wprowadzić nieco inny podział dziejów ludzi, w zależności od tego, jaki tryb życia oni prowadzili. Początkowo bowiem był to tryb życia koczowniczy, a potem osiadły. Zmiana ta zaszła około 8000 lat a. C. Narysuję oś czasu ilustrującą ten fakt i proszę, abyście przerysowali ją do zeszytów. Teraz opowiemy sobie, jak wyglądało życie naszych praprzodków przed i po tej zmianie. Pierwsze istoty ludzkie australopiteki pojawiły się ok. 4, 5 mln. lat temu. Początkowo bardziej przypominały one dzisiejsze małpy niż człowieka. Z czasem jednak ich wygląd przybierał coraz bardziej ludzkie cechy: pochylona sylwetka prostowała się, zbyt długie ręce ulegały w toku ewolucji skróceniu, zmniejszała się ilość sierści pokrywającej ciało. Sposób życia także ulegał unowocześnieniu. Nie szyli ubrań, nie budowali sobie domów. Początkowo nie znali ognia. Żyli w takich okolicach, gdzie była woda, roślinność i zwierzęta. Mieszkali w jaskiniach, szałasach i namiotach ze skór lub kory. Pierwszym narzędziem był ostry kamień i zaostrzony kij podniesiony z ziemi. Jedli to, co mogli znaleźć gotowego do spożycia: dzikie owoce, młode pędy roślin, nasiona, korzonki roślin, młode ptaki i zwierzęta, jaja wykradzione z gniazd, ryby złapane rękami i miód. Powoli ludzie zaczęli ulepszać swoje narzędzia. Robili je z kamienia łupanego. Najlepiej nadawał się do tego krzemień Na epokę: kamienia, brązu i żelaza. Na podstawie głównego surowca, jaki był w danej epoce w użyciu. Uczniowie przerysowują oś do zeszytów. rysuje na tablicy oś czasu, zaznacza cezurę 8000 a. C., i hasła koczowniczy i osiadły tryb życia.

bardzo twardy kamień, którego odłupane kawałki maja ostre krawędzie. Na zaznaczonych stronach w tej książce oraz na tych tablicach przedstawione zostały narzędzia, broń, ceramika i ozdoby, jakie ludzie wytwarzali od najdawniejszych czasów. Najpierw z kamienia, kości, rogu, potem brązu, wreszcie żelaza. Proszę przejrzeć te ilustracje i posłać dalej. A tak wyglądają autentyczne narzędzia krzemienne oraz prehistoryczne kości zwierząt. Pojedynczy człowiek nie mógłby się długo utrzymać przy życiu, toteż ludzie zbierali się w gromady liczące po kilkadziesiąt osób. Wspólnie szukano pożywienia i dzielono się nim. Kobiety i starsze dzieci zbierały jagody, orzechy, korzonki. Mężczyźni robili narzędzia, łowili ryby, chwytali ptaki i zwierzęta. Nieraz krzykiem i kamieniami zapędzali nawet większe okazy na urwiste skały, gdzie zabijały się one przy próbach dalszej ucieczki. Czasem urządzano też pułapki na ścieżkach do wodopoju. W dno takiego dołu pułapki wbijano ostro zakończone pale, gotową zasadzkę maskowano gałęziami, a następnie napędzano na nią zwierzynę. Ciągle jeszcze brakowało jednak pewnej ważnej umiejętności. Jak myślicie, jakiej? Tak. Pierwotni ludzie często stykali się z ogniem, np. gdy piorun powodował w lasach pożary. Bali się go jednak i nie umieli wykorzystać. Dopiero z czasem przekonali się, że może on być pożyteczny dawać ciepło i światło. Nadal jednak nie umieli sami rozniecać ognia i upłynęło wiele tysięcy lat zanim posiedli tę umiejętność. Odtąd nie trzeba było tak pilnować płomieni, ani nosić ognia ze sobą, gdy gromada wędrowała w inne okolice. Ludzie mogli już żyć nawet tam, gdzie przez znaczną część roku panowała zima. Nauczyli się także budować mieszkania w ziemi oraz polować z wykorzystaniem łuku, dzięki któremu mogli z pewnej odległości zabijać strzałami nawet duże zwierzęta. Z kolei wynalezienie wędki ułatwiło człowiekowi łowienie ryb. Najstarsze ślady żyjących tak ludzi pierwotnych na naszych ziemiach znaleziono w Jaskini Ciemniej pod Ojcowem i koło Zawiercia na Śląsku. Wśród zbieranych dziko rosnących roślin były Uczniowie i słuchają. Umiejętności posługiwania się ogniem. oglądają przekazuje uczniom książkę, tablice oraz przykłady narzędzi kamiennych.

także nasiona prosa, pszenicy i jęczmienia. Nie były one wówczas tak duże jak dzisiaj, ale miały dobry smak. Z przypadkowo rozsypanych ziarn wyrastały nowe rośliny, z których każda miała znowu kilka nasion. Ludzie to zauważyli i sami zaczęli siać zboża. Narzędzia pracy tych pierwotnych rolników były bardzo proste ostrym kijem wzruszali ziemię i zagrzebywali ziarna. Z czasem wynaleziono motykę i radło. Od niepamiętnych czasów za gromadą ludzi wędrował dziki pies. Początkowo przyglądał się człowiekowi z daleka i żywił się odpadkami, potem - oswoił się. Wśród zwierząt, na które polowano znajdowały się także dziko wówczas żyjące - owce, kozy i świnie. Myśliwi nieraz schwytali małą owieczkę, kózkę lub świnię, przynosili ją ze sobą do osady i żywili. W ten sposób człowiek oswajał zwierzęta. Miał z nich mięso, skóry do okrycia, wełnę oraz nowe pożywienie mleko. Zaczęto także wykorzystywać ich siłę do pracy, np. przy orce. Wszystko to sprawiało, że ludzie nie wędrowali już tak często, jak dawniej. Trzeba było przecież zasiać zboże, czekać aż wyrośnie i dojrzeje, a później je zebrać. Zaś zwierzęta hodowlane zapewniały dostatek mięsa niezależnie od wędrówek dzikich stad. Przemieszczanie się w poszukiwaniu żywności przestało być koniecznością. Ludzie zaczęli się osiedlać tworząc coraz lepiej zorganizowane wspólnoty: plemiona, związki plemienne, a wreszcie państwa. Do tego doszedł szereg poważnych odkryć technologicznych 1500 lat a. C. nauczono się stapiać razem miedź i cynę otrzymując brąz. Potem zaś zaczęto wytapiać żelazo z rudy. Wyrabiane z tych metali narzędzia, broń czy ozdoby były trwalsze, precyzyjniejsze, coraz bardziej skomplikowane i coraz piękniej zdobione. Mniej więcej w tym samym czasie człowiek doszedł do umiejętności tkania materiałów z włókien roślinnych (gł. lnu) oraz lepienia i wypalania garnków. To z kolei pozwalało na gotowanie bardziej zróżnicowanych potraw i efektywniejsze przechowywanie pokarmów. Ówczesną ceramikę archeolodzy znajdują dziś w postaci takich, sklejanych później mozolnie, fragmentów. A to przykład monet i zapinki z epoki żelaza. Uczniowie oglądają Przykłady materiału archeologicznego. pokazuje uczniom przykłady materiału archeologiczne -go.

Rekapitulacja pierwotna: Na koniec powtórzymy sobie poznane wiadomości o człowieku pierwotnym. Posłuży nam do tego ćwiczenie, jakie dla was przygotowałam. Każdy otrzyma kartkę z 11 pytaniami, z których część jest prawdziwa, a część nie. Obok zdania należy wpisać krzyżyk w odpowiedniej rubryczce PRAWDA lub FAŁSZ. Wypełniając to zadanie możecie posłużyć się podręcznikiem. Na zrobienie tego ćwiczenia macie 7 minut, potem sprawdzimy razem wyniki. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie analizują z nauczycielem rozwiązanie ćwiczenia. Uczniowie wykonują zadane ćwiczenie. Ok. 9 min rozdaje uczniom kartki z przygotowanym ćwiczeniem powtórkowym. Czynności końcowe: Na zadanie domowe proszę przygotować pisemnie odpowiedź na pytanie nr 1 ze str. 15 w podręczniku. Będzie nam to bowiem potrzebne - jako punkt wyjścia - przy omawianiu na kolejnych lekcjach państw jakie powstały w starożytności. Proszę również, ale już ustnie, odpowiedzieć na pytanie nr 3 z tej samej strony. W wyjaśnieniu terminu handel wymienny pomóc tu mogą encyklopedie czy też odpowiednie słowniki. odpowiada na ewentualne wątpliwości, co do zadania domowego. Podziękowanie za wspólną pracę i pożegnanie z uczniami. Uczniowie otwierają podręcznik na wskazanej stronie i notują w zeszytach zadanie domowe. Ok.2 min otwiera podręcznik. Ćwiczenie: ------------------------------------------------------------------------------------ PRAWDA FAŁSZ 1) Pierwszy człowiek pojawił się około 1 mln lat temu. 2) Ludzie pierwotni prowadzili najpierw osiadły tryb życia, potem dopiero stali się koczownikami. 3) Rybołówstwo, zbieractwo i myślistwo były podstawowymi sposobami zdobywania pożywienia przez praczłowieka prowadzącego koczowniczy tryb życia. 4) Najstarsze narzędzia, wykonywane z kamienia, nazywane

są krzemieniami. 5) Umiejętności rozniecania ognia bez udziału przyrody ludzie nauczyli się dopiero po wielu tysiącach lat rozwoju. 6) Koczowniczy tryb życia charakteryzują częste wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. 7) Na czele pierwszych państw, tworzonych jeszcze na podstawie związków plemiennych, stawał najbogatszy członek społeczności. 8) Przejście człowieka pierwotnego na osiadły tryb życia było możliwe dzięki zdobyciu przez niego umiejętności uprawy roli i hodowli zwierząt. 9) Ludzie pierwotni nie umieli lepić i wypalać garnków. 10) Wyróżnia się w dziejach człowieka 3 epoki: kamienia, brązu i żelaza. 11) Ludzie pierwotni znali handel wymienny.