UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Temat: Odejmowanie w pamięci

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Temat: Pole równoległoboku.

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Krzyżówka na lekcji o logarytmie liczby dodatniej i nie tylko

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

i w razie ich wystąpienia wiem, jak się zachować."

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski 1. Konspekt lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

*12 Polska między wojnami

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

Własności walca, stożka i kuli.

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III SP. I. Organizacja oceniania. A. Elementy podlegające ocenianiu:

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć nr 3

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. I-III ROK SZKOLNY 2016/2017

Jaki utwór nazywamy bajką?

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Zasady oceniania wewnątrzszkolnego z języka francuskiego/hiszpańskiego w klasie I-III

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z języka angielskiego w kl. I-III PSP

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Transkrypt:

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego! Pragniemy przedstawić Ci scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasie VI szkoły podstawowej, wprowadzającej pojęcie układu współrzędnych na płaszczyźnie. Lekcja przeprowadzona została metodą bez słów, która bardzo aktywizuje uczniów. Teresa Kiełek, nauczyciel matematyki w SP nr 27 w Kielcach temat Układ współrzędnych na płaszczyźnie. poziom nauczania szkoła podstawowa, kl. VI czas jedna jednostka lekcyjna - 45 minut cele uczeń : - zna pojęcie prostokątnego układu współrzędnych na płaszczyźnie - potrafi zaznaczyć na płaszczyźnie punkt, mając dane jego współrzędne - potrafi odczytać współrzędne punku zaznaczonego na płaszczyźnie środki dydaktyczne - plansze do wyświetlania na grafoskopie: nr 1 - gra Okręty, nr 2 - mapa Polski, nr 3 Szyfr, nr 4 co to jest układ współrzędnych, nr 5 - symbole i - plansza nr 3 odbitka dla każdego ucznia (ew. na każdą ławkę) - tablica kratkowana z narysowanym układem współrzędnych metody pracy metoda bez słów formy pracy praca z całą klasą przebieg lekcji

Umawiamy się z dziećmi, że na lekcji nie mówimy ani słowa. Aby zwiększyć atrakcyjność lekcji, przygotowuję cukierki mini oraz dwie buźki : i. Wyświetlam na grafoskopie planszę do gry w Okręty (załącznik nr 1) i piszę na tablicy: 1G zatopiony (z) 6C trafiony (t) 6E pudło (nietrafiony) (p) 10A... Kieruję pytający wzrok na uczniów i na migi zachęcam ich do uzupełnienia zapisu. Do tablicy podchodzą chętni uczniowie. Ponieważ gra jest dzieciom znana, zazwyczaj nie ma problemu z wykonaniem zadania. Każda poprawna odpowiedź jest nagradzana cukierkiem i pokazaniem buźki. Następnie wyświetlam mapkę Polski z siatką kartograficzną (załącznik nr 2) i piszę na tablicy: D2 Kielce E2...... Ełk I z tym zadaniem uczniowie zwykle radzą sobie świetnie. Teraz już czas na zapoznanie uczniów z pojęciem prostokątnego układu współrzędnych, który został wcześniej narysowany na tablicy kratkowanej. Pod rysunkiem zapisuję pytanie: Co przedstawia ten rysunek? i rozdaję uczniom kartki z szyfrem (załącznik 3). Zadaniem uczniów jest uzupełnić tekst, posługując się SZYFREM. Wyświetlam na grafoskopie (załącznik nr 4): Prostokątny układ współrzędnych to: a) dwie przecinające się proste b) dwie przecinające się osie liczbowe c) dwie prostopadłe osie liczbowe, przecinające się w punkcie zero d) dwie osie liczbowe przecinające się pod kątem prostym Również na grafoskopie albo na tablicy pojawia się polecenie: Wybierz właściwą odpowiedź. Po chwili proszę kilku uczniów o wskazanie, którą odpowiedź wybrali (nadal bez słowa) lub przeprowadzam głosowanie. Na koniec zapisuję poprawną odpowiedź (można zasłonić na grafoskopie pozostałe odpowiedzi paskami papieru).

Uzupełniam układ współrzędnych, numerując ćwiartki i nazywając osie (rzędnych, odciętych) i początek układu współrzędnych. Zaznaczam w układzie współrzędnych kilka punktów A, B, C, D... Kolejne zadanie dla uczniów: A.. ćwiartka B...... IV ćwiartka... oś X A = (3,-2) B = (, )... = (5, 0) W tym momencie można wrócić do tradycyjnej metody prowadzenia zajęć. Wyjaśniam uczniom, jak czytamy symbol: A = (4, -3). Można się przy tym posłużyć przygotowaną planszą (załącznik nr 5). Dalsza część lekcji to ćwiczenia w odczytywaniu współrzędnych punktów oraz zaznaczaniu punktów o danych współrzędnych. Na zakończenie lekcji ZAGADKA z Zeszytu ćwiczeń GWO : Zachowanie Narysowany obok układ współrzędnych przedstawia wyniki w nauce i oceny z zachowania kilku uczniów VI klasy. Dopasuj punkty do krótkich charakterystyk tych uczniów. Napisz przy punktach pierwsze litery imion. Andrzej wyjątkowy łobuz, choć dobrze się uczy. Bogdan bardzo dobry uczeń, raczej grzeczny. Czarek grzeczny i uczynny, ale nauka sprawia mu kłopoty. Darek najlepszy i najsympatyczniejszy uczeń w klasie. Emil sprawia kłopoty wychowawcze i bardzo źle się uczy. wyniki w nauce Jeśli nigdy nie widzieli Państwo lekcji przeprowadzanej bez słów, to scenariusz ten może się wydać nierealny. Jak nauczyciel może prowadzić lekcję, nic nie mówiąc? Jak ma zdyscyplinować uczniów? Okazuje się, że lekcja bez słów zazwyczaj szalenie wciąga uczniów zapewne jako przeciwieństwo normalnych lekcji. Absolutną ciszę i aktywny udział uczniów łatwiej osiągnąć wtedy, gdy nauczyciel konsekwentnie się nie odzywa nawet uwagę rozmawiającym czy rozrabiającym należy zwracać gestem lub mimiką.

Załącznik nr 1 J I H G F E z D C B A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Załącznik nr 2 5 4 3 2 1 A B C D Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl E

Załącznik nr 3 D B Ę A I 5 N W G C U 4 K R Ł F H 3 Y S J P L 2 M O Z T Ó 1-5 -4-3 -2-1 0 RYSUNEK PRZEDSTAWIA PROSTOKĄTNY Ł (-1, 4) (-5, 3) (, ) (-2, 5)(-5, 5) W P Ł Z C (, ) (-4, 2) (, ) (-1, 1) (, ) (-4, 3) (, ) (-3, 5) (-5, 5)(-5, 4)(-5, 2) (, ) (-1, 3)

Załącznik Nr 4 Prostokątny układ współrzędnych to: a) dwie przecinające się proste b) dwie przecinające się osie liczbowe c) dwie prostopadłe osie liczbowe, przecinające się w punkcie zero d) dwie osie liczbowe przecinające się pod kątem prostym

Symbol: Załącznik Nr 5 A = ( 4, -3 ) czytamy: Punkt A ma współrzędne 4, -3 A = ( 4, -3 ) pierwsza współrzędna x druga współrzędna y