Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III Liceum Zawodowego opracowany przez p. Edytę Góral

Podobne dokumenty
GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1. Co oznacza słowo niby? Uczniowie sprawdzają znaczenie tego słowa w słowniku języka polskiego.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z przedmiotu etyka

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji


Cele i zadania stawiane przed uczniem w ramach zajęć etyki.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

6 W średniowiecznym mieście

1. Cele programu. 2. Zamierzone efekty programu

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Wymagania do przedmiotu Etyka w gimnazjum, zgodne z nową podstawą programową.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KLESZCZOWIE. Liceum Ogólnokształcące Technikum Nowoczesnych Technologii PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ETYKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ETYKI DLA KLAS IV- VIII. SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI Nr 162 W KRAKOWIE W ROKU SZKOLNYM

Podstawy etyki. Założenia i cele przedmiotu: Określenie przedmiotów wprowadzających wraz z wymaganiami wstępnymi: Opis form zajęć

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Etyka Tożsamość i definicja. Ks. dr Artur Aleksiejuk

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku SYLABUS W CYKLU KSZTAŁCENIA 2014/2016. Filozofia i bioetyka

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Scenariusz lekcji języka polskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

1. Roland rycerz średniowieczny

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

Scenariusz zajęć nr 6

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Fabryka pizzy. Spotkanie 20. fundacja. Realizator projektu:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Opracowany na podstawie programu nauczania realizowanego w oparciu o podręcznik,,new Sparks 1

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi. Scenariusz nr 2

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I REALIZACJI INNOWACJI Z RELIGII - CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W KARCZEWIE NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu etyka w zakresie podstawowym dla szkół średnich. Wymagania podstawowe (ocena dostateczna)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów (wymagania konieczne wiadomości i umiejętności): Dostosowane dla wszystkich etapów kształcenia.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU ELEMENTY PSYCHOLOGII W LICEUM

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu etyka w zakresie podstawowym dla szkół ponadgimnazjalnych

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 9

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Na polowaniu z Wielkomiludem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III. Język angielski

Transkrypt:

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III Liceum Zawodowego opracowany przez p. Edytę Góral Temat lekcji: Niemoralni w Moralności pani Dulskiej rozważania o postawach bohaterów. Cele lekcji: A ) Poziom wiadomości: -uczeń zna treść tragikomedii i jej problematykę, - rozumie pojęcia: moralność, niemoralność, etyka, kodeks etyczny, - zna postawy bohaterów, - zna autorytety moralne i źródła wzorców etycznych - zna przejawy moralności i niemoralności we współczesnym świecie - zna synonimiczne określenia słów moralność niemoralność B) Poziom umiejętności: -uczeń potrafi charakteryzować postawy bohaterów -potrafi wskazać odpowiednie fragmenty tekstu na temat bohaterów -umie analizować i interpretować tekst literacki -potrafi argumentować swoją wypowiedź -umie sformułować wnioski -doskonali umiejętność poprawnego wypowiadania się -potrafi zinterpretować pojęcia: moralność, etyka, kodeks etyczny -umie wskazać przejawy moralności i niemoralności w świecie -potrafi odróżnić moralność od niemoralnośći C) Poziom postaw: -kształtowanie postawy moralnej -pokazanie przykładów niemoralności -uświadomienie konieczności odróżniania dobra od zła w życiu -wskazanie na konieczność przestrzegania zasad moralnych -kształtowanie postawy odpowiedzialności za swoje czyny Środki dydaktyczne: G.Zapolska Moralność pani Dulskiej M.Czaja, M.Żmigrodzka Wychowanie do człowieczeństwa Słownik Języka Polskiego Słownik Wyrazów Obcych plakat

Metoda: -praca z tekstem, problemowa, praca w grupach, zajęć praktycznych -oglądowa Forma pracy: - zbiorowa, grupowa

Etapy lekcji Czynności nauczyciela Czynności ucznia Umiejętności kluczowe Nauczyciel stwarza sytuację Uczniowie przyjmują postawę - komunikowanie problemową zadając uczniom zaangażowania, aktywnie się, pytania: odpowiadają na pytania - aktywność, - Co kojarzy wam się ze nauczyciela? słowem moralność? -Cotoznaczy,że ktoś postępuje moralnie? -Cotoznaczy,że ktoś postępuje niemoralnie? -Czykażdy może stwarzać sobie indywidualną moralność? -Czymożna zmieniać sobie ogólnie przyjęte zasady, normy postępowania i dopasowywać je tak jak komu wygodnie? - Dlaczego ludzie modyfikują zasady moralne? Uwagi Zaangażowanie Nauczyciel informuje uczniów, iż moralność dotyczy wyborów człowieka; jest to także wybór między dobrem a złem. Mahatma Gandhi Powiedział, że dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonywać wyboru. Takich wyborów dokonują ba bohaterowie literaccy. Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się oceną postaw bohaterów Moralność pani Dulskiej G. Zapolskiej. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem słuchają uwag i informacji podawanych przez nauczyciela. Nauczyciel podaje temat lekcji: T: Niemoralni w Moralności pani Dulskiej. Rozważania o moralnych postawach bohaterów. Podział uczniów na grupy. Każda grupa otrzymuje kartki zawierające pytania na temat określonych bohaterów utworu (pytania te pomogą uczniom ukazać iocenić postępowanie wybranych postaci). Nauczyciel prosi uczniów o poparcie swoich wypowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu, ukazującymi moralne postawy bohaterów. Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji. Uczniowie uważnie słuchają uwag i poleceń nauczyciela, aktywnie odpowiadają na zadawane pytania i wyszukują fragmenty utworu dotyczące charakterystyki postaci. - aktywność Uczniowie znają treść utworu G. Zapolskiej pt. Moralność pani Dulskiej

Praca w grupach. Grupa I: Aniela Dulska: 1. Jakie cechy posiada Dulska? Jakie zachowanie ją charakteryzuje? 2. Jakie maksymy moralne wygłasza pani Dulska? 3. Jaki jest jej stosunek do innych? Jak zachowuje się w stosunku do: służby, rodziny, lokatorów? 4. W jakim celu Dulska sprowadza do domu Hankę? Co twierdzi na temat pieniędzy pobieranych od lokatorki, która jest prostytutką. Oczymto świadczy? 5. Jakie słowa wypowiada Dulska po odejściu Hanki? Jak się zachowuje? 6. Jak ocenia bohaterka samą siebie? Dlaczego? 7. Czym charakteryzuje się niemoralne postępowanie bohaterki? Badanie i przekształcanie Grupa II: Zbyszko 1. Jaki jest Zbyszko? Jaki tryb życia prowadzi? 2. Co mówi Zbyszko o własnym kołtuństwie? Jak należy rozumieć pojęcie kołtunerii? 3. Co sądzi o swojej rodzinie i atmosferze panującej w domu? 4. Czy Zbyszko walczy z zasadami panującymi w domu? W jaki sposób? Czym kończy się jego bunt? Czy jest konserwatywny w głoszonych przez siebie poglądach? 5. Jaki ma on stosunek do Hanki? Czy ją kocha? Jak z nią postępuje? Co robi, w sytuacji gdy okazuje się, że H Hanka jest w ciąży?

Hanka jest w ciąży? 6.Dlaczego Zbyszko podejmuje decyzję rozstania się zhanką? 7.Na czym polega niemoralne zachowanie Zbyszka? Grupa III: Hesia, Mela, Hanka 1. Jakie cechy posiadają córki pani Dulskiej? Jak się zachowują? Czy buntują się przeciw atmosferze panującej w domu? 2. Czy cenią sobie jakieś zasady moralne jeżeli chodzi o sprawę Hanki? 3. Jak oceniają Melę - Zbyszko, Hesia i Juliasiewiczowa, a jak ocenia ją Hanka? 4. Co łączyło Hankę z domem Dulskich? Jaki był jej stosunek do nich? 5. Co Hanka sądzi o planach Zbyszka dotyczących ślubu z nią? 3. Jak postępuje Hanka w swojej sprawie? Grupa IV: Juliasiewiczowa, Felicjan 1. Jaką postawę prezentuje Juliasiewiczowa? Czy kieruje się wswoim postępowaniu zasadami moralnymi? (np. w rozmowie z Tadrachową). 2. Co odróżnia Juliasiewiczową od pani Dulskiej? 3. Jak bohaterka traktuje życie? 4.Ze względu na jakie cechy można zaliczyć ją do grona niemoralnych?

Preze ntacja 1.Czy Felicjan bierze udział w życiu rodziny? Jak się zachowuje? Czym kieruje się w swoim zachowaniu? 2. Jak Dulska traktuje i ocenia swego męża i syna? 3. Jak Zbyszko ocenia układ między matką aojcem? 4.Na czym polega niemoralność postępowania nieobecnego ojca? Nauczyciel prosi uczniów o prezentację swojej pracy. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Uczniowie aktywnie, z wielkim zaangażowaniem udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela. - komunikowanie się, - aktywność, - prezentacja, - aktywność, Pods umo wanie Nauczyciel zadaje uczniom kolejne pytania: -Czymjestżycie dla bohaterów? - Jak je pojmują? -Comyślelibyście o Dulskich, gdyby byli waszymi sąsiadami? - Jakie robią wrażenie? - Czy podobaliby się wam jako sąsiedzi? - Czy chcielibyście utrzymywać z nimi kontakty? -Jaką moralność prezentują nasi bohaterowie? - Czy w ogóle można nazwać ją moralnością? - Człowiek ma wolną wolę, co może zrobić z wolnością swojego wyboru? Nauczyciel informuje uczniów, iż nie istnieje moralność czyjaś, indywidualna, a jednak Zapolska tworzy moralność pani Dulskiej. Nauczyciel prosi uczniów o próbę stworzenia definicji Uczniowie podejmują próbę stworzenia definicji moralności wg Dulskiej. - komunikowanie się, - aktywność,

moralności wg Dulskiej. Zadaje pytania: - Jaka jest moralność pani Dulskiej? -Naczymsię opiera? Nauczyciel zadaje pytania zmierzające do podsumowania lekcji: - Czy takich bohaterów jak Dulscy, można spotkać we współczesnym świecie? - Czy potraficie wskazać przejawy podwójnej moralności w naszej rzeczywistości? - W jaki sposób się ona ujawnia? -Oczymtoświadczy? Jak rozumieć słowa pochodzące z Biblii: Ludzie często widzą drzazgę w oku swego brata, a belki w swoim oku nie widzą? -Skąd można czerpać wzorce moralności, moralnego zachowania? - Kto możebyć dla nas autorytetem moralności? Uczniowie odczytują myśli z plakatu i komentują je. Nauczyciel prezentuje przygotowany wcześniej plakat, zawierający myśli o moralności, które mogą być dla uczniów wskazówką i przesłaniem na dalsze życie. Uczniowie zapisują polecenie do zeszytu. Zadanie: Czym dla Ciebie jest moralność?

Myślizawartenaplakacie: 1. Życie moralne świadczy o godności osoby (...).Człowiek jest zobowiązany kierowania się prawem moralnym, które przynagla go do czynienia dobra, a unikania zła. Prawo to rozbrzmiewa w jego sumieniu. Niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikało z niego dobro. (...) Cel nie uświęca środków. ( Katechizm Kościoła Katolickiego,s.407,415,416 ) 2. Etyka i moralność potrzebne są nam do prawdziwego życia, jak powietrze. ( Ewa Jasień ). 3. Łatwo jest nawracać innych, lecz bardzo trudno nawrócić samego siebie ( Oskar Wilde ).