Konspekt zajęć Edukacja dla bezpieczeństwa Dane informacyjne: Data: Miejsce zajęć: Czas trwania: 2x45min Prowadząca: mgr Marta Romanowska Klasa: 2a ZSZ Temat: Nasze państwo nasze prawa. Cele ogólne; Wprowadzenie w tematykę praw człowieka, Zapoznanie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Cele operacyjne: Uczniowie: Znają zależność - prawa, a obowiązki człowieka, Wiedzą, w jaki sposób prawo odnosi się do wrodzonych potrzeb człowieka, Znają i definiują pojęcia: niezbywalność, nienaruszalność praw, moja wolność, równouprawnienie.
Metody pracy: Dyskusja, Praca z materiałem, Burza mózgów, Formy pracy: Grupowa, Indywidualna. Środki dydaktyczne:zdjęcia(np. ludzi różnych zawodów, różnych ras, w różnym wieku, także niepełnosprawnych, elementy krajobrazu, elementy kultury, elementy życia codziennego, np. związane z nauką, leczeniem, obronnością, spędzaniem wolnego czasu),, koperty, duże arkusze papieru, karteczki samoprzylepne, flamastry, uproszczona wersja Deklaracji Praw Człowieka: 1 kopia na dwóch uczestników, duża mapa świata, strzałka wycięta z kolorowego papieru. Przebieg zajęć: I część wprowadzająca Nauczyciel podaje temat lekcji i przedstawia cele lekcji. Nauczyciel krótko charakteryzuje problem łamania praw człowieka. Dzieli uczniów na cztery grupy. II część główna Dla każdej grupy przygotowano arkusz papieru oraz kopertę, zawierającą wyżej wymienione zdjęcia. Na kopercie powinna być napisana instrukcja: Etap 1 zaznaczyć państwo na mapie świata za pomocą kolorowej strzałki, która znajduję się w kopercie Etap 2 stworzyć nazwę państwa i napisać ją na górze arkusza papieru Etap 3 z dostępnych materiałów zdjęć znajdujących się w kopercie zbudować krajobraz państwa. Elementy, których nie ma na zdjęciach można dorysować flamastrami.
Etap 4 stworzyć prawa jakie w państwie panują. Każda osoba w grupie na karteczce samoprzylepnej pisze trzy swoje prawa, potem czytając wszystkie karteczki grupa ustala 10 praw wspólnych. Podpowiedz, że prawa mogą być inne od tych, które znamy, byleby wszyscy w grupie je zaakceptowali. Uwaga: W wersji dla klas starszych uczestnicy mogą też zastanowić się, jaki ustrój będzie panował w ich państwach i jakie instytucje będą dbały, by prawa były przestrzegane. Uczniowie mają 45 minut na wykonanie wszystkich 4 etapów. Czas: 45 minut Prezentacja i omówienie poszczególnych państw. Każda grupa prezentuje wyniki swojej pracy na forum, członkowie pozostałych grup mogą zadawać im pytania dotyczące życia w wymyślonym przez grupę państwie. Czas: 20 minut III część podsumowująca Zapytaj, jak wyglądała praca w grupie, czy łatwo było znaleźć porozumienie przy ustalaniu wspólnych praw. Porównaj teraz wymyślone prawa z Deklaracją Praw Człowiekadyskusja. Rozdaj uczestnikom uproszczone Deklaracje Praw Człowieka (zał1) jedna na parę. Czytaj poszczególne prawa, prosząc uczestników, że jeśli w swoich państwach wymyślili podobne, niech to sygnalizują. W trakcie czytania pytaj uczestników, jak rozumieją poszczególne prawa, pozwól im podawać przykłady z życia, sam używaj przykładów. Rozpocznij dyskusję dotyczącą przykładów łamania praw człowieka i działań organizacji broniących tych praw. Czas: 20 minut Moje najważniejsze Połóż na środku grupy arkusz papieru niech każdy uczestnik odrysuje w nim swoja rękę i wpisze w niej swoje
ŻYCZENIE DLA ŚWIATA. Czas: 5 minut Załącznik 1 UPROSZCZONA WERSJA POWSZECHNEJ DEKLARACJI PRAW CZŁOWIEKA Streszczenie Preambuły Zgromadzenie Ogólne uznaje, że wrodzona godność i równe, i niezbywalne prawa wszystkich członków rodziny ludzkiej są podstawą wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie, prawa człowieka powinny być chronione przez rządy prawa, rozwijane musza być przyjacielskie stosunki między państwami, Narody zjednoczone potwierdzają swoja wiarę w prawa człowieka, równość praw mężczyzn i kobiet, są zdecydowane popierać postęp społeczny, poprawę warunków życia i większą wolność, i obiecują rozpowszechniać prawa człowieka i ich powszechne zrozumienie. Streszczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 1. Każdy człowieka jest wolny i wszyscy powinni być traktowani w taki sam sposób. 2. Każdy człowiek jest równy niezależnie od różnic w kolorze skóry, płci, religii, języka. 3. Każdy człowiek ma prawa do życia w wolności i bezpieczeństwie. 4. Nikt nie ma prawa traktować cię jak niewolnika, ani ty nie możesz nikogo uczynić swoim niewolnikiem. 5. Nikt nie ma prawa cię skrzywdzić ani torturować.. 6. Każdy człowiek ma prawo być równym wobec prawa. 7. Prawo jest takie samo dla każdego człowieka, powinno być stosowane w ten sam sposób wobec wszystkich. 8. Każdy człowiek ma prawo domagać się pomocy prawnej, gdy jego prawa nie są przestrzegane. 9. Nikt nie ma prawa do bezprawnego uwięzienia cię albo wydalenia z twojego kraju. 10.Każdy człowiek ma prawo do sprawiedliwego i publicznego procesu. 11.Każdy człowiek powinien być uznawany za niewinnego do momentu udowodnienia mu winy.
12.Każdy człowiek ma prawo domagać. się pomocy, jeśli ktoś próbuje go zranić, ale nikt nie może wejść do twojego domu, otwierać twoich listów albo niepokoić ciebie i twoja rodzinę bez dostatecznego powodu. 13.Każdy człowiek ma prawo do podróżowania tak jak chce. 14.Każdy człowiek ma prawo udać się do innego kraju i domagać się ochrony, jeżeli jest prześladowany albo grozi mu prześladowanie.. 15.Nikt nie ma prawa powstrzymać cię przed przeniesieniem się do innego kraju, jeżeli tego chcesz. 16.Każdy człowiek ma prawo zawrzeć związek małżeński i założyć rodzinę. 17.Każdy człowiek ma prawo do posiadania własności i swojego dobytku. 18.Każdy człowiek ma prawo do praktykowania swojej Religii oraz zmiany Religii, jeżeli tego chce. 19.Każdy człowiek ma prawo do mówienia tego co myśli i do przekazywania i otrzymywania informacji. 20.Każdy człowiek ma prawo do brania udziału w pokojowych zgromadzeniach. 21.Każdy człowiek ma prawo do uczestnictwa w rządzeniu swoim krajem. 22.Każdy człowiek ma prawo do ochrony socjalnej i do możliwości rozwijania swoich umiejętności. 23.Każdy człowiek ma prawo pracować na uczciwe wynagrodzenie w bezpiecznych warunkach i przynależności do związków zawodowych. 24.Każdy człowieka ma prawo do odpoczynku i przyjemności. 25.Każdy człowiek ma prawo do odpowiedniego standardu życia i do opieki medycznej, kiedy jest chory. 26.Każdy człowiek ma prawo uczęszczać do szkoły. 27.Każdy człowiek ma prawo do brania udziału w życiu kulturalnym społeczności. 28.Każdy człowiek musi przestrzegać porządku społecznego, który jest konieczny do korzystania ze wszystkich praw. 29.Każdy człowiek musi szanować prawa innych, społeczną i publiczna własność.. 30.Nikt nie ma prawa usunąć żadnego prawa z tej deklaracji.