Cele ogólne: - przygotowanie uczniów do pracy z mapą; - zapoznanie z terminami: skala mapy, znaki umowne, legenda.

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;


Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Matematyka klasa VI SP

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Cele i problematyka projektu pracy edukacyjnej.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 8

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

*12 Polska między wojnami

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

Konspekt lekcji otwartej w bloku matematyczno-przyrodniczym

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum,,pomiary wybranych wielkości fizycznych

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

TEMAT: Gwiaździste niebo.

Wytyczne dotyczące praktyk WMPSNŚ UKSW

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Przedmiotowy System Oceniania Matematyka

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA MARLENA MIKORSKA GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BOGUSZYCACH

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PRZYRODA KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Pomiar pól wielokątów nieregularnych w terenie.

Transkrypt:

Marzenna Buława CO TO JEST MAPA? Klasa IV Czas 2 x 45 minut Cele ogólne: - przygotowanie uczniów do pracy z mapą; - zapoznanie z terminami: skala mapy, znaki umowne, legenda. Cele szczegółowe: Uczeń: - wie, w jakim celu sporządza się plan, mapę; - rozumie, jakie są różnice międzyplanemimapą; - potrafi odczytać skalę mapy; - potrafi wymienić irozróżnia rodzaje skal; - widzi konieczność stosowania skali na mapie; - potrafi wykonać plan np. klasy w odpowiedniej skali; - dokonuje przeliczeń (zamiany) podziałek; - wie,cotosą znaki topograficzne; - rozumie zasadność umieszczania znaków topograficznych w legendzie mapy; - kojarzy znak topograficzny z obiektami w naturze; - potrafi ukierunkować mapę (plan) w terenie za pomocą punktów orientacyjnych; - potrafi ukierunkować mapę (plan) w terenie za pomocą busoli (kompasu); - umie posługiwać się kompasem. Formy pracy: Praca w grupach, jednolita, indywidualna i zbiorowa. Metody: Słowna (pogadanka), pokaz, ćwiczeniowa, praca z planem. Miejsce: Sala lekcyjna, teren w pobliżu szkoły. Środki dydaktyczne: Zadania na kartach pracy z instrukcją dla ucznia, kserokopie tabel i krzyżówek do wklejenia do zeszytów uczniowskich, mapa fizyczna Polski, plany miasta Kuźnia Raciborska dla każdego ucznia, zafoliowane: plan miasta Kuźnia Raciborska w skali 1:2000, fragmenty map Polski w skalach1:100000, 1:500000, 1:1000000, tablica ze znakami topograficznymi, kompasy, arkusze papieru, mazaki, linijki.

LEKCJA 1 ETAPY LEKCJI ZAANGAŻOWANIE BADANIE PRZEKSZTAŁCANIE PTREZENTACJA REFLEKSJA PRZEBIEG LEKCJI Wprowadzenie do nowej lekcji rozwiązanie mini krzyżówki, w której ukryte jest hasło będące tematem lekcji. Zapisanie tematu i przedstawienie uczniom celów zajęć. Pogadanka dotycząca celowości stosowania szkicu, planu, mapy; legendy jako wykazu symboli, za pomocą których oznacza się na mapie różne obiekty pokaz tablicy; skali mapy cel jej stosowania, wprowadzenie skali mianowanej i liniowej. Uczniowie tworzą 4pięcioosobowe grupy. Dokonują podziału funkcji w grupie. Każda grupa otrzymuje karty pracy i potrzebne pomoce dydaktyczne. Uczniowie zapoznają się z instrukcją i przystępują do analizy zadań. Uczniowie wykonują polecenia wg instrukcji, uzgadniają wnioski. Przedstawiciele każdej grupy (liderzy) relacjonują wyniki pracy swoich zespołów, zawieszają na tablicy legendę do planu naszego miastaorazmapywgrosnącej skali. Podają wnioski. Wklejają do zeszytu plany klasy oraz tabelę. Wyobraź sobie, że jutro jedziesz na wycieczkę do Krakowa bez przewodnika. Które wiadomości i umiejętności z lekcji wykorzystasz i dlaczego? Zadanie domowe: Na planie naszego miasta zaznacz swoją drogę z domu do szkoły kolorowym mazakiem. Wrysuj (uaktualnij) ważne Twoim zdaniem obiekty. UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE komunikowanie się nauczyciel uczeń porozumiewanie się komunikowanie uczeń uczeń planowanie rozwiązywanie problemów w twórczy sposób, współdziałanie w zespole prezentowanie efektów pracy zespołowej argumentowanie ocenianie własnego uczenia się ocena własnego uczenia się CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA rozdaje uczniom kserokopie krzyżówki do pracy indywidualnej prowadzi pogadankę obserwuje przebieg pracy obserwuje pracę uczniów, ich aktywność, udziela ewentualnych wskazówek ocenia poprawność pracy inspiruje do refleksji

KOMENTARZ: Uczniowie na lekcjach matematyki kształcili umiejętność wykonywania planów przedmiotów, których rzeczywiste wymiary były pomniejszone lub powiększone. Na lekcjach przyrody samodzielnie dokonywali pomiarów klasy, korytarza, boiska szkolnego różnymi narzędziami: stopa, krok, sznurek, taśma miernicza. ROZWIĄŻ KRZYŻÓWKĘ: 1. 3. 4. 2. Objaśnienia: 1. planeta, na której żyjemy; 2. ciepła pora roku; 3. przyrząd wskazujący kierunki w terenie; 4. przenosi piasek i usypuje wydmy, potrafi tez złamać drzewo. KARTA PRACY INSTRUKCJA DLA GRUPY 1. Narysujcie plan klasy o wymiarach: długość 12m szerokość 6m Zadanie wykonajcie na małych kartkach. w skali 1:10 2. Na planie miasta Kuźnia Raciborska brakuje legendy. Narysujcie w legendzie znaki topograficzne potrzebne do czytania planu korzystając z zafoliowanej tablicy ze znakami topograficznymi. Zadanie wykonajcie na arkuszach białego papieru.

3. Macie przed sobą plan miasta i cztery mapy w różnych skalach z zaznaczonym położeniem miasta Kuźnia Raciborska. Ułóżcie mapy od najdokładniejszej do tej, która jest najbardziej uogólniona i uzupełnijcie tabelę: SKALA ZAPIS CZYTAMY LEKCJA 2 ETAPY LEKCJI PRZEBIEG LEKCJI UMIEJETNOŚCI KLUCZOWE CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA ZAANGAŻOWANIE Przypomnienie wiadomości z lekcji poprzedniej dotyczących planu, mapy. Nawiązanie do tematu lekcji; przedstawienie uczniom celów lekcji. Rozdanie instrukcji do ćwiczeń. Wyjście w teren w okolice szkoły. komunikowanie się nauczyciel uczeń organizowanie podział klasy na grupy, rozdanie kart pracy, planów i kompasów. BADANIE Uczniowie dokonują podziału funkcji w grupie. Zapoznają się z zadaniami i przystępują do ich wykonywania. organizowanie i planowanie pracy współdziałanie w zespole obserwuje przebieg pracy uczniów PRZEKSZTAŁCANIE Po wykonaniu każdego zadania uczniowie weryfikują w grupach wykonane polecenia. skuteczne porozumiewanie się obserwuje i słucha PREZENTACJA Liderzy grup przedstawiają orientację planu w terenie prezentowanie efektów pracy ocenia poprawność

wyznaczone kierunki główne. zespołowej wykonania zadania REFLEKSJA Pogadanka - w jakich sytuacjach mógłbyś wykorzystać zdobytenadzisiejszej lekcji umiejętności? określanie przydatności zdobytej wiedzy inspiruje do refleksji Orientowanie planu w terenie: KARTA PRACY LEKCJA W TERENIE INSTRUKCJA DLA GRUPY 1. Za pomocą obiektów z Twojego otoczenia. Odszukajcie na planie miejsce, w którym się obecnie znajdujecie. Rozejrzyjcie się i zapamiętajcie kilka obiektów wokół siebie np. szkołę, MOW, kościół, a następnie znajdźciejenaplanie. Teraz obracajcie się z planem tak, by kierunki tych obiektów w terenie i na planie pokryły się ze sobą. Narysuj na planie kierunek północny kolorem czerwonym. 2. Za pomocą kompasu. Odszukajcie na planie miejsce, gdzie się znajdujecie. Przyłóżcie kompas do lewej ramki planu i tak długo obracajcie planem, aż ramka znajdzie się na jednej linii z kierunkiem północnym wyznaczonym przez igłę magnetyczną kompasu. Narysuj na planie kierunek północny i wyznacz pozostałe kierunki główne kolorem zielonym. Pamiętaj: po prawej ręce jest wschód po lewej ręce jest zachód dolna ramka planu wyznacza kierunek południowy

Marzenna Buława PUNKTOWE ZNAKI TOPOGRAFICZNE LINIOWE budynek zwarta zabudowa kościół stacja benzynowa most POWIERZCHNIOWE las liściasty las iglasty las mieszany jezioro bagno linia kolejowa, stacja linia kolejowa zelektryfikowana autostrada droga szybkiego ruchu droga główna, słup kilometrowy droga drugorzędna droga lokalna droga wiejska droga polna lub leśna ścieżka potok, strumień, rzeka, rów, kanał granica państwa granica województwa granica gminy