Cykl scenariuszy lekcji języka polskiego poświęconych omówieniu powieści J.K.Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Podobne dokumenty
Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH Opracowanie: mgr Iwona Szkopiak, nauczyciel Zespołu Szkół w Barcinie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Wyniki badania umiejętności polonistycznych

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

+ umiejętności/wiadomości opanowane, / umiejętność wymaga ćwiczeń/ wiadomości wymagają uzupełnienia - brak umiejętności /wiadomości.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. JĘZYK POLSKI (aktualizacja IX 2015)

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I ANGIELSKIEGO. Klasy IV-VIII. Szkoła Podstawowa w Zdunach

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1. Każdy ma swojego dusiołka

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w roku szkolnym 2012/2013 Kryteria ocen w klasie V

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

JĘZYK ANGIELSKI KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RACIBORZU

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

VI KSZTAŁCENIE LITERACKIE I KULTUROWE

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Kryteria oceniania prac pisemnych z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2013 r. Test humanistyczny język polski Test GH-P1-132

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z NOWĄ ERĄ 2016/2017 JĘZYK POLSKI

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI KLASY III GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI SPRAWDZANIE I OCENIANIE OSIAGNIĘĆ UCZNIÓW

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Wymagania na poszczególne oceny z języka niemieckiego dla uczniów Technikum Zawodowego poziom IV.O i IV.1, zakres podstawowy.

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania J. K. Rowling. Harry Potter

Kryteria ocen z języka hiszpańskiego

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VI

Przedmiotowy System Oceniania z języka polskiego w klasach I-III gimnazjum

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej - niemieckiego. Klasa III

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasach I - III:

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy 4. Ocena celująca:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

PSO JEZYK POLSKI KL. IV - VI. a. konkretne wiadomości z kształcenia literackiego, kulturowego oraz nauki o języku i ortografii.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO SP28 we Wrocławiu

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA 1

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

1. Szczegółowe kryteria oceniania wiadomości i umiejętności ucznia niepełnosprawnego umysłowo w stopniu lekkim.

KRYTERIA OCENY PRAC PISEMNYCH Język polski

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości. 2. Ocenie podlegają wymienione niżej formy aktywności ucznia.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

PSO i WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENĘ KLASA: II

Moja wakacyjna przygoda

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV-VIII w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ DLA KLAS PIERWSZEGO ETAPU EDUKACYJNEGO I-III

Przedmiotowy system oceniania jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania w Zespole Szkół nr 2 w Pelplinie.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego z języka angielskiego dla klas I, II i III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

WYMAGANIA EDUKACYJNE - JĘZYK POLSKI KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA. Wymagania na poszczególne stopnie szkolne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

ANALIZA PRÓBNEGO SPRAWDZIANU PO SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚWIECIE MITÓW WSTĘP

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

Transkrypt:

Cykl scenariuszy lekcji języka polskiego poświęconych omówieniu powieści J.K.Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny 7 godzin lekcyjnych cele wspólne dla wszystkich lekcji: - rozwijanie wiary we własne możliwości - zaktywizowanie, pobudzenie do działania uczniów - kształcenie umiejętności współdziałania, współpracy - ćwiczenie podstawowych umiejętności: czytania, pisania, mówienia i słuchania - uświadomienie uczniom, iż ich własne doświadczenie i wiedza mają wartość imogą się przydać innym - wpojenie zasad uczciwej i szlachetnej rywalizacji forma pracy: praca w grupach 1. Temat: Konkurs Magicznej Pamięci (1h) cel główny: rozbudzanie motywaji czytania uczeń potrafi: - budować jednozdaniowe lub kilkuzdaniowe wypowiedzi będące odpowiedzią na pytanie - słuchać wypowiedzi innych - wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce - podejmować szybką decyzję - odpowiednio reagować na usłyszaną wypowiedź - dokonać przekładu intersemiotycznego metody: praktyczna, aktywizująca materiały: egzemplarze powieści J.K.Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Przebieg lekcji Faza wstępna Nauczyciel informuje, w jaki sposób będzie przebiegała praca podczas omawiania powieści J.K.Rowling Harrt Potter i Kamień Filozoficzny : 1) Uczniowie zostają przydzieleni przez tiarę przydziału do pszczególnych Domów- Slytherin, Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw (np.: z czapki czarnoksiężnika losują karteczkę z zapisanym Domem). 2) W powstałych grupach (Domach) dzieci pracują przez wszystkie lekcje.

3) Każda z grup powołuje: - prefekta, kierującego pracą Domu, - sekretarzy, jeden prowadzi Kartę Osiągnieć, drugi zapisuje propozycje członków, - prezenterów, publicznie przedstawiajacych opracowane przez Domy zadania. Należy zaznaczyć, że podczas kolejnych lekcji uczniowie mogą zamieniać się rolami. 4) Podczas kolejnych lekcji każdy z Domów wykonuje określone zadania, za które otrzymuje punkty; punkty przyznaje/odejmuje także nauczyciel dla najlepiej/najgorzej pracującego Domu. 5) Sekretarz i członkowie Domu otrzymują instrukcję prowadzenia Karty Osiagnięć oraz czystą kartę sztywnego kartonu. ( Załącznik nr 1) Faza realizacji Przydzielenie uczniów do poszczególnych Domów. Objaśnienie pierwszego zadania, wskazanie celu oraz wyjaśnienie, jakimi umiejętnościami powinni się uczniowie wykazać. Zapisanie tamatu lecji Przeprowadzenie Konkursu Magicznej Pamięci Itura Prefekt wybiera numer pytania, prezenter podaje odpowiedź po uzgodnieniu jej z grupą. Jeśli odpwiedzi nie ma lub jest nieprawidłowa, pozostałe Domy mogą za udzielenie jej uzyskać dodatkowy punkt. Pytania 1) Gdzie Harry poznał Hagrida? (mały domek na wyspie, na którą uciekli Dursleyowie) 2 pkt. 2) Jak mieli na imię rodzice Harry`ego? (Lili, James) 2 pkt. 3) Co to jest Hogwart? ( szkoła czarodziejów) 2 pkt. 4) Kim był Argus Filch? ( woźny w Hogwarcie) 2 pkt. 5) Wyjaśnij zasady quidditcha? 3 pkt. 6) Z którego peronu odjeżdżał pociąg do Hogwartu? (dziewięć i trzy czwarte) 2 pkt. 7) Jakiego typu miotłę dostał Harry? ( Nimbus 2000) 2 pkt. 8) Jakie prezenty dostał Harry z okazji Bożego Narodzenia? (drewniany flecik od Hagrida,pięćdziesięciopensowa moneta od Dursleyów, szmaragdowozielony sweter i duże pudełko domowych krówek od pani Weasley, pelerynka niewidka od nieznajomego) 3pkt.

9) Jakie zwierzę wyhowywał Hagrid? (norweski smok kolczasty) 2 pkt. 10) Kim był Puszek? (trzygłowy pies pilnujący Kamienia Filozoficznego) 2pkt. 11) Do kogo należy bank Gringotta? (do goblinów) 2 pkt. 12) Z jakim zwierzęciem rozmawiał Harry w zoo? ( z wężem boa) 2 pkt. 13) Jakiego przedmiotu uczył prof. Snape? (przyrządzanie eliksirów) 2 pkt 14)Jaką karę dostali Harry, Neville, Hermiona i Malfloy za włócznie się nocą po Hogwarcie? (50 punktów karnych dla każdego i wyprawa do Zakazanego Lasu) 2 pkt. 15) Kto okazał się sprzymierzeńcem Voldemorta? ( prof. Quirrell) 2 pkt. 16) Jakie są imiona członków rodziny Dursleyów ( Petunia, Dudley, Vernon) 2 pkt. II tura Narysuj trolla, który wtargnął na teren Hogwartu. Maksymalnie 4 punkty (zgodność narysowanej postaci z opisem-2pkt, kolorystyka-1pkt, estetyka-1pkt.) III tura Prefekt losuje karteczkę z pytaniami dla Domu. 1) Gdzie znajdował się taki napis? Kiedy Harry go przeczytał? Wejdź tu, przybyszu, i pomnij na los, Tych, którzy dybią na cudzy trzos. Bo ci, którzy biorą, co nie jest ich, Wnet pożałują żądz niskich swych. ( na drugich srebrnych drzwiach banku Gringotta ; gdy Harry wchodził z Hagridem do banku, aby pobrać pieniądze) 2pkt. 2) Co tak śpiewało i kiedy? Może nie jestem śliczna Może i łach ze mnie stary, Lecz choćbyśświat przeszukał, Tak... (tiara przydziału przed przydzieleniem uczniów do poszczególnych Domów) 2 pkt. 3) Kto napisał ten list? W jaki sposób Harry go dostał? Nie otwieraj paczki przy stole. Jest w niej nowy Nimbus Dwa Tysiące, ale nie chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że dostałeś miotłę, bokażdy też będzie chciał. Oliver Wood

spotka się ztobądziś na boisku quidditcha o siódmej wieczorem na pierwszym treningu. (prof. McGonagall, list przyniosła sowa) 2 pkt. 4) Gdzie widniał taki napis i co on oznacza? AIN EINGARP ACRESO GEWTEL AZ RAWTĄ WTE IN MAJ IBDO ( na zwierciadle, ODBIJAM NIE TWĄ TWARZ ALE TWEGO SERCA PRAGNIENIA) 2 pkt. Faza podsumowania Podliczenie zdobytych punktów. Wpis na Kartę Osiągnięć. Wypowiedzi uczniów na temat zastosowanej formy prezentowania własnej wiedzy i wykorzystania jej w praktyce. 2Temat:Elementy realistyczne i fantastyczne w powieści Joanne K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny. (1h) cel glówny: rozwijanie umiejętności odbioru dzieła literackiego uczeń potrafi: - odróżniać fantastykę od tego co realistyczne - wskazywać w utworze literackim elementy fantastyczne - określić, co to jest fikcja literacka prawdopodobna, nieprawdopodobna - wyszukiwać informacje w tekście - korzystać ze słownika ortograficznego - zastosować wiedzę w praktyce - komunikować innym informację metody: praktyczna, aktywizująca, heureza pomoce: arkusze papieru, mazaki materiały: egzemplarze powieści, słowniki ortograficzne

Przebieg lekcji Faza wstępna Zazngażowanie Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat przeczytanej powieści ich wrażeń, spostrzeżeń. Dzieci przypominają, co to jest fikcja literacka; stwierdzają, iż możebyć prawdopodobna (realistyczna) lub nieprawdopodobna (fantastyczna) podają przykłady utworów literackich.. Nauczyciel daje każdemu kartkę z informacją nt. fikcji literackiej. (Załącznik nr 2) Wskazanie celów lekcji Zapis tematu Objaśnienie zadania oraz zasad punktowania Zadanie grupy wypisują na arkuszach papieru określone elementy fantastyczne; forma zapisu dowolna (punkty, słoneczko, podpisane rysunki itp.); prezenter przedstawia wynik pracy grupy. Punktowanie każdy Dom otrzymuje 10punktów; jeśli członkowie pozostalych Domów dopiszą jakiś element fantastyczny, odejmujemy 1punkt; grupa może otrzymać 3-2-1pkt za formę zapisu; Domy otrzymują arkusze papieru, mazaki; prefekt losuje jedną z karteczek: miejsca fantastyczne, postacie fantastyczne, przedmioty fantastyczne, wydarzenia fantastyczne Faza realizacji Badanie uczniowie w poszczególnych grupach dyskutują, wymieniają się informacjami, przedstawiają pomysły, sprawdzją swoje propozycje (powieść, słownik ortograficzny). Transformowanie - członkowie Domów ustalają formę zapisu, weryfikują, porządkują zebrany materiał, zapisują. Prezentacja prezenterzy przedstawiają wynik pracy grupy; członkowie pozostałych Domów wypowiadają się na temat przedstawionej propozycji, w razie braków uzupełniają. Faza podsumowująca Wnioski 1) Harry Potter i Kamień Filozoficzny to powieść fantastyczna. 2) Niektóre elementy fantastyczne zawarte w powieści J.K.Rowling pojawiają się również w innych utworach literackich (przykłady). (zapis wniosków w zeszytach) Refleksja rozmowa na temat pracy poszczególnych grup ( wypowiedzi uczniów, uwagi nauczyciela) przyznanie punktów lub odjęcie. Podsumowanie punktów

Wpis na Kartę Osiągnięć Praca domowa: 1) Podaj przykłady trzech utworów literackich, w których pojawiają się elementy fantastyczne takie same jak w powieści J.K.Rowling. Wzór: niezwykła szkoła Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa. 2) Wklej do zeszytu kartkę z informacją na temat fikcji literackiej 3Temat: Choćbyś swą głowę schował Pod pachę albo w piasek I tak poznam, kim jesteś, Bo dla mnie nie ma masek. Jakie umiejętności i cechy osobowości mają bohaterowie powieści J.K.Rowling? cel główny: wzbogacanie wiedzy ucznia o człowieku uczeń potrafi: - nazywać umiejętności i cechy osobowości - uargumntować podjętą decyzję - skutecznie komunikować się w zespole - słuchać uważnie informacji - korzystać z tekstu, słownika wyrazów bliskoznacznych, słownika ortograficznego metody: aktywizująca, praktyczna materiały: egzemplarze powieści, słowniki wyrazów bliskoznacznych, słowniki ortograficzne pomoce: paski papieru (dwa kolory) dla poszczególnych Domów; kartoniki z wypisanymi imionami i nazwiskami bohaterów ułożone na stoliku ustawionym w centrum klasy (łatwe dojście) Przebieg lekcji Faza wstępna Zaangażowanie Zapis pierwszej części tematu słów wypowiedzianych przez tiarę przydziału. Ustalenie przez dzieci, jaką wiedzę musi posiadać tiara przydziału,wskazując uczniowi Hogwartu jego Dom ( cechy osobowości, umiejętności danego kandydata). Określenie celu lekcji, zapis drugiej części tematu.

Przypomnienie, jakie cechy składają się na osobowość ( charakter, usposobienie, intelekt). Podanie i objaśnienie zadań i zasad punktacji. Zadania 1) grupy ustalają iwypisują na paskach papieru umiejętności (jeden kolor pasków) i cechy osobowości (drugi kolor) danego bohatera (korzystają z tekstu powieści, słownika ortograficznego, słownika wyrazów bliskoznacznych); wypisane paski papieru układają na osobnym stoliku przy kartoniku z imieniem i nazwiskiem danego bohatera; prezenterzy przedstawiają wynik pracy grupy, potrafią w razie potrzeby uzasadnić przypisanie cechy lub umiejętności bohaterowi poprzez wskazanie konkretnej sytuacji, w której ona się ujawniła lub zacytowanie fragmentu tekstu; 2) członkowie Domów wybierają spośród siebie sowę (gońca), która będzie przenosiła informacje o umiejętnościach i cechach osobowości bohaterów uczniowie wpisują informacje do zeszytów ( zadanie2. objaśnia nauczyciel dopiero po wykonaiu pierwszego) Punktacja 1 pkt za każdą prawidłowo wskazaną umiejętność lub cechę osobowości; 3,2 lub 1pkt za sprawne i prawidłowe (pełny zapis, estetyka) przepisanie cech; Przydzielenie bohaterów ( Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Granger, Draco Malfoy), np.: wyliczanka (wierszyk z tematu lekcji) Rozdanie dwukolorowych pasków papieru Faza realizacji Badanie- uczniowie wymieniają się wiadomościami, przekazują informacje, dyskutują Transformowanie członkowie zebrany materiał poddają weryfikacji, wyszukują fragmenty tekstu potwierdzające podjętą decyzję; poszerzają wiedzę, korzystajączesłownikawyrazów bliskoznacznych, zapisują informacje korzystają ze slownika ortograficznego. Prezentacja paski z zapisanymi umiejętnościami i cechami osobowości sekretarze układają na stoliku wokół karteczki z imieniem i nazwiskiem danego bohatera; prezenterzy przedstawiają wyniki pracy, podają argumenty; członkowie pozostałych Domów wyrażają opinię, weryfikują. Zadanie 2) jak w objaśnieniu zadań Faza podsumowująca Wnioski: 1) Bohaterowie powieści są zrożnicowani każdy z nich wyposażony jest w inne cechy osobowości i dysponuje innymi umiejętnościami 2) Nadanie różnorodnych cech bohaterom wyjaśnia ich postępowanie, wzbudza zainteresowanie czytelnika, pobudza jego wyobrażnię,dajemożliwość identyfikacji z którąś z postaci i przeniknięcia do świata przedstawionego powieści. Zapisanie wniosków do zeszytu

Podsumowanie punktów Wpisanie Punktów na Kartę Osiągnięć Refleksja - rozmowa nt. wypełniania swoich funkcji przez poszczególnych członków Domów 4. Temat: Jak napisać opowiadanie fantastyczne? (1h) cel główny (3h): pobudzanie postaw kreatywnych ucznia w procesie zdobywania umiejętności pisania uczeń potrafi: - napisać krótkie opowiadanie z użyciem dialogu - nadać tytuł - wpleść dialog w tok narracji (interpunkcja, uzupełnienia dialogowe) - tworzyć elementy świata przedstawionego (miejsce, czas, bohaterowie, wydarzenia) - stworzyć tekst poprawny pod względem kompozycji i spójności - ułożyć plan z użyciem równoważników zdania - przedstawiać swoje pomysły - słuchać wypowiedzi innych - wyrazić swoją opinię na temat pracy innych - pisać czytalnie i wyraźnie - przepisać tekst poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym - stosować akapity metody: aktywizująca, praktyczna materiały: egzemplarze powieści, słownik ortograficzny, słownik wyrazów bliskoznacznych pomoce: arkusze papieru, mazaki, zestaw poleceń pomocniczych, plansza z zapisanymi kryteriami oceny opowiadania Przebieg lekcji Faza wstępna Zaangażowanie Rozmowa na temat procesu tworzenia opowiadania, powieści - wybór tematu - ustalenie elementów świata przedstawionego (czas, miejsce, bohaterowie, przebieg wydarzeń) - nadanie bohaterom indywidualnych cech - wymyślenie nazw własnych - dobór słownictwa, konstrukcji zdaniowych, poprawny styl - dbanie o poprawną kompozycję i spjność - nadanie tytułu

Podanie celu trzech kolejnych lekcji Zapis tematu Objaśnienie zadań oraz zasad punktacji - zadnie główne napisanie opowiadania twórczego z użyciem dialogu o tym, jak Harry, Hermiona i Ron spotkali krasnoludka. - realizacja poleceń pomocniczych ( Załącznik nr 3) Punktacja opowiadanie z użyciem dialogu 10 punktów (dokładne kryteria zapisane na tablicy lub osobnej planszy) Zadania pomocnicze na kartach zestawu Rozdanie poszczególnym Domom kart z zestawem poleceń pomocniczych. Faza realizacji Badanie uczniowie dyskutują nad sposobem wykonania poleceń, wymieniają doświadczenia, podają propozycje, słuchają wypowiedzi innych, podają argumenty Transformowanie uczniowie sprawdzają słuszność wcześniejszych decyzji, weryfikują pomysły, wybierają najlepsze rozwiązania, wypełniają kartę. Nauczyciel zbiera karty, przyznaje punkty za realizację poszczególnych zadań, omawia popełnione błędy. Podsumowanie punktów. Wpis na Kartę Osiągnięć. 5,6. Temat: Ja też mogę być pisarzem! Przebieg lekcji Faza wstępna Zaangażowanie Uwagi nauczyciela i wypowiedzi uczniów określające,nacomają zwrócić uwagę podczas pisania opowiadania omówienie kryteriów oceny opowiadania (Załącznik nr 4) Faza realizacyjna Badanie uczniowie rozwijają punkty napisanego planu wydarzeń, podają pomysły, propozycje, dyskutują, słuchają wypowiedzi innych, zastanawiają się nad kompozycją, logiką wypowiedzi, spójnością tekstu.

Transformowanie członkowie Domów wybierają najlepsze propozycje, poprawiają, weryfikują, dobierają słownictwo, korzystają ze słowników, sprawdzają czy opowiadanie spełnia podane wcześniej wymagania (kryteria), zapisują tekst na arkuszu papieru Prezentacja zawieszenie arkuszy z tekstem opowiadań w widocznym miejscu; prezenter lub prezenterzy ( można odczytać opowiadanie z podziałem na role) odczytują opowiadanie; pozostali członkowie Domów wyrażają swoje opinie, sprawdzają wraz z nauczycielem, czy zostały spełnione wszystkie kryteria; Wnioski: Nauczyciel omawia najczęściej występujące błędy Członkowie poszczególnych grup wpisują poprawione opowiadania ( swojej grupy) do zeszytu. Faza podsumowująca Podsumowanie punktów Wpis na Kartę Osiągnięć Refleksja - wypowiedzi uczniów na temat problemów, jakie pojawiły się podczas realizacji tego zadania. Praca domowa: Przynieś materiały (mazaki, kredki, rysunki, klej itp.) pozwalające wykończyć i ozdobić Kartę Osiągnięć. 7. Temat: Bawiliśmy się doskonale, nie myśląc oklęsce. Nadszedł czas, by wyłonić zwycięzcę! cel główny: kształcenie umiejętności obiektywnej oceny pracy swojej i innych oraz przyjmowania w sposób odpowiedni sukcesu i porażki uczeń potrafi: - w sposób odpowiedni reagować na opinie innych - dokonuje przekładu intersemiotycznego - rozumie sens wypowiadanych słów metody: aktywizujące, praktyczne materiały: egzemplarze powieści

Przebieg lekcji Część I Faza wstępna Omówienie zadania oraz zasad punktacji Zadanie - nadanie ostatecznego kształtu Karcie Osiągnięć, Punktacja - estetyka zapisu (1pkt.), precyzja i prawidłowość zapisu - daty i liczba punktów (2pkt.), oryginalność (1pkt.),kolorystyka i elementy dodatkowe (1pkt.) Faza realizacji Badanie uczniowie przeglądają przyniesione materiały, oceniają ich przydatność, dyskutują nad sposobami ozdobienia Karty, sprawdzją prawidłowość zapisu. Transformowanie uczniowie weryfikują pomysły; ustalają, jakbędzie wygladać ich Karta; nadają Karcie ostateczny kształt. Prezentacja zawieszenie Kart Osiągnięć w widocznym miejscu, opinie uczniów na temat Kart, przyznanie punktów. Faza podsumowująca Wpisanie punktów na Kartę za ostatnie zadanie. Część II Zapisanie tamatu lekcji Podsumowanie punktów uzyskanych podczas wszystkich lekcji. Ogłoszenie zwycięzcy Wręczenie nagród, wpisanie ocen Refleksja Wypowiedzi uczniów inspirowane pytaniami nauczyciela, np.: Czego się nauczyłeś?, Jakie znaczenie ma dla ciebie zdobyta wiedza i umiejętności?, Czego chciałbyś uczyć się dalej?, Jaka jest twoja opinia o takiej formie uczenia się?, Co ci pomagało, a co nie sprzyjało nauce?, Co można udoskonalić w procesie uczenia się, który miał miejsce na ostatnich lekcjach? Cykl scenariuszy opracowała Marzena Kozłowska - nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 91 w Łodzi.

Załącznik nr 1 Instrukcja prowadzenia Karty Osiągnięć 1. Na otrzymanej Karcie Osiągnięć po każdej lekcji wpisz datę i liczbę otrzymanych punktów. 2. Umieść nazwę swojego Domu oraz imiona i nazwiska członków Domu. 3. Wpisów dokonuj precyzyjnie, poprawnie. 4. Dbaj o estetykę zapisu. 5. Pamiętaj, żezatreść i formę Karty będą przyznawane punkty. 6. Po każdej lekcji oddawaj Kartę nauczycielowi. 7. Danej przez nauczyciela Karty nie możesz zamienić na inną.

Załącznik nr 2 FIKCJA LITERACKA - świat przedstawiony w utworze. Wszystkoto,cowymyślił autor. / \ PRAWDOPODOBNA -sytuacjemogłysię wydarzyć wnaszymświecie. Przykład: H.Sienkiewicz W pustyni i w puszczy NIEPRAWDOPODOBNA (FANTASTYCZNA) sytuacje nie mogły się wydarzyć w naszym świecie. Przykład: J.K.Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Załącznik nr 3 Zadanie główne: Napiszcie opowiadanie z użyciem dialogu. Opowiedzcie o spotkaniu Harry`ego, Hermiony i Rona z krasnoludkiem. Zestaw poleceń pomocniczych do zadania głównego. 1. Wstaw myślniki w odpowiednich miejscach, zaznaczająctymsamymbezpośrednie wypowiedzi bohaterów (dialog). Wingardium Leviosa! krzyczał raz po raz, wymachujac ramionami jak wiatrak. Źle to wypowiadasz prychnęła Hermiona Win-gar-dium Levi-o-sa. Gar musi być melodyjne i długie. Tozróbtosama,jakjesteś taka mądra warknął Ron. Hermiona podwinęła rekawy szaty, smagnęła różdżką i powiedziała: Wingardium Leviosa! Piórko unoisło się i zawisło jakieś cztery stopy nad ich głowami. Wspaniale! krzyknął profesor Flitwick, klaszczącz w dłonie. Niech Wszyscy popatrza, pannie Granger już się udało! 2 pkt. 2. W podanym tekście podkreśl powtarzający się czasownik i zastąp go innym. Zanim Ron zdążył mu coś powiedzieć, pojawił się profesor Flitwick. - Chyba się nie kłócicie, co, chłopcy? powiedział - Potterowi przysłano miotłę, panie profesorze powiedział szybko Malfoy. - Tak, tak, znakomicie powiedział profesor, uśmiechającsię do Harry`ego Profesor McGonagall powiedziała mi o specjalnych okolicznościach, Potter. Co to za model? - Nimbus Dwa Tysiące, panie profesorze powiedział Harry, powstrzymującsię,bynie wybuchnąć śmiechem na widok miny Malfoya. A to wszystko dzięki Malfoyowi powiedział. 2 pkt. 3. Ustalcie i zapiszcie: - W jakim miejscu będzie się toczyła akcja waszego opowiadania?... - Jakabędzie pora dnia?... - Jak ma na imię krasnoludek?...

- Jakie umiejętności i cechy osobowości posiada krasnoludek?... - Jakie elementy fantastyczne wystąpia w opowiadaniu?... 5 pkt. 4. Omówcie przebieg wydarzeń w waszym opowiadaniu. Zapiszcie plan wydarzeń w formie równoważników zdania. Plan wydarzeń naszego opowiadania 1... 2.... 3.... 5.... 6.......... 5. Ustalcie i zapiszcie tytuł opowiadania... 4 pkt. 2 pkt.

Załącznik nr 4 Kryteria oceny opowiadania 1) Zgodność z podanym tematem. 1 pkt. 2) Elementy fantastyczne. 1 pkt. 3) Oryginalność. 1 pkt. 4) Wystąpienie podanych bohaterów. 1 pkt 5) Forma popwiadania z użyciem dialogu. 1 pkt. 6) Poprawny zapis dialogu. 1 pkt. 7) Styl. 1 pkt. 8) Kompozycja, spójność tekstu. 1 pkt. 9) Ortografia i interpunkcja. 1 pkt. 10) Estetyka zapisu. 1 pkt.