KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO przeprowadzonej w klasie V

Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRZYRODA. I. OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA W czasie lekcji przyrody oceniane są następujące obszary aktywności ucznia:

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

Ź Ź Ą Ą

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy 5 szkoły podstawowej

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Przedmiotowy system oceniania Przyroda ZKPiG 12 Szkoła Podstawowa 48

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie 1. Pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji.

Scenariusz zajęć dla klasy III. Temat ośrodka pracy: Morskie opowieści. Temat dnia: Spotkanie z deszczem.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

PRIORYTETY WYCHOWAWCZE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII Gimnazjum nr 2 im. ks. St. Konarskiego w Łukowie Urszula Wojtalska, Agnieszka Bilska

Konspekt lekcji dla klasy VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - BIOLOGIA I. PSO z biologii powstał w oparciu o analizę następujących dokumentów:

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w klasie V. Ocenę dostateczną. który:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY. Nauczyciel: mgr Marzena Szymańska

Przedmiotowy System Oceniania EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Lp. Temat Metody Osiągnięcia ucznia: Ścieżka 1. Zaczynamy nowy rok pogadanka dyskusja

Edukacja dla bezpieczeństwa

Przedmiotowy system oceniania z przyrody rok szkolny 2017/2018

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

im. Wojska Polskiego w Przemkowie

z języka niemieckiego (IV-VIII)

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Dwugodzinna lekcja języka polskiego w klasie czwartej

PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 33 EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA KL 1

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA GEOGRAFIA KL. 7

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA NA LEKCJACH JĘZYKA NIEMIECKIEGO Rok szkolny 2018 / 2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Wymagania na poszczególne oceny w klasie IV

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII

Konspekt lekcji otwartej - zajęć terapii dyslektycznej uczniowie klas pierwszych gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

Przedmiotowy system oceniania w klasach 4-8 języków obcych

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Szkoła Podstawowa nr 143 im. St. Starzyńskiego w Warszawie ul. Al. St. Zjednoczonych 27. Szkolny program doradztwa zawodowego.

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

1. Każdy ma swojego dusiołka

Wymagania i kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 1 w roku szkolnym 2014/2015.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 7 W KLASACH IV VI

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Standardy wymagań i kryteria ocen z języka kaszubskiego w szkole podstawowej. klasa I

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Cele kształcenia wymagania ogólne

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI I Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Projekt edukacyjny. Żyjmy zdrowo bez nałogów!

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

3. TESTY ZE ZNAJOMOŚCI TREŚCI LEKTURY WAGA 2 OCENIANIE(WEDŁUG KRYTERIÓW OCENIANIA KARTKÓWEK) TEST ZE ZNAJOMOŚCI TREŚCI LEKTURY NIE PODLEGA POPRAWIE

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA MATEMATYKA kl. IV - VIII. Praca klasowa, sprawdzian 4. Kartkówka 3

Ó Ż Ó ź Ć

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA WARSZTATÓW MATEMATYCZNYCH Z PITAGORASEM NA TY

Przedmiotowe Zasady Oceniania. Edukacja dla bezpieczeństwa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Ł Ą Ż Ą Ż Ż ź

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

ź Ż ź Ź Ą ć ć

Metoda : Forma pracy : praca z całą klasą, praca w grupach. Materiały i środki dydaktyczne : zestawy zadań do pracy w grupach, karty pracy ucznia

ć ź ź

ć ź

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

ż ó ó ó ó ó ó Ć ó Ę

Transkrypt:

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO przeprowadzonej w klasie V Marta Warpechowska n-l ZS Wyszki TEMAT: Nauka płynąca z mitu o Syzyfie i jej aktualność w XXI wieku. CELE : ogólne - doskonalenie umiejętności prawidłowego odczytania treści mitu i jego wymowy - kształcenie postawy odpowiedzialności za podejmowane decyzje - kształcenie umiejętności świadomego używania związku frazeologicznego syzyfowa praca - rozwijanie umiejętności poprawnej pisowni ortograficznej operacyjne uczeń: - zna treść mitu o Syzyfie - potrafi wymienić czyny bohatera i ocenić je - odpowiada na pytania związane z tekstem - wyraża opinię i potrafi uzasadnić swoje stanowisko - rozpoznaje i nazywa wartości moralne, o których mowa w micie - potrafi świadomie użyć związku frazeologicznego syzyfowa praca do określenia jakiegoś działania - dostrzega ponadczasowość problemów poruszonych w micie - uświadamia sobie, że skutki decyzji powinny być zgodne z wartościami ogólnie akceptowanymi - dba o estetykę języka - potrafi współpracować w grupie - potrafi wyciągać wnioski, przydatne w dalszym życiu - potrafi uświadomić sobie wagę odpowiedzialności za własne decyzje METODY : -praca z tekstem -metoda problemowa -elementy dramy FORMY : -praca indywidualna -praca grupowa POMOCE : podręcznik do klasy V GWO, karty pracy, kamyki, płyta CD

Przebieg lekcji : 1. Przypomnienie tematyki lekcji poprzedniej (dotyczącej mitologii) 2. Praca w grupach : - wypełnianie kart pracy (zróżnicowanie stopnia trudności, różne kolory kartek) Załącznik Nr 1 - odpowiedzi uczniów będą przypomnieniem treści mitu 3. Praca w grupach - I grupa: pozytywne czyny Syzyfa, świadczące o jego dobrych stronach - II grupa: negatywne czyny Syzyfa - III grupa: cechy charakteru Syzyfa Wniosek: Jak postępował Syzyf? (źle, nieodpowiednio, karygodnie) Jakie było następstwo tego? (gniew bogów, kara) 4. ZAPISANIE TEMATU 5. Praca w grupach rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek Załącznik Nr 2 - I grupa odpowiedzialność - II grupa poczucie obowiązku - III grupa konsekwencje 6. Formułowanie notatki. Załącznik Nr 3 NIEWŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE KARA Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. - mieć poczucie obowiązku - postępować zgodnie z zasadami, normami - ponosić konsekwencje swych czynów Nauka płynąca z mitu o Syzyfie jest aktualna również w XXI wieku. 7. Chodzenie uczniów wokół ławek próba wczucia się w sytuację. 8. Wprowadzenie wyrażenia syzyfowa praca - podanie przykładów. Załącznik Nr 4 9. Podsumowanie lekcji i ewaluacja zajęć. Rozdanie kamyków, symbolizujących nasza przewinienia. 10. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej. Polecenie 7/225 (podręcznik)

Załącznik Nr 1 Kim był Syzyf?... Góra, u stóp której leży Korynt.... Uzupełnij na podstawie tekstu Pomimo wczesnej......dookoła magazynów portowych.(...) Wszystko to......bogatym. Siły i młody wygląd zapewniły mu... Jaki był stosunek bogów do Syzyfa?(na początku)... W jaki sposób okazywali mu swą łaskawość?... Powód gniewu bogów... Na czym polegał podstęp Syzyfa i do czego doprowadził? Kto uwolnił boga śmierci?... Dlaczego Syzyf nazwał swą żonę niegodziwą, jak do tego doszło? Jak się zachowuje Syzyf po powrocie na ziemię? Kara, jaka spotkała Syzyfa -...

Załącznik Nr 2 1. GRUPA I 2. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 1.Mąż i... 2. Bóg podziemia. 3. Jedzie do niego strażak. 4. Bóg mórz i oceanów. 5. Paluszek i... to szkolna wymówka. 6. Piszesz nim lub znajdziesz w poduszce. 7. Niejedno w lesie. 8. Wchodzisz po nich na górę. 9. Z piorunami. 10. Po szóstym. 11. Bogini ciemności. 12. Mąż królowej. 13. Zawijasz nim ranę. 14. Przewoźnik dusz zmarłych. 15. Dróżka, alejka. 16. Na wadze można... HASŁO:...

GRUPA II W podanym diagramie wykreśl następujące wyrazy: kurz, brzeg, druh, żubr, bóg, żmija. Pozostałe litery czytane poziomo utworzą hasło. K U R Z P O C Z U B R Z E G C I E D R U H O B O Ż U B R W I Ą B Ó G Z K U Ż M I J A HASŁO:...

GRUPA III W podanym diagramie wykreśl imiona bogów: Hera, Hades, Hefajstos, Hekate. Pozostałe litery czytane poziomo utworzą hasło. H E R A K O N H A D E S S E K H E F A J S T O S W E N H E K A T E C J E HASŁO:......

Załącznik Nr 3 NIEWŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE... Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić... za swoje czyny. -... NIEWŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE... Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić... za swoje czyny. -... NIEWŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE... Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić... za swoje czyny. -... NIEWŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE... Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić... za swoje czyny. -...

Załącznik Nr 4