1. Obywatel w urzędzie gminy



Podobne dokumenty
Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Pojęcie i klasyfikacja podatków

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Roland rycerz średniowieczny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Szum informacyjny. Manipulacja.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Słynny malarz polski Jan Matejko

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Rodzaje zdań złożonych

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

ZASADY I WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W STARYCH PROBOSZCZEWICACH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

2. Metody prezentacji informacji

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Drzewa iglaste i liściaste

2. Tabele w bazach danych

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

6 W średniowiecznym mieście

KODEKS PRACY PODSTAWOWE PRZEPISY PRAWA PRACY REGULUJĄCE STOSUNKI POMIĘDZY PRACOWNIKIEM A PRACODAWCĄ

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

2. Zakładanie własnej firmy

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Mapa Unii Europejskiej

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Poznajemy rodzaje podmiotu

Transkrypt:

1. Obywatel w urzędzie gminy 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości Uczeń zna zadania realizowane przez urząd gminy. 2. b) Umiejętności Uczeń potrafi: załatwić sprawę w urzędzie, gromadzić informacje na podstawie wywiadu, uporządkować i ocenić informacje zebrane w oparciu o wywiad. 3. c) Postawy Uczeń przygotowuje się do świadomego korzystania z praw obywatelskiech. 2. 2. Metoda i forma pracy Spotkanie z interesującym człowiekiem, wywiad, notatka, sprawozdanie, praca w zespołach, praca z klasą. 3. 3. Środki dydaktyczne Aparat fotograficzny, karty pracy, arkusz szarego papieru, flamastry. 4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel nawiązuje kontakt z sekretarzem urzędu gminy. Umawia datę i czas spotkania oraz jego cele i plan. Zajęcia odbywać się będą w urzędzie gminy. Nauczyciel przygotowuje uczniów do spotkania. Wyjaśnia, że celem wizyty w urzędzie będzie zapoznanie się z jego pracą. Prosi uczniów, aby zapoznali się z listą spraw, które można załatwić w urzędzie gminy (załącznik 1). Rozmawia o tym, czy wiedzą, jakie sprawy ich rodzice załatwiali w urzędzie. Nauczyciel dzieli klasę na 5 zespołów i wyjaśnia, że w czasie wizyty w urzędzie uczniowie, pracując w grupach, będą musieli podjąć próbę załatwienia spraw. Nauczyciel zwraca uwagę na zasady zachowania podczas wizyty w urzędzie. Uczniowie wyznaczają spośród siebie 2 osoby, które przygotują fotograficzny reportaż z wizyty w urzędzie oraz 2 osoby, które opracują notatkę do gazetki szkolnej. 2. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel wprowadza uczniów do urzędu gminy. Ustala z sekretarzem urzędu lub inną upoważnioną przez niego osobą szczegółowy przebieg wizyty w urzędzie. Gospodarz dokonuje krótkiej prezentacji urzędu, w tym jego organizacji i odpowiada na ewentualne pytania uczniów. 2. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z zadaniami do realizacji (załącznik 2) Grupy

odczytują treść zadań, nauczyciel sprawdza, czy uczniowie zrozumieli polecenia. Następnie uczniowie rozchodzą się po urzędzie i pracują zgodnie z poleceniami. 3. Uczniowie wspólnie opracowują sprawozdanie z wykonania zadań. Określają, jaką sprawę załatwiali, w którym wydziale urzędu oraz jakie należy przedłożyć dokumenty, aby nadać bieg sprawie. Liderzy grup dokonują zapisów we właściwych polach tabeli przygotowanej przez nauczyciela na dużym arkuszu. (załącznik 3). 4. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat refleksji uczniów z pobytu w urzędzie. 3. c) Faza podsumowująca Nauczyciel prosi uczniów, aby dokończyli zdania W czasie wizyty w urzędzie najbardziej zainteresowało mnie. Uczniowie zapisują swoje zdania na kartkach i przyklejają na arkuszu szarego papieru, przygotowanym przez nauczyciela. Wybrany uczeń odczytuje informacje. Karteczki segregowane są według podobieństwa zagadnień. Z kilku podobnych klasa może ułożyć jedno zdanie. Nauczyciel prosi o wybranie komitetu redakcyjnego. Zadaniem grupy uczniów będzie wykonanie w ramach pracy domowej plakatu z wykorzystaniem zdjęć i notatki prasowej. Uczniowie mogą zaprezentować swoją pracę w gazetce szkolnej lub na specjalnej wystawie, którą przygotują dla rodziców. 5. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Muszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2000. 2. Królikowski J., Tołwińska-Królikowska E., Metody nauczania, [w:] Europa na co dzień, pod red. M. Taraszkiewicz, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Warszawa 1997, s. 1-124/R-IV 3. Pacewicz A, Merta T., Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej. Podrecznik i ćwiczenia dla uczniów gimnazjum. Wersja podstawowa. Część 1, Civitas, Warszawa 2005, s. 62. 6. 6. Załączniki 1. a) Informacja dla uczniów załącznik 1. Jakie sprawy można załatwić w urzędzie gminy Gmina wydaje: dowód osobisty, akt urodzenia, ślubu i zgonu, zezwolenie na budowę, rozbudowę czy rozbiórkę domu, przydział mieszkania komunalnego i zgodę na wykup, decyzję umożliwiającą zakup lub dzierżawę działki komunalnej bądź lokalu użytkowego, zgodę na wycięcie drzewa, pozwolenie na publiczną zbiórkę darów w gminie. W urzędzie gminy można też:

zawrzeć związek małżeński, otrzymać koncesję, zameldować się i wymeldować, zarejestrować działalność gospodarczą, otrzymać numer PESEL, zapłacić podatki lokalne, poznać plan zagospodarowania przestrzennego. Źródło: Pacewicz A, Merta T., Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej. Podrecznik i ćwiczenia dla uczniów gimnazjum. Wersja podstawowa. Część 1, Civitas, Warszawa 2005, s. 62. 2. b) Karta pracy ucznia załącznik 2. Grupa A Waszym zadaniem jest uzyskanie informacji na temat wysokości podatku od nieruchomości. Kupiliście właśnie dom o powierzchni 120 m 2 na terenie gminy i chcecie dowiedzieć się, jaką opłatę powinniście wnieść, w jakim terminie i gdzie oraz jakie dokumenty należy złożyć. Nazwa wydziału urzędu gminy, gdzie można załatwić tę sprawę:. Grupa B Waszym zadaniem jest uzyskanie informacji na temat możliwości ubiegania się o dowód osobisty. Za tydzień ukończycie 18 lat i chcecie dowiedzieć się, jaką opłatę powinniście wnieść, w jakim terminie i gdzie oraz jakie dokumenty należy złożyć. Nazwa wydziału urzędu gminy, gdzie można załatwić tę sprawę:. Grupa C Waszym zadaniem jest uzyskanie informacji na temat możliwości ubiegania się o mieszkanie komunalne. Chcecie dowiedzieć się, jakie są zasady przyznawania mieszkań oraz jakie ewentualne dokumenty należy złożyć, w jakim terminie i do kogo.

Nazwa wydziału urzędu gminy, gdzie można załatwić tę sprawę:. Grupa D Waszym zadaniem jest uzyskanie informacji na temat możliwości naprawienia nawierzchni ulicy na terenie osiedla. Chcecie dowiedzieć się, jakie są zasady zgłaszania usterek i w jakim trybie sprawa zostanie rozpatrzona. Nazwa wydziału urzędu gminy, gdzie można załatwić tę sprawę:. Grupa E Waszym zadaniem jest uzyskanie informacji na temat możliwości otrzymania stypendium w związku z niskimi dochodami rodziców. Chcecie dowiedzieć się, jakie są zasady ustalania wysokości stypendium oraz jakie dokumenty należy złożyć. Nazwa wydziału urzędu gminy, gdzie można załatwić tę sprawę:. załącznik 3. sprawa do załatwienia wydział sposób załatwienia 3. c) Zadanie domowe Zadaniem grupy uczniów komitetu redakcyjnego będzie wykonanie w ramach pracy domowej plakatu z wykorzystaniem zdjęć i notatki prasowej. 7. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut

8. 8. Uwagi do scenariusza Zdobyte przez uczniów informacje nie mają charakteru statystycznego. Ich wartość polega na tym, że zostały zdobyte od urzędników bezpośrednio odpowiedzialnych za ich realizację na rzecz mieszkańców gminy. Istotny jest także sposób ich uzyskania.