Kudłaci przyjaciele. Poznajemy leśne ssaki. Roztoczański Park Narodowy. Wstęp: ul. Plażowa 2, Zwierzyniec

Podobne dokumenty
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 16. Zimowe schronienia zwierząt.

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Plan miesięczny: wrzesień

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 8

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA Załącznik 1

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY PRZEPROWADZONEGO W DNIU 13.X.2008r.

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 8. Domek dla owadów.

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Jesień w lesie. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Czym różni się sosna od sosny?

Lubię tu być na zielonym!

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ROK SZKOLNY 2015/2016

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II LUTY 2018

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 11. Rola martwego drewna.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Scenariusz zajęć nr 6

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Scenariusz zajęć nr 4

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Termin realizacji: To jestem ja

Nauczyciel prowadzący: Arleta Kaczmarek. Nauczyciel wspomagający: Daria Bakowicz. Przedszkole nr 86 Tęczowy Świat w Poznaniu

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

PROGRAM AUTORSKI. Kim będę w przyszłości poznajemy zawody

PROGAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Temat: Jesień w sadzie, ogrodzie i w parku. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Co słychać u Motylków?

Zadania dla rodzica i dziecka

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ROK SZKOLNY 2015/2016

Scenariusz zajęć nr 1

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

#UczymyDzieciProgramować

Przyroda Lasu Bielańskiego

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Scenariusz zajęć nr 1

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

Scenariusz zajęć nr 5

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Skala Gotowości Szkolnej SGS 0 0

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

PROGRAM WYCHOWAWCZY. Gminnego Przedszkola w Grębkowie Na rok szkolny 2016/20167

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Gdy wiosna budzi buki

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Być artystą, żyć bez stresu.

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY GR. B ROK SZKOLNY 2014/2015. Projekt edukacyjny Mieszkamy w Polsce!

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

Ferie w Ogrodzie Botanicznym

Szablony ocen kształtujących. edukacji plastycznej dla klas 1-3.

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Transkrypt:

Roztoczański Park Narodowy ul. Plażowa 2, 22-470 Zwierzyniec Kudłaci przyjaciele Poznajemy leśne ssaki Scenariusz zajęć edukacyjnych edukacja przedszkolna Wstęp: Chcemy, aby w czasie zajęć dzieci w jak najpełniejszy sposób zapoznały się z wybranymi ssakami żyjącymi w lasach. Wiele z nich możemy też spotkać w parkach i ogrodach. Obserwowanie ssaków w ich środowisku naturalnym jest jednak bardzo trudne. Są bardzo płochliwe. Najczęściej możemy zobaczyć wiewiórki, które na drzewach czują się na tyle bezpiecznie, by nie uciekać na odgłos naszych kroków. Jednak inne ssaki natychmiast się ukrywają, a ich obecność możemy zwykle stwierdzić znajdując różne ślady ich działalności. Zajęcia będą oparte na opisach, zdjęciach i rysunkach zwierząt. Jednak ważnym elementem będzie doświadczenie rozmiarów zwierzęcia, jego możliwości związanych z poruszaniem się oraz próba wejścia w buty zwierzęcia, które szuka bezpiecznego schronienia. Czas modułu: 2 godziny lekcyjne.

2 Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki Cele ogólne (edukacyjne): I. Nauczymy się nazwać i rozpoznawać najpowszechniejsze ssaki zamieszkujące lasy, parki, ogrody. II. III. IV. Będziemy doskonalić umiejętności ruchowe. Będziemy doskonalić umiejętność opowiadania. Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń, również we współpracy z grupą. Cele operacyjne zajęć: 1. Przećwiczymy nazwy i porozmawiamy o zwyczajach kudłatych, leśnych przyjaciół leśnych ssaków. 2. Zbudujemy skocznię i będziemy skakać w dal, a miarą długości naszego skoku będzie odległość, na jaką skaczą poznane zwierzęta. 3. Spotkamy opiekuna zwierząt leśnika (ten cel, tylko wtedy, gdy spotkanie będzie możliwe). 4. Będziemy naśladować ruchem zachowanie zwierząt. 5. Wybudujemy domek dla myszki. Realizowane elementy PP (edukacja przedszkolna): Dziecko: nazywa oraz wyróżnia zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. w lesie (ewentualnie parku), wie na czym polega pomiar długości i zna proste sposoby mierzenia, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań, stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć, w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, słucha, tak aby wykonać polecenie według instrukcji, umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych (konstrukcje z tworzyw naturalnych), ma poczucie sprawstwa ( potrafię to zrobić ) i odczuwa radość z wykonanej pracy, orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby leśnika, Potrzebne pomoce i materiały: Będziemy potrzebować: prosty Atlas ssaków polskich, opisy zwierząt (wielkość, długość skoku, zwyczaje) dla nauczyciela, rysunki konturowe zwierząt (dla każdego dziecka), miarkę co najmniej 2 metrową, twarde narzędzie (patyk) do zaznaczenia odległości, rysunki zwierząt wykonane przez dzieci (na wzorze konturowym), kredki dla każdego dziecka kilka kolorów zwierząt, np.: brązowy, brunatny, żółty, pomarańczowy, itp. paski krepiny, do zaznaczenia terenu po którym mogą się poruszać dzieci, zabawka w kształcie myszki (opcjonalnie) dla ciebie, lub dla każdej 4 5 osobowej grupy dzieci.

Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki 3 Przebieg zajęć Instrukcja dla nauczyciela: Wybór miejsca i czasu realizacji zajęć Wybierz takie miejsce w lesie lub parku, gdzie można spotkać dużo różnorodnych drzew i krzewów, a podłoże pokryte jest liśćmi, patyczkami itp. Wybrane miejsce powinno się znajdować nie więcej niż 10 minut spaceru od Ośrodka Edukacyjno Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego lub przedszkola. Organizacja zajęć Zajęcia przygotowawcze w sali: W czasie tych zajęć, które trwają ok. 40 minut (mogą się odbywać innego dnia) dzieci zdobywają podstawowe informacje dotyczące życia ssaków oraz wykonują rysunki, które zostaną wykorzystane w czasie zajęć w terenie. Zajęcia w terenie: Zajęcia w terenie organizujemy w formie spaceru obejmującego obserwacje przyrodnicze, a także gry i zabawy. Najlepszym miejscem na skocznię będzie miękka ścieżka/droga w lesie lub parku. Pracujemy jako grupa, choć będziemy też wykonywać zadania indywidualnie. Do zajęć wykorzystujemy niżej przedstawione instrukcje oraz załączone karty pracy. W czasie realizacji zajęć dajemy dzieciom możliwość samodzielności i twórczej kreacji. Wyjście w teren poprzedzamy jedynie krótką odprawą, reszta zajęć odbywa się w środowisku naturalnym. Dzieci powinny być odpowiednio ubrane, zależnie od pogody. Zapewnij też sobie opiekę osób dorosłych w liczbie 1 dorosły na 6 7 dzieci. Jeśli to możliwe organizujemy spotkanie z leśnikiem lub pracownikiem Roztoczańskiego Parku Narodowego, który krótko opowie o zwyczajach wybranych zwierząt (myszy, wiewiórki, jeża, lisa, zająca, sarny). Jeśli niemożliwe jest zorganizowanie spotkania z leśnikiem nauczyciel/ka przejmuje jej/jego rolę. Przed wyjściem do lasu nauczyciel/ka zaznacza na miarce odległość skoku wybranych leśnych ssaków. Zabawę ruchową: Skacz w dal jak nasi przyjaciele, można urozmaicić proponując dzieciom możliwość skoku z miejsca lub z rozbiegu, obunóż itp. Przygotowanie do zajęć, prowadzone w sali (ok. 45 minut) Wprowadzenie do tematu: Kudłaci przyjaciele poznajemy leśne ssaki. Zachęć dzieci do oglądania atlasu ssaków polskich. Opowiedz o życiu i zwyczajach wybranych zwierząt (myszka, wiewiórka, jeż, lis, zając, sarna). Podstawowe informacje o zwierzętach zawiera załącznik nr 1. Zwróć uwagę na wielkość każdego ze zwierząt w odniesieniu do wielkości dzieci. Na podsumowanie tej części zajęć dzieci kolorują wybrany obrazek konturowy zwierzęcia. Poproś, aby dzieci zastosowały kolory jak najbardziej naturalne dla danego gatunku zwierząt. Kryterium sukcesu, które przedstawiamy dzieciom: Moje zawierzę jest bardzo podobne do prawdziwego zwierzęcia. Kolorując dzieci mogą patrzeć na zdjęcia zwierząt w atlasie. Wyeksponuj wszystkie prace w taki sposób, aby zwierzęta tego samego gatunku znajdowały się obok siebie (można wykorzystać podłogę lub ścianę). Dzieci omawiają prace, zwracając uwagę na zastosowane kolory. Oceniają, czy pokolorowany obrazek zwierzęcia jest podobny do zdjęcia. Obrazki wykonane przez dzieci będą wykorzystane w czasie organizacji zajęć w terenie przy budowie skoczni.

4 Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki Odprawa do zajęć w terenie (do 10 minut) Przedstaw dzieciom cele zajęć w terenie: 1. Przećwiczymy nazwy i porozmawiamy o zwyczajach kudłatych leśnych przyjaciół leśnych ssaków. 2. Zbudujemy skocznię i będziemy skakać w dal, a miarą długości naszego skoku będzie odległość, na jaką skaczą poznane zwierzęta. 3. Spotkamy opiekuna zwierząt leśnika (ten cel, tylko wtedy, gdy spotkanie będzie możliwe). 4. Będziemy naśladować ruchem zachowanie zwierząt. 5. Wybudujemy domek dla myszki. Omówcie razem zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć w terenie. Spotkanie z opiekunem zwierząt (20 minut) Zajęcia w terenie rozpocznij od przedstawienia leśnika, który pomoże wyznaczyć teren do zajęć. Wyznaczcie obszar, po którym będą mogły swobodnie poruszać się dzieci. W tym celu oznaczcie drzewa, poza które nie wolno nikomu wychodzić. Dzieci mogą w tym uczestniczyć, określamy wtedy kierunek biegu i liczbę kroków lub wskazujemy po prostu drzewo, poza które nie można się oddalać, a dziecko obwiązuje je paskiem krepiny. Dzieci i dorośli stają w luźnym kręgu, tak aby wszyscy byli dobrze widoczni. Leśnik opowiada o tym czym się zajmuje (w kontekście leśnych zwierząt) oraz o wybranych ssakach mieszkających w lesie i o tym, jak ludzie mogą pomagać zwierzętom, podkreśla gdzie zwierzęta mieszkają lub odpoczywają. Dzieci przedstawiają wykonane przez siebie obrazki zwierząt. Staramy się, aby dzieci nawiązały rozmowę z leśnikiem zadając pytania, na bazie zdobytych wcześniej informacji. Ważne jest, aby leśnik opowiadając o zwierzęciu, którego obrazek wykonały dzieci przedstawiał jego wielkość. Skaczę tak, jak zabawa ruchowa (20 minut) Zabawa ruchowa pozwala dzieciom porównać swoją długość skoku z odległością na jaką skaczą poznane zwierzęta. Z pomocą leśnika wyznacz skocznię (model w załączniku nr 2), zaznaczając odległości od najmniejszej do najmniejszej. Zaznaczając odległość przypominaj w rozmowie z dziećmi jak duże jest zwierzę, jak wygląda, co lubi robić. Dzieci układają swoje rysunki obok znaku odległości, która odpowiada długości skoku danego zwierzęcia. Zabawa polega na tym, by dzieci mogły porównać swoje możliwości w zakresie skoku w dal z możliwościami zwierząt. W trakcie zabawy dzieci skaczą w dal, porównując odległość swojego skoku z odległościami na jakie skaczą zwierzęta. Czy skaczą tak jak myszka, jak wiewiórka, itd.? Skaczą też na odległość wskazaną przez ciebie: tak, aby każde dziecko mogło odnieść sukces. Zabawa trwa do wyczerpania zaangażowania dzieci (nie dłużej jednak niż 15 minut). Podsumowanie: Omawiamy jak udało nam się zrealizować zadanie, pytamy jakie skoki udało się wykonać najłatwiej, które najtrudniej. Pytamy, czy spodziewali się, że tak małe zwierzęta mogą skakać tak daleko?

Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki 5 Leśne domki zwierząt (10 minut) Zabawa ruchowa: Gdzie może mieszkać zwierzątko? Dzieci szukają miejsc wygodnych do mieszkania dla wybranego zwierzęcia. Zabawę ruchową proponujemy dzieciom tylko wtedy, gdy uznajemy, że mamy wystarczającą ilość czasu. Domek dla myszki (30 minut) Nawiązujemy do tematu miejsca zamieszkania leśnych zwierząt. Pomożemy małym leśnym myszkom i zbudujemy dla nich schronienia. Dzielimy dzieci na grupy 4 5 osobowe. Zadaniem grupy jest wybudowanie dla myszki leśnego domku, który będzie wykonany z dostępnych naturalnych materiałów. Określamy z dziećmi 2 3 kryteria domku, np. jest taki, aby myszka się zmieściła, miał wejście, w środku było sucho i ciepło. Możesz mieć ze sobą zabawkę w kształcie myszki, wielkością i kolorem zbliżoną do myszki naturalnej, tak aby dzieci budując domki miały możliwość sprawdzenia, czy myszka się do niego zmieści. Dzieci w grupach wybierają miejsce i rozpoczynają budowę domku. Podsumowanie zajęć: Zaproponuj dzieciom wykonanie wystawy domków. Niech budowniczowie zaprezentują swój domek, leśnik ocenia go odnosząc się do ustalonych kryteriów (dzieci ewentualnie poprawiają domek). Jeśli wystarczy czasu, możemy również podsumować informacje zdobyte na zajęciach z wykorzystaniem rysunków zwierząt. Poproś dzieci, aby wyeksponowały swoje rysunki zwierząt, a następnie stworzyły szereg uporządkowany według podawanych przez nas kryteriów, np.: według rosnącej lub malejącej wielkości zwierzęcia czy długości jego skoku itp. (dzieci same określają miejsce, w którym powinno znaleźć się zwierzę, którego rysunek trzymają). Na zakończenie porządkujemy teren i wracamy do Ośrodka Edukacyjno Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego lub przedszkola uczestników.

6 Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki Załącznik nr 1 Podstawowe informacje o zwierzętach Mieszka w Wysokość zwierzęcia Długość skoku jeż Mieszka w ogrodzie. Przed zimnem chroni się w stertach suchych liści. Wysokość 15 cm Długość 33 cm 0,1 metra leśna myszka Mieszka w lesie. Kopie sobie norki. Wysokość 5 cm Długość 12 cm + 10 cm ogon 0,8 metra ruda wiewiórka Mieszka w lesie i ogrodzie. Zajmuje dziuple lub gniazda ptaków. Wysokość 22 cm Długość 22 cm + 19 cm ogon 1,20 metra lis Mieszka w lesie i ogrodzie. Kopie sobie spore nory. Wysokość 45 cm Długość 70 cm + 50 cm ogon 2 metry szary zając Mieszka na łąkach i na polach. Robi sobie małe niecki w trawie lub wśród liści. Wysokość 30 cm Długość 55 cm 3 metry sarna Mieszka w lesie, zaroślach i na łąkach. Ukrywa się w zaroślach. Wysokość 75 cm Długość 120 cm 4 metry

Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki 7 Załącznik nr 2 Porównanie wzrostu dzieci i zwierząt jeż 15 cm leśna myszka 5 cm Wzrost zwierząt ruda wiewiórka lis 22 cm 45 cm szary zając 30 cm sarna Dziecko sześcioletnie 75 cm 115 cm

8 Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki Załącznik nr 3 ROZBIEG Model zwierzęcej skoczni Belka 0m Jeż 0,1 metra 0,5m Mysz 0,8 metra 1,0m Wiewiórka 1,2 metra 1,5m Lis 2 metry 2,0m 2,5m Zając 3 metry 3,0m 3,5m Sarna 4 metry 4,0m

Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki 9 Załącznik nr 3 Kolorowanki Jeż

10 Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki Załącznik nr 3 Myszka

Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki 11 Załącznik nr 3 Wiewiórka

12 Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki Załącznik nr 3 Lis

Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki 13 Załącznik nr 3 Zając

14 Kudłaci przyjaciele - poznajemy leśne ssaki Załącznik nr 3 Sarna