Literka.pl konspekt lekcji języka niemieckiego dla gimnazjum Data dodania: 20120324 14:47:09 Tagesablauf konspekt lekcji języka niemieckiego dla kl. gimnazjum KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO Data: 23 listopada 2010 KLASA: I C gimnazjum opracowała: Ilona Bigos TEMAT: Was macht Herr Schumann in der Nacht? Cel ogólny: powtórzenie, utrwalenie i poszerzenie słownictwa na temat «czynności dnia codziennego», rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu i mówienia.(npp 1.5, 2.3, 6.3) Cele operacyjne: WIADOMOŚCI: uczeń wymienia czynności opisujące ilustracje, przedstawiające czynności dnia codziennego rodziny Schumann uczeń zna czasowniki opisujące typowy przebieg dnia UMIEJĘTNOŚCI: uczeń poprawnie wymawia i akcentuje nowe słowa, uczeń formułuje wypowiedzi do wylosowanych pytań lub poleceń, uczeń określa na podstawie materiałów wizualizacyjnych, które z podanych czynności są fałszywe i potrafi wskazać te, które są zgodne z prawdą, uczeń potrafi przedstawić graficznie wskazaną zdaniem czynność,
uczeń potrafi na podstawie wysłuchanej historyjki wymienić w odpowiedniej kolejności przebieg dnia rodziny Schumann oraz domalować i opisać swoje propozycje, uczeń potrafi wysnuć przypuszczenie na temat dalszego losu głównego bohatera opowiastki POSTAWA: uczeń umie współpracować w grupie. METODA:komunikacyjna. Techniki pracy: rozgrzewka z muzyką, praca z obrazkami przedstawionymi w programie PowerPoint, tworzenie obrazków do podpisów, ustalanie kolejności i opowiadanie historyjki wg wysłuchanej wersji, relaksacja podczas słuchania (tło muzyczne, zamknięte oczy, wyłączone światło) FORMY PRACY: praca zbiorowa, praca w grupach ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pudełko do rozgrzewki oraz fiszki wrzucone do niego z poleceniami, obrazki przedstawiające zachowanie ludzi wciągu dnia rzutnik (multimedia), kartki z podpisami czynności do uzupełnienia, NOWE SŁOWNICTWO: er spielt den Schlafwandler, Fazy lekcji Wstępna Rozgrzewka językowa Przebieg lekcji Socjalne formy Media Czas Powitanie. praca zbiorowa radioodtwarzacz 57 min Uczniowie ustawiają się w kręgu. Nauczyciel włącza podkład muzyczny i puszcza w obieg pudełko z poleceniami do wykonania. Gdy zatrzymuje muzykę, uczeń,
Prezentacja Automatyzacja który akurat trzyma kapelusz wyciaga zadanie do wykonania: albo pytanie, na które musi odpowiedzieć albo łamacz językowy, który musi powiedzieć jak najszybciej potrafi. Nauczyciel prezentuje temat zajęć, będący praca zbiorowa jednocześnie problemem do rozwiązania, metodą aktywizującą: temat zapisany na tablicy zasłonięty jest 4 kawałkami papieru, każdy fragment zostanie odsłonięty po tym jak uczniowie odpowiedzą poprawnie na zadane pytania lub dokończą rymowankę... Uczniowie, praca oglądając indywidualna multimedialną prezentację «dnia z życia rodziny Schumann» mają za zadanie określić, które z podanych czasowników tablica 3 min Rzutnik multimedialny 1012
faktycznie opisują przedstawioną czynność. Za każde dobrze podane rozwiązanie uczeń otrzymuje punkt, jeśli poda błędną odpowiedź pytanie przechodzi na osobę siedzącą obok, dopóki zostanie podana dobra odpowiedź. Nagrodą, dla osoby która zbierze najwięcej punktów jest wylosowanie sobie nagrody z Preisenschachtel, czyli z pudełka z nagrodami. Utrwalenie Uczniowie praca w grupach tablica otrzymują tzw. leere Bilder tj puste oramowane kartki z podpisem, i w mniejszych 23 osobowych oramowane grupach tworzą kartki z ilustracje. podpisami Następnie naklejają swoje prace na tablicy w nieustalonej kolejności. Po zebraniu wszystkich 1214
rysunków praca zbiorowa nauczyciel wyłącza światło, każe im się rozluźnić, usiąść wygodnie w krzesłach i zamknąć oczy. Sam informuje ich, że będą słuchać historyjki o rodzinie Schumann i muszą następnie ustalić kolejność działań przedstawionych wcześniej przez uczniów na obrazkach. Podsumowanie Kilka kartek jest praca w grupach tablica pustych: nie podpisanych ani nie pomalowanych. To na nich uczniowie rysują i podpisują swoje propozycje czynności, będących jednocześnie rozwiązaniem problemu przedstawionego w temacie lekcji: Was macht Herr Schumann in der Nacht? Co robi Pan Schumann w nocy? Grupy prezentują swoje pomysły. Na końcu nauczyciel czyta rozwiązanie z 5 7
tekstu. Pożegnanie z klasą. Zadanie domowe: Uczniowie mają dopisać 23 zdania w zeszycie «Was macht Herr Schumann im Konzert?» «Co jeszcze robi Pan Schumann na koncercie» ich propozycje. Plan alternatywny: zostaje za mało czasu uczniowie w domu kończą sami historyjkę Pana Schumanna. zostaje za dużo czasu mimiczna prezentacja czynności dnia codziennego uczniowie, podzieleni na grupy prezentują je grupie przeciwnej a ta zgaduje w j. niemieckim o jaką czynność chodzi. Przewiduje się następujące trudności: błędy w odmianie czasowników mocnych, rozdzielnie złożonych i zwrotnych ( nauczyciel nie przerywając uczniowi pokazuje mu czerwoną kartkę sygnał, że coś jest źle) błędy w budowie zdania złe miejsce czasownika w zdaniu (nauczyciel reaguje podobnie jw) MATERIAŁ LEKSYKALNY Er steht auf on wstaje Er wäscht sich und putzt sich die Zähne myje się i czyści zęby Er/sie frühstückt, isst zu Mittag/ zu Abend je śniadanie, obiad, kolację Er/ sie geht/fährt zur Arbeit/Schule idzie/jedzie do pracy, szkoły Er/sie macht Hausaugaben odrabia lekcje Er /sie sieht fern, liest, kauft ein, räumt auf ogląda tv, robi zakupy, sprząta Er/sie badet und geht schlafen kąpie się i idzie spać
Literka.pl Literka.pl