O OSZCZĘDZANIU. O ważnej roli pieniądza w życiu człowieka. Klasa IV VI Zajęcia 1 MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI



Podobne dokumenty
O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Czy potrafimy żyć bez pieniędzy. Autor: Małgorzata Zagórska

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W GIMNAZJACH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

ODKŁADAMY NA KONCIE OSZCZĘDNOŚCIOWYM

koordynator: nauczyciele wspomagający: mgr Jadwiga Greszta mgr Magdalena Kosiorska mgr Iwona Pałka

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

Moje finanse Moduł II. Warszawa,

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

W NASZYM PRZEDSZKOLU PROJEKT ABC EKONOMII REALIZOWANY BYŁ W DWÓCH NAJSTARSZYCH GRUPACH, DZIECI 6LETNICH, KOTKI I ŻYRAFKI.

PROGRAM WARSZTATÓW W ZAKRESIE AKADEMII MŁODYCH LIDERÓW

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

W bankowym pejzażu. Historia, funkcje i formy pieniądza. Słowniczek pojęć bankowych.

O OSZCZĘDZANIU. Skąd się wzięły pieniądze? Klasa I III Zajęcia nr 1 MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

PIENIADZ WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO P R O J E K T R E A L I Z O W A N Y Z N B P W R A M A C H E D U K A C J I E K O N O M I C Z N E J

KIESZONKOWE I CO DALEJ?

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Miniekonomia kieszonkowa. Aleksandra Grobelna EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY. Ekonomia

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Jak rozmawiać o pieniądzach z osobami z niepełnosprawnością intelektualną

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

KOMPLET SCENARIUSZY LEKCJI O FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

EDUKACJA FINANSOWA DLACZEGO?

Grosikowa gazetka Wydanie specjalne nr 12/2012

Pieniądz wczoraj, dziś i jutro...

CYCLES UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU FINANSÓW I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI DLA OPIEKUNÓW DZIECI I MŁODZIEŻY

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Przeszłość pieniądza

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Temat: Obliczenia w bankowości

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

I Konkurs Matematyka i Ekonomia dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych Etap I 28 lutego 2013 r.

Akademia Młodego Ekonomisty

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Wiesława Grudka Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu Kl.II

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Szkoła podstawowa - klasa 6

Akademia Młodego Ekonomisty

Matematyka z ekonomią w klasie VI

Polityka pieniężna. Prof. dr hab. Marian Górski

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Czym zajmuje się NBP poza polityką pieniężną? Julia Szymczak Hanna Urbanowicz

Sprawozdanie z realizacji projektu ABC Ekonomii Świat pieniądza

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Pojęcie i klasyfikacja podatków

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje III moduł Bezpiecznie jak w banku

Konkurs wiedzy ekonomicznej

Grosikowa Gazetka. Wydanie specjalne nr 3/2012

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

M. Kłobuszewska, Makroekonomia 1

Złoty Polski po I Wojnie Światowej.

XX Mała Olimpiada Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej Finał: 23 listopada 2016 r. Czas: 90 minut

Kreowanie wizerunku i wzorce medialne.

SZKOLNE KASY OSZCZĘDNOŚCI. Kierunki zmian. Warszawa, 13 października 2010 roku

Akademia Młodego Ekonomisty

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

KIESZONKOWE I CO DALEJ?

Akademia Młodego Ekonomisty

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Gimnazjum nr 11 im. R. Brandstaettera w Tarnowie. Gimnazjalna Szkoła Przedsiębiorczości

Dodawanie ułamków dziesiętnych

karty z paskiem magnetycznym płatności zbliżeniowe karta wirtualna karty kredytowe karty debetowe

2. Konstruowanie budżetu domowego

Po rejestracji do miasteczka McCash pojawi się okno z intro, w którym lektor wprowadzi użytkownika w świat McCash. 4 / 24

Z pieniędzmi. za pan brat. Poradnik do edukacji ekonomicznej osób niepełnosprawnych intelektualnie

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

2.2 Poznajcie mnie autoprezentacja mocnych stron

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Lokaty bankowe (2 jednostki lekcyjne) Data i miejsce realizacji Maj 2015, Zespół Szkół w Wielgolesie

2a 20 uczniów prowadzące: mgr Magdalena Waligórska mgr Agnieszka Wrzesińska. 2c 23 uczniów prowadząca: mgr Alicja Homan-Ciszewska

Pieniądz i system bankowy

3.01 Rola pieniądza w gospodarce

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Determinanty kursu walutowego w krótkim okresie

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

SCENARIUSZ NR 6. Temat: Matematyka na co dzień na dworcu/na lotnisku/na przystanku

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

3.03 Rachunek i lokata bankowa

Transkrypt:

O OSZCZĘDZANIU MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI Klasa IV VI Zajęcia 1 O ważnej roli pieniądza w życiu człowieka.

ZAJĘCIA 1: O ważnej roli pieniądza w życiu człowieka. Grupa wiekowa: klasy IV VI, szkoła podstawowa Czas zajęć: 1,5 godziny Wprowadzenie Celem zajęć jest uświadomienie uczniom znaczenia pieniądza w życiu człowieka. W trakcie zajęć omówiono znaczenie, funkcje i wygląd pieniądza banknotów i monet polskich, nominałów oraz euro. Uczeń ma świadomość, że pieniądze nie zawsze miały charakter papierowych banknotów, dawniej rolę środka płatniczego pełniły: zboże, bydło, tytoń, pieprz, kamienie, muszelki, jedwab. Jednak jako pieniądze nie nadawały się, ponieważ były nietrwałe i kłopotliwe w użyciu. Potem do ich wyrobu używano już metali. Cechy pieniądza: trwałość, podzielność, łatwość przenoszenia i przechowywania. Trudno płacić dobrem, które szybko się psuje lub którego nie można podzielić na mniejsze części. Współcześnie występują następujące rodzaje pieniądza: papierowy (banknoty), metalowy (monety), bezgotówkowy (np. czeki, weksle, obligacje). Do pieniądza bezgotówkowego zaliczamy także pieniądz plastikowy (karty płatnicze i kredytowe) oraz pieniądz elektroniczny (np.: płatności on-line za pomocą Internetu, płatności za dobra i usługi za pomocą SMS). Cele zajęć Uczeń: uświadamia sobie znaczenie pieniądza w codziennym życiu, wie, jakie funkcje pełni pieniądz w budżecie rodziny i gospodarce rynkowej, zna będące w obiegu polskie monety i banknoty, zna wartość nabywczą monet i banknotów, wie, że współcześnie pieniądza nie należy utożsamiać wyłącznie z banknotami i monetami. Uczeń poznaje pojęcia: banknot, moneta, nominał, złoty polski, euro, waluty obce, kantor, numizmatyk, pieniądz bezgotówkowy. Metody i formy pracy: metody aktywizujące, burza mózgów, przysłowia, quiz, praca zbiorowa, praca indywidualna. Materiały przysłowia na temat pieniądza, przykłady prawdziwych lub zeskanowanych/wydrukowanych monet i banknotów, karteczki samoprzylepne, karty pracy dla uczniów. Przebieg zajęć Krok 1: Zapoznanie z tematem zajęć Nauczyciel zapisuje na tablicy przysłowia dotyczące pieniądza. Miejsca słowa pieniądz zostawia wykropkowane. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, jakiego wyrazu brakuje. Przysłowia...szczęścia nie dają, ale żyć pomagają. Kłopot z..., ale gorszy bez nich. Trzeba być mądrym, żeby robić... Gdy...wiele, wokół przyjaciele. Czas to... (materiał pomocniczy nr 1) 1

Nauczyciel informuje, że tematem zajęć będą właśnie pieniądze. Uczniowie zastanawiają się nad tym, jaką rolę pełnią pieniądze w codziennym życiu. Omawiają wspólnie z nauczycielem przysłowia napisane wcześniej na tablicy oraz przesłania, jakie z nich płyną. Krok 2: Co wiemy o pieniądzach? quiz Nauczyciel przeprowadza krótki quiz na temat pieniędzy. Uczniowie zgłaszają się przez podniesienie ręki. Przykładowe pytania do quizu: Jak nazywa się polski pieniądz? Jak nazywa się wspólna waluta europejska? Ile groszy ma 1 złoty? Co to są banknoty? Co to są monety? Co to jest nominał? Jakie nominały mają polskie monety? Jakie nominały mają polskie banknoty? Jakie kolory mają polskie banknoty? Wymień jak najwięcej postaci historycznych znajdujących się na banknotach polskich. Do czego służy kantor? Co możemy nazwać pieniądzem bezgotówkowym? Nauczyciel koryguje wypowiedzi uczniów i zapisuje je na tablicy. Następnie prezentuje wszystkie monety i banknoty polskie (prawdziwe lub zeskanowane/wydrukowane). Prezentuje również przykłady plastikowych kart płatniczych. Podkreśla, że dzisiaj banknoty i monety są zastępowane przez pieniądz bezgotówkowy (np. czeki, weksle, obligacje). Do pieniądza bezgotówkowego zaliczmy także pieniądz plastikowy (karty płatnicze i kredytowe) oraz pieniądz elektroniczny (np.: płatności on-line za pomocą Internetu, płatności za dobra i usługi za pomocą SMS). Krok 3: Monety kolekcjonerskie Nauczyciel wyjaśnia, że wydawane są również monety kolekcjonerskie, na których znajdują się m.in. wizerunki królów i książąt polskich. Serię monet kolekcjonerskich emituje Narodowy Bank Polski (Poczet królów i książąt polskich), na których przedstawiono np.: Bolesława Krzywoustego, Władysława Łokietka, Jana III Sobieskiego. Nauczyciel tłumaczy, że monety kolekcjonerskie są przeznaczone głównie dla osób zbierających, kolekcjonujących i badających monety oraz banknoty pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym (czyli numizmatyków). Najczęściej upamiętniają one wybitne postaci i ich rolę w historii Polski i Polaków oraz są emitowane z okazji ważnych wydarzeń. Krok 4: Funkcje pieniądza Nauczyciel omawia funkcje pieniądza (na podstawie luźnej rozmowy z uczniami). Na tablicy powstaje wykres: Funkcje pieniądza Środek wymiany (za towary i usługi płacimy pieniędzmi) Miernik wartości (ceny towarów i usług wyrażone są w pieniądzu) Środek przechowywania wartości (materiał pomocniczy nr 2) 2

Do każdej przykładowej sytuacji uczniowie dopasowują funkcje pieniądza: jako miernik wartości: Zosia zobaczyła na wystawie w księgarni książkę, która kosztuje 30 zł. jako środek wymiany: Zosia od dawna marzyła o tej książce. Weszła do sklepu, obejrzała ją i zapłaciła za nią w kasie. jako środek przechowywania wartości: Po zakupach Zosi zostało jeszcze 100 zł, które postanowiła zaoszczędzić na wakacyjny wyjazd. Krok 5: Sposoby na zdobycie pieniędzy Nauczyciel prosi uczniów, aby w parach wypisali na karteczkach samoprzylepnych jak najwięcej swoich sposobów i pomysłów na zdobycie pieniędzy w dzisiejszym świecie. Zaznacza, że nasze pomysły powinny być realne. Po kilku minutach uczniowie przedstawiają swoje pomysły i przyklejają je na tablicy w widocznym miejscu. Nauczyciel informuje, że jest wiele możliwości zdobywania pieniędzy. Jedną z nich jest oszczędzanie sum pieniędzy na kontach i lokatach bankowych. Za to, że trzymamy oszczędności na lokatach bank wypłaca nam określony procent, nazywany oprocentowaniem. Zakładając lokatę, oddajemy swoje oszczędności do dyspozycji banku na określony czas. Zobowiązujemy się jednocześnie do niewycofywania ich przed czasem, a bank ze swojej strony zobowiązuje się właśnie do wypłacenia nam procentu, dzięki czemu nasze oszczędności rosną. Krok 6: Mój budżet Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi o ich uzupełnienie (materiał pomocniczy nr 3). Zadaniem uczniów jest wypisanie własnych dochodów (np. kieszonkowe od rodziców, prezent od babci, prezent na urodziny) i wydatków. Uczniowie mają 10 minut na wykonanie zadania. Każdy uczeń prezentuje swój budżet. Po prezentacji uczniów nauczyciel zadaje pytania: Czy uczniowie zakupili wszystko, co chcieli mieć? Czy trudno jest gospodarować swoimi pieniędzmi? Podsumowanie zajęć ewaluacja Na zakończenie zajęć wszyscy w kręgu otrzymują: buzie uśmiechnięte, buzie smutne i buzie neutralne. W zależności od nastroju i zadowolenia z udziału w zajęciach dzieci pokazują buzię uśmiechniętą, a jeżeli nie smutną (materiał pomocniczy nr 4) Uczniowie kończą zdania: Pieniądze papierowe to Pieniądze wykonane z metalu to. Na dzisiejszych zajęciach najbardziej zainteresowało mnie. Gdybym był/a bogaty/a, to pieniądze przeznaczyłbym/abym na Bezpłatna infolinia: 800 888 888 www.sgb.pl www.skowsgb.pl 3

MATERIAŁY POMOCNICZE Materiał pomocniczy nr 1 Przysłowia związane z pieniądzem lub pieniędzmi:... szczęścia nie dają, ale żyć pomagają. Kłopot z..., ale gorszy bez nich. Trzeba być mądrym, żeby robić... Gdy...wiele, wokół przyjaciele. Czas to... Materiał pomocniczy nr 2 Funkcja pieniądza Przykład Zosia zobaczyła na wystawie w księgarni książkę, która kosztuje 30 zł. Zosia od dawna marzyła o tej książce. Weszła do sklepu, obejrzała ją i zapłaciła za nią w kasie. Po zakupach Zosi zostało jeszcze 100 zł, które postanowiła zaoszczędzić na wakacyjny wyjazd. 4

Materiał pomocniczy nr 3 Moje dochody Moje wydatki Suma dochodów Suma wydatków 5

Materiał pomocniczy nr 4 6