Ruchy tropiczne roślin

Podobne dokumenty
Podsumowane wiadomości o roślinach

Charakterystyka królestwa Protista

Warunki i przebieg fotosyntezy

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Zasady zdrowego żywienia

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Pobudliwość i koordynacja funkcji życiowych u roślin.

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

Drzewa iglaste i liściaste

Czy pomidor może zahamować kiełkowanie fasoli?

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Wiktoria Paciora. Zespół Szkół w Wieczfni Kościelnej Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wieczfni kościelnej. opiekun projektu Beata Skowrońska

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Temat: Organy rośliny i ich funkcje badanie udziału liści w pobieraniu wody przez roślinę. Umiejętności (wymagania ogólne) Po lekcji uczeń potrafi:

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Plan metodyczny lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Badanie prawa Archimedesa

Nazwa projektu: Kreatywni i innowacyjni uczniowie konkurencyjni na rynku pracy

Scenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz zajęć nr 1

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Funkcja rzeczownika w zdaniu

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA 5 DOBRY. DZIAŁ 1. Biologia jako nauka ( 4godzin)

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT: Jak rośliny oddychają?

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

1. Cieplny przepływ energii oraz promieniowanie

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Temat: Pole równoległoboku.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Słynny malarz polski Jan Matejko

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Czynniki wpływające na szybkość reakcji

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Polisacharydy skrobia i celuloza

Hormony roślinne ( i f t i o t h o or o m r on o y n )

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

2. Metody prezentacji informacji

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz zajęć nr 3

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE WGRUDZIĄDZU ĆWICZENIA ZWIĄZANE Z ODŻYWIANIEM I ODDYCHANIEM CZŁOWIEKA

Transkrypt:

Metadane o scenariuszu Ruchy tropiczne roślin 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - wie, co to są tropizmy, - klasyfikuje rodzaje tropizmów w zależności od rodzaju bodźca, - zna różnicę między tropizmami dodatnimi a ujemnymi. b) Umiejętności Uczeń potrafi: - rozróżniać rodzaje tropizmów, - wyjaśnić rolę auksyn w warunkowaniu tropizmów, - sprawdzać doświadczalnie reakcje roślin na różne bodźce, - prezentować efekty pracy, - wyciągać wnioski. 2. Metoda i forma pracy ćwiczenia, pogadanka, pokaz, praca zbiorowa i indywidualna 3. Środki dydaktyczne siewki słonecznika w doniczce, nasiona lnu, nasiona fasoli, szyszki sosny, napęczniałe nasiona grochu, zlewki, płytka szklana, pudełko 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel przeprowadza pogadankę nawiązującą do tematu lekcji. Wyjaśnia uczniom, że ruch jako objaw życia jest właściwością zarówno organizmów zwierzęcych, jak i roślinnych. Jednak zdolność ruchu u zwierząt jest bardziej wyraźna i pozwala im na aktywną zmianę miejsca.

Rośliny również wykonują ruchy, które nazywane są tropizmami. Polegają one na wyginaniu organów roślinnych: korzeni, łodyg i liści. Ruchy te zachodzą na skutek działania kierunkowych bodźców zewnętrznych, przy czym kierunek wygięcia organu zależy od kierunku działania bodźca. Nauczyciel wymienia bodźce, które wywołują ruchy tropiczne. Należą do nich: światło, ciążenie ziemskie, dotyk, woda. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że ruchy wykonywane przez rośliny są bardzo powolne, dlatego wszystkie wykorzystywane na dzisiejszej lekcji zestawy doświadczalne zostały przygotowane kilka, a nawet kilkanaście dni wcześniej. Trzy grupy uczniów prowadziły badania, a podczas tej lekcji przedstawią wyniki swoich obserwacji. Wszyscy uczniowie otrzymują karty pracy, w oparciu o które będą wykonywać doświadczenia. Na podstawie uzyskanych wyników oraz informacji kolegów będą mogli odnotowywać swoje odpowiedzi (załącznik). b) Faza realizacyjna Pierwsza grupa uczniów prezentuje wyniki swojego doświadczenia, którego celem było określenie, w jakim kierunku rosną korzenie i pędy i czy coś może zakłócić kierunek tego wzrostu. Uczniowie w karcie pracy mają opisany przebieg tego doświadczenia. Odnotowują wyniki obserwacji a następnie formułują wnioski. Druga grupa uczniów opisuje doświadczenie obrazujące wpływ światła na kierunek wzrostu pędu fasoli. Uczniowie analizują przebieg doświadczenia opisany na karcie pracy, a koledzy, którzy je wykonywali, prezentują wyniki. Uczniowie odnotowują te informacje na karcie pracy, a następnie formułują wnioski. Nauczyciel wyjaśnia, co jest przyczyną wyginania się łodygi w kierunku światła, a co za tym idzie, wydłużania się komórek po jej nieoświetlonej stronie. Proces ten związany jest z przemieszczaniem auksyny, której zadaniem jest przyśpieszanie wzrostu. Trzecia grupa uczniów prezentuje wyniki doświadczenia, które wykonali na szyszce sosny, by zobrazować jej przystosowanie do wiatrosiewności. Uczniowie analizują przebieg doświadczenia opisany na karcie. Koledzy, którzy je wykonywali prezentują wyniki, wszyscy wspólnie formułują wnioski. c) Faza podsumowująca Uczniowie klasyfikują ruchy roślin w zależności od działającego bodźca. Rodzaj działającego bodźca Rodzaje tropizmów geotropizm fototropizm higrotrpoizm tigmotropizm Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jakie znaczenie w życiu roślin mają ruchy troficzne?. Uczniowie zapisują informacje w zeszytach.

5. Bibliografia Biologia XXI. Podręcznik do gimnazjum, pod red. A. Jerzmanowskiego, WSiP, Warszawa 2000. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Załącznik Ruchy tropiczne roślin Doświadczenie 1. W jakim kierunku rosną korzeń i łodyga? Pomoce: 3 4 siewki słonecznika w doniczce, płytka np. szklana, nasiona lnu, zlewka. Wykonanie: Graficzna instrukcja doświadczenia: I zestaw II zestaw siewki słonecznika Odczekać 24 h, po tym czasie wyjąć siewkę z gleby i odnotować położenie pędu i korzenia. płytka bibuła nasiona lnu zwilżać woda po 4 dniach obrócić płytkę o 180 Źródło ilustracji: wg własnego pomysłu po 24 h zaobserwować kierunek wzrostu Wyniki obserwacji: I Zestaw II Zestaw.. Pęd główny rośliny rośnie zawsze, a korzeń... Jest to reakcja rośliny na i nosi nazwę... Który organ wykazuje geotropizm dodatni?

Doświadczenie 2. Wpływ światła na kierunek wzrostu pędu fasoli Pomoce: nasiona fasoli, pudełko z otworem. Wykonanie: Napełnij kubek ziemią i włóż do niej nasiona fasoli. Zwilż podłoże i odczekaj do momentu wykiełkowania nasion (ok. 5 7 dni). Weź pudełko i zrób w nim otwór. We wnętrzu pudełka umieść 2 ścianki wykrojone z kartonu, pasujące do niego rozmiarami i przytwierdź je taśmą w taki sposób, aby powstał labirynt. Umieść kubek z rośliną w dolnej części pudełka, otwór ma być po stronie przeciwnej niż roślina. Prowadź obserwacje: Ilustracja graficzna przebiegu doświadczenia: otwór w pudełku Źródło ilustracji: wg własnego pomysłu Wynik obserwacji: ściany labiryntu.. Jaką rolę spełniają auksyny:... Doświadczenie 3. Przystosowanie szyszki sosny do wiatrosiewności

Pomoce: dwie dobrze wysuszone szyszki porównywalnej wielkości. Wykonanie: Jedną z szyszek umieść w naczyniu z wodą na około 1-1,5 h, drugą pozostaw w suchym miejscu. Po upływie tego czasu zaobserwuj wygląd namoczonej szyszki, następnie ją wysusz i ponownie oceń jej wygląd. Wynik obserwacji:... W namoczonej szyszce łuski nasienne, natomiast po wysuszeniu.ułatwia to roślinie.... Co stanowi bodziec wywołujący ruch łusek nasiennych szyszki?.. 7. Czas trwania zajęć 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak