Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Podobne dokumenty
Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Moja wakacyjna przygoda

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

2. Metody prezentacji informacji

1. Każdy ma swojego dusiołka

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

1. Obywatel w urzędzie gminy

Scenariusz lekcji. wymienić sytuacje, w których stosuje się zaproszenie;

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Rodzaje zdań złożonych

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Pojęcie i klasyfikacja podatków

2. Tabele w bazach danych

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. W świecie obyczajów i tradycji

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Jestem obywatelem Europy moje prawa i obowiązki

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Temat: Poznajemy siebie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Warunki i przebieg fotosyntezy

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Czasownik bez tajemnic

Poznajemy disacharydy

2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim

Temat: Pole równoległoboku.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Własności walca, stożka i kuli.

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Mapa Unii Europejskiej

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Polisacharydy skrobia i celuloza

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Transkrypt:

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna zasady tworzenia tekstu zaproszenia, zna zwroty grzecznościowe, zna okoliczności używania określonych zasad savoir-vivre u oraz stosowania zwrotów grzecznościowych. b) Umiejętności Uczeń: potrafi zredagować tekst zaproszenia, stosuje zwroty grzecznościowe, potrafi zachować się zgodnie z zasadami savoir-vivre u w sytuacjach typowych i niecodziennych. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, praca z tekstem źródłowym, drama, burza mózgów. 3. Środki dydaktyczne Kartki z tekstem źródłowym, kartony ze schematami zaproszenia, flamastry, słowniki. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Na wstępie nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli sobie sytuacje z życia codziennego, w

których wykorzystuje się zaproszenia. Uczniowie powinni wymienić znane im rodzaje zaproszeń. Wszystkie pomysły zapisujemy na tablicy. Powinny się tam znaleźć takie sytuacje, jak: ślub, chrzest, urodziny, imieniny. Po omówieniu skojarzeń nauczyciel prosi dzieci o uzupełnienie i zapisanie zdania podsumowującego: Zaproszenia są pismami zapowiadającymi ważne wydarzenie. Ich zadaniem jest poinformowanie o miejscu i dacie zdarzenia oraz zaproszenie na nie. b) Faza realizacyjna 1. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na zespoły trzyosobowe i rozdaje kartony ze schematami zaproszeń na różne okazje (załącznik 1). 2. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie szablonów zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny. 3. W czasie wykonywania tego zadania uczniowie korzystają ze słownika poprawnej polszczyzny i słownika ortograficznego. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na pisownię wielkich liter. 4. Po przygotowaniu zaproszeń nauczyciel rozdaje uczniom kartki ze zwrotami grzecznościowymi (załącznik 2). Tym razem dzieci mają za zadanie określić sytuację, w której skorzystają z danej formuły. 5. Po uzupełnieniu tabelki uczniowie losują dla siebie karteczki z zadaniami. Ćwiczenie polega na ułożeniu dialogu z określoną osobą z użyciem zwrotów grzecznościowych (załącznik 3). 6. Uczniowie prezentują swoje prace na forum klasy, a nauczyciel ocenia je, ewentualnie nanosi poprawki. 7. 8. c) Faza podsumowująca Na zakończenie lekcji nauczyciel omawia pracę domową.

5. Bibliografia 1. Cienkowski W., Praktyczny słownik wyrazów bliskoznacznych, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1993. 2. Malczewski J., Malczewska L., Szkolny słownik ortograficzny, Oficyna Wydawnicza Graf-Punkt, Warszawa 2002. 3. Pietkiewicz E., Savoir-vivre dla każdego, Świat książki, Warszawa 1997. 4. Słownik poprawnej polszczyzny, pod red. W. Doroszewskiego, PWN, Warszawa 1994. 5. Słownik synonimów i zwrotów bliskoznacznych, pod red. S. Skorupki, Wiedza Powszechna, Warszawa 1995. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1.

Prezydent miasta... ma zaszczyt prosić Sz. P.... o przybycie... do Ratusza Miejskiego w... w dniu...godz...

załącznik 2. ZWROTY GRZECZNOŚCIOWE SYTUACJE, W KTÓRYCH UŻYWANY JEST ZWROT dzień dobry dobry wieczór cześć do widzenia, do zobaczenia dobranoc, spokojnej nocy, spokojnych snów proszę, czy mógłbym prosić? uprzejmie proszę czy zechciałbyś? bądź tak dobry Jego Eminencjo... Jego Świątobliwość... Szanowny Panie... Panie Prezydencie, Dyrektorze Jego Ekscelencjo... załącznik 3. Przygotuj krótki dialog z postacią, której nazwa znajduje się na wylosowanej przez Ciebie karteczce. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych. BISKUP DYREKTOR SZKOŁY WYCHOWAWCA RODZIC SĄSIADKA KOLEGA STARSZY BRAT REKTOR WYŻSZEJ UCZELNI BABCIA LUB DZIADEK b) Zadanie domowe Przygotuj rysunek przedstawiający sytuację, w której należy zastosować któryś z poznanych

przez Ciebie zwrotów grzecznościowych. Praca może być wykonana dowolną techniką na kartce formatu A4. Dla chętnych: Zaprojektuj i wykonaj zaproszenie na swoje urodziny dla koleżanki lub dla Twoich Dziadków. Zwróć uwagę na styl zaproszenia dla każdego z adresatów. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w klasie 4.