Konspekt lekcji historii



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA KL. I LO

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Historia i społeczeństwo H istoria

1. W poszukiwaniu drogi na Zachód. Wielkie odkrycia geograficzne

Wielkie odkrycia geograficzne przyniosły korzyści także w innych dziedzinach życia, na przykład w handlu i żegludze.

Pogłębianie odczuwania konieczności poszanowania przyrody i ochrony przyrody

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

Wielkie Odkrycia Geograficzne

Wielkie odkrycia geograficzne Europejczyków

Wielcy odkrywcy, straszni konkwistadorzy. Wprowadzenie. Film

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Wielkie Odkrycia Geograficzne

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

Sprawdzian nr 5. Rozdział V. Nowa epoka, nowy świat. 1. Oblicz, ile lat minęło od

*12 Polska między wojnami

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Gospodarka średniowiecznej Europy

Temat lekcji: Na grunwaldzkich polach Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

6 W średniowiecznym mieście

Zasady otrzymywania ocen bieżących z plastyki:

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

KONSPEKT LEKCJI HISTORII

Miejski konkurs geograficzny. Poznaj mapę świata 2015r. Etap międzyszkolny

Historia, klasa II gimnazjum

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

8 W przemysłowym mieście

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Pierwszy Dzień Wiosny, klasa 2 Krzysztof Kolumb wielki podróżnik i odkrywca I. Informacja dla nauczyciela

Scenariusze wybranych lekcji z geografii dla szkół ponadgimnazjalnych

1. CYWILIZACJE WIELKICH RZEK

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Bałtyk morzem szelfowym i śródlądowym

EPOKA WCZESNYCH IMPERIÓW KOLONIALNYCH. XV-XVIII w.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. II gimnazjum dział,,równania i nierówności. Temat: Rozwiązywanie równań I stopnia z jedną niewiadomą.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Do Ucznia. Jak korzystać z zeszytu do przyrody 5. Dział III: WYBRANE KRAJOBRAZY ŚWIATA

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z HISTORII KLASA V

Konspekt lekcji matematyki

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. Przedmiotowy system oceniania z historii.

Stosunki polsko - krzyżackie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO biologiczno-chemicznego w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu prowadzonego w ramach projektu Uczeń Online

Wyruszamy w fantastyczną podróż

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Adam Grzegorczyk rok I stopień II gr. I

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY Z OPERONEM I GAZETĄ WYBORCZĄ

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Człowiek i bioróżnorodność

Mezopotamia. Kodeks Hammurabiego.

SCENARIUSZ LEKCJI POWTÓRZENIOWEJ Z HISTORII KL. I LO TEMAT: DOROBEK CYWILIZACYJNY STAROŻYTNYCH GREKÓW.

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

Scenariusz zajęć nr 7

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

14 Wybuch II wojny światowej

Wymagania edukacyjne z historii i społeczeństwa dla klasy V (PSO)

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Wymagania edukacyjne dla klasy VI na ocenę szkolną Historia

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Konspekt lekcji matematyki w klasie 1 gimnazjum

Matematyka klasa VI SP

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNYM

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

Krajobraz w Kordylierach

Zasoby naturalne i antropogeniczne w moim regionie

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

II. Cel główny: poznanie przez uczniów warunków życia ludności starożytnego Egiptu.

Plan metodyczny lekcji

Transkrypt:

Agnieszka Górajek, gr. II Konspekt lekcji historii Gimnazjum, kl. II Temat: Europejczycy poznają świat. Program: K. Jankowiak, Program nauczania historii w klasach I- III gimnazjum( DKW- 4014-255/99), Poznań 1999. Cele ogólne: -poznawcze: - uczniowie dowiadują się o wielkich odkrywcach i ich podróŝach -kształcące: - uczniowie doskonalą umiejętności pracy z mapą i z tekstem źródłowym -wychowawcze: - kształtowanie szacunku dla dorobku cywilizacyjnego innej epoki Cele operacyjne: I. Wiadomości Kat. A- zapamiętanie wiadomości: uczeń pamięta: - daty: 1487 r., 12. X. 1492 r.,1498 r., 1519-1522 - postaci: Bartłomiej Diaz, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Amerigo Vespucci - Ŝe 1492 r. uznawany jest przez niektórych historyków za umowny koniec średniowiecza i początek czasów nowoŝytnych Kat. B- zrozumienie wiadomości: uczeń rozumie: - znaczenie wielkich odkryć geograficznych II. Umiejętności Kat. C- zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych: uczeń potrafi: 1

- wymienić głównych podróŝników i ich osiągnięcia - wskazać na mapie trasy podróŝy: B. Diaza, K. Kolumba, F. Magellana i V. da Gamy - zanalizować tekst źródłowy - przenosić wiadomości z mapy w atlasie na mapę ścienną - opowiedzieć o wybranej podróŝy odkrywczej Kat. D- zastosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych: uczeń potrafi: - dokonać oceny wielkich odkryć geograficznych Pomoce dydaktyczne: - podręcznik: G. Wojciechowski, Historia. Podręcznik go gimnazjum. Razem przez wieki. Zrozumieć przeszłość II, Wydawnictwo Arka, Poznań 2000. - tekst źródłowy: Krzysztof Kolumb o plemieniu wielkoludów z basenu Morza Karaibskiego, Wiek XVI- XVIII w źródłach, oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.L. Lenard, Warszawa 1999. - mapa ścienna: Wielkie odkrycia geograficzne - tabele - ilustracje: przedstawiające B. Diaza, K. Kolumba, V. da Gamę i F. Magellana - atlas historyczny: Atlas historyczny do gimnazjum, red. M. Kurzaber-Zaniewska, L. Horubała, K. Lewandowska, Warszawa 1999(mapa: Wielkie odkrycia geograficzne, s. 14). 2

TOK LEKCJI OGNIWA(czas w minutach) I. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO- PORZĄDKOWE (2 ) II.REKAPITULACJA WTÓRNA(4 ) III. OGNIWO WIĄśĄCE ( 1 ) IV. TOK LEKCJI WŁAŚCIWEJ(30 ) TREŚCI MERYTORYCZNE Przyczyny odkryć geograficznych. 1.Sylwetki odkrywców( B. Diaz, K. Kolumb, V. CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA/UCZNIÓW, METODY, KSZTAŁTOWANE UMIEJĘTNOŚCI Nauczyciel sprawdza listę obecności. Uczniowie zajmują miejsca i wyjmują podręczniki i zeszyty. Nauczyciel zadaje pytania. Uczniowie krótko odpowiadają. N: O czym mówiliśmy na poprzedniej lekcji? N: Co skłoniło Europejczyków do szukania nowych dróg do dalekich krajów Azji? U: - rozwój handlu, który potrzebował drogocennych kruszców(srebro i złoto) - zapotrzebowanie na towary sprowadzane z Indii, Chin( przyprawy, pachnidła, owoce, tkaniny) - zagroŝenie szlaków lądowych atakami Turków - korzystanie z pośrednictwa Arabów powodowało znaczny wzrost cen towarów - rozwój Ŝeglarstwa: kompas, astrolabium, mapy, karawela N: na ostatniej lekcji mówiliśmy o schyłku epoki średniowiecza, o zmianach, jakie zaszły w Europie. Zmiany te doprowadziły do poznania przez Europejczyków nowych lądów, wobec czego tematem dzisiejszej lekcji będzie: Europejczycy poznają świat(nauczyciel zapisuje temat na tablicy). Uczniowie zapisują temat w zeszytach. 1.Uczniowie po przeczytaniu str. 11-13 z podręcznika odpowiadają na pytania nauczyciela. 3

da Gama, F. Magellan) oraz przyjęte przez nich załoŝenia podejmowanych wypraw.(7 ) 2. Przebieg wypraw poszczególnych odkrywców( daty, obszar odkryć).(13 ) 3.Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.(10 ) Jednocześnie nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające podróŝników. N: Kto pierwszy podjął się odnalezienia drogi morskiej do Indii, kiedy i dokąd dotarł? U: Bartłomiej Diaz, 1487 r., Przylądek Dobrej Nadziei. N: Czego dokonał Krzysztof Kolumb? U: 12. X. 1492 r dopłynął do wybrzeŝy Ameryki. Myślał jednak, Ŝe dopłynął do Indii. N: Czyje wyprawy ujawniły, Ŝe Kolumb był w błędzie? U: Amerigo Vespucciego. N: Kto i kiedy jako pierwszy opłynął kulę ziemską? U: Ferdynand Magellan w latach 1519-1522. Metoda: -pogadanka Kształtowane umiejętności: - doskonalenie pracy z tekstem podręcznika 2.Następnie nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane materiały dydaktyczne-tabelkę, objaśnia polecenie: Mając do dyspozycji atlas historyczny, pracując indywidualnie, przedstaw, w jakich latach i na jakim obszarze dokonywali swoich odkryć Bartłomiej Diaz, Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan; znalezione informacje wpisz do tabeli; na wykonanie zadania masz dziesięć minut. Uczniowie wykonują zadanie. Po skończeniu pracy następuje wspólne wypełnienie tabelki na tablicy. Metoda: 4

V.REKAPITULACJA PIERWOTNA(5 ) Ocena znaczenia wielkich odkryć geograficznych. -praca pod kierunkiem Kształtowane umiejętności: - doskonalenie pracy z mapą - lokalizacja czasowo- przestrzenna wydarzeń 3.Następnie nauczyciel rozdaje teksty źródłowe, dzieli klasę na dwie grupy, przy czym kaŝdy uczeń pracuje indywidualnie; nauczyciel objaśnia polecenia: I. W przedstawionym liście Krzysztof Kolumb opisuje nowoodkryte ziemie. Co świadczy o tym, iŝ Ŝeglarz popełnił pomyłkę przedstawiając swoje odkrycia? Czas dziesięć minut. II.W przedstawionym liście Krzysztof Kolumb opisuje nowoodkryte ziemie. Opisz jak Ŝeglarz opisuje mieszkańców nowych ziem. Czas dziesięć minut. Uczniowie wykonują polecenie. Po wykonaniu uczniowie prezentują wyniki pracy. Metoda: -praca pod kierunkiem Kształtowane umiejętności: -doskonalenie pracy z tekstem źródłowym Nauczyciel prosi uczniów o ocenę wielkich odkryć, uczniowie mają omówić i pokazać na mapie ściennej przebieg wypraw. Metoda: -praca pod kierunkiem Kształtowane umiejętności: -doskonalenie pracy z mapą -przenoszenie informacji z mapy w atlasie na 5

VI. KONTROLA I OCENA(2 ) VII. PRACA DOMOWA(1 ) Wyobraź sobie, Ŝe jesteś członkiem wyprawy Kolumba, napisz list do swojej rodziny opisujący przebieg wyprawy oraz pierwsze spotkania z nowymi ziemiami i ludźmi te ziemie zamieszkującymi. mapę ścienną, -formułowanie wniosków na podstawie zebranych informacji Nauczyciel ocenia aktywność uczniów. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymują plusy. Nauczyciel zadaje pracę domową. Uczniowie zapisują pracę domową w zeszytach. 6

Załącznik I. Bartłomiej Diaz (1450-1500) 7

Krzysztof Kolumb (1451-1506) 8

Vasco da Gama (1460-1524) 9

Ferdynand Magellan ( 1480-1521) 10

Załącznik II. ZADANIE I Mając do dyspozycji atlas historyczny, pracując indywidualnie, przedstaw, w jakich latach i na jakim obszarze dokonywali swoich odkryć Bartłomiej Diaz, Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan; znalezione informacje wpisz do tabeli; na wykonanie zadania masz dziesięć minut. ODKRYWCA TRASA WYPRAWY LATA Bartłomiej Diaz Vasco da Gama Krzysztof Kolumb Ferdynand Magellan 11

Załącznik III. ZADANIE II W przedstawionym liście Krzysztof Kolumb opisuje nowoodkryte ziemie. Co świadczy o tym, iŝ Ŝeglarz popełnił pomyłkę przedstawiając swoje odkrycia? Czas dziesięć minut. ZADANIE III W przedstawionym liście Krzysztof Kolumb opisuje nowoodkryte ziemie. Opisz jak Ŝeglarz opisuje mieszkańców nowych ziem. Czas dziesięć minut. TEKST: Krzysztof Kolumb o odkryciu Ameryki Wiem, Ŝe będziesz uradowany, gdy dowiesz się o powodzeniu mojej wyprawy... Na trzydziesty drugi dzień po wyjeździe z Kadyksu przybyłem na Morze Indyjskie i odkryłem tam bardzo liczne i gęsto zaludnione wyspy, które bez czyjegokolwiek protestu objąłem w posiadanie...pierwszą z owych wysp, którą Indowie mianowali Guanahani, nazwałem San Salwador z wdzięczności dla Zbawiciela Gdy więc zbliŝyliśmy się do wyspy, którą tylko co nazwałem Wyspą Joanny, jechaliśmy wzdłuŝ jej wybrzeŝy w kierunku zachodnim, ale nie znalazłszy jej końca, byłem skłonny uwaŝać ją nie za wyspę, je no za część lądu stałego, Chataj [Chiny] Mieszkańcy owych wysp nie róŝnią się wcale co do wyglądu, obyczajów lub języka i rozumieją się nawzajem Na wszystkich owych wyspach kaŝdy posiada, jak dowiedziałem się, tylko jedną Ŝonę, oprócz ksiąŝąt lub królów, którzy mogą posiadać do dwudziestu. Zdaje się, Ŝe kobiety pracują więcej od męŝczyzn. Nie mogłem zaś dobrze wyrozumieć, czy jest u nich prawo własności, albowiem widziałem, Ŝe jedni udzielali ze swego posiadania innym, a szczególnie potraw, przysmaków itp. Nie spotykałem teŝ wśród nich potworów, jak wielu mniemało, ale są to ludzie bardzo potulni i dobrotliwi. Nie są teŝ czarni, jak Murzyni, włosy bowiem mają gładkie i spadające 12

13