Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach



Podobne dokumenty
Temat: Odejmowanie w pamięci

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

33. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

XXI Krajowa Konferencja SNM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

, PAKIET 59, SCENARIUSZE LEKCJI,

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

LUTY klasa 2 MATEMATYKA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Roboty grają w karty

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

Klasa II, edukacja społeczna, edukacja polonistyczna krąg tematyczny Świat w majowych barwach Temat: Sprawdzian

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Transkrypt:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach Temat: Dzielenie z resztą Dział: Liczby i działania Klasa: IV szkoły podstawowej Czas realizacji: 45 minut Cel główny: umiejętność wykonywania dzielenia z resztą Cele szczegółowe: Uczeń zna pojęcie dzielenia z resztą, zna tabliczką mnożenia i dzielenia w zakresie 100, rozumie, że reszta jest mniejsza od dzielnika, potrafi wykonać dzielenie z resztą, potrafi sprawdzić poprawność wykonanego dzielenia z resztą, potrafi rozwiązać zadanie tekstowe z zastosowaniem dzielenia z resztą. Cele wychowawcze: dbanie o staranne prowadzenie zeszytu, czystość tablicy, rozwijanie aktywności i inicjatywy, rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy, dbanie o dyscyplinę na lekcji. Metody prowadzenia lekcji: pogadanka poszukująca, metoda ćwiczeniowa, burza mózgów. Formy pracy: indywidualna zbiorowa grupowa Środki dydaktyczne: kartoniki z narysowanymi samochodami i garażem (załącznik1) gra Pomoc ptaszkowi (załącznik 3) fiszki z notatką z lekcji (załącznik 2) podręcznik M+ zeszyt ćwiczeń M+, Liczby naturalne kolorowa kreda korale z guzików (ilustracja do zadania 5, s. 25 podręcznika M+)

Przebieg lekcji I. Część wstępna II. Część główna Czynności nauczyciela 1.Powitanie uczniów. 2.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności. 3. Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi po jednym kartoniku z narysowanym samochodem z numerami od 1 do 20 (liczba samochodów zależne od liczby uczniów w klasie). Nauczyciel pokazuje narysowany garaż. (załącznik 1) Tłumaczy, na czym polega zadanie uczniów: Każdy w was otrzymał samochód, na którym jest napisany numer. Waszym zadaniem jest zaparkowanie samochodów w garażu. Na drodze do garażu znajdują się cztery punkty: 2, 3, 5, 7. Jeździmy po drogach planszy według poniższych zasad: 1) Wolno jeździć tylko po drogach według zaznaczonego kierunku. 2) Samochód, który wjedzie na punkt 2, wyjeżdża z numerem dwa razy mniejszym, gdy wjedzie na punkt 3, wyjeżdża z numerem trzy razy mniejszym itd. 3) Do garażu mogą wjechać tylko auta, których numer wynosi 1. UWAGA: Samochody, które nie mogą wjechać do garażu, odkładamy. Rozmowa na temat gry. Nauczyciel pyta o to, dlaczego nie wszystkie samochody mogą wjechać do garażu? Które liczby nie mogą wjechać do garażu? Nauczyciel zapisuje kilka przykładów na tablicy: 14 : 7 = 2 15 : 7 = 2 reszta 1 Nauczyciel pyta, jak można nazwać takie dzielenie? Czynności ucznia Uczniowie witają się z prowadzącą. Uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób, ich samochód może wjechać do garażu. Uczniowie podchodzą do tablicy i wykonują wskazane przez nauczyciela zadanie. Niektórzy uczniowie zauważają, że nie wszystkie samochody mogą wjechać do garaży. Uczniowie odpowiadają, że niektóre liczby dzielą się przez 2,3,5,7, i jeszcze coś zostanie. Uczniowie podają różne pomysły. Jeden z uczniów wymyśla, że jest to dzielenie z

resztą. Nauczyciel nagradza go plusem. 4. Nauczyciel podaje temat lekcji: Dzielenie z resztą. 5. Nauczyciel prosi uczniów, aby otworzyli książki Matematyka z plusem 4 na stronie 24. Informuje uczniów, że będziemy wspólnie rozwiązywać zadanie2. Po wykonaniu wszystkich przykładów nauczyciel pyta uczniów, co zauważyli. Jaka jest reszta z dzielenia w każdym przypadku? Nauczyciel pyta: W jaki sposób możemy sprawdzić, czy prawidłowo wykonaliśmy dzielenie z resztą? Uczniowie zapisują w zeszytach. Uczniowie otwierają książki i zapisują rozwiązanie zadania 2 w zeszytach. Kolejno wybrany uczeń przez nauczyciela podchodzi do tablicy i rozwiązuje zadanie. Uczniowie wyciągają wnioski, że reszta z dzielnika jest mniejsza od dzielnika. Uczniowie mówią, że poprawność dzielenia możemy sprawdzić, za pomocą mnożenia. Zapisanie kliku przykładów na tablicy: 50 : 7 = 7 reszta 1 Sprawdzenie: 7 7 + 1= 50. 6. Nauczyciel rozdaje uczniom fiszki z notatką z lekcji. (Załącznik 2) Uczniowie wklejają fiszki do zeszytów, uzupełniają luki. Wybrany uczeń czyta na głos poprawne rozwiązanie. 7. Nauczyciel prosi uczniów o ponowne otwarcie podręczników M+ na stronie 25 i pyta, kto jest chętny do rozwiązania poszczególnych zadań. Wspólne rozwiązywanie zadań z podręcznika: 1. s. 24; 4. s. 25; 5. s. 25. Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują kolejne przykłady. Nauczyciel nagradza ich pracę plusem. Osoby, które pracując na lekcji zebrały 3 plusy, otrzymują ocenę bardzo dobrą. 8. Nauczyciel dzieli klasę na pięć 4-osobowych grup. Rozdaje każdej grupie grę Pomoc ptaszkowi. (Załącznik 3) Tłumaczy zasady gry: Waszym zadaniem jest pomóc ptaszkowi w dotarciu do gniazda. Losujecie kolejno karty i odpowiadacie na pytania. Przy prawidłowej odpowiedzi Gdy ktoś nie rozumie zasad gry, pyta. Przez około 10 minut uczniowie grają w grę Pomoc ptaszkowi.

III. Część końcowa posuwacie się o tyle pól na planszy, ile wskazuje reszta z dzielenia. Gdy wynik jest błędny stoicie w miejscu. Jeśli wszystkie karty są już wykorzystane, mieszamy je i znów losujemy. Powodzenia! 9. Podsumowanie lekcji: Nauczyciel pyta, co znaczy temat dzisiejszej lekcji? Co można powiedzieć o reszcie z dzielenia, jaka jest zawsze reszta z dzielenia? W jaki sposób sprawdzamy poprawność wykonania dzielenia z resztą? 10. Zadanie pracy domowej: Zadania 1., 2., 3. ze s. 45 zeszytu ćwiczeń M+, Liczby naturalne 11. Pożegnanie z uczniami. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapoznają się z treścią zadania domowego. Jeżeli coś jest dla nich niezrozumiałe, pytają. Uczniowie żegnają się z prowadzącą. W czasie lekcji wykorzystałam: dr Halina Pieprzyk Matematyczne gry i zabawy, gra Wyścig samochodowy. Przy układaniu gry Pomoc ptaszkowi korzystałam z gry planszowej firmy GRANNA.

Gra Pomoc ptaszkowi Zasady gry W grze może brać udział od 2 do 4 graczy. Losujemy gracza rozpoczynającego grę. Jest to osoba, która wylosuje kartę z najmniejszą liczbą. Celem gry jest pomóc ptaszkowi w dotarciu do gniazda. Losujemy karty z numerami od 1 do 24. Wykonujemy dzielenie z resztą i posuwamy się o tyle pól, ile wskazuje reszta. Wyniki sprawdzamy w tabeli odpowiedzi. Posuwamy się kolejno po planszy od 1 do 77. Jeśli staniemy na polu kolorowym, wówczas wykonujemy zadanie podane obok. Grę rozpoczynamy na polu START. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze na pole z napisem META. W skład gry wchodzą: plansza, 24 karty, tabela odpowiedzi, 4 pionki.