2. Mądrość i Hiob, czyli Bóg oskarżony. Analiza Ks. Hioba



Podobne dokumenty
Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Roland rycerz średniowieczny

Kim jest Antygona z tragedii Sofoklesa?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

2. Metody prezentacji informacji

Zostań młodym ekologiem

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Rodzaje zdań złożonych

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

LEKCJA 111 Powtórzenie poranne i wieczorne:

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

2. Początek Andrzeja Szczypiorskiego jako refleksja o totalitaryzmie

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

2. Tabele w bazach danych

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. W świecie obyczajów i tradycji

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni

Biblia dla Dzieci przedstawia. Kobieta Przy Studni

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

1. Jedyny kwiat na świecie, czyli w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Prorok Habakuk. Cel. Przybliżenie dzieciom postaci proroka Habakuka. Kolejne kroki

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

O tym jak ludu rzesza szła pod wodzą Mojżesza

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

2. Zakładanie własnej firmy

Wymagania edukacyjne dla klas V z przedmiotu religia na rok 2017/18 nauczyciel: ks. Władysław Zapotoczny

1. Obywatel w urzędzie gminy

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

SPIS TREŚCI. Za czym tęsknię? Jak znajdę szczęście?

Funkcja rzeczownika w zdaniu

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Tradycje antyczne i biblijne

Aktywni na start. Podkowa Leśna 6-8 stycznia 2012r.

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Czasownik bez tajemnic

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy piątej szkoły podstawowej

Ks. Michał Bednarz ZANIM ZACZNIESZ CZYTAĆ PISMO ŚWIĘTE

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

DEKALOG gdzie szukać informacji? YouCat KKK

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1. Piszemy mowę obronną

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Człowiek stworzony do szczęścia

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

7. Bóg daje ja wybieram

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Krzyż uczy nas człowieczeństwa

Transkrypt:

1.

2. Mądrość i Hiob, czyli Bóg oskarżony. Analiza Ks. Hioba Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna treść Księgi Hioba, rozumie znaczenie związku frazeologicznego hiobowa wieść, zna pojęcia: symbol, uniwersalizm,. ii. b) Umiejętności potrafi prowadzić dyskusję, potrafi za pomocą argumentów bronić swojego stanowiska potrafi wymienić kilka skojarzeń związanych z Księgą Hioba,.potrafi dokonać oceny postępowania Hioba, potrafi dokonać charakterystyki Boga przedstawionego w Księdze Hioba b. 2. Metoda i forma pracy Wykład, dyskusja, praca indywidualna i zbiorowa. c. 3. Środki dydaktyczne Podręcznik do I klasy szkoły ponadgimnazjalnej z fragmentem Księgi Hioba Biblia d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1.Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji. Następnie przekazuje uczniom podstawowe informacje dotyczące Księgi Hioba ( załącznik 1 proponowana treść wykładu). W czasie wykładu uczniowie robią notatki. 2. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie skąd się bierze zło unde melum? Wywiązuje się dyskusja. Uczniowie dochodzą do wniosku, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów o nakreślenie najważniejszych momentów Księgi Hioba. Uczniowie pracują indywidualnie.

2. Następnie nauczyciel dokonuje podziału uczniów na 3 grupy. Każda z grup ma za zadanie zaprezentować postawy wobec cierpienia, którego człowiek nie potrafi zrozumieć. - grupa I charakteryzuje i przedstawia postawę Hioba - grupa II przedstawia sposób rozumowania przyjaciół Hioba - grupa III przedstawia Boga. 3. Uczniowie prezentują swoje zadania ( załącznik 2 karty pracy ucznia). c) Faza podsumowująca Nauczyciel prowokuje uczniów do krótkiej dyskusji na temat zakończenia omawianej historii czy wydaje się prawdopodobne, by Hiob zapomniał zupełnie o przeszłości i przyjął tylko nowe szczęście? Uwagi do nauczyciela: Jako pracę domową można zadać uczniom porównanie sensu dwóch cytatów: Hiob: Pan dał, Pan wziął Dobro przyjęliśmy z ręki Boga Czemu zła przyjąć nie chcemy? Kochanowski Jan: Tego się, synu, trzymaj, a ludzkie przygody Ludzkie noś, Jeden jest Pan smutku i nagrody. Przy nawiązaniu do współczesnych Hiobów można skorzystać ze Słownika motywów literackich. 5. Bibliografia Adamczyk Maria, Chrząstowska Bożena, Starożytność Oświecenie, WSiP, Warszawa 1996. Biblia Księga Hioba Kołakowski Leszek, O Bogu [w:] Mini wykłady o maxi sprawach, Ossolineum, Kraków 1998. e. 6. Załączniki a). załącznik 1 proponowana treść wykładu Treść wykładu wygłoszonego w fazie przygotowawczej lekcji Księga Hioba to najdawniejszy starotestamentowy dramat o charakterze filozoficzno - poetyckim, napisany przez nieznanego autora lub kilku autorów, prawdopodobnie między V a III w. p.n.e. Autor księgi Hioba był zapewne Izraelitą głęboko tkwiącym w kulturze biblijnej. Tytułowy bohater mógł być postacią historyczną. Ziemia Uz, w której mieszkał, to tereny dzisiejszego Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej. Księga składa się z trzech części: prologu i epilogu pisanych prozą oraz części środkowej w formie poetyckiego dialogu, podzielonego na sześć fragmentów. Wielu badaczy przypuszcza, iż rozmowa przyjaciół dotycząca sensu cierpienia stanowi późniejszy dodatek. Tytułowy Hiob jest symbolem człowieka cierpiącego niewinnie i w tym sensie stanowi prefigurację (zapowiedź) postaci

Chrystusa. Dramat Hioba polega na rozdźwięku między przekonaniem bohatera o własnej prawości i niewinności i z drugiej strony pewnością, że Bóg, który go dostarcza, jest sprawiedliwy, a nieszczęściami, które go spotykają. Bohater nie znajduje więc wytłumaczenia dla swej sytuacji. Hiob wie, iż nie popełnij żadnego grzechu. Początkowo kolejne spadające na niego nieszczęścia znosi z pokorą i godnością (Pan dał, Pan wziął). Uważnie broni przed Bogiem swojej niewinności Ty przecież wiesz, że nie zawiniłem. Ale przytłoczony cierpieniem, dla którego nie znajduje wytłumaczenia, posuwa się do bluźnierstwa Odstąp ode mnie, abym miał trochę radośc. Bóg wystawił bohatera na próbę i wynagradza go za wierność. Księga Hioba porusza problem niezawinionego cierpienia i Bożej sprawiedliwości, podnosi temat indywidualnej odpowiedzialności za własne winy, ukazuje tragizm cierpienia, którego nie można pojąć i wytłumaczyć i podkreśla, jak okrutną próbą może być wiara religijna. Przypadek Hioba uczy bezinteresownej wierności Bogu i samemu sobie, jest lekcją ludzkiej godności ukazuje dramat człowieka niewinnie cierpiącego. Do literatury i kultury przeszło określenie Hiobowa wieść, oznaczające tragiczną, katastroficzną informację. b). załącznik 2 karta pracy ucznia gr. I charakterystyka postaci Hioba Wobec Boga i tego co go spotkało Hiob był pokorny i ufny. Odznaczał się przekonaniem o swojej niewinności, uznawał prawo Boga do decydowania o losie człowieka, bo Pan dał, Pan wziął Dobro przyjęliśmy z ręki Boga Czemu zła przyjąć nie chcemy? Ośmiela się jednak oskarżyć Boga: Wiedzcie, że to Bóg mnie pokrzywdził i szańcami swoimi okrążył. Oto wołam cierpiąc gwałt, a nie jestem wysłuchany, krzyczę, a nie ma sądu. Drogę moją zagrodził i przejść nie mogę, na ścieżkach moich ciemność położył. (Hiob 19, 6-8) Samego siebie zaś Hiob przeklina. Przeklina dzień swoich narodzin i matkę, która go wykarmiła, także świat, na którym żyje bo tak trudne do zniesienia jest jego cierpienie. Mimo wszystko niezachwianie trwa w wierze. Nie zgadza się z poglądami swoich przyjaciół nazywa ich oszukańczymi lekarzami. Jego cierpienie jest niezawinione. gr. II sposób rozumowania przyjaciół Hioba Według przyjaciół Hioba Bóg to sprawiedliwy Sędzia, wszystko co zsyła na człowieka, to albo nagroda, albo kara. Uważają, że Hiob po prostu cierpi za grzechy. Sądzą, że Hiob powinien przyznać się do popełnionych grzechów o ukorzyć przed Bogiem, a może wówczas ten mu wybaczy i odsunie od niego cierpienie. Usprawiedliwiają ono Boga, bo nie mogą uwierzyć w fakt, że Hiob cierpi niewinnie. gr. III przedstawienie Boga Bóg długo milczy. Kiedy zaczyna przemawiać i tak nie odpowiada na pytania Hioba: Naprawdę chcesz złamać me prawa? Wykażesz mi zło? Jesteś czysty? Czy ramię masz mocne jak Bóg? Czy głos twój rozbrzmiewa jak Jego? (Hiob 40, 8-9)

Bóg ukazuje jednak swoją potęgę, zapłonął gniewem na przyjaciół Hioba, bo nie mówili prawdy, tak jak Hiob. Nie tłumacząc się przed niewinnie cierpiącym Hiobem, w końcu odsuwa od niego cierpienie i nagradza go za to, że mówił o Nim prawdę nie próbował usprawiedliwiać Go na siłę, ale też i nie wyrzekł się go, chociaż chwilami buntował się, ale okazał skruchę. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak