Scenariusz 14. Gimnazjum. temat: Przystosowany jak wydra. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: Formy pracy:



Podobne dokumenty
Szkoła podstawowa klasy 4-6

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Scenariusz 13. Gimnazjum. temat: Poznajmy wydrę! autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Pokarm wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Wydra - opis

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Scenariusz 18. Gimnazjum. temat: Obyczaje wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Temat: Świat ssaków. Ssaki gromadą królestwa zwierząt lądowych wodnych stałocieplności Hibernację Estywację

Kręgowce Podkreśl cechy, które świadczą o przystosowaniu żaby do życia na lądzie. (0 2) grupa a

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 48, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Badanie prawa Archimedesa

Strona Głowna. Uwaga: Aby bliżej poznać poszczególne elementy kliknij na napis ze zdjęcia. Kufa. Mostek i. Zad. piersiowa Kłąb. Ogon. Wibryssy.

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Temat: Pole równoległoboku.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 7

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Temat: Świat gadów. Gady pierwotnie lądowe lądzie wtórnie w wodzie zmiennocieplne ciepłolubne

FIZYKA. karty pracy klasa 3 gimnazjum

Scenariusz 17. Gimnazjum. temat: Chrońmy wydrę. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

ZAGROŻONE GATUNKI ZWIERZĄT

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

Scenariusz zajęć nr 3

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

NAZWA/ZDJĘCIE 1. AQQUATIX DESKA FUN. DESKA DO PŁYWANIA HIPOPOTAM, FOKA OŚMIORNICA, PUFFER Materiał: pianka PVC. Wymiary: 35 x 25 x 3 cm

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz zajęć nr 1

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

Internet. łączy pokolenia

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Charakterystyka królestwa Protista

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Bóbr - opis

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Pory roku

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

z wykorzystaniem robotów Ozobot

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

N: Wprowadzenie nowych treści: prawo Archimedesa. N: Zapisanie wzorów na obliczanie siły wyporu. U: Notuje najważniejsze pojęcia

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

2. Graficzna prezentacja algorytmów

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Nie taka wydra straszna...

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Scenariusz zajęć nr 7

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat: Mali artyści...zakodowana muzyka i plastyka. - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 3

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Edukacja wczesnoszkolna

Gdy pływasz i nurkujesz również jesteś poddany działaniu ciśnienia, ale ciśnienia hydrostatycznego wywieranego przez wodę.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI I ASTRONOMII W KLASIE II ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ UŻYTECZNE CIEPŁO

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć nr 6

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć nr 7

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Transkrypt:

Scenariusz 14 autor: Karolina Dobrowolska temat: Przystosowany jak wydra. Cele ogólne: przekazanie informacji na temat cech przystosowawczych wydry, uświadomienie zależności pomiędzy budową ciała wydry, jej trybem życia oraz cechami środowiska, w którym bytuje, wyjaśnienie znaczenia poszczególnych przystosowań, rozwijanie zmysłu obserwacji i spostrzegawczości uczniów. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: zdefiniować pojęcie przystosowanie, wymienić poszczególne przystosowania wydry do ziemno-wodnego trybu życia, wskazać przystosowania wydry dotyczące drapieżnictwa, nurkowania i pływania, wyjaśnić działanie błony pławnej znajdującej się między palcami wydry. Miejsce: sala (wyposażona w rzutnik multimedialny i ekran oraz komputer lub odtwarzacz multimedialny), ewentualnie część lekcji (doświadczenie model łapy wydry ) można przeprowadzić przy oczku wodnym w pobliżu szkoły. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa. Metody pracy: praca z tekstem, praca z kartami pracy, doświadczenie, pogadanka. Wiek uczestników: 13 16 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: 2 godziny lekcyjne (90 minut). Optymalna liczba uczestników: 20 osób. Materiały i środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna część o wydrze, karta pracy nr 1 Przystosowany jak wydra - komiks, karta pracy nr 2 - Uzupełnij zdania o przystosowaniach!, karta pracy nr 3 Znaczenie przystosowań, karta pracy nr 4 Wydrze futro, nożyczki, klej, grabki ogrodowe, kawałek niezbyt grubej folii (wielkością dostosowany do grabek), plastikowy lub drewniany wachlarz,

słowniki biologiczne, kolorowe kredki. Czynności przygotowawcze nauczyciela: 1. Na zajęciach poprzedzających poproś uczniów o przyniesienie na następne zajęcia grabek ogrodowych pazurków i kawałka folii o wielkości nieco większej niż wielkość roboczej części grabek. Możesz także dodatkowo poprosić uczniów, lub sam przygotować plastikowy lub drewniany wachlarz. Przygotuj głęboką miskę. Jeżeli w pobliżu szkoły jest oczko wodne z wygodnym dostępem do lustra wody, możesz zaplanować część lekcji w tym miejscu. 2. Przejrzyj prezentację multimedialną o wydrze i wybierz fragmenty dotyczące przystosowania wydry do środowiska i trybu życia. 3. Przygotuj słowniki biologiczne. Sprawdź, czy widnieje w nich hasło adaptacja ( przystosowanie ). 4. Przygotuj karty pracy nr 1 i karty pracy nr 4 w liczbie odpowiadającej ilości uczniów. 5. Przygotuj karty pracy nr 2 i 3 w liczbie po jednej karcie na parę uczniów. 6. Przygotuj kredki lub ołówki w ilości odpowiedniej do liczby uczniów. Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć. 1. Podaj temat zajęć: Przystosowany jak wydra. 2. Przeczytaj na głos lub poproś jednego z uczniów o przeczytanie tekstu o przystosowaniach wydry (poniżej). 3. Odtwórz wybraną część prezentacji multimedialnej o wydrze. 4. Rozdaj uczniom słowniki biologiczne. Poproś o wyszukanie słowa adaptacja ( przystosowanie ). Wyjaśnienie tego pojęcia znajduje się także w słowniczku na końcu scenariusza. Zapytaj, jak uczniowie rozumieją definicję adaptacji? Wprowadznie: Wydra jest znakomicie przystosowana do ziemno-wodnego trybu życia i do drapieżnictwa. Jej gibkie, elastyczne ciało sprawia, że porusza się zwinnie w obu tych środowiskach, jednak to woda jest jej żywiołem. Wydra potrafi bezszelestnie zanurzyć się i wynurzyć z wody. Ciało wydry ma kształt opływowy, co ułatwia pokonywanie oporu wody (która ma większą gęstość niż powietrze) w czasie pływania. Gęste (ok. 50 000 włosów na 1 cm 2 ) futro stanowi nieprzemakalną pokrywę ciała wierzchnia warstwa tworzona przez długie, grube włosy ościste jest silnie natłuszczona, pod nią zaś warstwa krótszych, miękkich włosów wełnistych tworzy izolację termiczną. W sierści wydry pomiędzy włosami znajdują się pęcherzyki powietrza, które zwiększają istotnie siłę wyporu, ułatwiając pływanie pod wodą. Mocne, krótkie nogi służą zarówno do szybkiego poruszania się na lądzie, jak i do pływania. W pływaniu pomaga błona pławna, spinająca palce wydry tak, że łapy działają w wodzie jak wiosła. Giętki, długi ogon pozwala wydrze na wykonywanie zwrotów i akrobacji bez utraty prędkości. W szybkim pływaniu pod wodą pomagają jej także falujące w kierunku grzbieto-brzusznym ruchy ciała. Podczas nurkowania specjalne fałdy skórne poruszane odpowiednimi mięśniami zaciskają otwory uszne i nozdrza, co zapobiega wlewaniu się do nich wody. Pod wodą na bezdechu wydra potrafi wytrzymać kilka minut. Dzięki zdolnościom pływackim i zwinności na lądzie wydra jest znakomitym łowcą. Ma doskonale rozwinięty wzrok, potrafi precyzyjnie zlokalizować ofiarę uwzględniając załamanie światła w wodzie. W ciemności lub w mętnej wodzie dużego znaczenia nabierają wąsy czuciowe wibrysy, znajdujące się na pysku wydry. To za ich pomocą wydra potrafi wówczas bez trudu namierzyć ofiarę. Na lądzie w polowaniu pomocny jest wydrze również znakomicie rozwinięty słuch i węch. Szczęki wydry zaopatrzone są w mocne kły i silne łamacze, co pozwala rozrywać pokarm i kruszyć kości. B. Ćwiczenia. 1. Przystosowania wydry 1. Rozdaj każdemu z uczniów kartę pracy nr 1 komiks Przystosowany jak wydra. Poproś uczniów o uważne przeczytanie komiksu. 2. Zadaj uczniom pytanie: Jakie znaczenie mają przystosowania wydry? (Odp.: umożliwiają wydrze sprawne pływanie, nurkowanie, skuteczne lokalizowanie i zjadanie ofiar). 3. Zapytaj uczniów, jakie znają inne zwierzęta posiadające podobne przystosowania jak wydra (np. błona pławna między palcami tylne stopy bobra, kaczka, mewa; specjalne struktury zamykające nozdrza i uszy w czasie pływania bóbr, krokodyl; wodoszczelne futro bóbr). 2 14. Przystosowany jak wydra

2. Uzupełnij zdania o przystosowaniach! 1. Rozdaj uczniom kartę pracy nr 2 Uzupełnij zdania o przystosowaniach! po jednej na parę uczniów. Poproś uczniów o wpisanie w wykropkowane miejsca brakujących wyrazów aby otrzymać zdania o przystosowaniach wydry. 2. Sprawdź czy uczniowie poprawnie uzupełnili zdania. Rozwiązanie: Wydra może wytrzymać na bezdechu kilka minut pod wodą. W szczękach wydry znajdują się ostre kły i silne łamacze. Wzrok wydry pozwala lokalizować cel w wodzie uwzględniając załamanie światła. Palce wydry spięte są błoną pławną. Nozdrza i uszy wydry zamykane są specjalnymi fałdami skórnymi. Futro wydry jest gęste i natłuszczone, dzięki czemu jest wodoszczelne. Pęcherzyki powietrza między włosami zwiększają siłę wyporu. Na pysku wydry znajdują się włosy czuciowe - wibrysy. Ciało wydry ma kształt opływowy, co zmniejsza opór wody. Specjalny kształt ogona ułatwia wykonywanie szybkich zwrotów w wodzie. 3. Rozdaj uczniom nożyczki i poproś o wycięcie za ich pomocą pasków ze zdaniami z karty pracy, wzdłuż przerywanych linii. 3. Znaczenie przystosowań. 1. Rozdaj uczniom kartę pracy nr 3 Znaczenie przystosowań po jednej na parę uczniów. Poproś uczniów o przejrzenie pasków ze zdaniami określającymi przystosowanie wydry. Następnie poproś ich o określenie, do czego służy wydrze dana cech przystosowawcza i przyporządkowanie ich do jednej z trzech grup: przystosowań do pływania, przystosowań do nurkowania i przystosowań do drapieżnictwa. 2. Sprawdź czy uczniowie poprawnie wykonali zadanie. Porozmawiaj z nimi o znaczeniu przystosowań wydry. Rozwiązanie: Przystosowania do pływania: Palce wydry spięte są błoną pławną. Futro wydry jest gęste i natłuszczone, dzięki czemu jest wodoszczelne. Ciało wydry ma kształt opływowy, co zmniejsza opór wody. Specjalny kształt ogona ułatwia wykonywanie szybkich zwrotów w wodzie. Przystosowania do nurkowania: Wydra może wytrzymać na bezdechu kilka minut. Nozdrza i uszy wydry zamykane są specjalnymi fałdami skórnymi. Pęcherzyki powietrza między włosami zwiększają siłę wyporu. Przystosowania do drapieżnictwa: W szczękach wydry znajdują się ostre kły i silne łamacze. Wzrok wydry pozwala lokalizować cel w wodzie uwzględniając załamanie światła. Na pysku wydry znajdują się włosy czuciowe - wibrysy. 4. Wydrze futro 1. Rozdaj każdemu uczniowi kartę pracy nr 4 Wydrze futro oraz kolorowe kredki. Poproś uczniów o uważne przeczytanie tekstu opisującego futro wydry, znajdującego się na karcie. Następnie poproś o narysowanie w wyznaczonym miejscu przekroju podłużnego futra wydry na podstawie i z wykorzystaniem wszystkich informacji podanych w tekście. 14. Przystosowany jak wydra 3

2. Poproś uczniów o opisanie (pod rysunkiem), jakie znaczenie mają poszczególne elementy futra wydry, przedstawione na rysunku. (Włosy ościste - stanowią okrywę, włosy wełniste - zapewniają termoizolację, tłuszcz - zapewnia wodoszczelność, pęcherzyki powietrza zwiększają siłę wyporu). 5. Model łapy wydry 1. Tę cześć lekcji możesz poprowadzić w klasie lub, jeśli jest taka możliwość, przy oczku wodnym w pobliżu szkoły. 2. Przygotuj grabki ogrodowe pazurki, folię i wachlarz. Jeśli przeprowadzasz ćwiczenie w klasie, przygotuj głęboką miskę i napełnij ją wodą (lub poproś uczniów o dokonanie tych przygotowań). Dalej postępuj wg instrukcji opisanej w punktach 4-6. 3. Jeśli chcesz przeprowadzić to ćwiczenie przy oczku wodnym, zabierz grabki, folię i wachlarz i wyjdź z uczniami do oczka wodnego (wcześniej sprawdź, czy jest możliwość bezpiecznego dojścia do lustra wody). Ostrożnie podejdź z uczniami do lustra wody. Dalej postępuj według instrukcji poniżej. 4. Poproś kilkoro z uczniów o włożenie grabek do wody i poruszanie nimi jak wiosłem. Teraz dokonajcie próby ze złożonym wachlarzem. Spytaj uczniów, czy czuli duży opór podczas poruszania w wodzie grabkami i wachlarzem? 5. Teraz poproś uczniów o wyjęcie grabek z wody i przewleczenie przez druty grabek przygotowanej folii nabijając ją na druty grabek. Poproś uczniów o ponowne włożenie grabek do wody i poruszanie nimi podobnie jak poprzednio. Czy teraz woda stawia opór? Następnie poproś uczniów o spróbowanie tego samego z rozłożonym wachlarzem. Czy jest jakaś różnica pomiędzy wiosłowaniem złożonym i rozłożonym wachlarzem? 6. Wyjaśnij uczniom, że gdy włożyli same grabki do wody, powierzchnia drutów była niewielka i grabki łatwo pokonywały opór wody. Po zamontowaniu folii powierzchnia grabek znacznie się zwiększyła teraz woda stawia wyczuwalny opór przy próbie poruszania. Podobnie działa rozłożony wachlarz.. Grabki z folią i rozłożony wachlarz przedstawiają nam łapę wydry, której palce spięte są błoną pławną, podobnie jak druty grabek spięte folią. Odpychając się nimi w wodzie, wydra uzyskuje napęd do pływania. Zakończenie 1. Poproś uczniów o przypomnienie definicji przystosowania (adaptacji). 2. Zapytaj uczniów, jakie poznali dziś przystosowania wydry do środowiska i trybu życia? 3. Poproś uczniów o wytłumaczenie jak działa błona pławna u wydry. 4 14. Przystosowany jak wydra

Słowniczek trudniejszych pojęć Adaptacja (przystosowanie) zmiana struktury lub funkcji organizmu w odpowiedzi na trwale zmienione warunki środowiska. Błona pławna skórzasta struktura rozpięta pomiędzy palcami, ułatwiająca poruszanie się w środowisku wodnym. Łamacze silne, trzykorzeniowe zęby występujące u ssaków drapieżnych, służące do cięcia mięsa i łamania kości. Włosy ościste długie, grube i sztywne włosy u ssaków, stanowiące okrywową warstwę futra. Włosy wełniste krótkie, miękkie włosy u ssaków, zapewniające izolację cieplną. Wibrysy - grube, proste i sztywne włosy pełniące rolę narządu dotyku. Wybrane pozycje z literatury: 1. H. Kruuk, Wild Otters. Predation and Populations, Oxford University Press, Oxford - New York - Tokyo 1995. 2. J. Reichholf, Leksykon przyrodniczy. Ssaki, Świat Książki, Warszawa 1996. 3. P. Sumiński, J. Goszczyński, J. Romanowski, Ssaki drapieżne Europy, PWRiL, Warszawa 1993. 4. http://www.otternet.com/species/otter.htm 14. Przystosowany jak wydra 5

Przystosowany jak wydra - karta pracy nr 1 Przystosowany jak wydra - komiks. Cześć, jestem wydra! Jestem zwierzęciem ziemnowodnym i pokażę Wam, jak budowa mojego ciała pomaga mi w obu tych środowiskach! Jestem doskonałym łowcą dzięki bardzo dobrze rozwiniętemu wzrokowi, słuchowi i węchowi, a także włosom czuciowym na pyszczku wibrysom! Moje ciało jest giętkie i elastyczne a ogon długi, gruby u nasady i spiczasto zakończony. Dzięki tym cechom w wodzie jestem prawdziwym akrobatą! Moje krótkie, mocne nogi pozwalają mi szybko biegać na krótkich dystansach, ale potrafią coś jeszcze... w wodzie zamieniają się w wiosła! Zwłaszcza, że moje palce spina błona pławna! Spytacie, jak to się dzieje, że nie marznę w wodzie? Moje futro jest bardzo gęste, natłuszczone i wodoszczelne, a warstwa krótkich, miękkich włosów przy skórze utrzymuje ciepło! Gdy nurkuję, specjalne fałdy skórne zaciskają moje uszy i nozdrza, dzięki czemu nie wlewa mi się do nich zimna woda! Przyznacie, że jestem świetnie przystosowana do mojego środowiska i trybu życia?

Przystosowany jak wydra - karta pracy nr 2 Uzupełnij zdania o przystosowaniach! WYDRA MOŻE WYTRZYMAĆ NA BEZDECHU... MINUT POD WODĄ W SZCZĘKACH WYDRY ZNAJDUJĄ SIĘ OSTRE.... I SILNE...... WYDRY POZWALA LOKALIZOWAĆ CEL W WODZIE UWZGLĘDNIAJĄC ZAŁAMANIE ŚWIATŁA PALCE WYDRY SPIĘTE SĄ... NOZDRZA I USZY WYDRY ZAMYKANE SĄ SPECJALNYMI... FUTRO WYDRY JEST GĘSTE I NATŁUSZCZONE, DZIĘKI CZEMU JEST...... MIĘDZY WŁOSAMI ZWIĘKSZAJĄ SIŁĘ WYPORU NA PYSKU WYDRY ZNAJDUJĄ SIĘ WŁOSY CZUCIOWE -... CIAŁO WYDRY MA KSZTAŁT..., CO ZMNIEJSZA OPÓR WODY SPECJALNY KSZTAŁT... UŁATWIA WYKONYWANIE SZYBKICH ZWROTÓW W WODZIE

Przystosowany jak wydra - karta pracy nr 3 Znaczenie przystosowań. Przyporządkuj każdy pasek z informacją o przystosowaniu wydry do jednej z trzech poniższych grup. Przyklej paski we właściwych miejscach. Przystosowania do pływania Przystosowania do nurkowania Przystosowania do drapieżnictwa

Przystosowany jak wydra - karta pracy nr 4 Wydrze futro. Przeczytaj dokładnie poniższe informacje na temat futra wydry. Na ich podstawie narysuj przekrój podłużny przez futro, wykorzystując wszystkie podane informacje. Zaznacz i nazwij poszczególne elementy futra wydry, przedstawione na rysunku. Opisz ich funkcję w wyznaczonym miejscu pod rysunkiem. FUTRO WYDRY JEST BARDZO GĘSTE. SKŁADA SIĘ Z DWÓCH RODZAJÓW WŁOSÓW. WŁO- SY OŚCISTE SĄ DŁUŻSZE, GRUBSZE I SZTYWNIEJSZE I STANOWIĄ WIERZCHNIĄ WARSTWĘ. WARSTWA TA JEST NATŁUSZCZONA. WŁOSY WEŁNISTE SĄ MIĘKKIE, KRÓTSZE I TWORZĄ WARSTWĘ BLIŻEJ SKÓRY. POMIĘDZY WŁOSAMI WEŁNISTYMI WYDRY ZNAJDUJĄ SIĘ PĘCHE- RZYKI POWIETRZA. Tu narysuj przekrój futra wydry i nazwij jego poszczególne elementy: Zastanów się i podaj, jakie funkcje pełnią poszczególne elementy futra wydry: Włosy ościste:... Włosy wełniste:... Tłuszcz:... Pęcherzyki powietrza:...