SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO. - rozpoznaje wypowiedzi o charakterze emocjonalnym i perswazyjnym ( I,1: 6))



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 4

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

PSO JEZYK POLSKI KL. IV - VI. a. konkretne wiadomości z kształcenia literackiego, kulturowego oraz nauki o języku i ortografii.

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2014 r. Test humanistyczny język polski

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Scenariusz lekcji. wymienić sytuacje, w których stosuje się zaproszenie;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH W STOPNIU LEKKIM KLASA I

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Wyniki badania umiejętności polonistycznych

BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VII szkoły podstawowej opracowane na podstawie podręcznika do nauki języka niemieckiego Meine Deutschtour

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego w klasach IV-VI Nauczyciel mgr Aldona Zdanowicz

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

PODSTAWA PRAWNA. Ustawa o systemie oświaty Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Proporcjonalność prosta i odwrotna

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

KLUCZ ODPOWIEDZI I KARTOTEKA TESTU JPG3/1A U źródeł konflikt i porozumienie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH Opracowanie: mgr Iwona Szkopiak, nauczyciel Zespołu Szkół w Barcinie

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Mój świadomy wybór mediów.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

Edukacja bez granic Kompetencje kluczowe język polski Szkoła Podstawowa Przebieczany Barbara Nowak

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W ŁOCHOWIE

W badaniu uczestniczyło 58 uczniów: 16 z klasy 5a, 15 z 5b, 27 z 5c. Maksymalna ilość punktów wynosiła 33, średnia punktów poszczególnych klas:

PSO Edukacji Wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im Marii Kotlarz w Tychnowach

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PROGRAM WYCHOWAWCZY ŚWIETLICY SZKOLNEJ RACJONALNE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. I-III ROK SZKOLNY 2016/2017

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

CZYTAM, WIĘC JESTEM PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 1-6

Kryteria Oceniania z języka niemieckiego w Gimnazjum Klasa I. Ocena niedostateczna

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

SZKOLNY PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Scenariusz zajęć nr 4

Ferie są po to, abyś odpoczywał, bawił się, realizował swoje zainteresowania, na które w okresie nauki często brakuje Ci czasu.

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego dla klas IV VI

Działania naprawcze po analizie wyników sprawdzianu zewnętrznego Szkoły Podstawowej nr 21 w Bytomiu Bytom, wrzesień 2016 r.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKI klasy 4-6 Anna Dworak

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

r. rok szkolny 2012/2013

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

KONSPEKTY LEKCJI. do przedmiotu ekonomika i organizacja przedmiotów

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I ANGIELSKIEGO. Klasy IV-VIII. Szkoła Podstawowa w Zdunach

Kryteria oceniania z j. angielskiego. Klasy I-III. Klasa I

Plan pracy opiekuńczo - wychowawczy świetlicy na rok szkolny 2016/2017

REALIZACJA DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W STYCZNIU 2017 ROKU

Scenariusz zajęć nr 6

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Imię i nazwisko nauczyciela: Justyna Wolszczakowska Klasa: I (gimnazjum) Przedmiot: język polski Temat lekcji : Na lipę Jana Kochanowskiego a mechanizm reklamy. Cele lekcji Uczeń: - rozpoznaje wypowiedzi o charakterze emocjonalnym i perswazyjnym ( I,1: 6)) - odbiera komunikaty pisane, mówione oraz nadawane za pomocą środków audiowizualnychrozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz w dźwięku i obrazie ( I, 1: 1) ) - wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu ( I, 1: 2)) - korzysta ze słownika języka polskiego ( I, 2: 3)) - charakteryzuje postac mówiącą w utworze (II, 2: 2)) - dokonuje starannej redakcji tekstu napisanego ręcznie, poprawia ewentualne błędy językowe, ortograficzne i interpunkcyjne ( III, 1: 4)) Metody i techniki pracy: praca z tekstem, praca ze słownikiem, pogadanka, praktyka pisarska, przekaz audiowizualny Środki dydaktyczne: - tekst fraszki J. Kochanowskiego Na lipę", - słownik języka polskiego, - program multimedialny edurom. Formy pracy: - indywidualna, - zbiorowa.

Etap lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniów Środki dydaktyczne Wprowadzenie -powitanie uczniów - sprawdzenie listy obecności - próba odpowiedzi na pytanie : Co to jest perswazja? - odszukanie definicji słowa perswazja w słowniku języka polskiego - słownik języka polskiego - pogadanka na temat tekstów perswazyjnych ( reklama ) - nawiązanie do tematu lekcji 55Temat Analiza materiału Na lipę Jana Kochanowskiego a mechanizm reklamy. - omówienie cech środków perswazji - wykorzystanie programu multimedialnego edurom (wskazywanie elementów perswazji w różnorodnych formach przekazu reklamy) - analiza cech środków perswazji - czynny udział w projekcji materiałów multimedialnych - załącznik - nawiązanie do fraszki Na lipę - wyszukiwanie w teście cytatów odnoszących się do zalet lipy -redagowanie tekstów o charakterze perswazyjnym Synteza - zapisanie do zeszytów utworzonych tekstów

Weryfikacja - udział w krótkiej zabawie PRAWDA CZY FAŁSZ? (wskazanie poprawnych odpowiedzi i uzasadnienie odrzucenia niewłaściwych) - karty pracy Praca domowa - Na podstawie fraszki Jana Kochanowskiego pt. Na zdrowie ułóż tekst o charakterze perswazyjnym dotyczący zdrowia. Chętni : Przytocz co najmniej 10 językowych środków perswazji zastosowanych w reklamach telewizyjnych. Uczeń zdolny: Zastanów się nad skalą zjawiska perswazji występującego w środkach masowego przekazu. Przygotuj argumenty określające Twoje stanowisko w tej sprawie. KARTY PRACY (dostosowane do potrzeb uczniów) Perswazja to wpływanie na kogoś w celu skłonienia go, by w coś uwierzył, przekonywanie. PRAWDA FAŁSZ W słowniku języka polskiego szukamy głównie informacji o poprawnej pisowni wyrazów. Środkami perswazji mogą byc pytania retoryczne. Czarnoleska lipa rodzi jabłka. Reklama nie posiada cech perswazji.

Perswazja to wpływanie na kogoś w celu skłonienia go, by w coś uwierzył, przekonywanie. PRAWDA FAŁSZ W słowniku języka polskiego szukamy głównie informacji o poprawnej pisowni wyrazów. Środkami perswazji mogą byc pytania retoryczne. Czarnoleska lipa rodzi jabłka. Reklama nie posiada cech perswazji.

Środki perswazji ( elementy świadomego wpływania na odbiorcę) występują w postaci np.: - sloganów reklamowych ( zwięzłych haseł promujących produkt);mogą być one rymowane, dowcipne, - pytań retorycznych ( takich, które nie wymagają odpowiedzi), - przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym (np. lepszy, najładniejszy), - rymów, - trybu rozkazującego czasowników (np. kup), - czasowników modalnych (np. powinieneś, musisz, trzeba), - zdań warunkowych (np. Jeśli marzysz o, to koniecznie kup, - słów typu: zawsze, wszędzie, tylko, każdy, wszyscy, nigdy. Środki perswazji ( elementy świadomego wpływania na odbiorcę) występują w postaci np.: - sloganów reklamowych ( zwięzłych haseł promujących produkt); mogą być one rymowane, dowcipne, - pytań retorycznych ( takich, które nie wymagają odpowiedzi), - przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym (np. lepszy, najładniejszy), - rymów, - trybu rozkazującego czasowników (np. kup), - czasowników modalnych (np. powinieneś, musisz, trzeba), - zdań warunkowych (np. Jeśli marzysz o, to koniecznie kup, - słów typu: zawsze, wszędzie, tylko, każdy, wszyscy, nigdy.

- Gwarancja.. przez cały dzień - Każdego dnia. - Najlepszy sposób na - Jesteś wyczerpany? Potrzebujesz.? - Marzysz o? - Masz kłopoty z? - Podaruj sobie - Wyjątkowe - Odkryj - Poczuj - Podaruj sobie odrobinę szczęścia i - Poznaj wyjątkową atmosferę i przyjedź do - Ta pobudzi Cię do życia - Najskuteczniejszy sposób na - Oderwij się od rzeczywistości i

- Czystośc bez cienia wątpliwości - Gwarancja.. przez cały dzień - Jesz i nie tyjesz dzięki - Siła zdrowia w tabletce witamin - Każdego dnia. - Najlepszy sposób na - Kichasz i dokucza Ci katar - Jesteś wyczerpany? Potrzebujesz.? - Marzysz o? - Masz kłopoty z? - Podaruj sobie - Wyjątkowe - Odkryj - Poczuj - Podaruj sobie odrobinę szczęścia i - Poznaj wyjątkową atmosferę i przyjedź do - Ta pobudzi Cię do życia - Najskuteczniejszy sposób na - Oderwij się od rzeczywistości i - To szampon lepszy od innych. - Książka to najlepszy prezent dla ukochanej osoby. - Ciesz się słońcem i czystą jak kryształ wodą Morza - Zadbaj o swoją przyszłośc już dziś - Wystarczy tylko kostka wyjątkowej czekolady., byś poczuł się jak w siódmym niebie. - Jak dwa i dwa jest cztery, tak - Otul się luksusem i kup - Przywróc włosom blask i naturalny wygląd

- Czystośc bez cienia wątpliwości - Gwarancja.. przez cały dzień - Jesz i nie tyjesz dzięki - Siła zdrowia w tabletce witamin - Każdego dnia. - Najlepszy sposób na - Kichasz i dokucza Ci katar - Jesteś wyczerpany? Potrzebujesz.? - Marzysz o? - Masz kłopoty z? - Podaruj sobie - Wyjątkowe - Odkryj - Poczuj - Podaruj sobie odrobinę szczęścia i - Poznaj wyjątkową atmosferę i przyjedź do - Ta pobudzi Cię do życia - Najskuteczniejszy sposób na - Oderwij się od rzeczywistości i - To szampon lepszy od innych. - Książka to najlepszy prezent dla ukochanej osoby. - Ciesz się słońcem i czystą jak kryształ wodą Morza - Zadbaj o swoją przyszłośc już dziś - Wystarczy tylko kostka wyjątkowej czekolady., byś poczuł się jak w siódmym niebie. - Jak dwa i dwa jest cztery, tak - Otul się luksusem i kup

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Imię i nazwisko nauczyciela: Justyna Wolszczakowska Klasa: V Przedmiot: język polski Temat lekcji : O wielkiej wojnie w kosmosie. Cel główny: zdefiniowanie pojęcia mitu Cele szczegółowe: - zapoznanie z treścią mitu ludów Dalekiego Wschodu, - kształcenie umiejętności posługiwania się mówioną i pisaną odmianą języka ( w tym czytania ze zrozumieniem), - doskonalenie umiejętności redagowania planu wydarzeń w postaci równoważników zdań, - kształcenie umiejętności twórczego współdziałania w zespole zgodnie z instrukcją, - rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki, - kształcenie umiejętności pracy ze słownikiem. Metody i techniki pracy: pogadanka, przekład intersemiotyczny (plakat), praktyka pisarska, instrukcja, skojarzenia, ćwiczeniowa, prezentacja multimedialna, praca w grupach. Etap lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniów Środki dydaktyczne Wprowadzenie -powitanie uczniów - sprawdzenie listy obecności prezentacja multimedialna - nawiązanie do tematu lekcji - podanie ogólnej informacji dotyczącej ludów Dalekiego Wschodu - próba odpowiedzi na pytanie : Jak powstał świat? - odczytanie informacji na temat mitu -podręcznik

Temat Analiza materiału O wielkiej wojnie w kosmosie. - podział uczniów na 3 grupy (przyporządkowanie uczniom posiadającym trudności w poprawnym pisaniu i czytaniu zadań związanych z pracą ze słownikiem ortograficznym, zwrócenie uwagi na ich czynny udział w ćwiczeniu na skojarzenia) - objaśnienie reguł pracy zespołów - praca w grupach ( uczniowie mieli przeczytać tekst w domu) -podręcznik - kolorowe karteczki - instrukcja pracy zespołowej - stół z rekwizytami - nadzorowanie pracy uczniów i ( jeśli to konieczne), udzielanie wskazówek kartony, przybory plastyczne Synteza - ocena pracy uczniów (prawidłowy plan wydarzeń z zastosowaniem równoważników zdań, zachowanie poprawności ortograficznej, estetyka plakatów, właściwy dobór rekwizytów i uzasadnienie ich wyboru, sprawne działanie w zespole) - prezentacja pracy w grupach - zapisanie do zeszytów krótkiej notatki zawierającej definicję mitu Weryfikacja - udział w krótkiej zabawie PRAWDA CZY FAŁSZ? nawiązującej do definicji mitu(wskazanie poprawnych odpowiedzi i uzasadnienie odrzucenia niewłaściwych) -prezentacja multimedialna (prawda-karteczki zielone fałsz- karteczki czerwone) Praca domowa -objaśnienie treści zadania domowego ( Korzystając ze Słownika języka polskiego, wypisz wyrazy utworzone od wyrazu mit. Wyjaśnij ich znaczenie.)

Ewaluacja : zielone kartki lekcja udana żółte kartki lekcja na średnim poziomie czerwone kartki - lekcja nieudana Załączniki: Instrukcja pracy zespołowej: 1. Przeczytajcie uważnie instrukcję (całość). 2. Wybierzcie spośród siebie: sekretarza, plastyka, posłańca, sprawozdawcę. 3. W razie wątpliwości poproście nauczyciela o dodatkowe wyjaśnienia. 4. Nie utrudniajcie pracy innym grupom. ZADANIE ( czas na realizację 15 minut) 1. Ułóżcie plan wydarzeń wyznaczonego fragmentu w formie równoważników zdań (co najmniej trzy punkty). Zwracajcie uwagę na poprawność ortograficzną - korzystajcie z pomocy konsultantów ortograficznych! 2. Spośród zgromadzonych na stoliku rekwizytów wybierzcie te, które kojarzą się wam z treścią opracowywanego przez was fragmentu mitu ( wybiera i przynosi je posłaniec- maksymalnie 3 rekwizyty ). 3. Stwórzcie plakat obrazujący wydarzenia zawarte we fragmencie. Plakat powinien zawierać zapisany na nim plan wydarzeń i rysunki związane z treścią tekstu. 4. Dokonajcie prezentacji swojej pracy. Uzasadnijcie wybór rekwizytów. Powodzenia!

KWESTIONARIUSZ LEKCJI Imię i nazwisko nauczyciela: Justyna Wolszczakowska Klasa: V Przedmiot: godzina wychowawcza Temat lekcji : Bezpieczne ferie. Cel główny: - przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego postępowania podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw w czasie ferii. Cele szczegółowe: - uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać podczas zimowego wypoczynku, - poznanie sposobów unikania niebezpiecznych sytuacji, - kształcenie świadomości potrzeby dbania o własne życie i zdrowie, - przedstawienie sposobów ciekawego spędzania wolnego czasu, - wprowadzenie pojęcia reklamy społecznej, -rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, - praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy. Metody i techniki pracy: pogadanka, wnioskowanie, skojarzenia, prezentacja multimedialna, przekład intersemiotyczny.

Przebieg lekcji: Etap lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniów Środki dydaktyczne Wprowadzenie Powitanie uczniów. Nawiązanie do tematu lekcji. Swobodne wypowiedzi na temat planów spędzania ferii zimowych. Temat Analiza materiału Bezpieczne ferie. (prezentacja multimedialna ) Uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w trakcie ferii zimowych i podanie sposobów unikania niebezpiecznych sytuacji podczas: -zabaw na śniegu, -jazdy na sankach, łyżwach, nartach, -pobytu w domu. Zabawa Skojarzenia Swobodne wypowiedzi odnoszące się do obrazków zawartych w prezentacji multimedialnej i nawiązujące do przewodniego tematu lekcji. sprzęt multimedialny Przypomnienie numerów telefonów alarmowych. Synteza Weryfikacja Wprowadzenie pojęcia reklamy społecznej. Uzupełnienie luk w tekście (zbiorze podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku). Przygotowanie nalepek propagujących BEZPIECZNE FERIE w ramach szkolnej reklamy społecznej. zbiór zasad nalepki

Załączniki PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU Informuj rodziców o miejscu swoich zabaw! Nie rozmawiaj z osobami, których nie znasz! Nie baw się na ulicy! Nie rzucaj w kolegów śnieżkami, w których umieściłeś coś twardego! Ubieraj się odpowiednio do pogody! Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek! Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg! Nie doczepiaj sanek do samochodu! Telefony alarmowe: POLICJA 997 STRAŻ 998 POGOTOWIE 999 Ogólnopolski nr alarmowy 112 Wpisz brakujące informacje. PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU Informuj o miejscu swoich zabaw! Nie rozmawiaj z osobami, których..!

Nie baw się na.! Nie rzucaj w kolegów, w których umieściłeś coś twardego! Ubieraj się odpowiednio do..! Nie wchodź na. zamarzniętych jezior, stawów, rzek! Nie zjeżdżaj na.. w pobliżu dróg! Nie doczepiaj sanek do..! Telefony alarmowe: POLICJA.. STRAŻ POGOTOWIE. Ogólnopolski nr alarmowy.