Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) W jakim województwie znajduje się miejscowość, w której mieszkają dzieci, jaka rzeka przez nią przepływa, które miejsca są warte odwiedzenia i dlaczego...rozmowa na powyższe tematy rozpocznie zajęcia przeprowadzone według tego scenariusza. W dalszej części dzieci zaprogramują roboty Ozobot, w taki sposób, żeby przemieściły się po mieście, zgodnie z podanymi warunkami. 1
Moja miejscowość, mój dom Cele ogólne Kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi, Rozwijanie kreatywności, Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw, Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. Cele operacyjne: Dziecko Stara się płynnie wypowiadać, Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów, Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt, Stara się uzupełniać kody starannie, Potrafi stworzyć program na platformie ozoblockly, Stara się pracować w parach lub w zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Pomoce dydaktyczne: karta pracy 01, lub karta pracy 02, lub karta pracy 03, roboty, karty kodów (tradycyjne lub graficzne), flamastry. Przygotowanie: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały, sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane. Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). 2
Moja miejscowość, mój dom Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęć porozmawiacie o waszej miejscowości, Zapytaj dzieci, co najbardziej podoba im się w miejscu, w którym mieszkają, co warto odwiedzić. Wersja łatwiejsza - kodowanie przy pomocy sekwencji kolorów (przedszkole): Zaprezentuj uczniom kartę pracy 01. Omówcie co się na niej znajduje. Zapytaj dzieci, czy robot pojechałby po tak przygotowanej trasie, zastanówcie się, czego w niej brakuje, Wytłumacz na czym będzie polegało zadanie (należy uzupełnić trasę robota, w taki sposób, żeby przejechał od startu - niebieska kropka, do mety - przedszkola. Dodatkowo robot powinien zatrzymać się w parku i przy znakach stop, oraz ucieszyć, kiedy dojedzie na metę), Przypomnij dzieciom zasady rysowania trasy (szerokość linii, nasycenie barwą, odpowiednia odległość od elementów graficznych) Podziel dzieci na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania pracy, Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac, Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach. 3
Moja miejscowość, mój dom Wersja trudniejsza - kodowanie przy pomocy sekwencji kolorów (edukacja wczesnoszkolna): Zaprezentuj uczniom kartę pracy 02. Omówcie co się na niej znajduje. Wytłumacz uczniom na czym będzie polegało zadanie (należy zakodować trasę robota, w taki sposób, żeby przemieścił się od startu - niebieska kropka, do mety - szkoła, po drodze zbierając kasztany znajdujące się w parku i kupując materiały papiernicze w sklepie), Przypomnijcie zasady kodowania robotów Ozobot (staranne wypełnienie kwadratów barwą), zwróć uwagę uczniów na fakt, że nie ma miejsca na kod przed pierwszym skrzyżowaniem i dlatego należy uwzględnić dwie trasy, którymi może pojechać robot, poproś też żeby zastanowili się, czy zadanie można rozwiązać tylko w jeden sposób, czy są różne możliwości, 4
Moja miejscowość, mój dom Podziel uczniów na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania, Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac, sprawdźcie, czy wszyscy wybrali takie samo rozwiązanie, czy różne, Podziękuj uczniom za aktywny udział na zajęciach. Wersja trudniejsza - programowanie na platformie ozoblockly: Zaprezentuj uczniom kartę pracy 03, omówcie co się na niej znajduje. Wytłumacz uczniom, na czym będzie polegało zadanie (należy zaprogramować robota na platformie ozoblockly, w taki sposób, żeby przemieścił się od startu - niebieska kropka, do mety - szkoła, po drodze zbierając kasztany znajdujące się w parku i kupując materiały papiernicze w sklepie), 5
Moja miejscowość, mój dom Przypomnijcie wspólnie zasady tworzenia programu na platformie ozoblockly, zwróćcie szczególną uwagę na kategorię komend nawigacja po linii, Podziel uczniów na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania, Poproś uczniów o jazdę testową robota, wprowadzenie ewentualnych poprawek w kodzie, zastanówcie się, czy program można w jakiś sposób zoptymalizować, Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. Uwaga! Alternatywnie, można przygotować makietę Moje miasto. 6
Karta pracy 01 Moja miejscowość, mój dom
Karta pracy 02 Moja miejscowość, mój dom
Karta pracy 02 rozwiązanie 01 Moja miejscowość, mój dom
Karta pracy 02 rozwiązanie 02 Moja miejscowość, mój dom
Karta pracy 03 Moja miejscowość, mój dom