Scenariusz zajęć przedszkolnych



Podobne dokumenty
PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 16. Zimowe schronienia zwierząt.

Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

DZIEŃ: r. KRĄG TEMATYCZNY: Przygotowania do zimy TEMAT DNIA: ZWIERZĘTA TEŻ MYŚLĄ O ZIMIE. PROWADZĄCA: Agnieszka Wręczycka.

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

POWITANIE JESIENI SCENARIUSZ PRZEDSZKOLNYCH ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH

Scenariusz zajęcia z dziećmi

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4-5 latków. Temat: Leśne zwierzęta. Prowadząca: mgr Ewa Majczak. Cele ogólne: - zajęcia ruchowe

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny

Peletek jest znowu z Wami. Tym razem zaprasza nauczycieli przedszkola.

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęć świetlicowych.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Plan miesięczny: wrzesień

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat tygodniowy: Na wsi. Temat dnia: Zabawy muzyczno-ruchowe. Doskonalenie: czytania globalnego, przeliczania, tworzenia i kontynuowania rytmów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 24, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

USZATKOWE WIEŚCI. PRZEDSZKOLE NR 272 im. MISIA Uszatka. w Warszawie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich- klasa I

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące, czytanie w słuchawkach, pogadanka, działanie praktyczne, zabawowa.

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć świetlicowych

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 6 letnich (mini konkurs)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZWIERZĘTA JESIENIĄ. Zwierzęta, ich domy i zwyczaje propozycja zajęć

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 6

Warsztaty: Cykliczne spotkania z pedagogiką zabawy Poznajmy się

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Jak pokonać nocne strach?

MIESIĄC WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK 2014r. W GRUPIE JAGÓDKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II WRZESIEŃ 2017

SMERFY LISTOPAD. W tym miesiącu zajmowaliśmy się tematami takimi jak: Jest chłodno i deszczowo i Przygotowania zwierząt do zimy.

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Copyright by Anna Mikler-Chwastek & e-bookowo Projekt okładki: e-bookowo ISBN

KONKURS EKOLOGICZNY Scenariusz konkursu ekologicznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I. Temat: Wyjaśnienie tytułu wiersza Jana Brzechwy Kaczka dziwaczka.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNY GRUPA: MANDARYNKI MIESIĄC: LISTOPAD

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZAMIERZEENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GR. VI PUCHATKI STYCZEŃ 2019 R.

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć nr 2

BIEDRONKI MARZEC. Na początku marca omawialiśmy z biedronkami tematykę. dotycząca figur geometrycznych. Dzieci utrwaliły sobie wygląd i

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć do Nauczania Zintegrowanego w kl. II.

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

WITAJCIE PO FERIACH!!!

Scenariusz nr 15 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Transkrypt:

Scenariusz zajęć przedszkolnych Temat kompleksowy: Jest coraz chłodniej, zwierzęta przygotowują sie zimy. Temat zajeć: Zwierzęta przygotowują się do zimy. Grupa wiekowa: 3-4 latki Cele kształcenia: - Utrwalanie wiadomości dotyczących jesiennych zwyczajów zwierząt leśnych ( jeża, wiewiórki, niedźwiedzia,): gromadzenie zapasów, zapadanie w sen zimowy, - Rozwijanie umiejętności sensownego łączenia 2 obrazków w pary- przyporządkowanie danego zwierzęcia do jego zimowego domku, - Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby, - Rozwijanie umiejętności odróżniania sformułowania prawdziwego od fałszywego Cele operacyjne: - Dz. wie, w jaki sposób wybrane leśne zwierzęta przygotowują się do zimy, - Dz. potrafi przyporządkować ilustracje zimowych mieszkań zwierząt do odpowiednich zwierząt, - Dz. potrafi podzielić na sylaby nazwy zwierząt i ich zimowych domów, - Dz. potrafi odróżnić sformułowanie prawdziwe od fałszywego. Obszary podstawy programowej: - Obszar 12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt. - Obszar 3.3 Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci. Formy: - Zbiorowa (zajecia planowane z całą grupą) Pomoce dydaktyczne: Piosenka powitalna Na powitanie ; treść opowiadania Pajacyk Fik Myk szuka mieszkania na zimę (zmodyfikowana wersja opowiadania M. Galicy); melodie do zabaw ruchowych; sylwety zwierząt: niedźwiedź, wiewiórka, jeż, oraz ich zimowych mieszkań: gawra, dziupla, kopczyk z liści; kolorowe opaski z rzepami; sylwety dziupli, orzechów i szyszek; kartoniki z kropkami; karteczki z pytaniami do losowania; kolorowe kartki papieru, ołówki, nożyczki, klej, ruchome oczy. Przebieg zajęć I CZĘSĆ WSTĘPNA 1. Przywitanie piosenką Na powitanie Na powitanie wszyscy razem Hip hip, hura! Hip, hip, hura! Z całego serca, pełnym gazem, Witamy Was, witamy Was.

2. Zagadka wprowadzająca. W nim rosną drzewa w nim ptaki śpiewają. w nim małe i duże zwierzęta mieszkają. Nadszedł na to najlepszy czas, By dziś odwiedzić. ( las) 3. Opowiadanie Pajacyk Fik Myk szuka mieszkania na zimę (zmodyfikowana wersja opowiadania M. Galicy). N. stopniowo prezentuje sylwety poszczególnych zwierząt na makiecie lasu. Nadeszła jesień, późna jesień. Najwyższa pora, abym poszukał sobie domku na zimę. Postanowiłem wybrać się do lasu, bo słyszałem, że tam znajduje się dużo ładnych mieszkań.. Idę sobie leśną dróżką, podśpiewuje, podskakuje, aż tu nagle zobaczyłem wspaniały kopiec wzniesiony z liści. Postanowiłem sprawdzić, czy domek jest pusty. Może tam, mógłbym przeczekać zimę. Podszedłem bliżej i zacząłem wołać: - Hop, hop, jest tam kto? Hop, hop! - Kto tak potwornie krzyczy?- usłyszałem głos wydobywający się spod liści. Najpierw zobaczyłem same kolce- trochę się przestraszyłem. - Kim jesteś kolczasty przyjacielu?- zapytałem. - Jestem jeż. A Ty kto? I czemu tak krzyczysz? Och Ty! Zbudziłeś mnie ze snu. - Jestem Pajacyk Fik- Myk. Szukam mieszkania na zimę i myślałem, że może to jest wolne. - O mój drogi, muszę Cię rozczarować. Wszystkie kopce z liści są domkami jeży. W trakcie jesieni, zbieramy liście, budujemy z nich kopczyk, a później się w nim się chowamy i przesypiamy caaałą zimę. - Oj, to przepraszam. Nie chciałem przeszkadzać. W takim razie pójdę dalej, może znajdę dla siebie inny domek. Kolorowych snów jeżu. Do widzenia! - Do widzenia Pajacyku. Udanych poszukiwań. Ruszyłem więc w dalszą drogę. Och, jakie te drzewa wysokie! Ale co ja widzę? W jednym z nich jest dziurka. Postanowiłem się wspiąć i zobaczyć, czy tam mógłbym sobie urządzić mieszkanie. O, nikogo nie ma. Ale za to mnóstwo tu żołędzi, szyszek i orzechów. Ciekawe, kto je tutaj schował? - Ja!- usłyszałem i zobaczyłem rudą postać- Jestem wiewiórka, a to moja dziupla. A Ty, czemu wchodzisz do mojego mieszkania bez pytania? - Przepraszam, myślałem, że jest puste i że mógłbym się tutaj zadomowić. - Phi! To jest mój dom! W nim gromadzę, zapasy by móc przetrwać zimę. - A to Ty nie zapadasz w sen zimowy tak jak jeż? - Co to, to nie! Ja lubię biegać, skakać po drzewach, nie dla mnie takie długie spanie. - Nie wiesz, gdzie mógłbym znaleźć jakiś domek na zimę? Jesień już się kończy, a ja nie mam gdzie się schować przed nadchodzącymi opadami śniegu. - Słyszałam o pewnym domku. Nazywa się gawra. Zobacz, czy tam nikt nie mieszka.

- A co to jest gawra?- zapytałem, bo nie miałem zielonego pojęcia, o czym ta wiewiórka mówi. - Gawra, to jama pod korzeniami drzewa, przewróconego przez wiatr. Przypomina trochę jaskinie. -O! Wiem jak wygląda jaskinia.- Podziękowałem wiewiórce i ruszyłem na poszukiwania gawry. Nie zdarzyłem przejść kilkunastu kroków, a moim oczom ukazało się coś, co przypominało jaskinię. - To musi być gawra- pomyślałem i podszedłem bliżej. Zajrzałem do środka i aż odskoczyłem z przerażenia. W gawrze leżał niedźwiedź. Wielki, brązowy niedźwiedź. Widziałem takiego w książeczkach moich przedszkolaków. I nawet pamiętam piosenkę o tym jegomościu. Stary niedźwiedź mocno śpi. My się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi to nas zje, jak się zbudzi, to nas zje - Oj! Lepiej nie będę go budził, pewnie zapadł już w sen zimowy, tak jak jeż. Uciekłem spod gawry ile sił w nogach. Zatrzymałem się dopiero przy polanie. Usiadłem i zrobiło mi się smutno. Chyba nigdzie nie znajdę dla siebie domku na zimę. - Pajacyku! Fik Myku!- nagle usłyszałem. Odwróciłem głowę i zobaczyłem Panią Kingę. - Pajacyku, co Ty robisz w lesie? Szukam cię całe popołudnie. - Szukałem mieszkania na zimę. Wszystkie zwierzątka maja swoje domku, a ja biedny nie mam gdzie się podziać. - Ależ mój drogi! Twój domek jest w przedszkolu, przy mnie i przy dzieciach. Tam spędzisz całą zimę. Nie masz się, czym martwić. I po tych słowach snów zrobiło mi się wesoło. Kochani, pozwolicie mi zostać w przedszkolu na zimę? Baaardzo się cieszę. To teraz poszukam sobie wygodnego miejsca i będę się Wam bacznie przyglądał, bo słyszałem, że Pani Kinga ma dla Was dużo ciekawych zabaw i zadań. 4. Omówienie treści przedstawienia. - Gdzie postanowił wybrać się Pajacyk? - Czego szukał Pajacyk w lesie?- - Jak nazywało się pierwsze mieszkanie, które znalazł Pajacyk? - Kto w nim mieszkał? - Dlaczego jeż się zezłościł na Pajacyka? - Jak jeże przygotowują się do zimy? - Gdzie znajdowało się drugie mieszkanie, do którego trafił Pajacyk? - Kto mieszkał w tym mieszkaniu? - Dlaczego wiewiórka zbierała szyszki, żołędzie i kasztany? - Jak nazywał się domek, do którego wiewiórka wysłała Pajacyka? - Kogo Pajacyk zobaczył w gawrze. - Jak niedźwiedzie przygotowują się do zimy? - Czemu Pajacyk był smutny? - Kto znalazł Pajacyka na Polanie? - Co mu powiedziałam? - Ucieszyliście się, że Pajacyk zostanie z nami na zimę?

II CZĘŚĆ GŁÓWNA 5. Leśne zwierzaki - zabawa ruchowa. Dz. maszerują w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce, n-l pokazuje sylwetę danego zwierzęcia: niedźwiedź, jeż, wiewiórka. Zadaniem dz. jest wcielenie się w rolę tego zwierzęcia i podjęcie odpowiedniego dla niego zachowania: jeż, niedźwiedź- zwija się w kłębek (zapadanie w sen zimowy), wiewiórka- kuca i udaje, że je orzeszki. 6. Czyj to dom? - zabawa dydaktyczna. Dz. wybiera 1 spośród 3 kopert. Określa ją liczebnikiem porządkowym. Wyciąga z niej sylwetę zwierzęcia i podaje jego nazwę. Umieszcza sylwetę obok ilustracji, która przedstawia jego zimowy domek. Każdą nazwę zwierzęcia i jego zimowego domku, dzieli na sylaby i umieszczają pod ilustracjami białe kartoniki, które odpowiadają liczbie sylab w wyrazie. 7. Zwierzęta szukają swoich domów - zabawa ruchowa. Dz. otrzymują kolorowe gumki, do których przyklejone są miniaturowe ilustracje jeża, niedźwiedzia, wiewiórki. N. przyczeia w różnych cześciach sali ilustracje przedstawiające domy zwierząt: gawra, dziupla, kopczyk z liści. Dz. maszerują w rytm muzyki. Podczas wyciszenia muzyki, na hasło: zwierzęta szukają swojego mieszkania, dz. odszukują ilustracji odpowiadających domkom zwierząt, które znajdują się na gumkach. N. sprawdza, czy nikt się nie pomylił. Przy powtarzaniu zabawy - zmiana rozmieszczenia domków i obrazków zwierząt. 8. Zapasy wiewiórki- zabawa dydaktyczna. N. prezentuje sylwety 3 dziupli i owoców drzew: szyszek, orzechów i żołędzi. N. czyta krótkie opowiadanie, a zadaniem dzieci jest umieszczenie w odpowiednich dziuplach, danej liczby poszczególnych owoców. Ruda wiewiórka udała się na poszukiwanie zapasów. Pierwszego dnia udało jej się zebrać 2 szyszki i 1 orzech. Zdobycze umieściła w pierwszej dziupli. Drugiego dnia, znalazła w lesie 3 żołędzie i 2 szyszki i zaniosła je do drugiej dziupli. Kolejnego dnia, pod drzewem znalazła 3 szyszki, 2 żołędzie i 1 orzecha. Zebrany pokarm schowała w trzeciej dziupli. Ile zapasów zgromadziła wiewiórka w poszczególnych dziuplach? Dz. maja za zadanie przeliczenie owoców w poszczególnych dziuplach i umieszczenie pod nimi kartoników z liczbą kropek, odpowiadającą zebranym zapasom. 9. Zawody zwierząt - zabawa ruchowa pomysłu n-la. Dz. otrzymują opaski z sylwetami zwierząt: niedźwiedź, wiewiórka, jeż. Podczas trwania muzyki, maszerują. Na pauzę w muzyce i hasło: niedźwiedź,/wiewiórka/ jeż, dzieci z daną plakietką próbują jak najszybciej zająć miejsce w kole umieszczonym na środku dywanu. Każde zajęcie miejsca w kole to 1 pkt. Wygrywa dz., które jako pierwsze zdobędzie 5 pkt.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA Ewaluacja - Zdania prawdziwe i fałszywe: N. losuję, pytania dotyczące poznanych zwierząt, a dzieci udzielają odpowiedzi przy użyciu zwrotów: prawda/ fałsz. - Niedźwiedź zapada w sen zimowy. - Jeż gromadzi zapasy na zimę. - Wiewiórka mieszka w gawrze. - Jeż zbiera liście, by zbudować z nich zimowy domek. - Niedźwiedź mieszka w dziupli. - Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę.