Jednorazówki w odwrocie

Podobne dokumenty
JEDNORAZÓWKI W ODWROCIE. Autorki: Jolanta Brojakowska Elżbieta Józefowicz Monika Hrycyk Żaneta Dusza

Projekt jest realizowany w Szkole Podstawowej w Łebnie grudzień 2016r.-maj 2017r. Koordynator: Monika Hrycyk

Nie wyrzucaj jedzenia

Projekt realizowany w ramach programu Szkoła/Przedszkole dla środowiska

Nie wyrzucaj jedzenia

SZKOŁA/PRZEDSZKOLE DLA ŚRODOWISKA II EDYCJA pt. Ochrona środowiska w praktyce

PROJEKT EDUKACYJNY SZKOŁA/PRZEDSZKOLE DLA ŚRODOWISKA. TEMAT: Nie wyrzucaj jedzenia!

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII Temat w edycji 2015/2016

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII 2014/2015 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 12 W GDYNI

Cele ogólne: Cele szczegółowe:

Świat pełen opakowań

Szanuj żywność i środowisko naturalne

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE w Szkole Podstawowej Nr 5 w Lesznie na rok szkolny 2016/2017,,Twoje zdrowie w Twoich rękach!

PREZENTACJA Z DZIAŁAŃ NA TERENIE PLACÓWKI PRZEDSZKOLE NR 30 W GDYNI ul. ZIELONA 53

WODA ŹRÓDŁE WODA M ŻYCIA

Projekt prowadzony przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki z Gdyni

ŚWIADOMY KONSUMENT DOBRE ZAKUPY. W projekcie wzięło udział: 230 dzieci. (3-, 4-, 5-latki) z ośmiu grup

Chcę być EKO w domu i poza nim

Sprawozdanie z działań przeprowadzonych w ramach konkursu.,,z Ekologią na Ty 2016

Lider Lokalnej Ekologii. Temat w edycji 2017/2018 Ciepło i bezpiecznie prowadzony przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki

SPORTOWA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 im.jana Kochanowskiego Plan pracy Szkoły Promującej Zdrowie rok szkolny 2017/2018

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

ZASADY I WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W STARYCH PROBOSZCZEWICACH

LIDER LOKALNEJ EKOLOGI PROJEKT PROWADZONY PRZEZ KOMUNALNY ZWIĄZEK GMIN,,DOLINA REDY I CHYLONKI" W GDYNI

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W BIŁGORAJU

PROJEKT EKOLOGICZNY Moja Ziemia mój dom

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PROWADZONEJ W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

Dolina Redy i Chylonki jako lokalny ośrodek edukacji ekologicznej rok Zadanie zrealizowane w okresie styczeń 2011 grudzień 2011

Przebieg i organizacja kursu

EKO MODA KONKURS MODY EKOLOGICZNEJ

Szkolny Program. Przeciwdziałania Przemocy i Agresji. Zespół Szkolno-Przedszkolny. im. Komisji Edukacji Narodowej. w Bardzie z Filią w Przyłęku

Sprawozdanie z realizacji projektu RADY NA ODPADY

INFORMACJA Z REALIZACJI PROGRAMU PT. TRZYMAJ FORMĘ!

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE w Szkole Podstawowej Nr 5 w Lesznie na rok szkolny 2017/2018,,WF lubimy, więc się nie zwolnimy

PREZENTACJA WYNIKÓW AUTOEWALUACJI

Zrównoważony rozwój a racjonalna gospodarka i ochrona zasobów wodnych Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki

Szczegółowe warunki realizacji projektów edukacyjnych przez uczniów. Gimnazjum w Ostrowsku

SPAW. Zespołu Szkół w Biczycach Dolnych. grudzień 2014r.- czerwiec 2016r.

Sprawozdanie z realizacji projektu ekologicznego Lider lokalnej ekologii pod hasłem Ekokonsument zasobów, i dóbr i usługczłowiek w haromnii z przyrodą

PROJEKT SZKOŁA BEZ PRZEMOCY dziesiąty rok realizacji pod hasłem Zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy i agresji w szkole

RAPORT Z EWALUACJI STANDARD PIERWSZY (Wypełnić na podstawie arkuszy I i II) Rok szkolny 2012/2013

REGULAMIN REKRUTACJI I UDZIAŁU W PROJEKCIE MŁODZI AKTYWNI - SKUTECZNI" Informacje ogólne

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej

Gdynia, ul. Energetyków 13

Świat pełen opakowań

Plan pracy. Samorządu Uczniowskiego. Publicznej Szkoły Podstawowej. w Jaryszowie. w roku szkolnym 2017/2018. Wstęp

Edukacja prozdrowotna projekt edukacyjny. a) Skutki uzależnień i nałogów. Mam odwagę powiedzieć nie.

PROCEDURY REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W GRODŹCU

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 258 IM. GEN. JAKUBA JASIŃSKIEGO W WARSZAWIE

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU Świat pełen opakowań REALIZATOR PROJEKTU:

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 289 im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie

Jak powstaje gazeta? Projekt edukacyjny dla uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 7 w Chełmie

PROJEKT EDUKACYJNY. Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE. Szkoła Podstawowa w Modrzu. opracowała: Marlena Kaliszewska Anna Łykowska Natalia Tadeusz

Pieczęć szkoły Załącznik 1a. RAPORT Z AUTOEWALUACJI STANDARD PIERWSZY (Wypełnić na podstawie arkuszy I i II) Rok szkolny 2014/2015

REGULAMIN REALIZOWANIA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM NR 3 W GDYNI

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM

WARUNKI REALIZACJI GIMNAZJALNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Kluczowe elementy przygotowania raportu końcowego. erasmusplus.org.pl

PLAN DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE obowiązujący od oraz w roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej w Wirach

Bezpieczne szkoły w województwie łódzkim. Realizacja Programów Rządowych w latach kwietnia 2018 roku

Lider Lokalnej Ekologii. Zrównoważony rozwój, a racjonalna gospodarka i ochrona zasobów wodnych

EWALUACJA WEWNĘTRZNA rok szkolny Pozyskanie informacji o aktywności uczniów.

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA. Szkoła Podstawowa w Chojnie ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA W OBSZARZE

W roku szkolnym 2016/2017 program realizowany był w 4 szkołach (z ogólnej liczby 8), co stanowi 50 % szkół ponadgimnazjalnych w Głogowie

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Miejskim Gimnazjum nr 1 w Oświęcimiu

CZY MOŻEMY ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM?

Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 38 Gimnazjum Specjalne Nr 26. w roku szkolnym 2011/2012

SPAW. Szkolny Program Aktywnej Współpracy. w Gimnazjum nr 3 w Pierśdcu. na lata

Wymaganie 3: Uczniowie są aktywni

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum w Dziadowej Kłodzie

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane.

Założenia dotyczące realizacji I edycji programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. Bieg po zdrowie

przedstawić zmiany w polskim prawie wprowadzane ustawą o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,

METODOLOGIA 50/50 - ROLA SZKOŁY, ZADANIA NAUCZYCIELI

INNOWACJA PEDAGOGICZNA organizacyjno-metodyczna

REGULAMIN REALIZACJI GIMNAZJALNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

Raport z ewaluacji wewnętrznej

PLAN PRACY PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. JANUSZA KORCZAKA W KLUCZBORKU NA ROK SZKOLNY 2013/2014

KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU SZKOŁY

Szkoła Podstawowa w Zajeziorzu

Plan działań w Szkole Promującej Zdrowie rok II

BUDOWANIE PLANU DZIAŁA

Idea projektu Szkoła Globalna

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 1 w Gdyni im. Gdyńskich Harcerzy II Rzeczypospolitej Polskiej

Zdrowie to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego

PROGRAM PROMOCJI I WDRAŻANIA SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH NA TERENIE GMINY OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI EDYCJA XII

EKO - PLAKAT KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

PROGRAM DORADZTWA EDUKACYJNO- ZAWODOWEGO

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Raport końcowy projektu Kierunek sukces

Projekt edukacyjny Lider Lokalnej Ekologii. temat ŚWIADOMY KONSUMENT. Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni. rok szkolny 2014/2015

Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

Transkrypt:

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU Jednorazówki w odwrocie REALIZATOR PROJEKTU: Szkoła Podstawowa nr 35 z Gdyni KOORDYNATOR: Żaneta Dusza OKRES REALIZACJI PROJEKTU: luty czerwiec 2017 Projekt realizowany w ramach programu Szkoła/Przedszkole dla środowiska

Niniejsze sprawozdanie dotyczy realizacji projektu edukacyjnego pt. Jednorazówki w odwrocie opracowanego w ramach II edycji (cz.2) programu Szkoła/Przedszkole dla środowiska prowadzonego przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki z Gdyni. Autorzy projektu: Żaneta Dusza, Jolanta Brojakowska, Monika Hrycyk

Cel główny projektu Kształtowanie postawy świadomego konsumenta poprzez ograniczenie używania toreb i opakowań foliowych w gospodarstwie domowym.

Cele projektu UCZEŃ WIE: - jaki jest negatywny wpływ jednorazówek na środowisko naturalne; - że obowiązuje zakaz dystrybucji reklamówek foliowych w niektórych krajach; - że zachowania konsumenta wpływają na ilość odpadów.

Cele projektu UCZEŃ POTRAFI: - ograniczyć zużycie toreb w gospodarstwie domowym; - stworzyć torbę z materiałów przyjaznych środowisku; - wykorzystać torebki foliowe do wykonania np. gadżetów, elementów dekoracji, stroju; - prowadzić obserwacje i zapisywać liczby zużywanych toreb w gospodarstwie domowym.

Cele projektu UCZEŃ NABYŁ: - nawyk korzystania z toreb wielokrotnego użytku; - motywację do działań na rzecz ochrony środowiska.

Uczestnicy projektu: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35 wraz z rodzinami Teren działania: Szkoła Podstawowa nr 35

OPIS PRZEPROWADZONYCH DZIAŁAŃ Przeprowadzenie ankiety karty obserwacji ilości zużytych foliówek w gospodarstwach domowych. Uczniowie czterech klas prowadzili obserwację tj. codziennie przez tydzień notowali ilość zużywanych torebek i woreczków foliowych w swoich gospodarstwach domowych.

Przeprowadzenie ankiety karty obserwacji ilości zużytych foliówek w gospodarstwach domowych Wyniki: Średnia ilość zużytych torebek foliowych (z uszami) tydzień: 15 szt dzień: 2 szt Średnia ilość zużytych woreczków foliowych: tydzień: 17 szt dzień: 3 szt

Przeprowadzenie ankiety karty obserwacji ilości zużytych foliówek w gospodarstwach domowych

Eko lekcje dla uczniów Szkolny koordynator przeprowadził eko lekcje dotyczące zagrożeń dla środowiska wynikających z używania nadmiernej ilości opakowań foliowych oraz nieodpowiedniego ich składowania. Wykorzystane zostały treści, zdjęcia i filmy udostępnione na portalu edukacyjnym Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła Eko kalendarz. Eko - lekcje zostały przeprowadzone w klasach: klasie I, dwóch klasach II, dwóch klasach III, dwóch klasach IV i trzech klasach V.

Eko lekcje dla uczniów

Eko lekcje dla uczniów

Eko lekcje dla uczniów

Eko lekcje dla uczniów

Eko lekcje dla uczniów

Zajęcia plastyczno techniczne Projektowanie torby wielokrotnego użytku Na lekcjach uczniowie wykonywali projekty modnych toreb wielokrotnego użytku.

Zajęcia plastyczno techniczne Projektowanie torby wielokrotnego użytku

Zajęcia edukacyjne Mówimy Nie produktom pakowanym w folię Na lekcjach uczniowie uczyli się wybierać produkty, które nie są pakowane w folię. Sprawdzali produkty w gazetkach reklamowych, by świadomie móc przyczynić się do zmniejszenia zużycia foliowych torebek.

Zajęcia edukacyjne Mówimy Nie produktom pakowanym w folię

Zajęcia edukacyjne Mówimy Nie produktom pakowanym w folię

Wykonanie gazetki informacyjnej w holu głównym w naszej szkole Na zajęciach wspólnie z uczniami klasy czwartej i piątej wybraliśmy zdjęcia i zebraliśmy informacje do wydrukowania i zamieszczenia na gazetce szkolnej. Z naszym przesłaniem mogli zapoznać się też rodzice, którzy przybyli do szkoły na zebrania klasowe.

Wykonanie gazetki informacyjnej w holu głównym w naszej szkole

Zajęcia edukacyjne plastyczno - techniczne Drugie życie foliówki Na lekcjach uczniowie uczyli się co można wykonać z przyniesionej do domu torby foliowej. Pomysły czerpali z własnej wyobraźni, internetu, a także od babci, która pokazywała jak władać szydełkiem.

Zajęcia edukacyjne plastyczno - techniczne Drugie życie foliówki

Zajęcia edukacyjne plastyczno - techniczne Drugie życie foliówki

Ogłoszony został konkurs rodzinny na torbę wielokrotnego użytku

Uczestnicy Rezultaty projektu: Nabyli wiedzę o właściwym składowaniu zużytych toreb foliowych. Zwiększyli świadomość ekologiczną dotyczącą wpływu opakowań foliowych na środowisko wodne i lądowe zmniejszenia użycia opakowań i toreb foliowych. Wykształcili postawę świadomego konsumenta. Zyskali motywację do działań na rzecz ochrony środowiska.

Efekty rzeczowe Wykonano gazetkę szkolną o tematyce projektu. Przeprowadzono eko - lekcje w 11 klasach (ok.200 uczniów). Przeprowadzono zajęcia plastyczno techniczne Projektowanie torby wielokrotnego użytku w 2 klasach czwartych 38 uczniów. Przeprowadzono zajęcia edukacyjne Mówimy Nie produktom pakowanym w folię - uczniowie klas I III ok. 60 uczniów Przeprowadzono tygodniowe obserwacje ilości zużywanych torebek foliowych w 57 gospodarstwach domowych. Przeprowadzono zajęcia edukacyjne plastyczno techniczne Drugie życie foliówki - 40 uczniów. Przeprowadzono rodzinny konkurs na torbę wielokrotnego użytku. Podsumowano działania ujęte w projekcie na apelu szkolnym.

Upowszechnianie i promocja projektu: - Informacje na stronie internetowej placówki. Informacyjna gazetka szkolna. Ogłoszenie konkursu dla całych rodzin plakat w holu oraz na stronie internetowej szkoły. Podsumowanie projektu na apelu szkolnym. Planowana kontynuacja projektu do ok. 10 czerwca.

Ewaluacja projektu/wnioski Cele zostały osiągnięte Tematyka dbałości o środowisko naturalne jest bliska uczniom, chętnie podejmują działania na rzecz jego ochrony. Różnorodne formy działań realizowane w czasie trwania projektu przyczyniły się do zrealizowania zaplanowanych celów.

Ewaluacja projektu/wnioski Silne strony projektu: Atrakcyjna forma eko lekcji i zajęć tematycznych projektu, spowodowała duże zaangażowanie ze strony uczniów przejawiające się aktywnym uczestnictwem. Zainteresowanie i zaciekawienie tematyką projektu wśród uczniów, przyczyniło się do zauważalnego praktycznego korzystania z toreb wielokrotnego użytku oraz częściowej rezygnacji używania foliówek. Słabe strony projektu: Ogłoszenie konkursu na torbę wielokrotnego użytku zbiegło się z innymi konkursami realizowanymi w szkole (i poza szkołą), co spowodowało mniejszą niż planowaną liczbę uczestników. W tym samym terminie nałożyło się kilka innych projektów realizowanych w szkole, w które byli zaangażowani uczniowie, rodzice i nauczyciele, co spowodowało wydłużenie okresu realizacji projektu

Ewaluacja projektu/wnioski Jak poprawić słabe strony? Przy ustalaniu terminu realizacji projektu należy wziąć pod uwagę inne zaplanowane działania na terenie szkoły. W realizację projektu włączyć innych nauczycieli na terenie szkoły.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCIE I PROGRAMIE: strona internetowa szkoły: www.sp35gdynia.pl strona internetowa Komunalnego Związku Gmin Dolina Redy i Chylonki www.kzg.pl Zakładka: EDUKACJA/SZKOŁA DLA ŚRODOWISKA