Załącznik 1. Załącznik 2.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Temat lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Pracę domową znajdziecie na szklonej platformie e-learningowej

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

2. Tabele w bazach danych

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

Komputer i urządzenia cyfrowe

Wymagania edukacyjne: Matematyka Zasadnicza Szkoła Zawodowa

(Lekcja w III klasie gimnazjum. Czas trwania: 90 min.)

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

ROZKŁAD MATERIAŁU DO III KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

FUNKCJE. Rozwiązywanie zadań Ćw. 1-3 a) b) str Ćw. 5 i 6 str. 141 dodatkowo podaj przeciwdziedzinę.

Funkcje IV. Wymagania egzaminacyjne:

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum

Wymagania edukacyjne. Hasło z podstawy programowej 1. Liczby naturalne 1 Liczby naturalne, cechy podzielności. Liczba godzin

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Egzamin ustny z matematyki semestr II Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Rozkład materiału KLASA I

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

FUNKCJE LINIOWE SCENARIUSZE LEKCJI OPRACOWAŁA EWA SKOROCH

Propozycja szczegółowego rozkładu materiału dla 4-letniego technikum

GRUPOWE ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

2. Metody prezentacji informacji

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Przedmiotowe Ocenianie Z Matematyki Liceum Ogólnokształcące obowiązuje w roku szkolnym 2016 / 2017

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Skrypt 7. Funkcje. Opracowanie: L1

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI. opracowała Hanna Szmyt

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA KLASY IV TECHNIKUM 5 - LETNIEGO

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

Temat: Odczytywanie informacji.

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Konspekt lekcji matematyki

W Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego znalazł się zapis:

PLAN WYNIKOWY PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

Temat 2. Program komputerowy

Rozkład materiału: matematyka na poziomie rozszerzonym

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Wymagania edukacyjne z matematyki

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Plan wynikowy z przedmiotu: MATEMATYKA

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE II TECHNIKUM.

Pojęcia, wymagania i przykładowe zadania na egzamin poprawkowy dla klas II w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

EWALUACJA WEWNĘTRZNA 2014/2015. Badanie uczniów Ocenianie kształtujące

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ METODĄ WebQuest 1. Przedmiot: matematyka 2. Poziom edukacyjny: szkoła ponadpodstawowa 3. Typ zadania: zadanie typu projektowanie oraz zadanie analityczne 4. Poziom skomplikowania dla uczniów: zielony 5. Długość zajęć: 2 godziny lekcyjne 6. Tytuł zajęć: Odczytywanie własności funkcji z wykresów powtórzenie wiadomości 7. Cele zajęć dla nauczyciela: utrwalenie nabytej wiedzy z funkcji - odczytuje z wykresu własności funkcji (dziedzinę, zbiór wartości, miejsca zerowe, maksymalne przedziały, w których funkcja maleje, rośnie, ma stały znak; punkty, w których funkcja przyjmuje w podanym przedziale wartość największą lub najmniejszą) 8. Cele zajęć w języku ucznia: po zajęciach będę umiał - odczytywać z wykresów własności funkcji (dziedzinę, zbiór wartości, miejsca zerowe, przedziały monotoniczności, ekstremum funkcji) 9. Potrzebne materiały do zajęć: komputery i telefony 10. Szczegółowy przebieg zajęć z uwzględnieniem czasu trwania poszczególnych etapów: a. WSTĘP: wyświetlamy uczniom tabelę (zał. 1), prosimy o sporządzenie wykresu dla danych z tabeli. Następnie pokazujemy jaki wykres powinni otrzymać (zał. 2) 10 minut. b. DYSKUSJA:

Omówienie własności funkcji na podstawie otrzymanego wykresu 5 minut. Przykładowe pytania kierowane do klasy: 1. O czym będziemy dzisiaj mówić na lekcji? 2. Z jakimi funkcjami kojarzą wam się poszczególne fragmenty tego wykresu? 3. Co możecie powiedzieć ogólnie o wykresie? c. ZADANIA POBOCZNE: Podział uczniów na grupy: każda grupa otrzymuje zadanie znalezienia wykresów dotyczących różnych sfer życia: Grupa 1: medycyna Grupa 2: transport Grupa 3: przemysł spożywczy Grupa 4: przemysł kosmetyczny Grupa 5: motoryzacja Na podstawie znalezionych wykresów uczniowie dokonują ich analizy zgodnie z ustalonymi kryteriami: 1. Dziedzina funkcji. 2. Zbiór wartości funkcji. 3. Miejsca zerowe funkcji. 4. Monotoniczność funkcji. 5. Ekstremum funkcji. 6. Znak funkcji. Każdy zespół opracowuje 3 dodatkowe kryteria dotyczące wykresu (np. podaj wartość funkcji dla argumentu 3 lub dla jakiego argumentu funkcja przyjmuje wartość 2).

Wykres każdej grupy trafia do kolejnej w celu podania określonych własności. Na sam koniec wykres musi wrócić do grupy macierzystej w celu sprawdzenia poprawności wykonania zadania. d. ZADANIE FINALNE: Każda z grup ma przygotować quiz w programie Socrative składający się z 5 pytań dotyczących przygotowanych wykresów. e. PRACA WŁASNA UCZNIA: Nauczyciel przemieszcza się pomiędzy grupami i sprawdza poziom rozwiązania zadania, wskazuje które grupy mogą się wymieniać. f. PREZENTACJA I EWALUACJA: Każda grupa omawia swój wykres, zwraca uwagę na popełnione przez innych błędy. Uczniowie wymieniają opinie na temat prezentacji kolegów. Jako podsumowanie każda z grup wyświetla swój quiz. Pozostali uczniowie udzielają odpowiedzi. g. KONKLUZJA: Nauczyciel podsumowuje (++-), wskazuje 2 pozytywne rzeczy, które wykonali uczniowie i daje 1 rzecz, nad którą uczniowie muszą jeszcze popracować i która zostanie sprawdzona na kolejnej lekcji. 11. Uwagi i propozycje do scenariusza: Uczniowie mogą nie wyrobić się w czasie, dlatego należy kontrolować czas i sprawdzać na jakim są etapie. 12. Autor scenariusza: Monik Kwatek, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie.

Załącznik 1. Załącznik 2.

V. Źródła: uczeń samodzielnie wyszukuje informacji w przeglądarce internetowej.