Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

Konspekt lekcji Klasa 5 Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych.

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Pole równoległoboku. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. Cel ogólny lekcji: a) Wiadomości. b) Umiejętności. Umieć obliczyć pole równoległoboku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków dziesiętnych.

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Kryteria oceniania z matematyki dla klas V- VI w Szkole Podstawowej nr 3 w Jastrzębiu Zdroju.

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIAŁANIA NA UŁAMKACH ZWYKŁYCH W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie IV

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

1. Każdy ma swojego dusiołka

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

KRYTERIA OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

Temat: Odejmowanie w pamięci

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIESIĘTNE

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

Kryteria oceny osiągnięć uczniów w klasie I gimnazjum z matematyki ( Program Matematyka z plusem dla III etapu edukacyjnego) oprac.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV. Dział programowy: DZIAŁANIA W ZBIORZE LICZB NATURALNYCH

Matematyka. Klasa IV

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY SZÓSTEJ

Dodawanie ułamków dziesiętnych

2. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości. 4. Prace klasowe, kartkówki i odpowiedzi ustne są obowiązkowe.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE V

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Nie tylko wynik Plan wynikowy dla klasy 1 gimnazjum

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

Działania. na ułamkach. n DOROTA LECH, BARBARA PILAS. nauczanie matematyki. uczniów uśmiech lub śmieszek J nauczyciela. KLASA V SZKOŁA PODSTAWOWA

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLAS 4-6 SP ROK SZKOLNY 2015/2016

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Transkrypt:

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych. Cele lekcji Cel ogólny lekcji: Umieć stosować poznane wiadomości o ułamkach do rozwiązywania zadań. a) Wiadomości. Znać pojęcie ułamka zwykłego.. Znać pojęcie rozszerzania i skracania ułamków.. Znać reguły dodawania i odejmowania ułamków o równych mianownikach. b) Umiejętności. Odczytywać wartość ułamka z rysunku.. Rysować ułamek o danej wartości.. Rozpoznawać ułamki większe od, równe.. Rozszerzać ułamki zwykłe. 5. Dodawać ułamki zwykłe.. Analizować treści zadań. 7. Uzasadniać swoje zdanie.. Komunikować się z nauczycielem. 9. Komunikować się z kolegami. 0. Rozwiązywać zadania we współpracy z innymi.. Metoda i forma pracy Metody: Pracy z tekstem. Pytań i odpowiedzi. Pracy w grupach. Dyskusji. Dramy. Burzy mózgów. Formy:

Zbiorowa. Grupowa. Indywidualna.. Środki dydaktyczne. Zestawy zadań Opowiadanie o pięknej księżniczce Algebrze.. Karta oceny pracy ucznia.. Przebieg lekcji. Powitanie, sprawy organizacyjne.. Powtórzenie wiadomości pytania i odpowiedzi.. Wprowadzenie do tematu przypomnienie zasad pracy.. Rozwinięcie tematu: Omówienie zasad pierwszej zabawy: - nauczyciel rozdaje przygotowane zestawy zadań (zał. nr) oraz karty oceny pracy ucznia (zał. nr) - uczniowie rozwiązują zadania parami, a następnie na tablicy - uczniowie samodzielnie wpisują punkty do karty oceny pracy - uczniowie sami się oceniają zgodnie z podanymi kryteriami. 5. Podsumowanie i ocena uczniów.. Ewaluacja: dzieci opowiadają swoje wrażenia z lekcji. 7. Omówienie pracy domowej.. Bibliografia. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, zakład wydawniczy SFS, Kielce 000.. Jeleński Sz., Śladami Pitagorasa, wydawnictwo PZWS, Warszawa 9.. Załączniki a) Karta pracy ucznia

ZAŁĄCZNIK NR Opowiadanie o mądrej księżniczce Algebrze i dzielnym rycerzu herbu Czwarta Klasa. Dawno, dawno temu w przepięknej krainie zwanej Matematyka żyła mądra i śliczna księżniczka Algebra. Niestety złe trolle uwięziły ją w głębi starego Zamczyska. Rozesłano wici na wszystkie strony Świata. Nagrodą za uwolnienie księżniczki miała być jej najpiękniejsza dwórka SZÓSTKA. Tego zadania podjął się dzielny rycerz, Uczeń herbu Czwarta Klasa.. Aby wejść do zamku Uczeń musiał znaleźć szyfr do bramy. W tym celu należy wybrać wszystkie liczby równe liczbie w środku.

5 7 7. Żeby przejść przez pierwszą salę rycerz musi wskazać flagę krainy MATEMATYKA wiedząc, że jedna trzecia flagi jest biała, a dwie trzecie czerwone. I II III IV V VI

. Rycerz Uczeń jest w wielkiej sali. Na posadzce znajduje się gwiazda o ośmiu ramionach skierowanych na osiem drzwi. Tylko jednymi drzwiami można przejść bezpiecznie, pozostałe prowadzą do jaskini smoka o siedmiu głowach. Drzwi właściwe oznaczone są ułamkiem większym od. Należy wskazać ten ułamek i narysować go. 7 9 7 7. Rycerz jest w ogromnej komnacie, w której są cztery drzwi oznaczone literami: K, D, M, Z. Za trzema z nich znajdują się zapadnie. Tylko jedne prowadzą do księżniczki. Które z nich? Dojść do nich można, przechodząc od ułamka do ułamka w ten sposób, że każdy następny rozszerzamy dwa razy. Pierwszym ułamkiem jest jedna druga. M K 5 D

Z 5. Już tylko ostatnia sala, a w niej strome schody dzielą rycerza od ALGEBRY. Jak wspiąć się po schodach? Należy dodać ułamki zapisane na stopniach schodów. ZWYCIĘSTWO!!! Rycerz Uczeń doszedł do ALGEBRY. Jeszcze tylko musi pokonać złe trolle i piękna SZÓSTKA jest Jego. Trolle ulegną Rycerzowi, jeżeli ten odkryje ich tajemnicę.

Trolle bardzo lubią słodycze. Jeden zjada / tortu orzechowego i / tortu migdałowego na śniadanie, / tortu orzechowego i torty migdałowe na obiad oraz / tortu waniliowego na kolację. Tajemnicą trolli jest ile tortów dziennie zjada każdy z nich? ZAŁĄCZNIK NR KARTA OCENY PRACY UCZNIA: L.p. Uczeń: (umiejętności) Ilość punktów max. Ilość punktów osiągnięta Dodatkowe punkty

. Zna pojęcie ułamka zwykłego. (równego ). Wybiera rysunek przedstawiający dany ułamek.. Zna pojęcie ułamka większego od. Rysuje ułamek.. Rozszerza ułamki. 5. Dodaje ułamki o takim samym mianowniku. * Dodaje ułamki o różnych mianownikach. Ocena uczniów odbywa się w oparciu o kartę oceny pracy ucznia. Propozycje norm oceny: pkt + zad. dodatkowe jesteś najlepszy z ułamków zwykłych; pkt -7pkt jesteś bardzo dobry; pkt -pkt jest dobrze ale ; pkt -0pkt jest dostatecznie mogło być lepiej; 9pkt - 5pkt dopuszczająco od jutra się poprawisz; pkt - 0pkt niedostatecznie co teraz zrobię? b) Zadanie domowe Sprawdź czy umiesz z działu ułamki zwykłe. 7. Czas trwania lekcji 5 minut.. Uwagi do scenariusza Brak.