Temat:...zakodowana muzyka i plastyka - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot Wiek: edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Muzyka, plastyka i kodowanie pozornie do siebie nie pasują, ale ogromna uniwersalność robotów edukacyjnych Ozobot sprawia, że można je wykorzystać na zajęciach z zakresu różnych edukacji, łączyć z innymi aktywnościami i efektywnie wspierać proces dydaktyczny. Na zajęciach przeprowadzonych według tego scenariusza uczniowie porozmawiają o swoich ulubionych aktywnościach artystycznych, dodatkowo zakodują lub zaprogramują robota Ozobot, uwzględniając wskazane przez nauczyciela warunki. 1
Cele ogólne Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów). Cele operacyjne: Dziecko Wie, jak ważna jest szeroko rozumiana sztuka w życiu człowieka; Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów podczas uzupełniania trasy dla ozobotów; Chętnie pracuje w parach lub zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Pomoce dydaktyczne: roboty ozobot, karty kodów, karta pracy 01, karta pracy 02, karta pracy 03 lub karta pracy 04, sprzęt komputerowy z dostępem do internetu (w przypadku wybrania karty pracy 04). Przygotowanie: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały, sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane. 2
Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z uczniami, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o artystycznych aktywnościach, zakodujecie również roboty, w taki sposób, żeby poruszały się zgodnie z przyjętymi warunkami, Zapytaj dzieci, co ich zdaniem oznacza bycie artystą, co robią artyści, na czym polega ich praca, Zastanówcie się jakie przedmioty kojarzą się z artystycznymi zawodami, Zaprezentuj uczniom kartę pracy 01 i 02, omówcie co się na nich znajduje, Wytłumacz dzieciom na czym będzie polegało zadanie: W przypadku karty pracy 01 (klucz wiolinowy), należy w taki sposób uzupełnić trasę kodami, żeby robot swoim ruchem odzwierciedlił sposób kreślenia klucza. Koniec przejazdu należy zaznaczyć kodem wygrana, wyjście z gry. 3
W przypadku karty pracy 02 (paleta malarska), należy w taki sposób uzupełnić trasę kodami, żeby robot wjechał na trasę - kontur palety i zatrzymywał się przy każdej z barw (pauza 3s.). Przy jednej wybranej barwie, ulubionej należy wstawić kod, który spowoduje zjazd robota z linii i przejazd na tą barwę (kod szukaj linii. Poproś uczniów o zaprezentowanie swoich prac; Następnie podziel grupę na 2 osobowe zespoły, każdemu z nich rozdaj kartę pracy 03 lub kartę pracy 04; Omówcie wszystkie znajdujące się na karcie grafiki, zastanówcie się z jakimi aktywnościami się kojarzą. W przypadku karty pracy 03 (kodowanie przez rysowanie) należy zdecydować, czy wybieramy malarstwo czy muzykę, a następnie zakodować robota w taki sposób, żeby przejechał nad grafikami kojarzącymi się z wybraną dziedziną sztuki. Finalnie robot ma dotrzeć do diamentu (sygnalizujemy to kodem wygrana, wyjście z gry. W przypadku karty 04 zadanie jest analogiczne do tego z karty 03, tylko robota programujemy na platformie ozoblockly. pl 4
5
6
7
8
Karta pracy 01
Karta pracy 02
Karta pracy 03
Karta pracy 04