Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusz zajęć - 45 min

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć nr 7

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

*12 Polska między wojnami

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

EDUKACJA EKOLOGICZNA

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

8 W przemysłowym mieście

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 1

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU SZKOŁY

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

Z przyrodą za pan brat!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ. Co zrobić, aby chciało się chcieć. Sposoby skutecznego motywowania do działania.

Cele i zakres koncepcji zajęć lekcyjnych

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - gdzie się kąpać?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Zostań młodym ekologiem

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI ODPADY - PROBLEM XX WIEKU. Dział programu : Człowiek i środowisko Cele operacyjne : Wiadomości

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Jakie formy prawnej ochrony przyrody, stosowane są w naszym kraju. Które z tych form dają możliwość

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

MICHAŁA RADY NA ODPADY

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Śmieci mniej- Ziemi lżej

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

SZKOLNY PROGRAM ZAJĘĆ Z DORADZTWA ZAWODOWEGO W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA W ZESPOLE SZKÓŁ OGRODNICZYCH W BIELSKU-BIAŁEJ

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 4

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 2

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Sposoby realizacji Wykorzystanie ICT Środki dydaktyczne. Uwagi. Adekwatne do metod takie jak, kłębek wełny, arkusze papieru, mazaki, kredki, farby

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Temat: Nikotyna-poznaję wroga

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 5

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w klasie IV i VI szkoły podstawowej

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

1. Zajęcia organizacyjne. Zapoznanie z programem zajęć z dydaktyki zintegrowanego nauczania przyrody. oraz wymogami zaliczenia.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi. I. Informacje wstępne: nazwisko prowadzącego lekcję Dorota Giełdzik przedmiot Godzina wychowawcza poziom nauczania Klasa I gimnazjum czas trwania 90 minut II. Miejsce w programie: Temat lekcji: Śmieci mają swoje miejsce III. Cele lekcji w ujęciu operacyjnym: wie: potrafi:... po zakończeniu lekcji uczeń: jakie są zagroŝenia róŝnych elementów środowiska w związku z istniejącymi dzikimi wysypiskami śmieci uzasadnić zalety wysypiska uporządkowanego w porównaniu z wysypiskiem dzikim wykazać korzyści środowiskowe, wynikające z istnienia wysypisk uporządkowanych uzyskuje przekonanie: odpowiedzialności indywidualnej za własne zdrowie i działania człowieka wobec przyrody wpływu codziennych działań kaŝdego z nas na stan środowiska przyrodniczego IV. Metody, techniki i formy pracy na lekcji metody aktywizujące: burza mózgów ćwiczenia z pakietu edukacyjnego BRYZA

V. Materiały pomocnicze (dla ucznia i dla nauczyciela) kartki ksero z ćwiczeniami, długopis, szary papier, kolorowe flamastry VI. Środki dydaktyczne: materiały z pakietu Bryza jak chronić środowisko? VII. Procedura (dokładny przebieg czynności nauczyciela i uczniów) Wprowadzenie (komentarz ) nauczyciela Rozwinięcie (tok lekcji) - mapa mentalna Dzikie wysypisko śmieci? kaŝda grupa tworzy swoją mapę mentalną (załącznik nr 1) - prezentacja map mentalnych - przeprowadzenie ćwiczenia nr 1 pt. Dzikie wysypiska rodzaje niebezpieczeństw z pakietu BRYZA (załącznik nr 2) - ćwiczenie nr 13 Moja rodzina a śmieci (załącznik nr 3) - przeprowadzenie ćwiczenia nr 33 pt. Rusz globusem konkurs na hasło antyśmieciowe - prezentacja haseł poszczególnych grup Ewaluacja zajęć metodą Walizka i kosz Co z dzisiejszych zajęć zostawisz wyrzucisz? (załącznik nr 4)

PRZEBIEG LEKCJI Klasa: Gimnazjum Temat: Śmieci mają swoje miejsce 2 godz. lekcyjne Cele lekcji: uwraŝliwienie na problem istnienia i ciągłego tworzenia dzikich wysypisk śmieci Lp. Czas Czynności Technika Środki dydaktyczne Uwagi 1. 2 min Sprawdzenie obecności 2. 5 min Omówienie przebiegu lekcji. Objaśnienie zasad pracy w czasie zajęć. Podział na grupy 3. 10 min Ćwiczenie Dzikie wysypisko śmieci kaŝda grupa dopisuje jak największą liczbę skojarzeń Tworzenie mapy mentalnej 4. 10 min Prezentacje map mentalnych poszczególnych grup 5. 6. 7. 8min 10 min 3 min Przeprowadzenia ćwiczenia Dzikie wysypisko rodzaje niebezpieczeństw Prezentacja grup Ćwiczenie Moja rodzina a śmieci Ćwiczenia z pakietu Bryza Ćwiczenia z pakietu Bryza - materiały z pakietu Bryza - szary papier - kolorowe kartki, flamastry - ankieta Ja i śmieci Grupy 4-6 osobowe 8. 9. 15 min 10 min Wypowiedzi uczniów na temat otrzymanych wyników swojej pracy oraz tego, co mogą zrobić dla środowiska. Ćwiczenie Rusz globusem konkurs na hasło antyśmieciowe Ćwiczenia z pakietu Bryza 10. 10 min Prezentacja haseł poszczególnych grup 11. 5 min Ewaluacja zajęć Co z dzisiejszej lekcji wyniesiesz, a co wyrzucisz? metodą walizka i kosz.

Załącznik nr 1 Instrukcja do mapy mentalnej Dzikie wysypisko 1. Podział na grupy. 2. KaŜda grupa otrzymuje szary papier, na którym wpisuje skojarzenia z podanym tematem. 3. Tworzenie mapy. Uczniowie na arkuszu szarego papieru dopisują swoje skojarzenia do podanych zagadnień. 4. Rysują strzałki od hasła głównego i przyklejają do nich swoje skojarzenia. 5. Prezentacja map mentalnych. SKĄD SIĘ BIERZE CO SIĘ NA NICH ZNAJDUJE DZIKIE WYSYPISKO JAK WYGLĄDA W JAKICH MIEJSCACH SĄ NAJCZĘŚCIEJ LOKALIZOWANE

Załącznik nr 2 Instrukcja do ćwiczenia Dzikie wysypiska rodzaje niebezpieczeństw 1. Uczniowie w grupach określają w jaki sposób odpady zgromadzone na dzikich wysypiskach wpływają na środowisko. Wyjaśniają na czym polega ich niekorzystny wpływ na wymienione na schemacie elementy przyrody oŝywionej i nieoŝywionej. 2. Swoje uwagi uczniowie wpisują w puste pola a następnie łączą je z wymienionymi elementami biotycznymi i abiotycznymi (załącznik 2a). 3. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy (autoprezentacja).

Załącznik nr 2a CZŁOWIEK ROŚLINY ZWIERZĘTA DZIKIE WYSYPISKA NIE POWIETRZE WODA GLEBA

Załącznik nr 3 Instrukcja do zabawy edukacyjnej Moja rodzina a śmieci 1. KaŜdy uczeń samodzielnie analizuje poniŝej wymienione sytuacje, zdarzające się w jego Ŝyciu (załącznik 3a). 2. Jeśli opisana sytuacja zdarza się u ucznia w rodzinie: zawsze gdy jest taka moŝliwość - stawia sobie znak róŝnie bywa nie stawia nic nie, właściwie nigdy stawia sobie znak +. 3. Po wykonaniu zadania kaŝdy uczeń zlicza postawione i +. Analizuje, który symbol dominuje w jego tabeli. Na koniec zastanawia się co mógłby zrobić dla środowiska?

Załącznik nr 3a Na zakupy uŝywane są torby z materiału Torby plastikowe uŝywane są wielokrotnie. Segreguje odpady. Napoje kupuje się w opakowaniach wielorazowych Napoje i inne artykuły spoŝywcze kupuje się w opakowaniach szklanych Rzadko uŝywa się przedmiotów jednorazowego uŝytku Kompostuje odpadki Wykorzystuje się papier piśmienny dwustronnie UŜywa się koperty więcej niŝ jednokrotnie W czasie wycieczki zabiera się odpadki, by wrzucić je do kosza UŜywa się przedmiotów trwałych, nadających się do recyklingu Korzysta się z czasopism razem ze znajomymi, sąsiadami, rodziną Unika się wyrobów z tworzyw sztucznych (półki, tace, sita, miski) Nieprzydatne rzeczy przekazuje się osobom, którym będą potrzebne UŜywany jest papier toaletowy z makulatury, niechlorowany

Załącznik nr 4 Instrukcja do ćwiczenia Rusz globusem konkurs na hasło antyśmieciowe 1. Uczniowie pracują w grupach. 2. KaŜda grupa układa jak najwięcej haseł promujących nie zaśmiecanie środowiska. 3. Prezentacja grup. 4. Wybór najlepszego hasła.

Załącznik nr 5 CO Z DZISIEJSZYCH ZAJĘĆ ZOSTAWISZ WYRZUCISZ

Załącznik nr 2b CZŁOWIEK ROŚLINY ZWIERZĘTA miejsce rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych oddziaływają na podłoŝe okolicznych pól i łąk są źródłem przenoszenia chorób są pułapką dla zwierząt zniekształcenie terenu zaburzają funkcjonowanie ekosystemów DZIKIE WYSYPISKA NIE zeszpecenie krajobrazu osłabiają kondycję przyległych drzew ulatnianie szkodliwych gazów utlenianie wielu gazów (CO 2, NH 4, H 2 S, CH 4...) wymywanie szkodliwych (toksycznych) substancji do wód przenikanie szkodliwych substancji do gleby POWIETRZE WODA GLEBA