Strona1 Piotr L. Wilczyński Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.5 Temat zajęć: Zarządzanie przedsiębiorstwem 1. Cele lekcji: Uczeń: wymienia oraz omawia zasady organizacji pracy w firmie, wyjaśnia, na czym polegają różne style zarządzania, ocenia zastosowanie stylów kierowania w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa i podmiotu działalności, zna oraz potrafi omówić zasady pracy zespołowej, jak również cechy dobrego pracodawcy, podaje przykłady zasad organizacji pracy w przedsiębiorstwie, zna cechy dobrego lidera, zna pojęcia: motywowanie, styl kierowania i posługuje się tymi pojęciami, rozumie, na czym polegają poszczególne style zarządzania przedsiębiorstwem, zna i omawia zasady organizacji pracy w firmie, wskazuje i omawia zasady pracy zespołowej w przedsiębiorstwie, wskazuje zastosowanie różnych stylów kierowania w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa i podmiotu działalności, dowodzi skuteczności łączenia różnych sposobów motywowania podwładnych. 2. Metody i techniki: pogadanka, burza mózgów, drama, dyskusja. 3. Środki dydaktyczne: opisy sytuacji dla grup.
Strona2 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca grupowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Kortan J., Jeżak J., 1997, Podstawy ekonomiki i zarządzania przedsiębiorstwem, C.H. Beck, Warszawa. 2. Mikuła B., Pietruszka-Ortyl A., Potocki A., 2002, Zarządzanie przedsiębiorstwem XXI wieku. Wybrane koncepcje i metody, Difin, Warszawa. 3. Olszewska B., 2007, Podstawy zarządzania przedsiębiorstwem na progu XXI wieku, WAE, Wrocław. 4. Piasecki B., 1999, Ekonomika i zarządzanie małą firmą, PWN, Warszawa. 5. Sankowska A., 2011, Wpływ zaufania na zarządzanie przedsiębiorstwem: perspektywa wewnątrzorganizacyjna, Difin, Warszawa. 6. Sudoł S., 1999, Przedsiębiorstwo: podstawy nauki o przedsiębiorstwie: zarządzanie przedsiębiorstwem, PWE, Warszawa. 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: sprawdzeniu zaangażowania uczniów w wykonywanie poleceń i dyskusję. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że aby zrealizować plany dotyczące zarządzania firmą, wcześniej należy uzmysłowić sobie, co tak naprawdę chce się stworzyć. W związku z tym rodzi się wiele pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, aby wizja firmy stawała się jak najbardziej klarowna. Nie wszystkie cele będą łatwe do osiągnięcia, ale ważne jest to, by starać się zrealizować większość założeń lub przynajmniej część z nich. Podstawowymi pytaniami, na które należy znaleźć odpowiedzi, są pytania o style zarządzania, cechy pracodawcy oraz zasady działania w grupie. Właśnie te zagadnienia zostaną omówione w toku lekcji.
Strona3 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do tematu, którego kontynuacją jest zadanie uczniom pytania: W jaki sposób i czy w ogóle planujecie proste czynności, które macie wykonać. Następnie nauczyciel, po ustosunkowaniu się do odpowiedzi klasy, pyta o to, jak powinna wyglądać organizacja pracy w przedsiębiorstwach oraz czym powinny się one kierować. 3. Nauczyciel rozszerza wypowiedzi uczniów o niektóre z wymienionych treści merytorycznych: zasada racjonalnego gospodarowania, zasada efektywności, zasada oszczędności, zasada optymalnego wyniku działania, zasada podziału pracy, zasada koncentracji pracy, zasada harmonii, zasada ciągłości pracy, zasada identyfikacji pracy, zasada kompleksowego działania, zasada indywidualizacji. 4. Kolejnym krokiem jest wyjaśnienie przez nauczyciela pojęcia styl kierowania. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje opis scenki, którą uczniowie będą musieli odegrać (załącznik 1). Nauczyciel przechodzi do omówienia zasad: Zadaniem wszystkich członków zespołów jest wymyślenie i odegranie scenek w taki sposób, by ukazać jak najwięcej cech przyporządkowanych danym stylom. Przewidziany czas na przygotowanie się to 5 7 min. Po każdej scence pozostali uczniowie wymieniają cechy charakterystyczne dla poszczególnych stylów, jak również wymienić ich wady i zalety. 5. Po zakończonym ćwiczeniu nauczyciel przechodzi do szczegółowego omówienia poszczególnych stylów kierowania przedsiębiorstwem. Pyta uczniów, czy na podstawie wykonanego zadania są w stanie stwierdzić, jakie przymioty powinna posiadać osoba uważana za dobrego lidera. 6. Po wysłuchaniu odpowiedzi nauczyciel rozpoczyna dyskusję i kieruje nią w taki sposób, by uczniowie wymienili niewymienione dotąd cechy.
Strona4 7. Następnie w wyniku burzy mózgów uczniowie definiują pojęcie motywacja oraz ustalają, jakie sposoby motywowania pracowników można zastosować, by nakłonić ich do efektywniejszej pracy. 8. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie o to, jakimi zasadami pracy zespołowej kierowali się uczniowie podczas wykonywania zadania w grupach. Następnie kieruje do klasy pytanie dotyczące pracy zespołowej w przedsiębiorstwach: czy jest ona taka sama bądź podobna. Uczniowie powinni wymienić: określenie celów, określenie zasobów, określenie sposobu pracy zespołu, określenie sposobu motywowania, określenie sposobu oceny pracy, określenie składu grupy, wybór lidera. 9. Nauczyciel pyta uczniów, jakie konflikty mogą powstawać wśród pracujących ze sobą ludzi, w jaki sposób można niwelować te problematyczne sytuacje lub jak je ograniczać. Odpowiedzi zostają zapisane na tablicy. 10. Nauczyciel zwraca uwagę klasy na jeszcze jedną ważną kwestię negocjacje. Uczniowie w wyniku burzy mózgów definiują pojęcie negocjacje. Nauczyciel wprowadza podział negocjacji (twarde i miękkie) oraz style pertraktacji (kompromis, dominacja, dostosowanie się, negocjacje interaktywne, unikanie). 11. Nauczyciel wspólnie z uczniami podsumowuje lekcję. 10. Zadanie domowe: Po tej lekcji nie przewiduje się żadnej pracy domowej.
Strona5 Załącznik 1 Opisy sytuacji
Strona6