Co to jest dystopia? Prezentacja unitu opartego na powieściach dystopijnych

Podobne dokumenty
Pomysły na zaktywizowanie uczniów

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

PROGRAM KOŁA POLONISTYCZNO-TEATRALNEGO DLA KLAS IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Program zajęć dodatkowych dla uczniów uzdolnionych realizowany na zajęciach koła teatralnego

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

Konspekt lekcji języka polskiego

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Temat Można o nią zabiegać, zmienić się dla niej i zginąć Niejedno ma imię i ciągle trwa. Motyw miłości w literaturze

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Zasady oceniania z przedmiotu edukacja filmowa w Liceum Ogólnokształcącym nr X im. S. Sempołowskiej we Wrocławiu

DZIAŁANIA CZYTELNICZE

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA MORSKA KRAINA W KOŁOBRZEGU. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI na lata

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019

g i m n a z j a l n e g o w h u m a n i s t y c z n e j

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Informator Biblioteki Pedagogicznej w Strzelinie

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego. w Szkole Podstawowej nr 3. im. Mikołaja Kopernika w Pabianicach

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

TABklasa. Otwarta przestrzeń - otwarty umysł Edukacja nieograniczona mobilny multibook, mobilny uczeń, mobilna edukacja

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z NOWĄ ERĄ 2016/2017 JĘZYK POLSKI

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Nazwa szkoły/placówki: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy ul. Szkolna 4, Morawica,

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Zadanie 6: Kibole, blokersi i inne grupy podwórkowe- co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Aktywne metody nauczania.

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

PROGRAM DOSKONALENIA PRZEDMIOTOWEGO W ZAKRESIE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

e Drive itp.) Drive itp.) Cybernauci z SP 44 klasa VI A

1. Każdy ma swojego dusiołka

Profesjonalne projektowanie szkoleń. Akademia Trenerów Biznesu

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Szkolny Klub Dyskusyjny

Szkolenia profilaktyczne w okresie ferii zimowych w 2014 roku

Przedmiotowy system oceniania (PSO) Lilianna Wojtkowiak, Małgorzata Mortka HISTORIA

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO REALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH W OKRESIE OD

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

TECHNIKI UCZENIA SIĘ I ZAPAMIĘTYWANIA

Temat: Aby ruszyć w przyszłość, trzeba uporać się z przeszłością.

Przedmiotowy System Oceniania z języka polskiego w klasach I-III gimnazjum

konferencja dutech abstrakty

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z RELIGII W SALEZJAŃSKIM ZESPOLE SZKÓŁ PUBLICZNYCH

KIERUNEK PEDAGOGIKA WSKAZANY SEMESTR KSZTAŁCENIA VI MODUŁ INTERWENCJE W PRACY Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

Spis treści. Rozdział I. Wprowadzenie Biblioteka miejsce prezentacji i realizacji tekstu artystycznego... 19

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. JĘZYK POLSKI (aktualizacja IX 2015)

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

OFERTA PROGRAMOWA POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ w Skarżysku-Kamiennej na rok szkolny 2018/2019

PROGRAM SOCJOTERAPEUTYCZNY - ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO - SPOŁECZNE

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu ul. Arciszewskiego20 na rok szkolny 2019/2020

Scenariusz lekcji z języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej

kształcenie umiejętności w zakresie poszukiwania, kształcenie umiejętności twórczych; otwartość na nowe kontakty,

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Propozycja planu działania sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli matematyki szkół podstawowych

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty:

PROGRAM KOŁA POLONISTYCZNEGO W KLASIE III

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego Gimnazjum Nr 34 im. Tone go Halika w Toruniu

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

Kurs Trenerów ZARZĄDZANIA MATRIK. najlepiej! 2017 r. wybierz M A T R I K

LITERATURA. Bohater z książką w ręku. Omów wpływ lektur na życie postaci literackich na podstawie analizy wybranych przykładów.

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz lekcji języka polskiego

Scenariusz zajęć nr 3

Zajęcia dodatkowe prowadzone w języku angielskim w roku szkolnym 2011/2012 w ramach projektu Immersja w środowisku szkolnym

Transkrypt:

Co to jest dystopia? Prezentacja unitu opartego na powieściach dystopijnych

Igrzyska śmierci Suzanne Collins Seria składa się z trzech tomów, z których pierwszy nosi taki sam tytuł jak cały cykl. Wszystkie przedstawiają historię Katniss żyjącej w antyutopijnym świecie, w państwie totalitarnym o nazwie Panem. Główni bohaterowie nastoletni walczą o przetrwanie w świecie bezwzględnej polityki, intryg i niebezpieczeństw. Zwłaszcza trzeci tom serii może stanowić atrakcyjne dla chłopców studium propagandy w czasach wojny domowej.

Metro 2033 Dmitry Glukhovsky Książka Glukhovsky ego rozpoczęła tworzenie się całego uniwersum opartego na jego wizji przyszłości, powstają gry, fan-fiction itd. Elementy przygody i survival horror, dynamiczna akcja, nastoletni bohater przyciągną uwagę chłopców. Główny bohater, Artem, musi wybrać się w długą i niebezpieczną podróż przez metro będące jedynym domem ludzkości po zagładzie nuklearnej. Ze względu na obecność elementów horroru zalecane dla chłopców powyżej 14 lat.

Więzień labiryntu James Dashner Bohaterem powieści jest nastoletni Thomas, który budzi się, niczego nie pamiętając, w tajemniczej windzie, z której jedyne wyjście prowadzi do Strefy zamkniętej przestrzeni, wokół której rozciąga się groźny labirynt. Wraz z innymi chłopcami i dziewczyną musi znaleźć wyjście i odkryć własną tożsamość oraz to, co stało się ze światem.

Utopia a dystopia charakterystyka gatunku Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci (fragmenty), Aldous Huxley Nowy wspaniały świat (fragmenty) Opis: Lekcja będąca wprowadzeniem do rozmów na temat powieści dystopijnych charakterystyka gatunku utopii i dystopii w oparciu o fragmenty The Hunger Games Collins i Brave New World Huxleya i dyskusję (burza mózgów). Cele: Wprowadzenie do dalszych rozmów na temat gatunku dystopii zapoznanie uczniów z utopią, by samodzielnie spróbowali zdefiniować dystopię. Uczniowie poznają nowy gatunek literacki/odmianę gatunkową powieści (charakterystyka gatunku); zapoznają się z fragmentem ważnej powieści XX-wiecznej (Huxley) i z fragmentem współczesnej powieści młodzieżowej (Collins).

Co to jest dystopia? Przebieg lekcji: Wyobraź sobie idealny świat... (10 minut) Wymienienie się pracami i szukanie punktów wspólnych (burza mózgów 5-6 minut) Krótki wykład na temat utopii i czas na notatki (do 5 min) Czym jest wobec tego dystopia/antyutopia? (zawieszone) Lektura dwóch fragmentów powieści: Huxleya (opis wspólnoty) i Collins (początek powieści z opisem dystryktu dwunastego) Dyskusja na temat przeczytanych tekstów próba wychwycenia cech antyidealnego świata (lektura i dyskusja do 15-20 minut) Praca domowa: w kilkunastu zdaniach scharakteryzować dystopię Huxleya lub Collins na podstawie przeczytanych na lekcji fragmentów. Ewaluacja: przebieg dyskusji (plusy) oraz praca domowa. Inne informacje: fragmenty dobrane do potencjału grupy; możne tę lekcję podzielić na dwie (utopia i dystopia); można wprowadzić fragmenty ekranizacji; zalecane zachęcenie uczniów do przeczytania całości powieści!

Zwycięzca czy przegrany? - drama Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci (pierwszy tom lub całość) Opis: Na podstawie powieści Igrzyska śmierci S. Collins uczniowie inscenizują proces fikcyjnego zwycięzcy Głodowych Igrzysk. W tej formie, w sposób zwiększający ich zaangażowanie, dyskutują na temat postaw moralnych i zachowania człowieka w obliczu zagrożenia. Cele: Celem jest połączenie rozważań o literaturze (gatunek dystopii, powieść młodzieżowa) z dyskusją na temat ludzkich postaw i pojęć egzystencjalnych: przyjaźni, lęku, miłości, sprawiedliwości, solidarności, śmierci itd. Forma dramy ma zaktywizować uczniów i pomóc im utożsamić się z reprezentantami określonych postaw.

Zwycięzca czy przegrany? - drama Przebieg lekcji: Podstawową formą dla tej lekcji jest drama. Wprowadzenie wyjaśnienie zasad inscenizacji i zorientowanie się w znajomości lektury (5 minut) Podział ról (2-3 minuty) Inscenizacja powinna trwać około 30 minut zależnie od zaangażowania uczniów Praca domowa: napisać uzasadnienie wyroku albo polemikę z wyrokiem sądu, zależnie od wyboru ucznia, odwołując się do przebiegu lekcji i znajomości powieści. Ewaluacja: przebieg inscenizacji i znajomość lektury (plusy) oraz praca domowa. Inne informacje: przygotowanie historii zwycięzcy; zapowiedzenie lekcji; alternatywą jest klasyczna dyskusja nad hipotetycznym zwycięzcą Igrzysk i jego moralnością.

Labirynt Bibliografia: James Dashner Więzień labiryntu Opis: W oparciu o powieść Więzień labiryntu J. Dashnera i krótki wykład nauczyciela na temat motywu labiryntu w kulturze uczniowie projektują swój własny labirynt i rozważają, czy mógłby stać się on podstawą/inspiracją dla twórców gier komputerowych lub filmów. Poznają relacje pomiędzy literaturą i innymi mediami. Cele: Głównym celem jest zwrócenie uwagi uczniów na powiązania istniejące pomiędzy światem literatury i sztuk audiowizualnych oraz nowych mediów. Uczniowie pogłębiają wiedzę na temat dystopii i powieści młodzieżowej. Rozpoznają i charakteryzują język i estetykę właściwe dla poszczególnych mediów: literatury, filmu, gier komputerowych. Poznają motyw labiryntu w kulturze.

Labirynt Przebieg lekcji: Labirynt u Dashnera burza mózgów, dyskusja (5 minut) Krótki wykład na temat motywu labiryntu w kulturze. Można użyć prezentacji multimedialnej (5-6 minut) Zaprojektuj swój własny labirynt (praca w 4-osobowych grupach) 10 minut Prezentacja projektów Czy projekty mogłyby posłużyć projektantom gier/reżyserom? Dlaczego to właśnie literatura często dostarcza inspiracji? Dyskusja (10 minut) Praca domowa: każdy z uczniów ma napisać pracę na temat wybranej gry komputerowej lub wybranego filmu, które powstały na podstawie książki opisać fabułę itd., próbując przy tym odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ich zdaniem ta książka okazała się atrakcyjna dla twórców gry/filmu. Ewaluacja: przebieg pracy w grupach, znajomość lektury (plusy) oraz praca domowa. Inne informacje: można wprowadzić elementy gamifikacji; lekcja do wykorzystania przy okazji innych lektur.

Opowiedz własną historię kreatywne pisanie Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, Dymitry Glukhovsky Metro 2033, Jams Dashner Więzień labiryntu Opis: Lekcja ma charakter warsztatów twórczego pisania. Uczniowie doskonalą umiejętność pisania opowiadania i znajomość gatunku, przypominają sobie i wykorzystują środki stylistyczne. Na podstawie znajomości trzech powieści dystopijnych: Igrzysk śmierci Collins, Metra 2033 Glukhovsky ego i Więźnia labiryntu Dashnera. Cele: Głównym celem tej lekcji jest doskonalenie warsztatu pisarskiego uczniów umiejętności konstruowania nie tylko poprawnych, ale i dobrych opowiadań. Uczniowie przypominają sobie i poznają środki stylistyczne. Praca w oparciu o powieści współczesne jest nastawiona na utrwalenie wiedzy uczniów na temat poznanego wcześniej gatunku dystopii.

Opowiedz własną historię Przebieg lekcji: Opowiadanie jako gatunek literacki (do 5 minut) Jakich środków można użyć do opisania groźnej sytuacji i do stworzenia dynamicznego opisu? jak przedstawić emocje bohatera? jaka narracja jest najlepsza? (do 10 minut) Praca indywidualna 3-4-stronicowe opowiadanie rozgrywające się w fikcyjnym świecie jednej z wybranych powieści dystopijnych: Igrzysk śmierci Collins, Metra 2033 Glukhovsky ego i Więźnia labiryntu Dashnera (co najmniej 20 minut) Ewaluacja: ocena opowiadania, ale i zaangażowania w pracę. Inne informacje: zajęcia te dobrze poprzedzić lekcją o środkach stylistycznych (przypomnienie); jeżeli podczas lekcji zabraknie czasu, uczniowie mogą dokończyć opowiadania w domu; na kolejnej lekcji można głośno odczytać wybrane opowiadania.

Idealny bohater w anty-świecie Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, Dymitry Glukhovsky Metro 2033, Jams Dashner Więzień labiryntu Opis: uczniowie starają się scharakteryzować głównych bohaterów trzech powieści dystopijnych: Igrzysk śmierci Collins, Metra 2033 Glukhovsky ego i Więźnia labiryntu Dashnera. W oparciu o wydobyte cechy idealnego bohatera w anty-świecie tworzą karty do gry na podstawie schematu gier RPG. Cele: umiejętność tworzenia charakterystyki postaci literackiej, wnioskowania na podstawie zachowań, nazywania cech charakteru i postaw. Rozbudzenie kreatywności I zaangażowanie poprzez wprowadzenie elementów gry. Poruszenie ważnego problemu postaw społecznych i stylu życia.

Idealny bohater w anty-świecie Przebieg lekcji: Co pomaga bohaterom przetrwać w anty-świecie? Dyskusja o cechach postaci; uczniowie notują (10 minut) Jaka jest rola wysportowania i rywalizacji w świecie dystopijnym? Analiza cech, dyskusja (10 minut) Projektowanie kart do gry według scenariusza RPG (15 minut) Krótki turniej kart (w parach) Praca domowa: charakterystyka wybranego bohatera jednej z powieści dystopijnych omawianych na lekcji. Ewaluacja: udział w dyskusji aktywni uczniowie mogą jako motywację otrzymać np. 2 dodatkowe punkty do rozdysponowania w późniejszej grze a także udział w grze i stworzenie ciekawego bohatera z wykorzystaniem wiedzy zdobytej na lekcji. Oddzielnie oceniona może zostać praca pisemna. Inne informacje: nauczyciel powinien poszukać w sieci informacji o grach typu RPG i pokrewnych przygotowanie zasad do turnieju kart; można tę lekcję przeprowadzić na fragmentach i skupić się na znaczeniu sportu; mile widziana dyskusja o współczesnych bohaterach.

Co to jest dystopia? Charakterystyka gatunku Zwycięzca czy przegrany? Drama Labirynt Opowiedz własną historię kreatywne pisanie Idealny bohater w anty-świecie