Scenariusz zajęć z równości płci. Marzec 2013. Temat zajęć: Królewna Karolina odważna dziewczynka.



Podobne dokumenty
Konspekt zajęć przedszkolnych zawierający elementy Genderowe

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

PROGRAM ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH. Nie tak, jak u zbójców - dzieci Króla. program opracowany na podstawie książki Urszuli Marc pt. Nie tak, jak u zbójców

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Mała Szkoła Wielka Sprawa

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

I TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Pierwszy raz w przedszkolu.

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

" To jestem ja" " Moja grupa" Moja droga do przedszkola " Idzie jesień przez las, park"

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

Czerwony Kapturek inaczej

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC KWIECIEŃ 2019 GRUPA IV ŻABKI

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

1. Uświadomić ministrantom symbolikę szat liturgicznych oraz ich przeznaczenie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Demokracja co to znaczy?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I. Temat: Wyjaśnienie tytułu wiersza Jana Brzechwy Kaczka dziwaczka.

Chłopcy i dziewczynki

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Scenariusz: Róża(ne życie) Małego Księcia czy płcie mają względem siebie zobowiązania? Na podstawie Mały książę A. de Saint-Exupéry ego

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi. Scenariusz nr 2

Jakie formy ma czasownik?

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

Mali aktorzy. 30 III-1 IV 2016r.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Spotkanie bajek. Literka.pl. Data dodania: :38:31

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 6

EFEKTYWNA KOMUNIKACJA JAK

Manifest króla Maciusia Pierwszego. Z dziedmi o prawach dziecka. konspekt zajęd dla dzieci w wieku 4-5lat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

POWTÓRZENIE WIADOMOŚ CI PRZED TESTEM

Kibole, blokersi, grupy podwórkowe. co robid, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronid przed wciągnięciem do paczki?

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO - OPIEKUŃCZO DYDAKTYCZNEJ NA ROK SZKOLNY 2012/2013

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Scenariusz zajęć nr 3

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Copyright SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Copyright for the illustrations by SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Program wychowawczy Publicznego Przedszkola w Brąszewicach

Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej na miesiąc czerwiec 2016 w grupie dzieci 5- letnich,, Jagódki"

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

VIII Międzyświetlicowy Konkurs Literacki Mały Pisarz

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz 4. Realizacja

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III.

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

6 W średniowiecznym mieście

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado

Scenariusz 2. Źródło: H. Gutowska, B. Rybnik; Bezpieczna droga do szkoły, cz. 2. Wyd. Grupa Image, sp. z.o.o., Wydanie IV, Warszawa 2002r.

KLASA 1. część. Imię:... Nazwisko:... Klasa... wrzesień październik listopad

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk

Scenariusz zajęć dla 5-latków

1. Co oznacza słowo niby? Uczniowie sprawdzają znaczenie tego słowa w słowniku języka polskiego.

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

PLAN ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH W PSP2 W GOGOLINIE w dniach r r. Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Każdy z nas jest inny - integracja w naszym przedszkolu

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Transkrypt:

Małe Przedszkole w Orzeszkowie Grupa Biedroneczki Nauczyciel prowadzący: Aneta Kauf Scenariusz zajęć z równości płci Marzec 2013 Temat zajęć: Królewna Karolina odważna dziewczynka.

Cele główne: - budowanie atmosfery tolerancji dla inności i różnorodności, przełamywanie stereotypów płciowych; - przełamywanie stereotypów płciowych dotyczących wykonywania ważnych funkcji społecznych, politycznych; - rozpoznawanie stereotypowych ról płciowych, budowanie solidarności w grupie, wspieranie równości płci. Cele szczegółowe: - kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i innych; - kształtowanie prawidłowych postaw społecznych; - uważne słuchanie czytanego tekstu i wypowiadanie się na temat jego treści; - rozwijanie zdolności manualnych dzieci; - rozwijanie mowy i logicznego myślenia. Forma zajęć: - grupowa; - indywidualna. Metoda zajęć: - słowna; - pokazowa; - działań praktycznych.

Środki dydaktyczne: - arkusz szarego papieru, marker; - wizerunek Królewny Karoliny; - opowiadanie; - ilustracja dziewczynki w spodniach, chłopca w długich włosach; - kredki; - białe kartki Przebieg zajęć: 1. Wspólne z dziećmi określenie cech uważanych za charakterystyczne dla dziewczynek i dla chłopców (np. odważna/y, wrażliwa/y, płaczliwa/y, pracowita/y, hałaśliwa/y, delikatna/y, czuła/y, opiekuńcza/y, agresywna/y, itp.). 2. Zaprezentowanie dzieciom opowiadania o Królewnie Karolinie, która jest odważną dziewczynką i ratuje biedną rodzinę przed złodziejami z ciemnego lasu: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami, na wysokim wzgórzu wznosiło się Królestwo Lawendowe. W królestwie tym mieszkał Król Maciej ze swoją śliczną żoną Królową Katarzyną. Włodarze tego Królestwa mieli prześliczną córeczkę Karolinkę, która bardzo się od innych królewien różniła. A dlaczego? Królewna Karolina miała osiem lat, była małą dziewczynką o długich żółtych włosach, które wiązała zawsze w dwie kitki. Na samym czubku jej głowy świeciła się przepiękna korona przybrana diamentami i brylantami. Jak na Królewnę przystało podczas różnych przyjęć nosiła długą różową suknie, z bufoniastymi rękawami i wielką kokardą zawiązywaną na plecach. Ale widok tak pięknie ubranej dziewczynki był bardzo rzadki. Z tego

właśnie powodu rodzice dziewczynki często się denerwowali, że ich córka nie zachowuje się jak dziewczynka tylko jak chłopiec. Gdy w zamku kończyły się przyjęcia, a goście szykowali się do wyjścia, Królewna Karolina biegła do swojej komnaty, aby jak najszybciej ściągnąć niewygodną suknię i przebrać się w swoje ulubione ubrania. Spodnie z kieszeniami oraz koszulkę z krótkim rękawem, do tego ubierała buty z sznurówkami i wymykała się z Królestwa Lawendowego. Po cichu, ukradkiem, omijała stróży pilnujących główne wejście do Królestwa. Przekroczywszy mury swojego zamku opuszczała piękny, kolorowy i wesoły świat dobrych ludzi. Po drugiej stronie muru w ciemnym lesie znajdowało się małe miasteczko, w którym codziennie dochodziło do kłótni, kradzieży, a większość mieszkańców siedziała pozamykana w swoich domach ze strachu przed okrutnym złodziejem Igorem. Igor był hersztem bandy małych złodziejaszków z pobliskiego lasu, którzy kradli i niszczyli innym ich dobrodziejstwa. Pewnej nocy gdy Królewna Karolina wymknęła się z zamku napotkała w lesie Igora i jego bandę, którzy ograbiali biedną rodzinę. Kradli im jabłka, ziemniaki i mleko. Królewna Karolina nie mogąc patrzeć na cierpienie biednych ludzi stanęła w ich obronie. Nie myśląc długo, rozejrzała się dookoła, znalazła mały, krótki patyk, który przypominał broń. Wyszła zza krzaków z kapturem na głowie i zawołała: - Macie natychmiast zostawić ich w spokoju! - A kim ty jesteś, aby wydawać mi polecenia? zapytał Igor - Jestem Królewna Karolina i bronię dobrych ludzi przed takimi jak Wy krzyknęła mała Królewna. - Ha, ha, ha roześmiał się Igor Taka mała dziewczynka jak Ty obroni tych starców przed Nami? - Tak. Mimo, iż jestem mała to jestem odważna. Zapadła cisza. Igor spoglądał na swoich złodziejaszków. Karolina stała dzielnie przed tak dużą bandą złodziei. Na ruch głowy Igora ruszyli w kierunku

Karoliny. Księżyc, który świecił na niebie rozbłysnął w tym momencie kolorowo, a jego blask spowodował, iż Królewna urosła ponad drzewa. Banda złodziei przez chwilę stanęła ze zdumienia, apotem szybko uciekła w ciemny las. Igor próbował ich zatrzymać, ale na próżno. Oddał wszystko biednym ludziom. Królewna Karolina krzyknęła : - I proszę mi tu więcej nie wracać! Królewna Karolina podążyła za blaskiem księżyca do swojego zamku. Znów przemknęła po cichu obok strażników. Weszła do swojej komnaty. Przebrała się w piżamę i położyła się do swojego wielkiego łóżka. Zasypiając mogła cieszyć się, iż pomogła innym ludziom mimo, że jest małą dziewczynką, a na dodatek jest królewną, której nie wolno wychodzić w nocy z zamku. 3. Omówienie opowiadania wraz z dziećmi i zadawanie im poniższych pytań: - Jak ci się podobała ta bajka? - Czy zauważyłeś/ zauważyłaś coś niezwykłego w tej bajce? Co to było? - Jak zachowywała się dziewczynka w tej bajce? Kto był odważny, mądry, radził sobie w trudnych sytuacjach, kto dbał o wygląd, ładnie się ubierał? - Czy tak się zachowują chłopcy/ dziewczynki, kobiety/ mężczyźni w realnym życiu? - Czy chcielibyście zostać Królewną Karoliną? 4. Wyjaśnienie dzieciom, czym są stereotypy płciowe i zadanie im pytania dlaczego stereotypy mogą być niesprawiedliwe dla mężczyzn i chłopców oraz dla kobiet i dziewczyn?

5. Wspólnie z dziećmi należy określić, jakie cechy charakterystyczne posiada Królewna Karolina. Zwrócenie dzieciom uwagi, że dziewczynki i chłopcy mają podobne cechy i nie oznacza to wcale nic złego. 6. Pokolorowanie wizerunku Królewny Karoliny. 7. Pokazanie dzieciom przygotowanych wcześniej ilustracji, na których są kobiety i mężczyźni różnie ubrani. Próba odpowiedzi na pytania, co na nich widzą, jak ubierały się kobiety, a jak mężczyźni? 8. Zwrócenie uwagi na fakt, że dziewczynki mogą chodzić w spodniach, ale chłopcy w spódnicach i sukienkach nie. Czy kiedyś mężczyźni mogli nosić długie włosy a kobiety krótkie? Rozmowa z dziećmi na temat stylów ubierania się chłopców i dziewczynek. 9. Podsumowanie zajęć.