Misja Ojczyzna Scenariusz lekcji języka polskiego dla 7 i 8 klasy szkoły podstawowej

Podobne dokumenty
Kto jest kim w filmie Kurier

Tajna wiadomość. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Honor rzecz bezcenna

Bić się czy nie bić Scenariusz lekcji historii dla liceum i technikum


Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Kodowanie i szyfrowanie na lekcjach matematyki. Częstochowa, r.

Autorka: Ewa Wrzesińska- Skrypko Scenariusz lekcji do filmu Wielka wyprawa Oskara (reż. Torfinn Iversen, Norwegia, 2017)

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Podczas uroczystości przypomniano, że Legionowo było jedynym miastem w województwie mazowieckim, w którym wybuchło Powstanie Warszawskie.

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej


Jan Nowak-Jeziorański. Kalendarium życia

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Życie codzienne powstańczej Warszawy na podstawie filmu Miasto 44 Jana Komasy oraz relacji świadków Opracował: Adam Rębacz

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

sygnatura archiwalna:

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Polskie Państwo podziemne Przygotowała: Katarzyna Kossakowska Klasa III A

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Temat: Odejmowanie w pamięci

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Transkrypt:

Foto: Bartosz Mrozowski Misja Ojczyzna Scenariusz lekcji języka polskiego dla 7 i 8 klasy szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji Misja Ojczyzna. Film Kurier Władysława Pasikowskiego. Scenariusz lekcji języka polskiego dla 7 i 8 klasy szkoły podstawowej Opracowanie: Klementyna Kasprzyk-Kucharz Cele lekcji Uczeń: formułuje własną opinię dotyczącą filmu, interpretuje postawy bohaterów, odnosząc się do kontekstu historycznego, precyzuje wartości, jakimi kieruje się główny bohater filmu, dokonuje ich hierarchizacji, gromadzi informacje o głównym bohaterze, rozwija umiejętność argumentowania, Klasy IV VI określa tematykę i problematykę dzieła filmowego, omawia elementy świata przedstawionego w filmie, opowiada o wydarzeniach fabuły i ustala ich kolejność. Metody pracy rozmowa kierowana stacje dydaktyczne samoocena Formy pracy praca grupowa. Środki dydaktyczne instrukcje do stacji zadaniowych: (stacja 1 1 egzemplarz; stacja 2, 3 i 4 po 5 egzemplarzy, stacja 5 karta pracy z CV bohatera po 1 egzemplarzu dla każdego ucznia) 5 kartek A4 (na stację 3), karteczki samoprzylepne, urządzenie z dostępem do internetu (uczniowie mogą skorzystać z telefonów). Czas realizacji: 45 minut Przygotowanie do lekcji 1. Przed lekcją nauczyciel z pomocą wybranych uczniów tworzy stanowiska w różnych miejscach w klasie pięć stacji dydaktycznych z instrukcjami i materiałami umożliwiającymi rozwiązanie zadań (materiały dla nauczyciela). Przebieg lekcji Faza wprowadzająca 1. Nauczyciel informuje uczniów, że będą oceniali film Kurier poprzez podniesienie ręki w skali od 1 do 6. Zadaje kolejno pytania, kto z nich przyznałby obrazowi Władysława Pasikowskiego ocenę 6? 5? 4? 3? 2? 1? Na końcu proponuje, by chętne osoby uzasadniły swoją ocenę. Podczas swobodnych wypowiedzi klasa ustala, jaka jest tematyka filmu i kim jest główny bohater. 2. Nauczyciel zaznajamia uczniów z charakterem czekającej ich pracy i omawia jej elementy. 3. Zapowiada, że chętni wykonają dodatkowe polecenia z gwiazdką. Kolejność wykonywania zadań jest dowolna (można też na zmianę rozwiązywać zadania dodatkowe i obowiązkowe) wszystko należy do decyzji uczniów. 4. Prowadzący zauważa, że głównego bohatera filmu nieustannie naglił czas. Misja, którą mają do wykonania uczniowie jest również ograniczona czasowo. Nauczyciel zapisuje na tablicy czas przeznaczony na prace przy stanowiskach (25 minut). Faza realizacyjna 1. Prowadzący dzieli klasę na pięć grup. Wypisuje na tablicy numery stacji (w pionie) i grup (w poziomie). Po skończeniu pracy przy danej stacji jeden z członków grupy stawia na tablicy krzyżyk w odpowiednim miejscu. 2

2. Zespoły odwiedzają pojedynczo poszczególne stacje dydaktyczne. Grupa, która rozwiązała zadania na danym stanowisku czeka na kolejną grupę pracującą nad zadaniami na innym stanowisku, aż ta będzie gotowa. Wtedy dochodzi do zmiany stacji. 3. Kolejność odwiedzania stacji jest dowolna. 4. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie wspólnie z prowadzącym omawiają efekty podjętych starań. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi informacjami historycznymi i biograficznymi. 5. Każda grupa konfrontuje swoje zapiski z tym, co wypracowali pozostali uczniowie i uzupełnia je. 6. Każdy uczeń wkleja CV Jana Nowaka-Jeziorańskiego do zeszytu. Faza podsumowująca 1. Nauczyciel rysuje na tablicy termometr. Każdy uczeń ma za zadanie ocenić swoje zaangażowanie w pracę na lekcji, przyklejając w odpowiednim miejscu karteczkę samoprzylepną. Zadanie domowe: Wyobraź sobie, że jesteś jednym z przywódców, którzy podejmują decyzję o tym, że ma wybuchnąć powstanie. Jakiego argumentu użyłbyś, aby przekonać innych do rozpoczęcia walki z Niemcami? Materiały pomocnicze dla nauczyciela - odpowiedzi STACJA 1 Miejscowości na trasie misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego: Londyn, Brindisi (*Włochy), Żabno (*Tarnów), Korczyn (*Tarnów), Warszawa STACJA 2 Stanisław Mikołajczyk: My tutaj, w Londynie, nie możemy nic! Bór musi to zrozumieć i musi mi dostarczyć argument do rozmowy ze Stalinem [ ] Walka! Otwarta walka z Niemcami, panie poruczniku. O Warszawę! Kazimierz Sosnkowski: Nie angażować się w walkę z Niemcami, zachować żywą substancję narodu, oddziały wycofywać na zachód! [ ] Zamach na Hitlera może być użyty jako pretekst, by zacząć powstanie. Niech pan ich powstrzyma! Winston Churchill: Nie wyślę do Warszawy ani RAF, ani brygady Sosabowskiego. Niech wasza armia w kraju zapomni o powstaniu i czeka na sowietów. Tadeusz Bór-Komorowski: Musimy czekać. Nie zaczniemy walki bez brytyjskich gwarancji. STACJA 4 1. Spotkanie Jana Nowaka-Jeziorańskiego z premierami Stanisławem Mikołajczykiem i Winstonem Churchillem. 2. Szkolenie spadochronowe w Szkocji. 3. Wydanie rozkazu przez naczelnego wodza (Kazimierza Sosnkowskiego) podczas balu w Londynie. 4. Nocny lot do Polski z przesiadką w Brindisi. 5. Lądowanie pod Tarnowem. 6. Ukrycie się przed Niemcami u staruszki w wiejskiej chałupie. 7. Podróż pociągiem do Warszawy. 8. Strzelanina na dworcu. 9. Szukanie kontaktu z dowództwem AK. 10. Przekazanie mikrofilmów i wiadomości z Londynu Komendzie Głównej Armii Krajowej. 3

Materiały pomocnicze dla uczniów Stacja 1 Dzięki Polakom, którzy złamali kody Enigmy niemieckiej maszyny szyfrującej, alianci mieli dostęp do tajnych komunikatów przekazywanych przez faszystowskie siły zbrojne w czasie II wojny światowej. Waszym zadaniem będzie rozszyfrowanie słów dotyczących misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Kluczem do szyfru jest wyraz GADERYPOLUKI podzielony na sylaby GA-DE-RY-PO-LU-KI. Szyfrowanie polega na zastąpieniu litery występującej w kluczu literą, która jest z nią w parze (np. gdy chcemy zaszyfrować literę a, zapisujemy ją jako g ). Jeśli użyta litera nie występuje w kluczu, zostawiamy ją bez zmian (np. zaszyfrowany wyraz LAS to UGS). Podczas rozszyfrowywania postępujecie na odwrót. Odgadnięte słowa zapiszcie w zeszycie: U P N E R N B Y K N E K S K Ż G B N P I P Y C Z R N W G Y S Z G W G Z jakim państwem możesz powiązać drugi z wymienionych wyrazów?.................................................................................................................... Z jaką większą miejscowością związane są słowa trzecie i czwarte?.................................................................................................................... 4

Stacja 2 Narysujcie linie, aby połączyć postać historyczną z odpowiednim cytatem z filmu. Stanisław Mikołajczyk, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nie wyślę do Warszawy ani RAF, ani brygady Sosabowskiego. Niech wasza armia w kraju zapomni o powstaniu i czeka na sowietów. My tutaj, w Londynie, nie możemy nic! Bór musi to zrozumieć i musi mi dostarczyć argument do rozmowy ze Stalinem [ ] Walka! Otwarta walka z Niemcami, panie poruczniku. O Warszawę! Kazimierz Sosnkowski, fot. Autor NN/Muzeum Powstania Warszawskiego Musimy czekać. Nie zaczniemy walki bez brytyjskich gwarancji. Winston Churchill, fot. Library of Congress Nie angażować się w walkę z Niemcami, zachować żywą substancję narodu, oddziały wycofywać na zachód! [ ] Zamach na Hitlera może być użyty jako pretekst, by zacząć powstanie. Niech pan ich powstrzyma! Tadeusz Komorowski Bór, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe 5

Stacja 3 Poniżej znajduje się zbiór wartości ważnych dla głównego bohatera filmu Kurier. Wytnijcie je, a następnie naklejcie na kartkę w taki sposób, by utworzyły piramidę. Na jej szczycie powinny znaleźć się najważniejsze z wartości. *Zaproponujcie dodatkową wartość, którą, według Was, wyznawał Jan Nowak-Jeziorański. poświęcenie odpowiedzialność wolność honor obowiązek wierność ideałom ojczyzna męstwo bezkompromisowość prawda 6

Stacja 4 Instrukcja do zadania Uzupełnijcie plan głównych wydarzeń składających się na misję Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zastosujcie równoważniki zdań. 1. Spotkanie Jana Nowaka-Jeziorańskiego z premierami Stanisławem Mikołajczykiem i Winstonem Churchillem. 2.................................................................................................................... 3.................................................................................................................... 4.................................................................................................................... 5................................................................................................................... 6.................................................................................................................... 7................................................................................................................... 8.................................................................................................................... 9................................................................................................................... 10. Przekazanie mikrofilmów i wiadomości z Londynu Komendzie Głównej Armii Krajowej. 7

Stacja 5 Na podstawie filmu Władysława Pasikowskiego oraz informacji znalezionych w internecie (np. www.nowaera.pl/kurier) uzupełnijcie CV legendarnego kuriera Jana Nowaka-Jeziorańskiego, które mogłoby zostać napisane u schyłku jego życia. Imię i nazwisko:.......................................................................... Data urodzenia:.......................................................................... fot. ze zbiorów Ossolineum Wykształcenie: Doświadczenie zawodowe: Szczególne umiejętności: Osiągnięcia:..................................................................................................................... 8