Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Podobne dokumenty
Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Zamiana ułamków na procenty oraz procentów na ułamki

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Ułamki zwykłe. mgr Janusz Trzepizur

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

Temat: Pole równoległoboku.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH OCEN Z MATEMATYKI W KLASIE VI

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV. Dział programowy: DZIAŁANIA W ZBIORZE LICZB NATURALNYCH

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Zadanie 1. Zadanie 2. Zadanie 3. Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. Zadanie 7. Zadanie 8. Zadanie 9. strona 1 LICZBY NATURALNE I UŁAMKI

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z matematyki

Zadanie 1. Zadanie 2. Zadanie 3. Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. strona 1. Imię i nazwisko:... Klasa:... W prostokącie zamalowano:

MATEMATYKA. JEDNOSTKI DŁUGOŚCI kilometr hektometr metr decymetr centymetr milimetr mikrometr km hm m dm cm mm µm

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

GSP075 Pakiet. KArty pracy. MateMatyka

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Matematyka. Repetytorium szóstoklasisty

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Odejmowanie ułamków i liczb mieszanych o różnych mianownikach

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 7

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Wymagania edukacyjne z matematyki- klasa 4

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

A) 0,84; B) 8,4; C) 0,084; D) 0,0084; jest równa: ; C) 1; D) 0;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Temat: Pojęcie potęgi i wykładniczy zapis liczb. Część I Potęga o wykładniku naturalnym

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Konspekt lekcji Klasa 5 Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

MATERIAŁ DIAGNOSTYCZNY Z MATEMATYKI

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Własności walca, stożka i kuli.

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

Przykładowe zadania - I półrocze, klasa 5, poziom podstawowy

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

Wymagania z matematyki klasa V Matematyka z plusem. Wymagania. Czynności Kat. 2(K) 3(P) 4(R) 5(D) 6(W) celu

Rodzaje zdań złożonych

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Transkrypt:

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych 1. Cele lekcji a) Wiadomości 1. Uczeń zna sposób rozszerzania ułamków dziesiętnych. 2. Uczeń zna sposób skracania ułamków dziesiętnych. b) Umiejętności 1. Uczeń potrafi rozszerzać ułamki dziesiętne. 2. Uczeń potrafi skracać ułamki dziesiętne. 3. Uczeń potrafi skracać lub rozszerzać ułamki dziesiętne do określonych części ułamkowych. c) Postawy 1. Uczeń współpracuje w grupie. 2. Metoda i forma pracy Metody: Formy: Metoda czynnościowa Praca z całą klasą Praca w grupach dwuosobowych Praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne 1. Kartonowy prostokąt podzielony na połowy 2. Kartki z rysunkiem dwóch prostokątów podzielonych na 10 i na 100 równych części, po jednej dla każdego ucznia 3. Metrowy przymiar 4. Kartki z przykładami zgodne z załącznikami: 1 i 2, po jednej dla każdego ucznia

5. Karteczki z ułamkami dziesiętnymi równymi sobie w parach, zapisanymi w postaci skróconej lub rozszerzonej po jednej dla każdego ucznia 6. Karteczki z plusami 7. Plansza z napisem Ułamki dziesiętne, z numerami uczniów z dziennika i kolumnami kratek odpowiadających kolejnym lekcjom o ułamkach dziesiętnych 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza N nauczyciel, U uczniowie N Pokazuje prostokąt podzielony poziomo na połowy. Pyta, jaką częścią prostokąta jest każda połowa, na ile równych części trzeba dodatkowo podzielić prostokąt, aby otrzymać części dziesiąte. Prosi o zapisanie działania opisującego czynność podziału. U Stwierdzają, że połowa prostokąta jest 1 2 całego prostokąta, że należy podzielić prostokąt dodatkowo na pięć równych części, aby otrzymać części dziesiąte, dzielą prostokąt na pięć 1 5 równych części, zapisują 2 5 = 5 10. N Prosi o przypomnienie, jak nazywa się czynność mnożenia licznika i mianownika przez tę samą liczbę, jaka jest czynność odwrotna do rozszerzania i na czym ona polega. U Nazywają czynność rozszerzania i skracania ułamków, wyjaśniają proces skracania ułamków. N Informuje, że skracać i rozszerzać można również ułamki dziesiętne, a zdobycie i doskonalenie tej umiejętności będzie celem lekcji. Podaje temat lekcji: Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych. b) Faza realizacyjna N Rozdaje kartki z rysunkiem dwóch prostokątów, pierwszy podzielony na dziesięć równych części, drugi na sto równych części, w każdym zamalowano jednakową ich część (załącznik 1). Prosi o porównanie zamalowanych części, zapisanie ułamkiem dziesiętnym, z kreską ułamkową i bez użycia kreski, jaką część powierzchni zamalowano w każdym prostokącie, zastanowienie się, przez jaką liczbę rozszerzono pierwszy ułamek, aby otrzymać drugi. U Podpisują na rysunkach ułamkami zamalowane części prostokątów, wklejają kartki do zeszytów, rozpisują: 3 310 30 10 = 10 10 = 100 i 3 10 = 0,3 = 0,30. N Poleca domalować w obu prostokątach takie same powierzchnie, opisać je ułamkami z kreską ułamkową i bez użycia kreski ułamkowej, zapisać czynność rozszerzania ułamków. Opisać ułamkami łączne części zamalowane w każdym prostokącie, zapisać czynność rozszerzania ułamków. U Domalowują dwie dziesiąte pierwszego prostokąta i dwadzieścia setnych drugiego 2 10 20 i zapisują: 102 = 10 10 = 100 i 2 10 = 0,2 = 0,20 5 510 10 = 10 10 50 = 100 i 5 10 = 0,5 = 0,50.

N Zwraca uwagę, że dopisanie zera z prawej strony ułamka dziesiętnego nie zmieniło jego wartości, że rozszerzając ułamek dziesiętny przez 10, dopisujemy jedno zero z prawej jego strony. Poleca wcześniejsze ułamki rozszerzyć przez sto. U Zapisują: 3 3100 300 3 i 10 = 0,3 = 0,300 2 2 100 200 i 2 10 = 0,2 = 0,200 5 5100 500 i 5 10 = 0,5 = 0,500. Stwierdzają, że rozszerzając ułamek dziesiętny przez sto, dopisujemy z jego prawej strony dwa zera. N Pyta, ile zer należałoby dopisać przy rozszerzaniu ułamków przez tysiąc i na czym polega rozszerzanie ułamków dziesiętnych. U Dochodzą do wniosku, że rozszerzając przez 1000, trzeba dopisać trzy zera z prawej strony ułamka dziesiętnego, że rozszerzanie ułamka dziesiętnego polega na dopisywaniu zer za ostatnia cyfrą ułamka. N Informuje, że ostatnia cyfra ułamka dziesiętnego różna od zera jest cyfrą znaczącą, a zera po prawej stronie ułamka dziesiętnego są cyframi nieznaczącymi. U Zapisują: Ostatnia cyfra ułamka dziesiętnego różna od zera jest cyfrą znaczącą, a zera po prawej stronie ułamka dziesiętnego są cyframi nieznaczącymi. N Wskazuje na metrową linijkę, poleca zamienić metr na decymetry, centymetry, milimetry i opisać metr ułamkami z kreską ułamkową i bez użycia kreski ułamkowej, z dokładnością do części dziesiątych, setnych i tysiącznych. U Zapisują: 1m = 10 10 m = 100 100 m 1000 m 1m = 1,0 m = 1,00 m = 1,000 m N Daje każdemu uczniowi kartkę z ułamkami dziesiętnymi (załącznik 2), prosi o ich rozszerzenie zgodnie z poleceniem. U Rozszerzają ułamki, wklejają kartki do zeszytu. N Prosi o przypomnienie definicji skracania ułamków. Rozdaje kartki z ułamkami dziesiętnymi zapisanymi przy użyciu kreski ułamkowej (załącznik 3), poleca je skrócić przez 10 i przez 100, zapisać bez użycia kreski ułamkowej. U Skracają ułamki, stwierdzają, że skracanie ułamków dziesiętnych polega na opuszczaniu zer po prawej stronie ułamka. N Potwierdza i przypomina, że zera te są cyframi nieznaczącymi i dlatego wolno je opuścić. U Zapisują: Ułamki dziesiętne można skrócić opuszczając lub skreślając ostatnie zera po prawej stronie ułamka. c) Faza podsumowująca N Daje każdemu uczniowi losowo karteczkę z ułamkiem dziesiętnym zapisanym bez użycia kreski ułamkowej, poleca dobrać w klasie pary ułamków równych i odpowiedzieć, przez jaką liczbę został skrócony jeden z nich do postaci drugiego lub przez jaką liczbę rozszerzony został drugi do postaci pierwszego. U Odnajdują ułamki parami równe sobie, odpowiadają na pytania, przez jaką liczbę

skrócono lub rozszerzono ułamki. N Ocenia pracę uczniów na lekcji. Zadaje pracę domową. Prosi, aby uczniowie, którzy umieją skracać i rozszerzać ułamki dziesiętne i będą umieć samodzielnie odrobić pracę domową, wpisali swoje inicjały na planszy z napisem Ułamki dziesiętne, w kolumnie Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych, w wierszu ze swoim numerem z dziennika lekcyjnego. 5. Bibliografia 1. H. Lewicka, E. Rosłon, Matematyka wokół nas. Podręcznik dla klasy czwartej, WSiP, Warszawa 2000. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 Zapisz ułamkiem, jaką część powierzchni każdego prostokąta zamalowano. załącznik 2 1. Rozszerz ułamek do części setnych: 0,7 = 2, 4 = 85,9 = 2. Rozszerz ułamek do części tysiącznych: 0, 5 = 0,32 = 0,08 = 3, 1 = 46,24 = 57,03 = załącznik 3 Skróć ułamki do postaci nieskracalnej, zapisz je i skróć bez użycia kreski ułamkowej. 80 100 60 = 2 100 800 = 250 1000 900 = 5 1000 810 = 46 1000 = 0,250 = 0,80 = 2,60 = b) Zadanie domowe Zadania 1, 2, 3, 4/254 zmieszczone w poz.[1] bibliografii.

7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji matematyki Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych z działu Ułamki dziesiętne jest przeznaczony do realizacji w klasie czwartej szkoły podstawowej, pracującej z podręcznikiem H. Lewickiej i E. Rosłon Matematyka wokół nas. Nauczyciel w trakcie lekcji stosuje ocenianie cząstkowe, wręczając uczniom karteczki z plusem. Dziesięć karteczek uczeń może wymienić na ocenę bardzo dobrą. Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania i przerobienia przykładów z matematycznej czytanki umieszczonej przed zadaniami, przy temacie: Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych.