Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą.

2. Konstruowanie budżetu domowego

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Problemowa dyskusja dydaktyczna Praktyczna ćwiczenia praktyczne, praca z kartą pracy

2 godz. Temat: Jak osiągnąć sukces? Czas zajęć:

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

ŚWIAT BEZ SUPERMARKETÓW? scenariusze zajęć

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

1 Chciwy, zachłanny czy zagubiony?

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

2.04 Popyt, podaż, cena

ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA. 1. Oglądanie filmu.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Wiesława Grudka Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu Kl.II

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje III moduł Bezpiecznie jak w banku

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PROGRAM DORADZTWA EDUKACYJNO-ZAWODOWEGO DLA KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II

PREZENTACJA Z REALIZOWANYCH ZAJĘĆ MAŁY FINANSISTA. w ramach Projektu Aktywna Szkoła w okresie wrzesień 2017r. do styczeń 2018r.

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Od juniora do seniora Program Edukacji Ekonomicznej

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Przedmiotowy system oceniania został skonstruowany w oparciu o następujące dokumenty:

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Grupa Budżet to Podaj podstawowe grupy wydatków rodzinnych i podaj konkretne przykłady... Część praktyczna

6.09 Charakterystyka wynagrodzeń

PROGRAM REALIZACJI ZAJĘĆ Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO W KLASIE 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 60 IM. W. BOGUSŁAWSKIEGO W POZNANIU

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego Publicznego Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Strykowicach Górnych rok szkolny 2015/2016

SZKOLNY PROGRAM ZAJĘĆ Z DORADZTWA ZAWODOWEGO W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA W ZESPOLE SZKÓŁ OGRODNICZYCH W BIELSKU-BIAŁEJ

AUTORSKI PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-II GIMNAZJUM W STRONĘ NOWOCZESNEJ PRACY DYDAKTYCZNEJ

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Konspekt do matematyki w klasie 5

WYDATKI KONTROLOWANE: RAPORT RAPORT. przygotowany przez P.R.E.S.C.O. GROUP SA

Harmonogram działań z doradztwa zawodowego na rok szkolny 2017/2018

Unia Europejska.

Model pracy z uczniem zdolnym

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Szanuj żywność i środowisko naturalne. Projekt badawczy

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

3.10 Rynek ubezpieczeń

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

więcej kasy? Jak mieć nie tracić? Jak jej czyli Bądź mądry przed szkodą! Jak unikać pułapek kredytowych?

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje. II moduł Przedsiębiorczo, czyli jak?

MĄDRA ADOPCJA. Autorzy. Instrukcja dla osoby prowadzącej zajęcia. Paweł Fortuna. Katarzyna Ługowska. Jan Borowiec

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Ćwiczenia na dobry początek

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019

Wewnątrzszkolny System. Doradztwa Zawodowego

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYCH BOGACZOWICACH PROJEKT PRZEDSIĘBIORCZA KLASA

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego Gimnazjum Nr 34 im. Tone go Halika w Toruniu

mgr Lucjan Lukaszczyk nauczyciel informatyki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KAROLA MIARKI W PIELGRZYMOWICACH

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

Temat: Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych z wykorzystaniem elementów ekologii

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Temat: Pole równoległoboku.

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Program realizacji zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w klasie 7-8 szkoły podstawowej

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

PROGRAM KOŁA EKOLOGICZNO INFORMATYCZNEGO REALIZUJĄCY AUTORSKI PROJEKT: NASZE NAJ...

Transkrypt:

Temat: Budżet domowy Czas zajęć: 2 godz. Cele ogólne: Adekwatne do wieku dzieci wspomaganie i budowanie przedsiębiorczej postawy, w tym szczególnie: otwartości na otaczający świat oraz rozbudzanie ciekawości sprawami społecznymi kształtowanie podstawowych umiejętności w kluczowych obszarach związanych z przedsiębiorczością, mikroekonomią i rynkiem pracy wspieranie postawy zaradności w nowych sytuacjach życiowych rozwijanie tożsamości dziecka w środowisku zewnętrznym wspieranie chęci podejmowania aktywności i inicjatywy rozwijanie wyobraźni dziecka i twórczego myślenia kreowanie postawy gotowości do podejmowania nietypowych nowych zadań i ról społecznych wdrażanie do dokonywania wyborów, uczenia się na błędach modelowania zachowań przedsiębiorczych kształtowanie umiejętności wykorzystywania informacji pochodzących z wielu źródeł promowanie przedsiębiorczości Cele operacyjne: Uczeń: rozumie, co to jest budżet domowy wie, że nie powinno się wydawać więcej niż się zarabia rozumie określenia: producent, konsument wie, że przedsiębiorstwo może na wiele sposobów sprzedawać swoje produkty rozumie, że pożyczając pieniądze trzeba je oddać w ustalonym czasie rozumie, że pożyczając pieniądze trzeba czasem ponieść koszty pożyczki (oddać więcej) ogólnie wie, że nadmierne zadłużenie nie jest wskazane i może doprowadzić do poważnych problemów potrafi wskazać okoliczności i ważne cele, na które warto zaciągnąć kredyt Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita lub zróżnicowana, jednostkowa jednolita. Środki dydaktyczne: Plansze/obrazki (wersja drukowana lub elektroniczna wyświetlana rzutnikiem) związane z tematyką zajęć (Animacja: Karol i jego rodzice Załącznik 1), 3 krótkie filmy edukacyjne (Załącznik 2), komputery, projektor. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. 2. Zapowiedź tematu zajęć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W związku z tym na kolejnej lekcji uczniów czeka niespodzianka będą mogli zagrać w grę i wcielić się w rolę przedsiębiorcy prowadzącego sklep warzywny. Ale aby było to możliwe, dzieci muszą poznać obowiązki przedsiębiorcy i zastanowić się nad ważnymi kwestiami związanymi z pieniędzmi (finansowymi). 3. Uczniowie oglądają film, poznają Karola i jego rodziców. Mieszkają niedaleko szkoły, mama Karola prowadzi własną firmę (jest architektem), tata pracuje w banku. Rodzice i Karol mają określone wydatki nauczyciel/-ka pyta dzieci: Co to są wydatki?. Podsumowanie wskazanie na różne rodzaje wydatków, jakie rodzina Karola planuje ponieść w przyszłym miesiącu. Należą do nich: nowe sportowe buty dla Karola zakup zeszytów do szkoły zakup jedzenia dla całej rodziny zakup paliwa do samochodu mamy opłaty za prąd, ogrzewanie i wodę naprawa zepsutego ogrodzenia planowana wycieczka całej rodziny nad morze, gdzie mieszka babcia Karola. 4. Uczniowie pracują w 3 5-osobowych grupach nad problemami ujętymi w pytania dyskusja i przedstawienie odpowiedzi na forum (można też zaplanować pracę zróżnicowaną, np. w grupach każdej grupie przydzielić np. przez losowanie kartek po 2 pytania): Które wydatki rodzina Karola musi ponieść? Z których wydatków można zrezygnować? Co może zrobić rodzina Karola, jeśli nie będzie wystarczająco dużo pieniędzy w ich budżecie domowym? Co to jest budżet domowy? Skąd się biorą w budżecie domowym pieniądze? Czy można przekroczyć budżet domowy i wydać więcej niż się ma? Co to jest pożyczka? 5. Podsumowanie wypowiedzi uczniów: określenie, co to jest budżet domowy; wskazanie, że jeśli brakuje w budżecie pieniędzy, a wydatek jest bardzo potrzebny i niezbędny, można pożyczyć pieniądze. Należy pamiętać, że trzeba będzie je oddać i zapłacić koszty pożyczki (oddać więcej). Wskazanie, że są sytuacje, kiedy warto wziąć pożyczkę, ale są też takie, że jest to nieopłacalne i może doprowadzić do problemów finansowych.

6. Uczniowie oglądają 3 filmy edukacyjne: Film1: Historia Krzysia miesięczny budżet z kieszonkowego: 20 złotych. Krzyś kupuje codziennie jedno jabłko za 1 złoty. Po 20 dniach nie ma już pieniędzy, więc pożycza 10 brakujących złotych od Bartka, ale w zamian obiecuje Bartkowi oddać w przyszłym miesiącu o 5 złotych więcej. W następnym miesiącu Krzyś oddaje Bartkowi 15 złotych i zostaje mu tylko 5 złotych z kieszonkowego może za nie kupić tylko 5 jabłek. Film 2: (Pozytywny przykład pożyczki) Pan Paweł jest bez pracy; aby założyć sklep spożywczy bierze w banku pożyczkę na remont lokalu. Dzięki temu otwiera sklep i może zarabiać pieniądze stać go na spłacanie pożyczki oraz na remont własnego domu i wyjazd na wakacje z całą rodziną. Film 3: Kinga tłumaczy dzieciom: - Skąd się biorą towary (np. rolki, rower) w sklepie. - Kto to jest producent. - Co można produkować. - Kto to są konsumenci. - Jak producent może sprzedać swoje towary konsumentom? (sklep, giełda, Internet). 7. Zadanie domowe (do wyboru): Napisz (można też narysować) co jesz na śniadanie. Oblicz ile kosztuje twoje śniadanie. Zrób wywiad z rodzicami i napisz (można też narysować), jakie wydatki comiesięczne są konieczne w twoim domu. 8. Pożegnanie.

Załącznik 1 do tematu: Budżet domowy

Załącznik 2a do tematu: Budżet domowy

Załącznik 2b do tematu: Budżet domowy

Załącznik 2c do tematu: Budżet domowy