1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Piszemy mowę obronną

1. W świecie obyczajów i tradycji

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

1. Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Obywatel w urzędzie gminy

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Zostań młodym ekologiem

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Procenty w życiu codziennym

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

2. Tabele w bazach danych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Metody aktywizujące w nauczaniu zawodów medycznych. Bożena Belcar

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Profil studiów ogólnoakademicki. Języki wykładowe polski Liczba punktów ECTS 3. Nauki chemiczne

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

2. Metody prezentacji informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Rozwój osadnictwa na świecie

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Kto puka do naszych drzwi?

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Rodzaje zdań złożonych

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

Przedmiotowe Zasady Oceniania i Kryteria Ocen. z przedmiotów artystycznych / teatralnych/ liceum klasy IA,IB,IC,ID,IE

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Transkrypt:

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji zna cechy groteski, i. a) Wiadomości zna zasady pracy w grupie, rozumie zasady rozwiązywania problemów metodą drzewka decyzyjnego. ii. b) Umiejętności potrafi wyszukiwać w utworze elementów groteskowych, potrafi określać cechy charakteru głównego bohatera, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi wcielać się w rolę, potrafi zredagować zaproszenie teatralne, stosuje zasady pracy w grupie. b. 2. Metoda i forma pracy Drzewko decyzyjne, praca w grupach, wcielanie się w role, praca z tekstem c. 3. Środki dydaktyczne Karta pracy ucznia dotycząca elementów groteskowych w utworze (załącznik 1) Schemat drzewka decyzyjnego (załącznik 2) Mapa skojarzeń do określania cech charakteru bohatera (załącznik 3) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. 2. Uczniowie przedstawiają inscenizację nowelki. (Zadanie to mieli przygotować w ramach pracy domowej). Prezentują również plakaty zapraszające na ich sztukę (była to również forma pracy

domowej zadanej przez nauczyciela wcześniej). Do zadania zostali wybrani chętni uczniowie, 3 osoby miały brać udział w przedstawieniu scenki Czerwiakow, dyrektor, żona Czerwiakowa, dwie osoby przygotowały plakat z zaproszeniem na przedstawienie. Uczniowie dostali odpowiednie wskazówki dotyczące zadania. ii. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie zastanawiają się, czy tekst Czechowa można zaliczyć do groteski. Uczniowie szukają w utworze Czechowa elementów groteski. Jeżeli nie ma jakiejś cechy, stawiają minus lub wpisują słowo brak na karcie pracy ucznia. Wniosek z ćwiczenia to stwierdzenie, że tekst zawiera jedynie wybrane elementy groteski (załącznik 1). 2. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. W każdej grupie zostaje wybrany lider, sprawozdawca i sekretarz. Wszystkie zespoły dostają jednakowy problem do przeanalizowania i przedyskutowania. Uczniowie rozwiązują go przy pomocy schematu drzewka decyzyjnego. Sytuacja, z jaką będą się zmagać uczniowie, zostaje zapisana na tablicy: Czerwiakow boi się stracić pracę. Następnie grupy zastanawiają się, jakie mogą być propozycje rozwiązań zaistniałej sytuacji, wspólnie ustalają dwa najefektywniejsze i najszybsze. Kolejnym etapem pracy grup jest analiza skutków (pozytywnych i negatywnych) zaproponowanych rozwiązań, czyli poszukiwanie argumentów za i przeciw dla każdego rozwiązania. Pozytywne i negatywne skutki są zapisywane na schemacie drzewka. Ostatnim etapem jest ustalenie celów i wartości wybranego rozwiązania. Po wykonaniu plakatu każda grupa przedstawia wyniki swojej pracy. Inni włączają się do dyskusji nad wynikami pracy grup (załącznik 2). iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie określają charakter Czerwiakowa: bez przebojowości, przerost ambicji, bał się utraty pracy z błahego powodu, żył w ciągłym napięciu emocjonalnym, słaby psychiczne, zakompleksiony. Dzięki dyskusji nad postawą Czerwiakowa uczniowie wyciągają wnioski na temat przyczyn śmierci urzędnika (załącznik 3). e. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 2. Czechow A., Śmierć urzędnika, Greg, Kraków 2001. 3. http://www.gifownik.pl/cliparty.php f. 6. Załączniki Załącznik 1. i. a) Karta pracy ucznia Podaj przykłady na występowanie w utworze elementów groteskowych Elementy kontrastowe Elementy absurdalne

Deformacja świata Komizm Elementy zaskoczenia Karykaturalne sytuacje, postaci Załącznik 2. ii. b) Schemat drzewka decyzyjnego

http://www.gifownik.pl/

Załącznik 3. iii. c) Mapa skojarzeń do określania cech charakteru bohatera http://www.gifownik.pl/ iv. d) Zadanie domowe Napisz mowę obronną Czerwiakowa. Wskazówki: 1. Pisz w 1 osobie liczby pojedynczej. 2. Powołaj ludzi na świadków. 3. Pamiętaj o słownictwie typu: Wysoki Sądzie, Ławo Przysięgłych. 4. Ułóż mowę końcową. 5. Odwołuj się do sumień zebranych. 45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza