KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A 1. DATA: 3.12.2009r. 2. PROWADZĄCA: mgr Ilona Gretka 3. TEMAT ZAJĘC: WDRAŻANIE DO ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA NA PODSTAWIE WYPRAWY DO KRAINY 5 PORCJI 6. CZAS ZAJĘĆ: 90 min 7. CELE OGÓLNE: Poznanie zasad zdrowego stylu życia, Wskazanie na wartości odżywcze warzyw, owoców i soków, Wdrażanie do sporządzania 5 posiłków warzyw, owoców i soków dziennie, Estetyka sporządzania posiłków, Uświadomienie uczniom konieczności różnorodnego i racjonalnego odżywiania się. 8. CELE SZCZEGÓŁOWE Uczeń rozumie potrzebę spożywania 5 porcji warzyw, owoców i soków dziennie, Definiuje pojęcie zdrowia, Definiuje pojęcie porcja, Uczeń rozumie konieczność prawidłowego odżywiania się, estetycznego podawania i spożywania posiłków, Potrafi wymienić produkty zawierające składniki odżywcze, Zna różnorodność produktów. 9. FORMY PRACY: Grupowa, Zespołowa, Indywidualna. 10. METODY: Słowna pogadanka, rozmowa kierowana, Oglądowa pokaz, Metoda ćwiczeń rozwijająca aktywność twórczą dziecka, Giełda pomysłów. 11. POMOCE DYDAKTYCZNE: Kartki papieru, pisaki, zaproszenia na wyspy, Skrzynie Skarbów z owocami, warzywami i sokami, Kartka z krótką bajką, Serwetki, kubki jednorazowe, arkusz papieru,
PRZEBIEG ZAJĘĆ FAZA WSTĘPNA 1. Czynności organizacyjne 2. Ćwiczenia na rozgrzewkę jako wprowadzenie do tematu zajęć Skojarzenia Uczniowie pracują w dwóch grupach dziewczynki i chłopcy. Dziewczynki otrzymują na kartce słowo porcja z poleceniem utworzenia łańcucha skojarzeń. Chłopcy otrzymują na kartce słowo zdrowie z poleceniem utworzenia skojarzeń w formie gwiazdy. FAZA WŁAŚCIWA 1. Zespół klasowy zostaje podzielony na 5 grup. Każda grupa zostaje zaproszona do Krainy 5 Porcji, w której znajduje się 5 wysp. Każda z nich nosi inną nazwę: Wyspa Śniadaniowa, Wyspa Szkolna, Wyspa Obiadowa, Wyspa Popołudniowa, Wyspa Wieczorna. Każda grupa losuje zaproszenie na wyspę. Na wyspach umieszczone są Skrzynie Skarbów, w których znajdują się owoce, warzywa i soki, odpowiednio przydzielone do ćwiczeń dla uczniów. Wyspa Śniadaniowa Uczniowie w skrzyni skarbów znajdują pisaki, kartki papieru, oraz kartę z krótką bajką. Dzieci pomagają nadwornemu kucharzowi ułożyć menu na śniadanie i układają zakończenie bajki. Wyspa Szkolna Uczniowie otrzymują polecenie wykonania zaproszenia na śniadanie szkolne, dla swoich kolegów. W Skrzyni Skarbów znajdują się soki, serwetki, kubki jednorazowe, oraz duży arkusz papieru na wykonanie owocowego obrusu na gościnny stół. Uczniowie ozdabiają obrus wyklejając go schematami znanych owoców, z których wykonuje się soki. Wyspa Obiadowa Uczniowie w Skrzyni Skarbów znajdują pełno guzików, marchwi, pomidorów, cebuli, groszku zielonego, porów, kukurydzy, nożyczek, papieru kolorowego, patyczków i bloków rysunkowych. W środku znajduje się też kartka z poleceniem: W jaki sposób możecie z tego zrobić zegar wskazujący spożycie 5 porcji owoców, warzyw i soków dziennie? Wykorzystajcie w twórczy sposób ten niezwykły ładunek. Wyspa Popołudniowa Celem ćwiczenia jest przybliżenie uczniom potrzeby spożywania popołudniowej 4-tej porcji owoców i soków. W Skrzyni Skarbów znajdują się obiekty o wyraźnych walorach zmysłowych: jabłko, pomarańcza, mandarynka oraz kartka z poleceniem: Proszę stworzyć charakterystykę przedmiotów znajdujących się w Skrzyni Skarbów za pomocą zmysłów wzroku, smaku, dotyku, węchu czy słuchu według instrukcji tak, aby zachęcić dzieci do ich jedzenia na podwieczorek. Jabłko smakuje... Jabłko pachnie... Jabłko ma wygląd... Wyspa Wieczorna
W Krzyni znajduje się kartka z poleceniem: Pomóżcie wyczarować 2 zestawy porcji, które będą składały się z owoców, soków i kolorowych kanapek. Wyczarujcie parę zagadek o warzywach, owocach i sokach. FAZA KOŃCOWA Powtórzenie i utrwalenie poznanych wiadomości: a. Zapis hasła przewodniego: Owoce, warzywa i soki są na 5 Wszyscy wiemy o tym warzywa, owoce i soki 5 porcji dziennie. b. Praca domowa: c. Skomponowanie wraz z rodzicami zestawu 5 porcji dziennych. KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
W KLASIE II A 1. DATA: 29.09.2009r. 2. PROWADZĄCA: mgr Ilona Gretka 3. TEMAT ZAJĘC: WARZYWA PRZEZ CAŁY ROK 6. CZAS ZAJĘĆ: 90 min 7. CELE OGÓLNE: Poznanie części jadalnych warzyw, Wskazanie na wartości odżywcze warzyw i owoców, Higiena i kultura jedzenia, Estetyka sporządzania posiłków, Uświadomienie uczniom konieczności różnorodnego i racjonalnego odżywiania się. 8. CELE SZCZEGÓŁOWE Wyróżnia części jadalne warzyw, Zna ich wartości odżywcze, Potrafi wykonać surówkę z warzyw i owoców, Uczeń rozumie konieczność prawidłowego odżywiania się, estetycznego podawania i spożywania posiłków. 9. FORMY PRACY: Grupowa, Zespołowa, Indywidualna. 10. METODY: Słowna pogadanka, rozmowa kierowana, Oglądowa pokaz, Metoda ćwiczeń rozwijająca aktywność twórczą dziecka. 11. POMOCE DYDAKTYCZNE: Różne warzywa, Fotografie warzyw, Paski kolorowego papieru, Tekst wiersza Sałatka, Produkty i przybory do wykonania sałatki: marchew, jabłko, rodzynki, śmietanka, cukier, tarki do warzyw, deseczki do krojenia, sztućce, serwetki, talerzyki, fartuszek, nakrycie głowy. PRZEBIEG ZAJĘĆ
FAZA WSTĘPNA 1. Zabawa w rozpoznawanie warzyw dotykiem. 2. Wyraziste czytanie utworu Sałatka. FAZA WŁAŚCIWA 1. Odkrywanie niezwykłości poetyckiego wyrażenia kolacje pstrokate. 2. Wydzieranka lub wycinanka z kolorowego papieru. 3. Ułożenie kolorowych paseczków (kolory warzyw) według własnego pomysłu. 4. Nazywanie kolorów. 5. Wymieszanie kolorowych pasków. 6. Zaobserwowanie ułożenia kolorów. 7. Oglądanie warzyw na fotografii. Rozpoznawanie swoich ulubionych. Przedstawianie ich kolegom w postaci zagadek. 8. Wyróżnianie części jadalnych warzyw. Wartości odżywcze warzyw. 9. Wykonanie surówki z warzyw i owoców. Przestrzeganie bezpieczeństwa podczas posługiwania się tarką i nożem. 10. Degustacja surówki. Nakrywanie do stołu. Częstowanie. Higiena i kultura jedzenia. FAZA KOŃCOWA Powtórzenie i utrwalenie poznanych wiadomości: Wypowiedzi uczniów na temat: Jakie warzywa zjem każdego dnia w tygodniu?