Zajęcia logorytmiczne. Stella Sikora-Iskra Edyta Podraza Sandra Wysługocka

Podobne dokumenty
Zabawy i ćwiczenia logopedyczne:

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Plan terapii logopedycznej. Cele terapii logopedycznej

PROGRAM ZAJĘĆ UMUZYKALNIAJĄCYCH DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO RUCHOWYCH

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Głównymi elementami muzyki będącymi podstawą ćwiczeń i zabaw są: rytm, metrum, tempo i dynamika.

Program logopedyczny przedszkola Przyjaciół Książki dla dzieci 4,5 i 6 letnich Mówimy ładnie

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Opracowała : mgr Elżbieta Książkiewicz-Mroczka

Integracja sensoryczna (SI) jest kompleksową metodą terapeutyczną, polegającą na dostarczaniu dziecku podczas jego aktywności ruchowej kontrolowanej

Moje przedszkole. Aktywność ruchowa: - rozwija zręczność i zwinność;

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Scenariusz zajęć logopedycznych

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW ZUMBY:KL I

Darmowy fragment

*Obszar Nr 1 Wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne

Propozycje ćwiczeń logopedycznych do wykorzystania przez rodziców

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.

PROGRAM PROFILAKTYKI LOGOEPDYCZNEJ SZKOŁA POPRAWNEJ WYMOWY

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Logopedyczne zabawy grupowe

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Zajęcia ruchowo - taneczne Roztańczone stópki

Drodzy Rodzice Grupy I,,URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Temat lekcji: Nauka układu ćwiczeń ze wstążką

Cele operacyjne uwzględniają umiejętności, które dziecko ma opanować na zajęciach rytmiki:

Karta przedmiotu. Pedagogika. studia pierwszego stopnia

Cykl spotkań edukacyjnych w Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie pod nazwą: Wiem więcej, lepiej pracuję i skuteczniej pomagam.

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

PROFILAKTYKA LOGOPEDYCZNA

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

PROGRAM TERAPII LOGOPEDYCZNEJ W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Oferta szkoleń doskonalących proponowanych przez CDN w Sosnowcu na rok szkolny 2016 / 2017 luty czerwiec 2017

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia. Lp. Produkt/asortyment cechy, przeznaczenie, cel dydaktyczny Ilość 1 zestaw logopedyczny zawierający:

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

INTERWENCJA TERAPEUTYCZNA W PRZYPADKU OPÓŹNIONEGO ROZWOJU MOWY U DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Karta(sylabus)modułu/ przedmiotu Pedagogika studia pierwszego stopnia. Rodzaje zajęć i liczba godzin: Wykład Ćwiczenia 15 Liczba punktów ECTS: 1

Z tego rozdziału dowiesz się:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie III

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Tygodniowy ramowy rozkład dnia grupa I

Zestawienie cen jednostkowych. zestaw 1 MP 15. zestaw 1 MP 15

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Mali Jogini. Program autorski. Zajęcia ruchowe. z elementami jogi. Koordynatorzy: Magdalena Adamczyk, Żaneta Piskorz

Scenariusz zajęć ruchowych wg Sivananda Jogi

ROCZNY PLAN PRACY Opiekuńczo Wychowawczej i Edukacyjnej Żłobka Miejskiego w Pabianicach na rok 2017/18.

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Temat: NAUKA PROWADZENIA RAMION DO KRAULA NA PIERSIACH.

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 18 W RZESZOWIE NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PROGRAM ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH DLA PAWŁA ROMAŃCZUKA UCZNIA KLASY I NA LATA SZKOLNE

Zajęcia rytmiczno umuzykalniające

TERAPIA LOGOPEDYCZNA. Terapią logopedyczną objęte są dzieci z zaburzeniami mowy.

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

Umuzykalnienie z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz. mgr Ce z a r y W o c h

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Scenariusz zajęć ruchowych z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

Zajęcia specjalistów TERAPIA LOGOPEDYCZNA

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Projekt. Miesiąc aktywnego słuchania muzyki

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w polu. Temat ośrodka dziennego: Święto pieczonego ziemniaka.

Gimnastyka korekcyjna stopy płaskie i płasko - koślawe

5 g edukacja polonistyczna + 5 g wychowanie fizyczne.

Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach

ROCZNY PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZEJ MIEJSKIEGO ŻŁOBKA W LĘDZINACH NA OKRES STYCZEŃ CZERWIEC 2016

Zajęcia organizowane w ramach w.w. projektu PFRON to: 1. Zajęcia stymulacji neurofizjologicznej

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

By zachęcić dzieci do gimnastyki narządów mowy najłatwiej zaproponować im zabawy artykulacyjne.

PROGRAM PROFILAKTYKI LOGOPEDYCZNEJ POPRAWNIE MÓWIMY. Opracowanie: Monika Dworaczek

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

Scenariusz 4. Realizacja

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

OGÓLNE ZAŁOŻENIA ZAJĘĆ UMUZYKALNIAJĄCYCH:

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

Transkrypt:

Zajęcia logorytmiczne Stella Sikora-Iskra Edyta Podraza Sandra Wysługocka

Logorytmika to jedna z metod stosowana w logopedii, oparta na muzyce i tekstach słownych, połączona z ruchami całego ciała. To forma połączenia rytmiki i terapii logopedycznej, aby oddziaływać na sferę słuchową, słuchowo ruchową i ruchową osoby, która uczęszcza na zajęcia.

Zajęcia logorytmiczne dla logopedów są sprzymierzeńcem w indywidualnej terapii logopedycznej. Dzieci poprzez naśladowanie uczą się sprawnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne i słuchowe w celu nabywania nawyków artykulacyjnych oraz ruchowych dla doskonalenia koordynacji wzrokowosłuchowo-ruchowej.

Głównym celem jest korygowanie wad mowy i zaburzeń słuchu, a przy tym uwrażliwienie na cechy wspólne muzyki i mowy takie jak: rytm, melodia, tempo, dynamika i barwa dźwięku.

Cele logorytmiki: Usprawnienie oddechu, Korygowanie wad wymowy i zaburzeń słuchu, Wykształcenie prawidłowej fonacji, Usprawnienie narządów mowy, Uwrażliwienie na cechy muzyki i mowy (rytm, tempo, melodia, dynamika, barwa dźwięku, metrum), Kształcenie słuchu fonematycznego, Kształcenie pamięci muzycznej; Kształcenie szybkiej reakcji ruchowej na sygnały słowne, dźwięk, ciszę, Kształcenie umiejętności percypowania i odtwarzania ruchem tempa, rytmu, akcentacji i ekspresji w muzyce oraz wypowiedzi słownej, Rozwój intelektualny, Rozwój społeczny

Zajęcia logorytmiczne: rozwijają umiejętność sprawnego wykonywania makro i mikro ruchów, pomagają w orientowaniu się w schemacie własnego ciała i przestrzeni, sprzyjają poprawie koncentracji uwagi, stymulują myślenie i mowę, uczą zdyscyplinowania i umiejętności pracy w grupie,

Program logorytmiki umożliwia: pracę indywidualną i grupową, tworzenie autorskich programów lekcyjnych, rozwój percepcji i pamięci słuchowej oraz koordynacji słuchowo ruchowej, urozmaicenie terapii poprzez zastosowanie ćwiczeń ruchowych, słuchowych, słowno muzycznych opartych na wierszach i piosenkach, motywację dzieci dzięki dźwiękowym i graficznym wzmocnieniom pozytywnym

Ćwiczenia logorytmiczne są ważnym elementem w kierowaniu ruchową, estetyczną i społeczną aktywnością dzieci, co oznacza, że wraz z rozwojem ruchowym postępuje u nich rozwój sfery poznawczej i emocjonalnej, a także wykształcają się różne formy kontaktów społecznych.

Przykładowy przebieg zajęć Zabawa słuchowa Dzieci uczą się swoich imion Dzieci siadają w kole. Prowadzący umawia się z nimi, że przekazują siebie po kolei pewien przedmiot przy czym osoba która ma go w ręce głośno wypowiada swoje imię. Wszyscy starają się je zapamiętać.

Rozmowa na temat warunków poprawnego mówienia Prowadzący zachęca dzieci, by pomyślały, co sprzyja poprawnemu mówieniu. Podsumowując wymienia: sprawne uszy, narządy mowy i sprawne oddychanie

Gimnastyka narządów mowy Wiewiórka sprząta swoje mieszkanie Osoba prowadząca prosi, by dzieci słuchały opowiadania i powtarzały wykonywane przez niego ćwiczenia. Wiewiórka rozejrzała się po swojej dziupli (dzieci przesuwają językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków, podniebieniu dolnym). Zauważyła duży bałagan. Postanowiła zrobić porządek. Zaczęła od odkurzania sufitu dziupli (przesuwają językiem od przodu do tyłu jamy ustnej po podniebieniu górnym), zdjęła też firanki (liczą czubkiem języka górne zęby) i włożyła je do pralki (motorek wargami). Po chwili pralka zaczęła płukanie firan (dzieci przepychają powietrze wewnątrz jamy ustnej). Wiewiórka odkurzyła też ściany (przesuwają czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków) oraz podłogę (przesuwają czubkiem języka za dolnymi zębami). Rozwiesiła firany (ponownie liczą czubkiem języka górne zęby). Dumna wyjrzała z dziupli, spojrzała w górę (dzieci sięgają językiem w kierunku nosa), spojrzała w dół ( sięgają językiem w kierunku brody). Rozejrzała się w prawo i lewo (przesuwają językiem do prawego i lewego kącika ust). Wszędzie był porządek i wiewiórka radośnie się uśmiechnęła (szeroki uśmiech).

Zabawa słuchowa Wiewiórki do dziupli Prowadzący rozdaje dzieciom klocki i prosi, by każde z nich wybrało inne miejsce w sali i ułożyło klocek, który będzie symbolizował dziuplę- dom. Dzieci wiewiórki spacerują pomiędzy domkami w rytmie podanym na bębenku. Po ustaniu rytmu, każde z nich wraca do swojego klocka i wykonuje po dwa wdechy i wydechy nosem przy otwartych ustach z językiem ułożonym na podniebieniu górnym. Następnie nie zmieniając układu narządów mowy, przełyka ślinę. Zabawę powtarzamy dwukrotnie.

Zabawa oddechowa Gazetowe kulki Kierujący zabawą proponuje, by dzieci z leżących przed nimi gazet ugniotły po dwie kulki i ułożyły na otwartej dłoni. Następnie wykonały wdech nosem i silnym wydechem ustami zdmuchnęły kulki. Zabawę powtarzamy trzy razy. Możemy dodać że której osoby kulki zostały zdmuchnięte najdalej otrzyma ona od nas nagrodę w postaci przykładowo cukierka.

Pomoce logorytmiczne: Wędrówka języczka podróżniczka w świat mowy z płytą CD Maria Bryła, Aneta Muszyńska Opis: Program terapeutyczny Wędrówka Języczka-Podróżniczka w świat mowy został opracowany z myślą o dzieciach dwu- i trzyletnich. Jest to zbiór trzydziestu scenariuszy, które mogą być realizowane jako cykl ćwiczeń systematycznie prowadzonych w czasie grupowych zajęć logopedycznych lub jako pojedyncze zabawy, mogą też być wykorzystywane do indywidualnej pracy rodzica z dzieckiem.

Scenariusze zajęć i zabaw dla wychowawców, pedagogów, animatorów kultury i rodziców Język: polski Rok wydania: 2014 ISBN: 9788379303922 Wydawnictwo: DIFIN Spółka Akcyjna Seria wydawnicza: Engram Autor: Kozdroń Agnieszka

edusensus LOGOPEDIA PRO - Logorytmika W zestawie LOGORYTMIKA znajdują się: program multimedialny na pendrive, profesjonalny mikrofon, przewodnik metodyczny zawierający propozycje scenariuszy zajęć oraz zestawy tekstów terapeutycznych. LOGORYTMIKA jest programem multimedialnym, który pokazuje, jak w ciekawy sposób wykorzystać można rytmikę i muzykę w profilaktyce i terapii logopedycznej.

Rytm ruch mowa czyli zabawy logorytmiczne na cztery pory roku Książka jest skierowana do nauczycieli wychowania przedszkolnego i logopedów, prowadzących zajęcia logorytmiczne. Publikacja składa się ze zbioru autorskich zabaw logorytmicznych, łączących słowo lub muzykę z ruchem dla wielokierunkowego i harmonijnego rozwoju dzieci. Proponowane zabawy poszerzają i utrwalają znajomość elementów wiedzy o świecie, uczą dzieci prawidłowego korzystania z mowy i jej funkcji komunikacyjnych i odwołują się do dziecięcego poczucia humoru.

Ćwiczenia lokomocyjne: Zabawa Rakieta - Marsz w rozsypce po sali w rytm wystukiwanego rytmu na bębenku. Jeśli nauczycielka gra cicho dzieci maszerują na palcach, gdy głośno idą mocno uderzając stopami o podłogę, wysoko podnosząc kolana. Na hasło: Rakieta stratuje - biegną w różnych kierunkach przyspieszając tempo.

Ćwiczenia wyrabiające poczucie świadomego ruchu: Zabawa Wiatr - dzieci chodzą między woreczkami rozłożonymi w sali. W tle słychać muzykę z odgłosami wiatru. Gdy jest spokojna, dzieci chodzą na palcach w umiarkowanym tempie. Nagle zrywa się wichura, dzieci biegają w różnych kierunkach robiąc obroty z uniesionymi rękami w górze dookoła siebie.

Ćwiczenia z tytułem zabawowym: Zabawa Ryby i raki - dzieci podzielone na dwa zespoły. Kilkoro jest rakami, a pozostałe rybami. Zespół raków porusza się do tyłu opierając się na rękach i nogach powtarzając słowa; idzie rak - nieborak jak uszczypnie będzie znak. Na hasło; Płyną ryby - raki starają się uciec albo swoimi nogami objąć rybę wówczas ryba zamienia się w raka. Polowanie na ryby trwa dotąd, aż wszyscy staną się rakami. W grupach obowiązuje zasada, że każdy rak, któremu uda się złapać rybę zmienia ją w raka, a każda ryba, która złapie raka zmienia go w rybę.

Zabawa Królowa Śniegu - Dzieci odzwierciedlają za pomocą gestu i ruchu treść opowiadanej przez nauczycielkę baśni pt. "Królowa Śniegu. Naśladują podróż czarodziejskimi saniami, naśladują rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana. Na hasło: Rozgrzewamy serce Kaja dzieci nabierają powietrze nosem i wydychają ustami mówiąc przy tym sylaby - hu, hu ha. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenia naprężające i rozluźniające: Zabawa Balonik - każde dziecko otrzymuje balonik do nadmuchania. Po nadmuchaniu nauczycielka przebija go szpilką. Po tym dzieci naśladują balony- nabierają dużo powietrza i udają, że pękają, kładą się na dywanie i swobodnie oddychają przez nos, rozluźniając swoje mięśnie.

Ćwiczenia rozwijające koordynację ruchów: Zabawa Pieczemy ciasto - Dzieci siedzą w kole i naśladują pieczenie ciasta. Wsypują mąkę do miski, mieszając obiema rękoma. Następnie wrzucają jajka - jedna ręka bierze jajko a druga skorupki wyrzuca za siebie. Aby ciasto się upiekło musimy je dobrze ugnieść, dlatego naśladujemy gniecenie ciasta wykonując ruchy naprzemienne raz jedna ręka, raz druga.