Temat: Jak to? Wśród przyjaciół serce pękło na pół? (I. Krasicki Przyjaciele )

Podobne dokumenty
Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Jaki utwór nazywamy bajką?

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Z etyką dobrze i źle

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego 4 lutego 2012 r. zawody II stopnia (rejonowe)

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Lekcja języka polskiego

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć w klasie III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Scenariusz zajęć nr 2

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Scenariusz zajęć nr 6

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z przedmiotu etyka

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

1. Każdy ma swojego dusiołka

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Scenariusz zajęć nr 4

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Blask tęczy reż. Vic Sarin

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany przez mgr Agnieszkę Solińską

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Kreowanie wizerunku i wzorce medialne.

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

1. Roland rycerz średniowieczny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

w ramach projektu APLIKACJE INTERNETOWE I INFORMATYCZNE DLA NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Zajęcia dla uczniów klas II i klas III w Szkole Podstawowej w Koszutach czyli PSYCHOEDUKACJA W TERENIE

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA NA LEKCJACH JĘZYKA NIEMIECKIEGO Rok szkolny 2018 / 2019

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne,

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Temat: Pole równoległoboku.

Transkrypt:

Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka polskiego w klasie V Ilość jednostek lekcyjnych 1 godz. Temat: Jak to? Wśród przyjaciół serce pękło na pół? (I. Krasicki Przyjaciele ) 1. Cel ogólny: doskonalenie umiejętności analizy tekstu. 2. Cele operacyjne (uczeń): - stosuje w zdaniu prawidłową formę gramatyczną wyrazu "przyjaciel" w l. p. i l. m.; - zna utwór Krasickiego Przyjaciele ; - zna termin uosobienie ; - wymienia bohaterów utworu; - nazywa cechy bohaterów utworu; - wie, że pod postaciami zwierząt w bajce kryją się ludzie; - wypowiada się na temat przyjaźni bohaterów w odniesieniu do tytułu utworu; - wskazuje morał bajki; - opowiada o prawdziwej przyjaźni; - stosuje TIK oraz tablicę interaktywną. 3. Metody pracy: słowna poszukująca, metoda ćwiczeniowa (zastosowanie tablicy interaktywnej), praca z tekstem. 4. Formy pracy: zbiorowa (prowadzący + klasa), jednostkowa (to samo zadanie dla każdego ucznia), grupowa. 5. Pomoce dydaktyczne: podręcznik do kształcenia literackiego: tekst wiersza, tablica interaktywna, prezentacje multimedialne z elementami dźwiękowymi, krzyżówka multimedialna wykonana w programie EclipseCrossword.

Przebieg zajęć edukacyjnych: I.Część wstępna 1. Powitanie i czynności organizacyjne. (2 min.) 2. Wprowadzenie do tematu zajęć edukacyjnych. Rozmowa o przyjaźni o tej prawdziwej, szczerej i tej fałszywej, pozornej. (2 min.) 3. Próba wyjaśnienia, co oznacza sformułowanie mieć przyjaciela lub być czyimś przyjacielem? (1 min.) 4. Przypomnienie odmiany rzeczownika przyjaciel w l. p. i l. m. Uzupełnienie przez uczniów rzeczownikiem przyjaciel w l. p. i l. m. podanych zdań. (Na specjalnie przygotowanej prezentacji uczniowie wybierają odpowiedną formę rzeczownika. Jeśli wybiorą prawidłową odpowiedz pojawiają się oklaski. Jeśli złą odgłos dezaprobaty.) (2 min.) 5. Uświadomienie celów lekcji. (1 min.) II. Część podstawowa 6. Wprowadzenie nowego materiału. (1 min.) 7. Skierowanie do uczniów pytania: jak rozumieją sformułowanie Wśród przyjaciół serce pękło na pół. Co to znaczy, że komuś pęka serce? (wielki smutek, przykrość, ból) Czy jest możliwe, aby wśród przyjaciół komuś serce pękło? (2 min.) 8. Zapisanie tematu zajęć edukacyjnych. (1 min.) 9. Głośne odczytanie bajki. (5 min.) 10. Określenie bohaterów bajki (zajączek, koń wół, kozioł, owca, cielę). (1 min.) 11. Uporządkowanie i uzupełnienie relacji. (4 min.) (Kolejne zadania wykonywane są na przygotowanej prezentacji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.) RELACJA Serca, które pękło na pół Zapowiadał się piękny dzień. Zbudzony promykiem słońca, wczesnym rankiem wyszedłem na łąkę. Trawa tak rozkosznie pachniała. Aż się chciało żyć! Nagle dobiegły mnie odgłosy (trąb) i ujadanie (psów). Nie rozumiałem tego hałasu. Był jednak tak przerażający, postanowiłem wrócić do domu. Niestety, wcześniej nie zauważyłem, jak bardzo się oddaliłem. Początkowo nie martwiłem się tym, przecież miałem w lesie wielu (przyjaciół), jednak po pewnym czasie ogarnął mnie niepokój. Na szczęście spotkałem (konia). Poprosiłem, by wziął mnie na grzbiet, lecz odmówił. Po chwili dostrzegłem (woła) i u niego szukałem ratunku. Wół był zajęty, więc wskazał mi (kozła), który przechadzał się w pobliżu. Kozioł wyraził swoje ubolewanie, doradzając jednak miękki grzbiet (owcy), zamiast własnego. (Owca) odmówiła mi pomocy, obawiając się o własną skórę i wskazując (cielę), pasące się blisko. Nie miałem już siły, (cielę) było moją ostatnią deską ratunku. Nie pomogło mi jednak Uciekło 12. Określenie charakteru konia, wołu, kozła, owcy, cielęcia na podstawie ich zachowania wobec zajączka. (10 min.)

ZAJĄCZEK KOŃ WÓŁ KOZIOŁ OWCA CIELĘ Cechy osobowości zgodny, miły, rozkoszny, grzeczny, przyjacielski, lubiany, naiwny, łatwowierny, szczery zasłania się innymi, nieczuły, bez serca, egoista, bezduszny, pewny siebie, dumny, egoistyczny, zarozumiały łakomy, egoistyczny, przedkłada przyjemności nad obowiązki wobec przyjaciół, zagubiony wywyższający się, pewny siebie, obłudny nieszczery, spycha obowiązki na innych, fałszywy pesymistyczna, tchórzliwa, bojaźliwa, wygodna, nie chce brać na siebie odpowiedzialności głupie, nie ma własnego zdania, obojętne, strachliwe, lękliwe, bojaźliwe, myśli tylko o sobie, naiwne, młode, nieżyczliwe 13. Wskazanie uosobienia i morału zawartego w bajce i jego interpretacja przez uczniów. (2 min.) (Uczniowie powinni dostrzec: Nadanie cech ludzkich przedstawionym w utworze zwierzętom uosobienie. Sformułowanie spostrzeżenia, iż bajka Ignacego Krasickiego jest uniwersalna, ponadczasowa, dotyczy sytuacji, które zdarzają się ludziom na co dzień.) 14. Zapisanie wniosku płynącego z dyskusji. (2 min.) 15. Zadania dodatkowe, jeśli klasa będzie pracowała sprawnie: Próba dyskusji na temat czy słuszne jest przysłowie, że "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". Odniesienie się do własnych doświadczeń w zdobywaniu przyjaźni i pielęgnowaniu tego pięknego uczucia. Podawanie konkretnych przykładów z literatury, życia codziennego, filmów. III. Część końcowa 15. Podsumowanie zajęć edukacyjnych. (2 min.) 16. Rozwiązanie interaktywnej krzyżówki dotyczącej przysłów i związków frazeologicznych związanych z przyjaźnią. (4 min.) Uzupełnij właściwymi określeniami. (Darzyć) przyjaźnią. (Dowód) przyjaźni. (Wierna) przyjaźń. (Bezinteresowna) przyjaźń. (Przyjazna) dusza. Przyjaciel od (serca) Przyjaźń do (grobowej) deski. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w (biedzie). Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi (przyjaciółmi).

Przyjaciela tak potrzeba, jak wody i (chleba). Przyjaciela trudno znaleźć, a prędko go (stracić) można. 17. Ocena najaktywniejszych uczniów. (1 min.) 18. Objaśnienie pracy domowej: Na czym polega prawdziwa przyjaźń? Napisz na ten temat 5 7 zdań. (1 min.) 19. Pożegnanie uczniów. (1 min.)

przyjaźnią. przyjaźni. przyjaźń. przyjaźń. dusza. Przyjaciel od Przyjaźń do deski. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi. Przyjaciela tak potrzeba, jak wody i. Przyjaciela trudno znaleźć, a prędko go można. przyjaźnią. przyjaźni. przyjaźń. przyjaźń. dusza. Przyjaciel od Przyjaźń do deski. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi. Przyjaciela tak potrzeba, jak wody i. Przyjaciela trudno znaleźć, a prędko go można. przyjaźnią. przyjaźni. przyjaźń. przyjaźń. dusza. Przyjaciel od Przyjaźń do deski. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi. Przyjaciela tak potrzeba, jak wody i. Przyjaciela trudno znaleźć, a prędko go można.

Uzupełnij właściwymi określeniami. Więzy przyjaźni. Darzyć przyjaźnią. Dowód przyjaźni. Wierna przyjaźń. Żyć w przyjaźni. Zawrzeć przyjaźń. Wzajemna przyjaźń. Bezinteresowna przyjaźń. Okazywać przyjaźń. Przyjazna dusza. Przyjaciel od serca Przyjaźń do grobowej deski. Być z kimś w przyjaźni. Zjednać sobie przyjaciela. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Lepszy mądry wróg niż głupi przyjaciel. Dla przyjaciela nowego nie opuszczaj starego. Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi. Nigdy nie mów źle o swoich przyjaciołach. Przyjaciela tak potrzeba, jak wody i chleba. Przyjaciół dość nabędziesz, gdy mało brać, wiele dawać będziesz Przyjaźń szczera nigdy nie umiera. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie Przyjaciela trudno znaleźć, a prędko go stracić można. Przyjaźń jest jak wino, im starsze tym lepsze. Ten przyjaciel prawdziwy, kto w nieszczęściu życzliwy. Przyjaźń buduje niezgoda rujnuje. Szczera przyjaźń nie rdzewieje. Dał mi przyjaźni dowody, Utopił mnie w łyżce wody.

Czy zgadzamy się z tytułem bajki I. Krasickiego "Przyjaciele"? POROZMAWIAJMY O PRZYJAŹNI Czy zgadzamy się z tytułem bajki I. Krasickiego "Przyjaciele"? Przyjaciele Ignacego Krasickiego gorzką bajką o braku przyjaźni. L. p. l. Mój (kto?) przyjaciel ma na imię Tomek, 2. Często odwiedzam mojego (kogo?)... 3. (Komu?)... opowiadam o moich kłopotach. 4. Widząc (kogo?)... bardzo się cieszę. 5. W każdą sobotę chodzę z moim (kim?)... do kina. 6. Często opowiadam (o kim?)... swoim rodzicom. 7. Kiedy zobaczę Tomka, wołam:, L. m. l. (Kto?)... są bardzo potrzebni każdemu człowiekowi, 2. Ktoś, kto nie ma (kogo?)..., nie jest do końca szczęśliwy. 3. (Komu?)... możemy zaufać i powierzyć największe sekrety, 4. Każdy z nas chciałby mieć prawdziwych (kogo?)... 5. Z (kim?)... rozmawiamy o naszych problemach. 6. Często myślimy o naszych (o kim?)... 7. Pisząc listy do naszych przyjaciół zwracamy się Kochani (kto?)... Wyjaśnienie użycia cudzysłowu. Rozważanie nad użyciem cudzysłowu w przypadku słowa przyjaciele 1. zgodny, zasłania się innymi, bojaźliwa, miły, bez serca, tchórzliwa, rozkoszny, grzeczny, nieczuły, pesymistyczna, przyjacielski, lubiany, łakomy, nieszczery, obojętne, egoistyczny, spycha obowiązki na innych, nie ma własnego zdania, przedkłada przyjemność i nad obowiązki wobec przyjaciół, fałszywy, głupie., grzeczna, egoistyczny, fałszywa, obłudny, miły, nieszczery, życzliwy, lekkomyślny, obojętny, sympatyczny, samolubny, powszechnie lubiany, lekceważy cudze kłopoty, spycha obowiązki na innych, naśladuje wady innych, przedkłada przyjemności własne nad obowiązki wobec przyjaciół, leniwy, głupie, bojaźliwa, próżny

2. TEMAT LEKCJI: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie A. Mickiewicz Przyjaciele. METODY: aktywizujące (słoneczko), rozmowa ukierunkowana;, eksponująca; POMOCE DYDAKTYCZNE: podręcznik, ilustracje do tekstu, paski z cechami charakteru, FORMA PRACY: praca w grupach, indywidualna; ŚCIEŻKA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA: CM, ŻS TOK LEKCJI 1. Przywitanie. Sprawdzenie listy obecności. Sprawdzenie pracy domowej. 2. Wprowadzenie do tematu. 3. Wzorowe odczytanie bajki Przyjaciele A. Mickiewicza, wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów lub zwrotów. 4. Pytania badające stopień zrozumienia i ilości przyjętych informacji: a) Kim są bohaterowie utworu Przyjaciele? b) Co wiemy o ich życiu? c) Jakie zdanie o Leszku i Mieszku mieli inni mieszkańcy powiatu? d) Kto opowiada o przygodzie z niedźwiedziem? Proszę uczniów by odpowiedzi potwierdzali cytatami z tekstu bajki. 5. Przypinam do tablicy w przypadkowej kolejności rysunki i polecam uczniom by je uporządkowali zgodnie z kolejnością wydarzeń. Rozdaję jednocześnie uczniom koperty z rysunkami, tytułami i proszę o wykonanie tego zadania w grupach.. Następnie proszę uczniów o zaprezentowanie pracy. (załącznik nr 1) 6. Ustalamy, że tytuły obrazków stanowią punkty planu, wg którego można opowiedzieć przebieg wydarzeń. Proszę by uczniowie zapisali punkty a następnie opowiedzieli historię Leszka i Mieszka rozpoczynając opowiadanie od słów: Dawno, dawno temu., Zdarzyło się to..pewnego razu 7. Następnie proszę uczniów by wypowiedzieli się o bohaterach bajki. ( Punktem wyjścia do rozmowy będzie tytuł pierwszego obrazka Czułe wyznania przyjaźni ) Jakimi więc cechami odznaczali się Leszek i Mieszek? Swobodne wypowiedzi uczniów. Wybranie kilku cech jakimi odznaczali się bohaterowie i proszę o dopasowanie ich do postaci Leszka i Mieszka. SAMOLUBNY, ZARADNY, FAŁSZYWY, SPRYTNY, UFNY, TCHÓRZLIWY, OBŁUDNY, PRZYJACIELSKI, NIEUCZYNNY, DARZĄCY ZAUFANIEM, EGOISTA, POMYSŁOWY, 8. Próba dyskusji: co oznacza sformułowanie mieć przyjaciela lub być czyimś przyjacielem?, w trakcie tej dyskusji zachęcam uczniów do określenia, na czym polega prawdziwa przyjaźń. Wybieramy kilka cech przypiętych na kartonikach, które określą prawdziwą przyjaźń. Czy takim określeniem możemy nazwać więzy łączące Mieszka i Leszka. PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ NIEWIERNA, PRAWDZIWA, WIERNA, BEZINTERESOWNA, ODDANA, DO GROBOWEJ DESKI, MĄDRA, FAŁSZYWA, WSPOMAGA W TRUDNYCH CHWILACH, UDAWANA, POZNAJEMY JĄ W BIEDZIE, BEZGRANICZNA, DOBRA 9. Jaka prawda kończy opowieść o Leszku i Mieszku? Zapisanie przysłowia do zeszytu. 10. Zadanie pracy domowej.