Seminarium szkoleniowo-kontaktowe Programowanie z etwinning -wprowadzenie do programowania

Podobne dokumenty
Do zaprogramowania jeden krok, jeden jedyny krok nic więcej..., czyli jak po(ś)lubić programowanie? Jerzy Dorożko

Do zaprogramowania jeden krok, jeden jedyny krok nic więcej..., czyli jak po(ś)lubić programowanie?

Do zaprogramowania jeden krok, jeden jedyny krok nic więcej..., czyli jak po(ś)lubić programowanie?

Roboty grają w karty

Zestaw 1-1 Organizacja plików: Oddajemy tylko źródła programów (pliki o rozszerzeniach.cpp)!!!

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

Luty 2001 Algorytmy (7) 2000/2001

Joanna Kluczenko 1. Spotkania z matematyka

Programowanie w Baltie klasa VII

ALGORYTMY Algorytm poprawny jednoznaczny szczegółowy uniwersalny skończoność efektywność (sprawność) zmiennych liniowy warunkowy iteracyjny

Innowacja pedagogiczna dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum Programowanie

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

Scenariusz lekcji Ozobot w klasie: Prezentacja liczb trójkątnych i kwadratowych

Algorytm poprawny jednoznaczny szczegółowy uniwersalny skończoność efektywność (sprawność) zmiennych liniowy warunkowy iteracyjny

Maria Romanowska UDOWODNIJ, ŻE... PRZYKŁADOWE ZADANIA MATURALNE Z MATEMATYKI

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE III TECHNIKUM.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Programowanie i techniki algorytmiczne

Lista 0. Kamil Matuszewski 1 marca 2016

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

#UczymyDzieciProgramować

Jarosław Wróblewski Matematyka Elementarna, zima 2015/16

Nie święci garnki lepią. czyli wprowadzenie do programowania

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Elżbieta Kula - wprowadzenie do Turbo Pascala i algorytmiki

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

SKRYPT KODOWANIE. Nauczycieli

PROGRAMOWANIE W PYTHONIE ALGORYTMY TABLICOWE A LISTY

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Temat: Działania pisemne powtórzenie wiadomości z QR kodami.

Zestaw 1: Organizacja plików: Oddajemy tylko źródła programów (pliki o rozszerzeniach.adb i.ads)!!! Zad. 1: Zad. 2: 2,2,2 5,5,5,5,5,5 Zad.

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

KOMBINATORYKA I P-WO CZ.1 PODSTAWA

XXI Krajowa Konferencja SNM

Wojewódzki Konkurs Matematyczny w gimnazjum rok szkolny 2011/2012 etap rejonowy

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Programowanie czas zacząć

PROGRAMOWANIE W C++ ZADANIA

Programowanie od pierwszoklasisty do maturzysty. Grażyna Koba

Materiały dla finalistów

Świetlik młody programista

Przykładowe zadania z teorii liczb

WZÓR OGÓLNY CIĄGU GEOMETRYCZNEGO

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Zaawansowane algorytmy i struktury danych

KURS MATURA ROZSZERZONA część 1

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE III TECHNIKUM.

Zestaw C-11: Organizacja plików: Oddajemy tylko źródła programów (pliki o rozszerzeniach.cpp i.h)!!! Zad. 1: Zad. 2:

R_PRACA KLASOWA 1 Statystyka i prawdopodobieństwo.

Układanki nieskończone - polska odmiana Tiling Generators. doskonalenie obserwowania i odtwarzania symetrii

Elementy statystyki opisowej, teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

Kodowanie na matematyce w podstawówce Joanna Palińska

Konkurs dla gimnazjalistów Etap II 14 lutego 2013 roku

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI. Temat: Podzielność liczb całkowitych Cel: Uczeń tworzy łańcuch argumentów i uzasadnia jego poprawność

4. Funkcje. Przykłady

PRAWDOPODOBIEŃSTWO I KOMBINATORYKA

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Zabawy matematyczne 2

Programowanie. programowania. Klasa 3 Lekcja 9 PASCAL & C++

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI LICZBY NA CO DZIEŃ, Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA, W OPARCIU O PROGRAM MATEMATYKA Z PLUSEM

1. Zajęcia pozalekcyjne Logomocja. 2. Zajęcia pozalekcyjne - Robotyka

Projekt efizyka. Multimedialne środowisko nauczania fizyki dla szkół ponadgimnazjalnych. Prawa Kirchhoffa. Ćwiczenie wirtualne

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

PŁOCKA MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA MATEMATYKA klasa IV szkoła podstawowa 2012

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

4. Postęp arytmetyczny i geometryczny. Wartość bezwzględna, potęgowanie i pierwiastkowanie liczb rzeczywistych.

Tablice mgr Tomasz Xięski, Instytut Informatyki, Uniwersytet Śląski Katowice, 2011

Wstęp do programowania

2. DZIAŁANIA NA WIELOMIANACH

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 5

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Sumy kwadratów kolejnych liczb naturalnych

Liczby rzeczywiste. Działania w zbiorze liczb rzeczywistych. Robert Malenkowski 1

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Kombinatoryka. Reguła dodawania. Reguła dodawania

LEKCJA 1. Co to jest programowanie? CEL Zapoznanie uczniów z pojęciami takim jak programowanie, programista, komendy, sekwencje. CZAS TRWANIA 45 minut

Krzyżówka oraz hasła do krzyżówki. Kalina R., Przewodnik po matematyce dla klas VII-VIII, część IV, SENS, Poznań 1997, s

Podstawy Automatyki. Wykład 9 - Podstawy matematyczne automatyki procesów dyskretnych. dr inż. Jakub Możaryn. Instytut Automatyki i Robotyki

Program nauczania informatyki w gimnazjum Informatyka dla Ciebie. Modyfikacja programu klasy w cyklu 2 godzinnym

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

Podstawy Programowania Algorytmy i programowanie

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Gimnazjum w Tęgoborzy - Algorytmika Strona 1 z 22 mgr Zofia Czech

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Podstawy Informatyki. Metalurgia, I rok. Rekurencja. skomplikowane zadanie. Rekurencja

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Podstawy Informatyki. Metalurgia, I rok. Wykład 5 Rekurencja

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

EGZAMIN MATURALNY Z INFORMATYKI

Informatyka 1. Złożoność obliczeniowa

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Zadanie 1. Oblicz prawdopodobieństwo, że rzucając dwiema kostkami do gry otrzymamy:

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Temat: Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych z wykorzystaniem elementów ekologii

Transkrypt:

Seminarium szkoleniowo-kontaktowe Programowanie z etwinning -wprowadzenie do programowania Mielec, 2018 Bożena Kubica

30 lat temu - czyli wizja przyszłości - Będą to małe urządzenia, choć nie tak kuriozalnie małe jak to w zegarku - mówi lektor na nagraniu You Tube. - A jednak mamy dziś smart-watche, malutkie komputery, oprogramowanie rozpoznające ludzką mowę, - wygląd, linie papilarne. https://www.youtube.com/watch?v=atsejnwxx3q

Moje niezbędniki

65% naszych uczniów będzie wykonywało zawody, które obecnie jeszcze nie istnieją

Szanse na przyszłość To, że uczeń ma dostęp do nowych technologii nie jest gwarancją tego, że jest on pilny

KREATYWNOŚĆ PROGRAMOWANIE LOGICZNE MYŚLENIE Steve Jobs: Każde dziecko powinno uczyć się programowania, bo ta umiejętność uczy myślenia.

Sortowanie bąbelkowe - czyli przerwa śródlekcyjna https://www.youtube.com/watch?v=lyzqpjut5b4 Polega na porównywaniu dwóch kolejnych elementów i zamianie ich kolejności, jeżel zaburza ona porządek, w jakim się sortuje tablicę. Sortowanie kończy się, gdy podczas kolejnego przejścia nie dokonano żadnej zmiany.

Szkoła przyszłości to przydomowy ogródek. Nauczycielem jest avatar, wirtualna postać, z którą uczeń nawiązuje kontakt po założeniu na głowę zestawu VR. Nauczyciel zna bardzo dobrze nawyki i możliwości swojego ucznia, bo uczy go od wielu lat. Geometrii nauczył go prezentując historię i proces konstrukcji egipskich piramid, bo wiedział, że historia starożytnego Egiptu bardzo interesuje ucznia. Avatar nie potrzebuje wakacji, odpoczynku, jest zawsze dostępny, nigdy się nie unosi, nie wprowadza nerwowej atmosfery do procesu edukacji. Potrafi także odczytać stan psychofizyczny ucznia i dostosować do niego przebieg lekcji. Gdy wyczuje, że uczeń jest zmęczony zaproponuje przerwę i chwilę relaksu przy muzyce prof. Wadhwa - The Driver in the Driverless car: How our technology choices will create the future

(Nie)trudne słowa MYŚLENIE KOMPUTACYJNE ROBOTYKA SZTUCZNA INTELIGENCJA PROGRAMOWANIE ALGORYTM ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ BLOCKCHAIN VIDEO LEARNING BIG DATA

ALGORYTM skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań.

Algorytmy przedszkolaka 1. Odkręć kran. 2. Wejdź do wanny 3. Weź mydło 4. Umyj się 5. Wyjdź z wanny 1. Weź szczoteczkę 2. Zacznij czyścić zęby 3. Wypluj pastę 4. Osusz buzię 1. Rozłóż talerze 2. Rozłóż łyżki 3. Przynieś tort 4. Rozłóż obrus

Algorytm jako zabawa - speedcubing i kostka Rubika Aby ułożyć kostkę Rubika wystarczy nauczyć się sześciu algorytmów. https://www.youtube.com/watch?v=jcv4epmpn_u http://www.speedcubing.pl/kursy/333/techniki-zaawansowane/fridrich/1/sajgon/1/wstep

Kody kreskowe odgadnij ostatnią liczbę czyli algorytm obliczania ostatniej liczby Kod EAN-13 składa się z 4 elementów- system numerowy (tzw. prefiks), kod wytwórcy, kod produktu oraz cyfra kontrolna. Naszym przykładowym kodem będzie: 657483926374 Aby obliczyć cyfrę kontrolną tego kodu należy dokonać kilku prostych obliczeń: 1. Cyfra najbardziej z prawej jest na pozycji nieparzystej i poruszając się w lewo przypisujemy kolejnym cyfrom nieparzysty, parzysty itd: 4-nieparzysty, 7-parzysty, 3-nieparzysty, 6-parzysty, 2-nieparzysty, 9-parzysty, 3-nieparzysty, 8-parzysty, 4-nieparzysty, 7-parzysty, 5-nieparzysty, 6-parzysty 2. Sumujemy cyfry na pozycjach nieparzystych i mnożymy wynik przez 3: 4 + 3 + 2 + 3 + 4 + 5 = 21 21 * 3 = 63 3. Sumujemy cyfry na pozycjach parzystych, ale w tym przypadku już nie mnożymy wyniku przez 3: 7 + 6 + 9 + 8 + 7 + 6 = 43 4. Sumujemy wyniki z punktu 2. i 3.: 63 + 43 = 106 5. Cyfra kontrolna jest liczbą, która jeśli się ją doda do sumy obliczonej w punkcie 4. da liczbę równo podzielną przez 10. W naszym przypadku, jeśli otrzymaliśmy liczbę 106, musimy dodać 4, aby wyszło nam 110. Dopiero wówczas nasza liczba będzie w pełni podzielna przez 10. 6. Jeśli suma obliczona w punkcie 4. jest równo podzielna przez 10, to cyfrą kontrolną jest "0". W naszym przypadku cyfrą kontrolną jest cyfra 4, a zatem pełny kod EAN-13 to: 6574839263744

Jaka jest cyfra kontrolna?

Nauczyciele z Internetów i You tuberzy

Dlaczego programista na umycie głowy zużywa całą butelkę szamponu? Bo w instrukcji jest napisane: nałożyć, spłukać, czynność powtórzyć. https://youtu.be/cda3_5982h8

Dziękuję za uwagę : ) https://padlet.com/bozena_kubica1/28dgn04u94yz