Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego



Podobne dokumenty
SPOSÓB REALIZACJI METODY

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Scenariusz zajęć nr 4

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

KOMUNIKACJA MIĘDZYLUDZKA. mjr Danuta Jodłowska

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

WPROWADZENIE DO KOMUNIKACJI MOWA CIAŁA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Program Profilaktyczno-Wychowawczy Bezpieczna Szkoła. Wstęp

Scenariusz zajęć nr 4

Temat zajęć: Pole, pole, łyse pole...

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Na polowaniu z Wielkomiludem

KOMUNIKACJA INTERPERONALNA

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Scenariusz lekcji wychowawczej nr 1 ZAPOZNANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ CO ROZUMIEMY PRZEZ INTEGRACJĘ?

Scenariusz lekcji 9 1/3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I III. Język angielski

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Scenariusz lekcji 12 1/3

Propozycja wykorzystania filmu edukacyjnego

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Program profilaktyczny dla uczniów klas IV- VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku. Ludzie wokół mnie

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Kurs I PRZYGOTOWANIE PUBLICZNEJ PREZENTACJI ZDOLNOŚCI PERCEPCYJNE SŁUCHACZY, UWARUNKOWANIA TECHNICZNE I PRAWNE. Lekcja 2 AKTUALIZACJA

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA NA LEKCJACH JĘZYKA NIEMIECKIEGO Rok szkolny 2018 / 2019

Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy czwartej

JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ SŁUCHAĆ I BYĆ WYSŁUCHANYM

Scenariusz lekcji 3 1/3

3. Czy ciało może przekazywać informacje? Wprowadzenie do komunikacji niewerbalnej

Zasady oceniania z języka rosyjskiego. Klasy I

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

w ramach projektu APLIKACJE INTERNETOWE I INFORMATYCZNE DLA NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Jednostka dydaktyczna 4: Komunikacja i relacje z ludźmi niepełnosprawnymi

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej (obejmujący obszary aktywności społecznej, polonistycznej, muzyczno-ruchowej i plastycznej)

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Komunikacja. mgr Jolanta Stec-Rusiecka

Tematyka zajęć na Godzinę z wychowawcą dla klasy I technikum i zasadniczej szkoły zawodowej

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

KRYTERIA OCENIANIA KLASA I KLASA II KLASA III

Umiejętności psychologiczne w pracy doradcy cz 2. komunikacja interpersonalna. dr Małgorzata Artymiak

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć nr 3

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego w klasach IV-VI w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biedaszkach.

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Kryteria Oceniania z języka niemieckiego w Gimnazjum Klasa I. Ocena niedostateczna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

EFEKTYWNA KOMUNIKACJA JAK

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji


SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

WOS - KLASA I. umieć wyrażać (wypowiadać) własne zdanie w prosty sposób oraz je uzasadniać (chociaż dwoma argumentem)

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Fabryka pizzy. Spotkanie 20. fundacja. Realizator projektu:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Koło z języka angielskiego dla klas I, II i III Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie na rok 2017/2018

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Transkrypt:

Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego Konspekt lekcji wychowawczej przeznaczony do realizacji w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu, w klasie IV 2 Temat: Jak odnosić się do innych? I Cele jednostki lekcyjnej: 1. Ogólny: uczeń wie, co to jest komunikacja i jaki jest jej cel, potrafi we właściwy sposób odnosić się do innych osób, prawidłowo i kulturalnie posługuje się językiem. 2. Operacyjne: uczeń potrafi znaleźć skojarzenia do wyrazu:,,komunikacja, umie odszukać w słowniku i encyklopedii, a następnie wytłumaczyć pojęcie:,,komunikacja, uważnie słucha informacji dotyczących porozumiewania się przekazywanych przez nauczyciela zna rodzaje komunikacji (werbalna i niewerbalna) skutecznie komunikuje się w różnych sytuacjach, wyraża swoje opinie i uzasadnia je, dobierając właściwe argumenty, integruje się z grupą poprzez wspólne działanie. II Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa. III Metody: poszukująca, problemowa, rozmowa kierowana, burza mózgów. IV Środki dydaktyczne: słowniki języka polskiego i wyrazów obcych, encyklopedie, plansza z diagramem krzyżówki, mazak, instrukcje do pracy w grupach, prezentacja multimedialna (rzutnik multimedialny). V Przebieg zajęć: A. Wstęp: 1) powitanie, sprawdzenie listy obecności, 2) określenie nastroju za pomocą kolorów, 3) wspólne rozwiązywanie krzyżówki z hasłem:,,komunikacja (załącznik nr 1), 4) burza mózgów podanie przez uczniów skojarzeń do słowa:,,komunikacja i zapisanie ich na tablicy, 5) odszukiwanie przez dzieci w słownikach i encyklopediach pojęcia:,,komunikacja, 6) omówienie pojęcia:,,komunikacja, wyjaśnienie terminów:,,komunikacja werbalna oraz,,komunikacja niewerbalna - wykorzystanie rzutnika multimedialnego (załącznik nr 2).

B. Rozwinięcie: 1) praca w grupach polegająca na zastosowaniu przekazu niewerbalnego - pantomima, kalambury (załącznik nr 4), 2) wykorzystanie rzutnika multimedialnego w celu zaprezentowania podstaw dobrej komunikacji (załącznik nr 3), 3) praca w kręgu mająca na celu sprawdzenie trafności spostrzeżeń dotyczących podstaw dobrej komunikacji (załącznik nr 5), 4) prezentacja i omówienie poszczególnych scenek. C. Zakończenie: 1) podsumowanie, 2) praca w parach:,,korzystając jedynie z komunikacji niewerbalnej,,powiedz koledze, że go lubisz. 3) ponowne określenie nastroju za pomocą kolorów. Uzupełnieniem lekcji jest prezentacja przygotowana w programie Power Point. ZAŁĄCZNIK NR 1 1. L E K C J A 2. S Ł O W O 3. P O M O C 4. K U L T U R A 5. D Z I E N N I K 6. M I N A 7. S M U T E K 8. R A D O Ś Ć 9. G R Z E C Z N O Ś Ć 10. E M O C J E 11. S Z A C U N E K 1. Zaczyna się o 8 00 i trwa 45 minut. 2. Wypowiadasz je. 3. W trudnych sytuacjach nie wstydź się prosić o 4. Właściwe zachowanie to inaczej 5. Znajdują się w nim oceny i tematy lekcji. 6. Może być smutna lub wesoła. 7. Przeciwieństwo radości.

8. Wesołość, szczęście. 9. Dobre zachowanie. 10. Smutek, złość, radość to 11. Powinniśmy okazywać go innym. ZAŁĄCZNIK NR 2 KOMUNIKACJA POROZUMIEWANIE SIĘ, PRZEKAZYWANIE MYŚLI I UDZIELANIE WIADOMOSCI. (Słownik Wyrazów Obcych PWN) KOMUNIKACJA WERBALNA PRZEKAZYWANIE INFORMACJI ZA POMOCĄ JĘZYKA POPRZEZ: MÓWIENIE, SŁUCHANIE, PISANIE I CZYTANIE KOMUNIKACJA NIEWERBALNA MOŻE WYRAŻAĆ SIĘ PRZEZ: sposób w jaki siedzimy, stoimy, chodzimy, kontaktujemy się wzrokowo, nasz wygląd: twarz, włosy, ciało, odzież i jej kolor, ton głosu, natężenie i intonacja (mówienie chłodne, ciepłe, monotonne, dynamiczne, oschłe, ostre, łagodne, ciche, głośne, łagodne, spokojne lub nerwowe), wzdychanie, śmiech, płacz, błaznowanie, marszczenie brwi, uśmiechanie się, wyraz twarzy mimika, dźwięki tj.: mruczenie, mlaskanie, gwizdanie, westchnienia, gesty, ruchy rąk, nóg, głowy, całego ciała, odległość, w jakiej stajemy od siebie, bliskość, dotyk. ZAŁĄCZNIK NR 3 PODSTAWY DOBREJ KOMUNIKACJI: 1. Aktywne słuchanie. 2. Właściwy czas i miejsce. 3. Liczenie się z uczuciami drugiej osoby. 4. Okazywanie szacunku drugiej osobie. 5. Mowa ciała połączona z przekazem werbalnym. 6. Kontakt wzrokowy. 7. Szczerość. 8. Wzajemne zaufanie 9. Życzliwość. 10. Cierpliwość.

11. Delikatny sposób wyrażania krytyki i odmowy. 12. Zrozumienie komunikatu nadawanego przez nadawcę (efektywna komunikacja, prawidłowa). ZAŁĄCZNIK NR 4 Instrukcje do pracy w grupach: GRUPA I CZAS TO PIENIĄDZ GRUPA II ŻEBY KÓZKA NIE SKAKAŁA, TO BY NÓZKI NIE ZŁAMAŁA GRUPA III KTO POD KIM DOŁKI KOPIE, TEN SAM W NIE WPADA ZAŁĄCZNIK NR 5 Instrukcje do pracy w parach: SCENKA I Uczeń 1: OPOWIEDZ KOLEDZE SWÓJ OSTATNI SEN. Uczeń 2: LEKCEWAŻ KOLEGĘ, NIE SŁUCHAJ TEGO, CO MÓWI, ODWRACAJ SIĘ OD NIEGO, ROZMAWIAJ Z INNYMI. SCENKA II Uczeń 1: OPOWIEDZ PRZYKRE DLA CIEBIE ZDARZENIE, ŚMIEJĄC SIĘ PRZY TYM LUB ROBIĄC WESOŁE MINY. Uczeń 2: WYSŁUCHAJ UWAŻNIE OPOWIADANIA KOLEGI. SCENAKA III Uczeń 1: KOLEGA POŻYCZYŁ OD CIEBIE ZESZYT I NIE ODDAŁ. PRAWDOPODOBNIE DOSTANIESZ JEDYNKĘ ZA BRAK PRACY DOMOWEJ. ZWRÓĆ MU UWAGĘ UŻYWAJĄC PRZY TYM SŁÓW PRZYKRYCH DLA NIEGO, NP. GŁUPI JESTEŚ!. Uczeń 2: ZACHOWAJ SIĘ TAK, JAK UWAŻASZ, ŻE POWINIENEŚ SIĘ ZACHOWAĆ.