Temat : Dary jesieni - kosz dla ozobota Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Jesień wita nas bogactwem swoich darów: dojrzałe owoce, warzywa, leśne grzyby, piękne kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowanego scenariusza uczniowie stworzą trasę dla robotów w kształcie kosza na jesienne dary, następnie zakodują go w taki sposób, żeby robot przejeżdżał po niej zgodnie ze wskazanym warunkiem. Cele ogólne Poszerzenie wiadomości na temat jesieni; Kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 1
Dary jesieni - kosz dla ozobota Cele operacyjne: Dziecko Stara się płynnie wypowiadać; Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów; Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt; Stara się uzupełniać kody starannie; Stara się pracować w parach lub w zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: KARTA PRACY 1/4, KARTA PRACY 2/4, KARTA PRACY 3 /4, KARTA PRACY 4/4, ROBOTY, karty kodów (tradycyjne lub graficzne), flamastry, materiały plastyczne. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane; Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 2
Dary jesieni - kosz dla ozobota Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z dziećmi; Powiedz, że na dzisiejszych zajęciach stworzycie kosz pełen jesiennych darów; Zapytaj uczniów co ich zdaniem może oznaczać hasło jesienne dary, jakie mogliby wymienić, jak je podzielić, Zaprezentuj uczniom karty pracy, poproś o złożenie ich w całość; Omówcie, co znajduje się na rysunku, nazwijcie wszystkie dary, które się na nim znajdują, zastanówcie się co jeszcze można by było dorysować, następnie spróbujcie odczytać napis na koszu z darami, Wyjaśnij na czym będzie polegało zadanie (uczniowie zespołowo układają kosz z czterech jego fragmentów, dorysowują w nim dodatkowe dary jesieni, według swoich pomysłów, wypełniają trasę dla ozobota, uzupełniają trasę kodami w taki sposób, żeby robot przejechał od startu do mety, po drodze przejeżdżając nad literami tworzącymi napis dary ; robot litery musi minąć we właściwej kolejności); Podziel dzieci na 4 zespoły i poproś o wykonanie zadania; Poproś uczniów o zaprezentowanie swoich prac, porównajcie wszystkie trasy, omówcie je, zobaczcie czy wszystkie są takie same, Zapytaj uczniów, która z tras jest najbardziej optymalna i dlaczego tak sądzą; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 3
Karta pracy 1/4 Dary jesieni - kosz dla ozobota
Karta pracy 2/4 Dary jesieni - kosz dla ozobota
Ogólnopolski Karta pracy 3/4 Dary jesieni - kosz dla ozobota
Karta pracy 4/4 Dary jesieni - kosz dla ozobota